Aracınızdaki Sıvılar Ne İşe Yarar? Araç Sıvı Bakımları Nasıl Olmalı ?

fren hidroliği, antifriz,

En yaygın ulaşım araçları arasında yer alan arabalar çok sayıda farklı ekipman ve düzeneğin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu farklı parçalar arabaların işlevlerini sorunsuz bir şekilde sürdürmesine yardımcı olur. Arabaların sorunsuz çalışmasını sağlayan yardımcılardan biri de sıvılardır. Araçlarda, farklı görevleri olan birçok sıvı bulunur. Bu sıvılar, gerek duyulduğunda farklı özellikleri sayesinde araçta oluşabilecek farklı sorunları önler. 

Arabada Hangi Sıvılar Bulunur?

Arabada çok sayıda farklı sıvı bulunabilir. Günümüzde araç kullanımının artması ile birlikte piyasadaki araç sayısı ve marka çeşitliliği de artmıştır.   Araçlarda bulunan sıvılar, araçların tipine ve üretim yılına göre değişiklik gösterebilir. Fakat motor yağı, antifriz yağı, direksiyon hidroliği ve fren hidroliği gibi önemli sıvılar neredeyse bütün araçlarda yer alır. Bu önemli sıvılar, arabanın fonksiyonlarını olması gerektiği gibi yerine getirmesi için büyük önem taşır.

Motor yağı, motordaki metal parçaların birbirine sürtünmesini ve aşınmasını engellerken antifriz yağı suyun soğuk havalarda donmasını ve radyatörün patlamasını engeller. Direksiyon hidroliği direksiyon hareketlerinin ön tekerleklere rahat bir şekilde iletilmesini mümkün kılarken fren hidroliği frene basıldığında hidrolik basıncın frenlere iletilmesini ve aracın durmasını sağlar. Bu önemli sıvılar, güvenli ve sorunsuz bir sürüş için olmazsa olmazdır.

Motor Yağı Nedir?

Motor, araçların en önemli aksamıdır. Motorlar kullanıma bağlı olarak aşırı ısınabilir. Aşırı ısınan motorlar hararet yaparak güvenliği tehlikeye atar. Motor yağı, motorda oluşan ısıyı kartere taşıyarak hararet oluşumunu engeller. Bu yağın bir diğer önemli görevi ise motordaki metal parçaların birbirine sürtünüp aşınmasını engellemektir. Metalden oluşan motor parçaları, motor yağı olmadığı takdirde birbirlerine sürtünerek aşınabilir ve bu durum aracın motor sağlığını tehlikeye atabilir. Motor yağı sayesinde oluşabilecek arızalar minimuma indirilir ve motorun kullanım ömrü uzar.

Motor Yağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracınızın motorunun sağlıklı ve verimli bir kullanım sunabilmesi için motor yağı gibi önemli sıvıların miktarını kontrol etmelisiniz. Motor yağı azaldığında ya da bittiğinde, araçların geneli ikaz lambasını yakarak sürücüyü uyarır. Fakat bu uyarıyı beklemeden, belirli aralıklarla motor yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Arabanın kaputunu kaldırdığınızda göreceğiniz yağ çubuğu ile motor yağı seviyesini kontrol edebilirsiniz. Motor yağı eklemek için, yağ kapağını açarak bir miktar yağ dökebilirsiniz.

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman, çalıştığı sırada dişlilerini birbirine sürterek hareketi mümkün kılan önemli parçalardandır. Şanzıman yağı, bu sürtünme sırasında oluşabilecek aşınmaların engellenebilmesi için büyük önem taşır. Şanzıman yağı kullanarak, şanzıman dişlilerinin sürtünmesini ve aşınmasını önleyebilirsiniz.  Arabanızın şanzıman yağını ihmal etmeniz halinde şanzıman verimsiz çalışır ve ömrü kısalır.

Şanzıman Yağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Şanzıman yağının belirli aralıklarla kontrol edilmesi aracın ömrü ve verimliliği için büyük önem taşır. Şanzıman yağ değişimi 50.000-60.000 kilometre arasında yapılır. Bazı araçlarda düzenli olarak 2 yılda bir şanzıman yağı değişimi yapılır. 

Hidrolik Sıvısı Nedir?

Fren hidroliği sıvısı olarak da bilinen hidrolik sıvısı, fren pedalına bastığınızda oluşan hidrolik basıncın frenlere iletilmesini ve buna bağlı olarak da aracın durdurulmasını mümkün kılar. Hidrolik sıvısı güvenli bir sürüş ve uzun ömürlü bir fren sistemi için gereklidir. Fren hidroliği sıvısının ihmal edildiği araçlarda güvenlik problemleri ortaya çıkar.

