Taze Sürücülere Araba Kullanma İpuçları

araba kullanma

Araba kullanmanın hayatımıza pek çok alanda kolaylık sağladığı bir gerçek ancak getirdiği zorluklar da yok değil. Özellikle de araba sürmeyi öğrenmek, kimi zaman zorlu kimi zaman stresli kimi zaman da heyecanlı anlara vesile olabiliyor.

Araba kullanmaya yeni başlayan bir sürücüyseniz ya da araba kullanmayı öğrenmeyi düşünüyorsanız bu yazı sizler için tam bir kılavuz niteliğinde olacak. Adım adım araba kullanmayı öğrenmek ile ilgili pek çok püf noktasını sizin için derledik.

Araba Kullanma Kılavuzu

Trafiğe yeni çıkmaya başlamış bir sürücüyseniz bu durum size zaman zaman korkutucu gelebilir ancak bu duygunuzun tecrübe ile birlikte yerini güven ve konfora bırakacağını hatırlatalım. Elbette bu aşamaya gelebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Peki, araba kullanmaya yeni başlıyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

 1. Kullandığınız aracın özelliklerini ve mekanizmasını iyice öğrenin. Aracınızın kontrolünün size ait olması için tüm özelliklerini ve işleyişini biliyor olmalısınız. Bu durum, trafikte çok işinize yarayacaktır.
 2. Trafik kurallarına yeterince hakim olun. Yola çıkmadan önce trafiğin dilini ve kurallarını mutlaka bilmeniz gerekir.
 3. Doğru bir sürüş için araç içindeki konforunuz büyük önem taşır. Bu nedenle aracınıza biner binmez tüm kişisel ayarlamalarınızı yapmadan yola çıkmayın.
 4. Bol bol pratik yapın. Her türlü işte başarılı olmanın altın kuralı, pratik yapmaktır. Fırsat buldukça araba kullanarak tecrübe kazanmaya gayret edin.

Araba Kullanmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Ehliyet almak için bir sürücü kursunda tüm eğitimleri tamamladınız. Teori ve direksiyon sınavlarından başarıyla geçerek sonunda ehliyetinize kavuştunuz. Bu durum araba kullanma hakkına sahip olduğunuz anlamına gelir ancak bol bol pratik yapmadığınız müddetçe araba kullanmayı tam anlamıyla öğrenmiş sayılmazsınız.

Elbette araba sürmek konusunda uzmanlaşmanız için yıllarca araç kullanmanız gerekir ancak en az bir ay boyunca düzenli bir şekilde otomobil kullanırsanız epey ilerleme kaydedebilirsiniz.

Park Etme Teknikleri

Uzun yıllar boyunca araba kullanan sürücüler bile park ederken sorun yaşayabiliyorlar. Bu oldukça doğal bir durumdur ve sizin kötü bir sürücü olduğunuz anlamına gelmez. Siz de aracınızı park etme esnasında sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemler işinizi kolaylaştıracaktır.

Park etme işlemi genelde yatay ve dikey olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

1.Dikey araç nasıl park edilir?

Yan yana sıralanmış araçların arasına dik bir şekilde aracınızı park etmek için dikey park işlemini kullanırsınız. Yatay park etmeye göre bu yöntem çok daha kolaydır. Sadece arabalar için değil, her türlü motorlu taşıt, hatta bisikletler için bile dikey park etme işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Aracınızı dikey olarak park edecekseniz park edeceğiniz iki araç arasındaki boşluğu doğru bir şekilde ayarlamalısınız. Aracınızı park ettikten sonra hem sağ hem de sol tarafların kapılarının rahat bir şekilde açılabileceğinden emin olmalısınız.

2.Yatay araç nasıl park edilir?

Paralel park etme olarak da bilinen bu yöntemde, yatay olarak park etmiş iki aracın arasına girersiniz. Bunu yaparken dikey park etmeye oranla daha çok manevra yapmanız gerekecektir.

Bunun için işe, arka arkaya park etmiş araçlar arasında sizin için en doğru boşluğu bularak başlayabilirsiniz. Bu boşluk, aracınızı rahat bir şekilde park edebileceğiniz ve aynı rahatlıkla çıkabileceğiniz bir alan sağlamalıdır. Bu da araçlar arasında fazladan bir miktar boşluk bırakmanız anlamına gelir.

Şimdi diğer araçlara park edeceğinizi bildirmek için dörtlülerinizi yakın ve ön taraftaki aracın yanına paralel şekilde yaklaşın. Öyle ki tamponunuz öndeki aracın tamponuna eşit hale gelsin. Aracınız geri vitesteyken direksiyonunuzu kırarak 45 derecelik bir açı oluşturun ve geri geri gitmeye başlayın. Bu işlemi yan aynanızdan arkanızda park halinde duran aracın plakasını görene kadar sürdürün. Plakayı gördüğünüz anda bu kez direksiyonu diğer yöne kırın ve geriye doğru gidin.

Boşluğa girdiğinizde direksiyonunuzu düz bir konuma getirip öne ve arkaya hamleler yaparak aracınızı uygun bir şekilde yerleştirin. Son olarak dörtlüleri kapattıktan sonra park etme işlemini başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Taksitle araba nasıl alınır ? Tüm detaylar yazımızda !

