2022 Yılı Muayenesiz Araç Kullanma Cezaları

araç muayene randevu, araç muayenesi, araç muayene sorgulama, araç muayene randevu ücretsiz, muayenesiz araç cezası

Araç muayenesi, trafikte yer alan tüm araçların trafiğe uygun olup olmadığını denetlemek amacıyla gerçekleşir. Periyodik olarak gerçekleşen bu kontrol, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 34. madde gereği tüm araç sahipleri için zorunludur. Muayenedeki amaç, hem araç sahiplerinin hem de tüm yaya ve sürücülerin can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Yolcu ve çevre güvenliğini sağlayacak denetlemeyi yapma yetkisi ülkemizde sadece TÜVTÜRK kuruluşuna aittir. Muayenesi yapılmayan her araç için araç sürücülerine yaptırım uygulanır. Peki 2022 yılı için muayenesiz araç kullanma cezası ne kadar, ceza nasıl hesaplanır ve araba muayenesi ile ilgili diğer hususlar neler?

2022 yılı araç muayene ücretleriyle ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

2022 yılı için muayenesi olmayan araç kullanmanın cezası 427 TL olarak belirlenir, erken ödeme indirimi ile 320,25 TL’dir. Bu ceza aracı süren kişiye değil sahibine verilir. Muayenesi olmayan araç, trafik ekipleri tarafından tespit edildiğinde Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre Ek-33 izin belgesi düzenlenir. Bu belge geçici trafiğe çıkış belgesi olup, araç sahibine 7 gün süre tanır.

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir?

Muayenesi olmayan aracın sahibine, Karayolları Trafik Kanunu 34. maddesine göre para cezası uygulanır. Uygulanan ceza https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden, anlaşmalı bankaların şubeleri ile internet bankacılığından ve PTT şubelerinden ödenebilir.

Muayene cezası ödenmediği takdirde TÜVTÜRK sistemi randevu vermez. Bu sebeple randevu almadan önce cezanın ödenmesi gerekir.

Araç muayenesi hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Muayenesiz Araç Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Tüm trafik cezalarında olduğu gibi, muayenesiz araç kullanma sebebiyle kesilen trafik cezasına da itiraz edilebilir. Bunun için sulh ceza mahkemesine ceza dilekçesi sunulması gerekir. Ancak itirazın mahkeme tarafından haklı bulunmaması durumunda, cezanın faizli bir şekilde ödenmesi gerekebilir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Kabahatler Kanunu’na göre trafik para cezasına itiraz süresi 15 gündür. Bu süre, ceza eğer sürücü belgesine yazılmış ise aynı gün; plakaya yazılmış ise tebliğ tarihinden itibaren başlar. Dilekçeye sürücü belgesi, ruhsat, kimlik ve ceza tutanağı fotokopileri eklenir. Dilekçe, cezanın kesildiği bölgede yer alan yetkili mahkemeye hitap edilerek hazırlanır. Daha önce verilmiş emsal kararlar ve varsa somut deliller de sonuç için önem taşır.

Muayene Gecikme Cezası Ücreti Ne Kadar?

Trafik ekipleri tarafından muayenesiz araç tespit edildiğinde, araç sahibine 7 gün izin verilir. 7 günlük süre sonunda aynı durumun tekrar tespiti halinde 888 TL muayene gecikme cezası uygulanır. Bu durumda araç bağlanır ve çekici ile muayene istasyonuna götürülür. Aracın muayenesinin yapılması için araç sahibine 7 gün izin verilir. Buna rağmen yapılmaması durumunda ise her 7 gün için aynı para cezası yeniden uygulanır.

Aynı durum ile muayeneden “ağır kusurlu” olarak kalan aracın kontrol muayenesini geçmemesi durumunda da karşılaşılır. 30 gün ardından yapılan tespitlerde 888 TL para cezası uygulanır. 888 TL para cezası erken ödeme ile 666 TL olarak ödenebilir.

Araç Muayene Cezası Nasıl Hesaplanıyor?

Yasalarla belirlenmiş süre sonunda muayenenin yapılmaması TÜVTÜRK ücretinin de artmasına neden olur. Muayene gecikme cezası, her ay için TÜVTÜRK ücretinin %5 cezalı ödenmesi şeklinde hesaplanır.

Araçların Muayene Süreleri Ne Kadar?

