2022 Akaryakıt Zamları, Benzin ve Motorin Fiyatları Nasıl Değişti ?

motorin zam, son dakika akaryakıt zammı

Akaryakıt fiyatları son zamanlarda bütün sürücülerin gündeminde. Uluslararası gündem,  ülkemizdeki vergi düzenlemeleri ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı da eklenince akaryakıt fiyatları son 1 yılda neredeyse %220 zamlandı. Akaryakıt fiyatları petrol türüne göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde dünya çapında 3 farklı petrol türü kullanılır. Her birinin kendine has özelliklerine göre fiyatları değişmektedir. 

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Akaryakıt zammı çeşitli nedenlerden dolayı yapılıyor. Türkiye’de 2005 yılında akaryakıt fiyatları Petrol Piyasası Kanunu kapsamında Serbest Fiyatlandırma Sistemine geçti. Bununla beraber akaryakıt dağıtımı yapan şirketlerin kendi fiyatlarını belirlemeleri sağlandı. Aynı şekilde akaryakıt bayileri de kendi istekleri doğrultusunda fiyat belirlemekte tamamen serbest. Ülkemizde akaryakıt fiyatları serbest piyasaya bağlı olmasına rağmen rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturulur. Türkiye’de 2005 yılından beri akaryakıt fiyatları en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumuna göre hareket edilerek belirlenir. Bunların yanında her ürün gibi akaryakıtta da  fiyatlar da arz-talep dengesi ekseninde değişir.

Motorin Zammı Ne Oldu?

Motorin ya da diğer adıyla mazot günümüzde dizel motora sahip araçlar tarafından kullanılan petrol çeşididir. Motorin üretimi için ham petrol damıtılır. Bu damıtma sırasında petrol 200-300°C aralığına geldiğinde alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin fiyatları sürücüler tarafından sürekli takip edilir. Son bir yılda motorine yapılan zam %235 oranına çıktı. Bu zamların başrolü uluslararası siyasal atmosfer olsa da ülkemizde uygulanan vergi politikaları ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı da oldukça büyük etkiye sahip.

2022 yılının Nisan ayında bir litre motorin 21 lira 27 kuruştan satılıyor. 2000 yılında 50 TL ile 86 litre motorin alırken 2022 yılında 50 TL ile sadece 8 litre motorin alınabiliyor. 2000 yılında 50 TL ile ortalama dizel bir aracın deposu rahatlıkla doldurulurken 2022 yılında deponuzu doldurmak için neredeyse 800 TL harcamanız gerekiyor.

Benzin Zammı Ne Oldu?

Benzin günümüzde yaygın olarak kullanılan akaryakıt çeşitleri arasında yer alır. Benzin ham petrolün damıtılması ile üretilir. Petrol türleri ham petrolün damıtılması sırasında hangi sıcaklık seviyesinde alındıklarına göre değişiklik gösterir. Bu damıtma işlemi sırasında 150°C seviyesi görüldüğünde ham benzin oluşur. 150 derece görüldüğünde üretimi tamamlanan benzin 120’den fazla hidrokarbon içerebilir. Ham petrolün fiyatlarındaki dalgalanmalar ve ülkemizdeki vergi uygulamaları ve  TL dolar kuru benzin fiyatlarının sürekli olarak çıkmasına yol açıyor. 2022 yılının Nisan ayında bir litre benzin 19 TL’den satılıyor.. Son bir yılda benzine yapılan zam %166 oranına kadar çıktı. 2000 yılında litresi 0,59 kuruş olan benzinin litresi artık 19 TL. 2000 yılında ortalama bir aracın deposu 50 TL’den daha az bir fiyata rahatlıkla doldurulurken 2022 yılında bir depo benzin fiyatı 820 TL.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

 Akaryakıt fiyatlarının değişmesine yol açan başlıca neden uluslararası piyasalardaki değişimdir. Fakat gözden kaçırılmaması gereken bir diğer neden de ülkemizdeki vergi uygulamalarıdır. Ayrıca Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı da akaryakıt fiyatlarının sürekli olarak yükselmesine yol açar. 2022 yılında Nisan ayında yapılan akaryakıt zamları ile beraber güncel akaryakıt fiyatları şu şekildedir:

Bir litre motorin (mazot): 21 lira 27 kuruş

Bir litre benzin: 19 TL

Akaryakıta Yeni Dönemde Zam Gelecek mi?

