2021 Formula 1 (F1) Pistleri ve Özellikleri

F1 Pistleri

Formula 1 yarışlarında her F1 pisti, kendine has özellikleri ile öne çıkıyor. Uzunlukları ve viraj sayıları birbirlerinden farklı olan pistlerde pilotlar için belirlenen tur sayısı da değişiklik gösteriyor. Pistler, şehir merkezlerinden uzakta yarış için özel olarak tasarlandıkları gibi belli şehirlerin sokaklarında da gerçekleştirilebiliyor. Pilotların amansız mücadelesine ev sahipliği yapan Formula 1 pistleri, izleyiciler için de aksiyon dolu anlar yaşanmasını sağlıyor.

F1 takımları güncel liste hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

2021 Sezonunda Yarışılacak F1 Pistleri

2021 sezonundaki F1 pistleri listesinde 22 farklı pist yer alıyor. Bu yıl Avusturya ve İtalya’da ikişer kez yarış düzenlenirken pandemi sebebiyle yarışların yapılacağı ülkeler sezon içerisinde değişebiliyor. Güncel 2021 Formula 1 takvimi, yarışılacak pistler ile birlikte aşağıda yer alıyor:2021 Formula 1 Pistlerinin Özellikleri

Bahreyn International Pisti: Gece yarışlarına uygun olarak Hermann Tilke tarafından tasarlanan pistte pilotlar birbirlerinin yanı sıra ısı değişikliğine, güçlü ışıklara ve rüzgara karşı da mücadele vermek zorunda. 70 bin kişiyi ağırlayabilen pistin öne çıkan noktası ise son derece keskin olan ve pilotları zorlayan 10’uncu viraj dönüşü.

Imola Pisti: 2006-2020 yılları arasında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapamayan ancak geçen yılla birlikte F1’e kapılarını açan pistte, saat yönünün tersine yarışılıyor. Tamburello virajıyla anılan pist 78 bin kişiyi ağırlayabiliyor.

Portimao Pisti: 100 bin kişilik kapasiteye sahip olan pistin en önemli özelliği, aşağı doğru eğimli yapısı. Başlangıç noktasının bulunduğu düzlük sonrasında da kısa mesafede iki defa sağa dönüş yapılması gereken keskin virajlar bulunuyor.

Barselona - Katalonya Pisti: 140 bin 700 kişilik kapasitesiyle dikkat çeken pist, pilotların adrenalin dolu mücadelesine ev sahipliği yapıyor. Aerodinamik anlamda araçları zorlayan pistte geçiş yapmak bir hayli zor.

Monaco Pisti: Sokak yarışı olarak tanımlanabilecek Monaco GP’nin gerçekleştiği ikonik pist, pilotların tüm yeteneklerini sergilemesini sağlıyor. Çok dar bir alanda hızlı ve ani manevraların yapıldığı pist, eşsiz Monte Carlo manzarasıyla ilgi çekiyor. Pistin kapasitesi ise 37 bin kişi.

Bakü Şehir Pisti: Şehrin içerisinden yer alan pistte 90 derecelik virajlar bulunuyor. 18 bin 500 kişinin bir arada izleyebildiği bu sokak yarışında hatasız pilotajla yarış kazanılabiliyor.

Paul Ricard Pisti: 2018’de F1 takvimine eklenen pistin kapasitesi 90 bin kişi. Geçiş yapmanın zor olduğu F1 pisti, araçları zorladığından test amaçlı olarak da kullanılıyor.

Red Bull Ring Pisti: 40 bin kişilik pistin eğimli yapısı, pilotların sıralamasına etki eden faktörlerden birisi. Hızlı düzlükleri olan ve kısa sayılabilen pistte çok sayıda geçişe şahit olmak mümkün.

Silverstone Pisti: En hızlı yarışılan pistlerden birisi olmasının yanı sıra 150 bin kişiyi ağırlamasıyla da Silverstone pisti, takvimin en çok ilgi çeken yarışlarından birine ev sahipliği yapıyor. Yüksek hızlı dönüşlerden sert frenleme noktalarına kadar bu pist, daha sonra yapılan diğer pistlere de ilham veren bir tasarıma sahip.

Hungaroring Pisti: Budapeşte şehrine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan pist, 70 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Düzlüklerin az olması nedeniyle karting pistine benzetilen Hungaroring, en keyifli pistlerden biri.