Trafikte yer alan tüm araçların, bulunduğu sınıfa göre zorunlu muayene süreleri bulunur. Sınıflarına göre süreler şu şekildedir:

 • Hususi ve Resmi Otomobiller: Hususi araçlar sıfır alındığı takdirde ilk muayene üçüncü senesinde yapılır. Sonrasında ise her iki yılda bir zorunluluğu bulunur. Hususi nitelikli ve resmi arazi araçları da bu sınıfta yer alır.
 • Lastik Tekerli Traktör: Lastik tekerli traktörlerin de hususi araçlar gibi ilk muayenesi üç sene sonra yapılır. Bu sınıfta bulunan araçların üç yılda bir periyodik zorunluluğu bulunur.
 • İki veya Üç Tekerlekli Araçlar: Bu kategorideki araçların ilk üç yaş için zorunluluğu bulunmayıp, sonrasında her iki yılda bir periyodik muayeneye girmesi gerekir. L kategoride bulunan motosiklet ile motorlu bisikletler için de bu takvim geçerlidir.
 • Römorklar ve Yarı Römorklar: Otomobil, kamyon, kamyonet gibi motorlu bir araç ile çekilen bütün römorklar bu sınıfta bulunur. Bu araçların muayenesi de ilk bir yaş sonrasında her yıl periyodik olarak yapılır.
 • Diğer Motorlu Araçlar: Taksi, otobüs ve kamyon gibi ticari araçlar ile üstteki sınıflarda bulunmayan tüm diğer araçlar için muayene ilk bir yaşın ardından her yıl zorunludur.

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgulama işlemi iki yöntem ile yapılabilir. Bunlardan ilki TÜVTÜRK resmi sitesi https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx üzerinden plaka ve muayene rapor numarası girerek sonuca ulaşmaktır. Diğer yöntemde ise E-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama sayfası üzerinden plaka ve muayene numarası girerek sorgulama yapılabilir.

Ayrıca E-Devlet kapısında bulunan “Araçlarım (Gerçek Kişi) sekmesi üzerinden aracın mevcut barkodlu muayene raporuna ve geçerlilik süresi gibi bilgilere de ulaşılabilir.

Araç muayene periyotları nedir ve neye göre belirlenir? Yazımızı okumak için tıklayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Randevusu almak için üç yöntem bulunur. TÜVTÜRK resmi internet sayfasından, E-Devlet aracılığı ile “TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt” sekmesi üzerinden ya da TÜVTÜRK Çağrı Merkezini arayarak randevu alınabilir.

 • TÜVTÜRK Resmi İnternet Sayfası Üzerinden Randevu: Resmi sayfa olan https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx adresinde açılan sayfaya plaka, ruhsat ve muayene yapılacak şehir bilgileri girilerek randevu oluşturulabilir. Açılan sayfada randevunun genel randevu mu yoksa tekrar muayenesi mi olduğu seçilir. Randevu günü ve saati de seçildikten sonra bilgiler kontrol edilerek randevu oluşturulur.
 • E-Devlet Aracılığı ile Randevu: “TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt” sekmesinden yeni başvuru yapılarak randevu alınabilir. Burada da aracın türü, son muayene tarihi, şehir gibi bilgiler girildikten sonra randevu oluşturulur.
 • TÜVTÜRK Çağrı Merkezi ile Randevu: Randevu alma işlemi 0850 222 88 88 Çağrı Merkezi numarası aranarak da yapılabilir.

Araçların Muayene Süresi Kaç Gün Gecikebilir?

Araçların muayene geçerliliği bittiği gün, tespit edilmesi durumunda ceza ile karşılaşılır. Bu sebeple son geçerlilik günü gelmeden yeni muayenenin yapılması gerekir. Sürenin bir gün dahi geçmesi durumunda, muayene ücreti %5 gecikme zammı ile ödenir.

Araç Muayenesinde Neler Kontrol Edilir?

Periyodik muayene sırasında araç birçok bakımdan kontrol edilir. Bu alanlar:

 • Araç Tanımlama: Aracın ruhsatı, plakası ve şase numarasına bakılır.
 • Motor ve Far Kontrolü: Motor kaputu altındaki parçalar ve akünün sabit olup olmadığına bakılır. Motor ve ilgili parçaların ardından kısa - uzun farlar, sinyal, geri vites ve fren lambaları kontrol edilir.
 • Lastik Kontrolü: Otomobiller için 1.6 mm, motosikletler için 1 mm lastik diş derinliği aranır.
 • Fren Sistemi: Fren ve el freni sistemleri hem bireysel hem de bilgisayarlı sistemler ile kontrol edilir.
 • Far Ayarları: Aracın kısa ve uzun farlarının açı ile konum ayarları kontrol edilir.
 • Kabin İçi Kontrolleri: Tüm emniyet kemerlerinin aktif olarak çalışır ve tam olması gerekir. Direksiyon simidi ve gösterge panosuna bakılır. Ön ve varsa arka sileceklerin çalışması kontrol edilir. Ön camda görüşü engelleyecek çatlak ya da kırık olmaması gerekir. Cam yıkama ekipmanları ile aynaların kontrolü de bu aşamada gerçekleşir.
 • Bagaj İçi Kontroller: Araçta bulunması gereken ilk yardım çantası, reflektör ve yangın söndürücü kontrol edilir.
 • Araç Altı Kontrolü: Araç altında konumlanan egzoz, dingil, süspansiyon, yakıt deposu ve boruların kontrolü yapılır.

Otonakit, aracını satmak isteyenlere sorunsuz hizmet ve online fiyat avantajı sunar. Siz de Otonakit fırsatları için hızlı randevu oluşturabilirsiniz!

Arabam Kaç Para

Etiketler