2022 yılının  henüz  4. Ayında olmamıza rağmen son iki ayda akaryakıta 23 kez zam yapıldı. 2022 1 Ocak tarihinden bu yana neredeyse her üç günde bir akaryakıta zam yapılıyor.. Bu büyük  zamların meydana gelmesi birçok farklı faktöre dayanır. Ülkemizde yeteri kadar petrol rezervi olmadığı için, bu konuda diğer ülkelere bağımlıyız. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına büyük oranda etki eden bir diğer unsur da vergi uygulamaları. Geldiğimiz noktada devletin akaryakıt fiyatlarındaki artışları KDV ve ÖTV üzerinden karşılaması ve fiyatları pompalara yansıtmaması gerekir. Fakat 2022 yılında akaryakıt fiyatlarında oluşan artışlar pompalara yansıtılırken aynı zamanda vergi alınmaya da devam ediliyor.

2022 yılında ülkemizde devlet bir litre motorinde (benzin) toplamda 5 lira 41 kuruş vergi alır. Bununla beraber yeni dönemde akaryakıta zam yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu. Gelinen noktada akaryakıt fiyatlarının herhangi bir vergi indirimine gidilmediği takdirde sürekli olarak yükselmesi olası.

Petrol Türleri ve Fiyatları

Akaryakıt fiyatları kullanılan petrol türüne göre değişiklik gösterebilir. Petrol dünyanın farklı bölgelerinden çıkarılabilen doğal bir kaynaktır. Her bölgeden çıkarılan petrol çeşidi farklı olabilir. Bileşenleri doğal olarak farklı olan petrollerin işlenme aşamaları da değişiklik gösterir. Bu değişimler nihai petrol fiyatlarına etki eder. Bu nedenle kimi petrol çeşitleri ucuzken kimileri daha pahalıdır. Günümüzde akaryakıt sektöründe kullanılan petrol çeşitleri şu şekildedir:

Brent Petrol

‘Londra Brent’ ya da ‘Brent Blend’ olarak da bilinen Brent petrol günümüzde akaryakıt sektöründe en çok kullanılan petrol çeşididir. Brent petrol Birleşik Krallık (İngiltere), Belçika, Hollanda, Danimarka ve Norveç arasında yer alan ‘Kuzey Denizi’ bölgelerinden çıkarılır. Brent petrolde %0,37 oranında sülfür bulunur. Bir petrolün bileşeninde sülfür oranı ne kadar az ise söz konusu petrol o kadar kullanılabilir sayılır. Ham petrolün işlenebilmesi için sülfürün çıkarılmış olması gerekir. Brent petrolü düşük sülfür oranı sayesinde kolaylıkla damıtılarak çeşitli akaryakıt türleri üretimini ucuz kılar. Brent petrol varille satılır ve bir varil brent petrolün fiyatı dolar bazında belirlenir.

Umman Petrol

Umman petrol Orta Doğu ülkelerinde çıkarılır. Bu petrol türü Brent petrole nazaran daha fazla sülfür içerir. Bu durum da Umman petrolün damıtılıp işlenebilmesini daha zahmetli kılar. Umman petrolünün işlenmesi çok daha maliyetli olduğundan diğer petrol türlerinden daha pahalıdır. Brent petrol düşük sülfür oranı sayesinde hafif ve tatlı bir petrol olarak nitelendirilir. Umman petrol yüksek sülfür oranıyla ‘ağır ve tuzlu petrol’ olarak adlandırılır. Brent petrolünden dizel yakıtı üretmek çok daha kolayken Umman petrolde bu üretimi yapabilmek için daha fazla maliyet gerekir.

Western Texas Petrol

Umman petrole göre çok daha az sülfür içerir. Hafif ve tatlı petrol grubuna giren Western Texas petrolünden motorin dizel yakıtı üretmek oldukça kolay ve ucuzdur. Bu petrol çeşidi Amerika’nın petrol rezervinin %40’ını karşılar. Fakat Western Texas petrolünün de taşıması tıpkı Umman petrolü gibi maliyetlidir. Günümüzde hem sülfür oranının az olmasıyla kolayca işlenebilen hem de dünyanın birçok bölgesine ucuz bir şekilde taşınabilen Brent petrol en ideal petrol olarak öne çıkar.

Son zamanlarda petrol fiyatlarının artmasıyla sen de daha az yakan bir araba almak niyetindeyseniz önce kendi aracınızı satmak isteyebilirsiniz. Arabanızı satmak için için en güvenli platform olan Otonakit’in profesyonel hizmetine güvenebilirsiniz. Hemen Otonakit’e gelin, aracınız için online teklif alın, güvenli, sorunsuz ve sürprizsiz araç satışının ayrıcalığını yaşayın!Arabam Kaç Para

Etiketler