Hidrolik Sıvısı Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren hidroliği sıvısının azalması kullanıma bağlı olsa da, yaz aylarında sıcak havalarda çok daha hızlı bir şekilde tükendiği bilinir. Bu nedenle aracınızın fren hidroliği sıvısını belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Fren hidroliği sıvısı genel olarak 1.5 yılda bir değiştirilir.

Direksiyon Yağı Nedir?

Direksiyon hidrolik yağı, direksiyon sisteminde oluşan hareketin hidrolik basınç sistemi ile ön tekerleklere iletilmesini sağlayan sıvıdır. Araç sıvıları içerisinde en az problem oluşturan, uzun süre tükenmeyen bir sıvıdır.

Direksiyon Yağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Direksiyon hidroliği sıvısının değişimi sadece yetkili kişiler tarafından yapılabilir. Diğer araba sıvılarına nazaran daha uzun süre giden direksiyon hidroliği sıvısı 5 yılda bir ya da 100.000 km’de bir değiştirilir.

Motor Soğutma Sıvısı Nedir?

Motor soğutma suyu, çalışmakta olan motorun oluşturabileceği ısıyı ortadan kaldırır. Aşırı ısınan motorlar, hararet yaparak arabanın farklı bölgelerine zarar verebilir. Bu durumlarda motor soğutma sıvısı devreye girerek, motorda oluşan ısıyı kısa süre içerisinde yok eder.

Motor Soğutma Sıvısı Bakımı Nasıl Yapılır?

Motor soğutma suyunun ihmal edilmesi beraberinde maliyeti yüksek sorunlar getirebilir. Motor soğutma sıvısı genel olarak yılda bir kere olacak şekilde değiştirilir. Yine de bu süre kullanım özelliklerine bağlı olarak farklılaşabilir. Belirli aralıklarla motor soğutma sıvısının miktarını kontrol etmenizde büyük fayda var.

Antifriz Nedir?

Antifriz sıvısının en temel görevi soğuk havalarda motor sıvısının donmasını engellemektir. Motor sıvısının donması, bu önemli sıvının artık işlevini yerine getirmemesi anlamına gelir. Antifriz sıvısının kimyasal yapısı en düşük sıcaklıklarda bile donmayı engelleyebilmesini sağlar.

Antifriz Bakımı Nasıl Yapılır?

Antifriz miktarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi önemlidir. Antifriz değişimi yapmak için kaputun altındaki radyatör bölmesinin tahliye kapağını açıp içindeki bütün suyu boşalttıktan sonra kapağı sıkıca kapatmalısınız. Bu adımdan sonra radyatörün içerisine antifrizi yavaşça dökebilirsiniz.

Cam Suyu Nedir?

Cam suyu, güvenli bir sürüş ve pürüzsüz bir görüş için büyük önem taşır. Sürüş sırasında farklı faktörler sürücünün görüş açısını engelleyerek güvenlik sorunlarına yol açabilir. Bu durumun oluşmaması için cam suyu kullanılır. Cam suyu, ön cam sileceklerinin camı silerken kullandığı sıvıdır. Bu sıvı arabanın içerisinde yer alır ve silecekler çalıştırıldığında kullanılır.

Cam Suyu Bakımı Nasıl Yapılır?

Cam suyunun değiştirilmesi için, kaputun altında yer alan, her araçta bulunan ve evrensel bir simge olan mavi kapak açılır. Bu kapağı açtıktan sonra huni yardımıyla cam suyunu doldurabilirsiniz. Cam suyu, açık bir görüş açısı için önem taşırken, aynı zamanda ön camın çiziklerden korunması için gereklidir.

Fren Hidroliği Nedir?

Fren hidroliği, hidrolik sıvısı olarak da bilinen, fren pedalına basıldığında oluşan basıncın ön tekerleklere ulaştırılmasını mümkün kılar. Fren sistemi, sıvıların hareket etmesi ile çalışan, aktive edildiğinde büyük oranda basınç uygulayarak tekerleklerin hareketinin kesilmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Fren hidrolik sıvısının ihmal edilmesi, fren sisteminin çalışmamasına yol açar

Fren Hidroliği Bakımı Nasıl Yapılır?

Fren hidrolik suyunun azalması ya da bitmesi, frenlerin işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bu durum, sürüş sırasında güvenliği en aza indirir. Fren hidroliği sıvısı, aşındırıcı ve zehirleyici bir sıvıdır. Bu nedenle fren hidroliği sıvısına temas etmemelisiniz. Fren hidroliği sıvısının yetkili biri tarafından yapılması önem taşır. 

Siz de yeni bir araç almayı düşünüyorsanız, mevcut aracınınızı satmaya ne dersiniz? Aracınızı satmak için Otonakit’ten online teklif alabilir, sorunsuz ve güvenilir araç satışının keyfini çıkarabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler