2021 Yılı İtibari ile Trafik Cezalarındaki Yeni Gelişmeler

trafik cezaları,2021 trafik cezaları,emniyet kemeri takmama cezası

Araç kullanan hemen hemen herkesin her zaman çekindiği bir konu olan “trafik cezaları” ile ilgili Otonakit olarak siz okurlarımızı bilgilendirmek istedik. Kazalar ve araçta ortaya çıkabilecek problemler dışında, trafikteki yanlış ve dikkatsiz davranışlarımız sonucunda bazen farkında bile olmadan trafik cezaları ile karşılaşabiliriz. Trafiğin akışını engelleyecek, kendi hayatınızı ve başkalarının hayatını tehlikeye atabilecek ve kamu mallarında zarara sebep olacak davranışlar trafik cezası ile sonuçlanmaktadır.

Peki hangi durumlarda trafik cezası ile karşılaşabilirsiniz, ödeyeceğiniz ceza ne kadardır, bu cezaları nasıl ödeyebilirsiniz? Otonakit sizler için 2021 yılından itibaren geçerli olan güncel trafik cezalarını listeledi. 

 • Araç kullanırken cep telefonu kullanmak,
 • Emniyet kemeri takmamak,
 • Ehliyetsiz araç kullanmak,
 • Ruhsatsız araç kullanmak,
 • Sahte plaka ile araç kullanmak,
 • Alkollü iken araç kullanmak, 
 • Uyuşturucu etkisinde araç kullanmak,
 • Alkolmetreye üflemeyi reddetmek,
 • Radar tespit cihazı kullanmak,
 • Ehliyet sınıfının dışındaki araçları kullanmak,
 • Ters yönde araç kullanmak,
 • Emniyet şeridinde araç kullanmak veya durmak
 • Hız limitlerini aşmak 

Araç Kullanırken Cep Telefonu ile Konuşmanın Cezası Ne Kadar?

Araç kullanırken telefonunuz çaldı ve siz de cevap verdiniz.. Bu durum her ne kadar zararsız gibi görünse de sürüş sırasında dikkatinizin dağılmasına sebep olabileceği ve kazaya yol açabileceği için trafikte yapılması yasaktır.

Eğer araç kullanırken cep telefonu ile görüşürseniz, bunun cezası 2021 yılı itibarıyla 314 TL’dir. Cezayı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde ise tutar 235 TL’ye düşüyor. Tabii, bluetooth kullanarak yapılan telefon konuşmalarında bu ceza geçerli değil. Gerek kendiniz, gerek aracınızdaki sevdikleriniz, gerek de trafikteki herkes için araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamaya lütfen özen gösterin.

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Olası her türlü kazada hayatınızı koruyacak olan emniyet kemeri takmamanın cezası 2021 yılı itibarıyla 144 TL’dir. Cezayı 15 gün içinde ödemeniz durumunda ise bu tutar 108 TL olacaktır. Arabadaki diğer yolcuların emniyet kemeri takmaması durumunda ise ceza 117 TL’dir. 

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanmak, trafik cezaları arasında en yüksek tutara sahip cezalardan biridir. 2021 yılı itibarıyla, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2698 TL’dir. Ceza 15 gün içerisinde ödenirse bu ücret 2023 TL olacaktır. Eğer aracı ehliyetsiz olarak sahibinden başka biri kullanıyor ise, ceza 5396 TL olacaktır. Yine cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi halinde bu tutar 4047 TL düşecektir. Aynı zamanda ehliyetiniz yanınızda değilken ya da yenilenmesi gereken ehliyetle araba kullanmak da yasaktır. Eski tip ehliyetler 31.12.2022 tarihinden itibaren tedavül dışı kalacağı için ehliyetinizi bir an önce yenilemeye özen gösterin. Yeni tip ehliyet almanın ücreti ise 15 TL’dir. 

ikinci el taşıt kredileri hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Ruhsatsız Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?  

Ruhsatsız araç kullanmanın cezası 2021 itibarıyla 122 TL, 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise 91 TL’dir. 

Sahte Plaka ile Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2021 yılı itibarıyla sahte plaka ile trafiğe çıkmanın cezası 6687 TL olarak belirlenmiştir. Bu cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise tutar 5015 TL olacaktır. 

Alkollü İken Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2021 yılı itibariyle alkollü iken araç kullanmanın cezası birinci, ikinci, üçüncü ve diğer seferlerde değişmektedir.

Buna ek olarak, ilk kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanan sürücünün ehliyetine 6 ay el konulur. Tekrar yakalanması durumunda 2 yıl süreyle ehliyetine el konulurken, üçüncü olarak yakalanması durumunda sürücünün ehliyetine 5 yıl el konulur ve 6 aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanır. 

Uyuşturucu Madde Etkisinde Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Uyuşturucu madde ile araç kullanmanın cezası 2021 yılı itibarıyla 6910 liradır. Cezanın erken ödenmesi durumunda bu tutar 5182 lira olacaktır. Buna ek olarak, uyuşturucu madde etkisinde araç kullanan bireylerin ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konulur. 

Alkolmetreyi Üflemeyi Reddetmenin Cezası Ne Kadar? 

2020 yılı itibarıyla alkolmetreye üflememenin cezası 3856 Türk Lirasıdır.15 gün içerisinde ödenmesi durumunda bu tutar 2892 lira olacaktır. Buna ek olarak, alkolmetreye üflemeyi reddeden kişinin ehliyetine 2 yıl süreyle el konulur. 

Radar Tespit Cihazı Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2021 yılı itibarıyla radar tespit cihazı kullanmanın cezası 2698 ila 4967 Türk Lirası arasında değişmektedir. Buna ek olarak, sürücünün 4 ila 6 ay arasında hapis cezasına çarptırılma ihtimali de vardır. 

2021 mtv vergisi ödemeleriyle ilgili güncel bilgi için tıklayın!

Ehliyet Sınıfının Dışındaki Araçları Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Yetersiz ehliyet ile araç kullanmak olarak da geçen bu durumun sonucunda 1339 lira ceza ödenmektedir. 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda bu tutar 1004 lira olacaktır. Örnek olarak, motosiklet ehliyeti ile kamyon kullanmak - sahip olduğunuz ehliyet ve bilgi kamyon kullanımı bilgi ve yetkinliğini karşılamadığından – yetersiz ehliyet kullanmak olarak sınıflandırılır. Ehliyet sınıfları ise M, A1, A1, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, DE1, D, DE, F, G olarak değişmektedir.

Ters Yönde Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2021 yılı itibarıyla ters yönde araç kullanmanın cezası 1339 lira olarak belirlenmiştir. 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda bu tutar 1004 lira olacaktır.

Emniyet Şeridinde Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

2020 yılı itibarıyla emniyet şeridini ihlal etmenin ve emniyet şeridinde araç kullanmanın cezası 1339 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise bu tutar 1004 lira olacaktır.  Emniyet şeridi, bozulan araçlar, trafik kazaları, ambulans gibi acil durumlarda kullanılmak üzere ayrılmıştır.

Hız Limitini Aşmanın Cezası Ne Kadar?

Hız limitini aşmanın cezası değişiklik göstermektedir; şehir içi, tünel, şehirlerarası, otoban gibi yolların limitleri farklılık göstermektedir ve tabelalar ile sürücülere belirtilmektedir. 

Hatta artık navigasyon sistemlerinde bile kullandığınız yolun hız limitini sesli belirtme özelliği bulunmaktadır. 1

Trafik cezalarınızı banka şubeleri, PTT şubeleri, vergi dairesi ya da internet üzerinden ödeyebilirsiniz. 

Satmak veya almak istediğiniz ikinci el aracın trafik cezası borcu olmadığını kontrol etmeniz sattığınız aracınızı devrederken sorun yaşamamanız adına çok önemlidir. Borusan güvencesiyle en doğru fiyata hızlıca satmak için Otonakit’e getirdiğiniz ikinci el aracınızın satmadan önce herhangi bir cezası olmadığını kontrol edin ve aracınızı güvenle satın.

Arabam Kaç Para

Etiketler