Manuel ve Otomatik Araba Kullanımları

Kullandığınız aracın vites sistemi, sürüş tekniğinizde birtakım farklılıklar yaratır. Bu nedenle manuel araba kullanma ile otomatik vites araba kullanımı arasındaki farkları iyi bilmeniz önemlidir.

Manuel, yani düz vitesli araç kullanımı ile ilgili en büyük zorluğu trafikte hissedebilirsiniz çünkü sürekli debriyaja basarak vites değiştirmeniz gerekir. Oysa aynı durumda otomatik vitesli bir araçtaysanız böyle bir sorun yaşamazsınız.

Otomatik vitesli araçlarda iniş ve kalkışlarda da mekanik aksam sayesinde rahat bir sürüş deneyimi yaşarsınız. Bir eliniz vites değiştirmek için direksiyondan ayrılmayacağı için direksiyon hakimiyetini de daha kolay sağlarsınız.

Ancak elbette ki dezavantajları da yok değildir. Manuel vitesli araçlarda daha hızlı bir şekilde vites değiştirirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda performans daha düşüktür. Yüksek bir performans istiyorsanız manuel vitesli araç kullanmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca hem araç fiyatı hem de yedek parça maliyeti açısından değerlendirildiğinde otomatik vitesli araçlar daha pahalıdır.

Araba Kullanırken Stresi Azaltma Yolları

Araba kullanmaya yeni başlayan bir sürücü olarak yoldayken stresli olabilirsiniz. Ancak stresinizi azaltmanız mümkün. İşte araba kullanırken stresinizi azaltmanın yolları:

 • Aracınızı yeterince tanıdığınızdan emin olun.
 • İlk zamanlar imkanınız varsa trafiğin fazla olmadığı zamanlarda yola çıkın.
 • Koltuğunuz, aynalarınız gibi tüm kişisel ayarlamalarınızı doğru bir şekilde yapın.
 • Sürüş sırasında stres veya heyecan hissettiğinizi fark ettiğiniz zamanlarda nefes egzersizleri yapın. Yine de bu hissiniz geçmezse aracınızı uygun bir yere park edip, gözlerinizi kapatıp sakinleşmeye çalışmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı zamanlar diğer sürücülerin olumsuz tavırlarına maruz kalabilirsiniz. Yavaş sürdüğünüzü ya da yeşil ışık yandığında kalkmak için vakit kaybettiğinizi düşünenler olabilir. Böyle zamanlarda söylenen hiçbir olumsuz söze aldırış etmeyin.
 • Vazgeçmeyin, bol bol pratik yapmaya devam edin.

Trafikte Basit Önlemler

Sürüş sırasında dikkat etmeniz gereken basit ve hayati önlemler trafik kazalarından korunmanızı sağlayacaktır:

 • Hiçbir zaman içkili ve uykulu bir şekilde araç kullanmayın.
 • Emniyet kemerinizi takmadan yola çıkmayın.
 • Seyir halindeyken aşırı hız yapmayın.
 • Trafik kurallarına uyun.
 • Aceleci davranmayın.
 • Sürüş sırasında yüksek sesle müzik dinlemek, kulaklık takmak, mesaj göndermek gibi dikkatinizi dağıtacak davranışlarda bulunmayın.
 • Uzun yolculuklara çıktığınızda belli aralıklarla mola vermeyi ihmal etmeyin.

Araç Kullanırken Takip Mesafesi Ne Kadar Olmalı?

Güvenli bir sürüş için önünüzdeki araç ile olan takip mesafesini aracınıza, yol ve hava durumuna göre belirlemeye dikkat etmelisiniz. Araba sürme teknikleri açısından değerlendirildiğinde önünüzdeki araç ile aranızdaki mesafenin hızınızın yarısı kadar olması gerekir. Örneğin, 100 km hızla ilerliyorsanız takip mesafeniz 50 m olmalıdır. Bu mesafe yağmurlu, sisli ya da karanlık havalarda daha da arttırılmalıdır.

Ani Duruşlarda Fren Tekniği

Ani frenleme yapmanız gereken durumlarda, manuel vitesli araç kullanıyorsanız debriyaj ve frene aynı anda basmanız, otomatik vitesli araç kullanıyorsanız frene basmanız yeterli olacaktır.

Az Yakıtla Çok Yol Mümkün Mü?

Yakıt tüketimi, aracınızın özellikleri ve motor hacmi ile yakından ilişkilidir. Ancak uzun yolculuklarda yakıt tasarrufu yapmak için birtakım önlemler alabilirsiniz:

 • Ani hız artışları, daha çok yakıt tüketmenize neden olur. Aşırı hız yapmamaya dikkat edin.
 • Aracınızın motor yağını, hava filtresini, lastiklerini düzenli sürelerle kontrol ederek değiştirin.
 • Vitesi boşa almayın.
 • Trafiğin yoğun olduğu durumlarda sık sık şerit değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak bu davranışın fazla yakıt tüketimine sebep olacağını unutmayın.
 • Hızlı gittiğiniz zamanlarda aracınızın camlarını kapalı tutun.

Siz de Borusan güvencesiyle hızlı, sorunsuz ve sürprizsiz bir şekilde aracınızı satmak için Otonakit’i mutlaka ziyaret edin. Online fiyat teklifinizi alın; otoyla gelin, nakitle gidin!

Arabam Kaç Para

Etiketler