Spa-Francorchamps Pisti: En hızlı ve en uzun pistlerden birisi olan Spa-Francorchamps, sert virajlara ve uzun düzlüklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle yağışlı havalarda ilgi çekici yarışların yaşandığı 70 bin kişi kapasiteli pistin zorlu yapısı hem pilotların keyif aldığı hem de otomobillerin limitlerinin zorlandığı bir ortam sunuyor.

Zandvoort Pisti: Deniz kenarında yer alan ve 105 bin kişiyi konuk edebilen pist, 35 yılın ardından 2021 Formula 1 pistleri arasına adını yazdırmış durumda. Bu pistte rüzgarın şiddetini arttırdığı zamanlarda kumların taşınması ile birlikte pilotlar için tehlikeli anlar oluşabiliyor.

Monza Pisti: Uzun düzlüklerin yanı sıra dar şikanları bulunan yorucu pistte F1 araçları, yüksek kapasite ile uzun süre çalışmak durumunda. Her ne kadar yorucu olsa da Monza pisti, Formula 1’in en önemli pistleri arasında yerini alıyor. Pistin kişi kapasitesi ise 118.865.

Soçi Pisti: Epik üçüncü virajı ile ünlü olan ve 90 derecelik dönüşleri bulunan Formula 1 pisti, 55 bin yarışseveri ağırlayabiliyor.

İstanbul Park: Sekizinci virajı ile ünlü olan İstanbul Park’ın mimarı Hermann Tilke. Pandemiyle birlikte Formula 1’e yeniden dahil olan pistte 2005-2011 yılları arasında yarışlar yapılmıştı. 125 bin kişilik kapasiteye sahip olan pist, özellikle ıslak zeminde izleyici için aksiyonu bol anlar yaşatıyor.

Suzuka International Pisti: Yılan görünümüne sahip olan pist, virajları ile izleyenlerin heyecanını ikiye katlıyor. Honda’nın sahip olduğu pistte aynı anda 155 bin yarış tutkunu efsanevi anlara tanıklık edebiliyor.

The Americas Pisti: 120 bin kişi kapasitesine sahip olan pist, en modern pistler arasında gösteriliyor. Yapısı itibarıyla bazı bölümleri Suzuka, Hockenheim ve Silverstone pistlerine benzetiliyor.

Hermanos Rodriguez Pisti: İçerisinde beyzbol sahası bulunan pist, en sıra dışı F1 pistlerinden biri. Denizden yaklaşık 2 kilometre yüksekte bulunan ve 110 bin kişi kapasitesine sahip olan pistte izleyicileri nefes kesici mücadeleler bekliyor.

Jose Carlos Pace Pisti: Daha çok Interlagos adıyla bilinen pistte, saat yönünün tersine yarışılıyor. Virajlar, pilotlar için adeta bir girdaba dönüşürken sonrasında uzun düzlükler bulunuyor. 60 bin seyirci kapasitesine sahip olan pist, unutulmaz yarışların adresi.

Melbourne Grand Prix Pisti: Albert Park da denilen pistin kapasitesi, 80 bin kişi. Geçişin pek kolay olmadığı zorlu sokak pistinin yapısı, tümsekleriyle öne çıkıyor.

Cidde Sokak Pisti: 2021 yılında ilk defa Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak olan pistin tasarımı yine Hermann Tilke’ye ait. Cidde caddelerinin içinden geçen ve en uzun ikinci pist olan Cidde Sokak Pisti’nin en hızlı pistlerden birisi olacağı düşünülüyor.

Yas Marina Pisti: En dikkat çekici özelliği yedinci ve sekizinci virajlar arasındaki 1.2 kilometrelik düzlük olan Yas Marina pistinin kapasitesi, 60 bin kişi. Keskin virajların olduğu pistte, pilotların frenlere çok fazla yüklenmesi gerekiyor.

Formula 1 pistlerinde pilotlar uzun mesafeler katediyor. Siz de uzun mesafeler katetmek için sağlam bir araca ihtiyaç duyuyor ve aracınızı yenilemek istiyorsanız elinizdeki aracınızı Borusan güvencesiyle Otonakit üzerinden satın. Otonakit aracınız için piyasa koşullarına en uygun fiyatı sunuyor. Aracınızı kolay ve hızlıca satın, hayallerinizdeki araca daha hızlı ulaşın.


Arabam Kaç Para

Etiketler