2022'de Radar Cezaları Ne Oldu?

radar cezaları radar cezası radar cezası ödeme

Teknolojik hız ölçüm sistemleri kullanılarak yapılan tespitler kaza oranlarını büyük oranda azaltır. Bazı yollar için belirlenmiş hız sınırları, yolun yapısına ve çevresel faktörlerine göre belirlenir. Araçlar, bu hız sınırlarına uymadıkları takdirde radar cezası denilen idari para cezasına tabi tutulurlar. Radar cezalarının miktarları ve şartları da araca veya yola göre değişiklik gösterebilir. Hem trafikte bulunan araçların, hem de çevredeki yayaların güvenliği için hız sınırlarına uymak elzemdir.

2022 Radar Cezaları

2022 yılında radar cezaları da olmak üzere birçok trafik cezasında güncellemeler yapıldı. Radar cezası ücretlerinin her yıl değişiyor olması nedeniyle sürücüler radar cezası kaç tl gibi konuları merak etmeye başladı. 2022 yılında ödenmesi gereken radar cezaları, kodları ve puanları şu şekildedir:

 • Hız sınırını %10-%30 arasında aştığında ödemen gereken radar cezası: Radar cezaları içerisindeki en düşük orandır. Belirlenmiş hız sınırını bu oranda aştığında 428 TL idari para cezası ödemen gerekir. İndirimli ceza oranı ise 320,25 TL’dir. Bu cezanın kodu 51/2-a, ceza puanı ise 10’dur.
 • Belirlenmiş hız sınırı %30-%50 oranında aşıldığında ödenmesi gereken radar tespit cihazı cezası: 3 adet olan radar cezası içerisinden orta seviyede olanıdır. Normal ücreti 888, indirimli ceza ücreti ise 666 TL’dir. Ceza kodu 51/2-b, ceza puanı ise 15 puandır.
 • Belirlenen hız sınırının %50’den fazla oranında aşılması durumunda ödenmesi gereken hız ihlali cezası: En yüksek radar cezasıdır. Normal ceza ücreti 1823 TL, indirimli ceza ücreti ise 1367,25 TL’dir. Ceza kodu 51/2-c, ceza puanı ise 15 puandır.

2021 Yılında Araç Tipine Göre Hız Sınırları Nelerdir?

Ülkemizde radar cezaları hem yerleşim yerlerine hem de araç tiplerine göre belirlenir. Bir bölgenin trafik yoğunluğu uygulanacak olan radar cezasının belirlenmesinde büyük rol oynar. 2021 yılında uygulanan araç tiplerine göre radar cezaları şu şekildedir:

Otomobiller:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Çift Taraflı Karayollarında: 90 km

Otoyollarda: 120 km

Bölünmüş Yollarda: 110 km

Minibüsler:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Otoyollarda: 100 km

Çift Taraflı Karayollarında: 80 km

Bölünmüş Yollarda: 90 km

Otobüsler:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Bölünmüş Yollarda: 90 km

Çift Taraflı Karayollarında: 80 km

Otoyollarda: 95 km

Kamyonetler:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Çift Taraflı Karayollarında: 80 km

Bölünmüş Yollarda: 85 km

Otoyollarda: 95 km

Kamyonlar:

Otoyollarda: 90 km

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Çift Taraflı Karayollarında: 85 km

Bölünmüş Yollarda: 80 km

Panelvanlar:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Bölünmüş Yollarda: 100 km

Çift Taraflı Karayollarında: 85 km

Otoyollarda: 110 km

Çekiciler:

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Bölünmüş Yollarda: 85 km

Çift Taraflı Karayollarında: 80 km

Otoyollarda: 90 km

Arızalı Araçları Çeken Araçlar:

Otoyollarda: 40 km

Yerleşim Bölgelerinde: 20 km

Çift Taraflı Karayollarında: 20 km

Bölünmüş Yollarda: 30 km

Motosikletler (L3):

Otoyollarda: 110 km

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Çift Taraflı Karayollarında: 80 km

Bölünmüş Yollarda: 90 km

Motosikletler (L4, L5 ve L7):

Yerleşim Bölgelerinde: 50 km

Bölünmüş Yollarda: 80 km

Çift Taraflı Karayollarında: 70 km

Otoyollarda: 80 km

Motorlu Bisikletler (L1, L2 ve L6)

Yerleşim Bölgelerinde: 30 km

Otoyollarda: Girişi yasaktır

Çift Taraflı Karayollarında: 45 km

Bölünmüş Yollarda: 45 km

Lastik Tekerlekli Traktörler:

Yerleşim Bölgelerinde: 20 km

Çift Taraflı Karayollarında: 30 km

Bölünmüş Yollarda: 40 km

Otoyollarda: Girişi yasaktır

2021 yılında otoban ve otoyol hız sınırları hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Cezalarda Ne Kadar Zam Oldu?

Enflasyon ve etkili olan birçok faktör nedeniyle 2021 yılında belirlenmiş hız limiti cezaları oranlarına farklı miktarlarda zamlar yapıldı. 2021 ve 2022 yılı radar cezaları oranları ile birlikte şu şekildedir:

 • Yüzde 10 ile yüzde 30 oranları aşıldığında hız sınırı cezası 2021 yılında 314 TL uygulanırken, bu oran 2022 yılında 428 TL oldu.
 • Hız sınırının yüzde 30 ve yüzde 50 arasında aşılması durumunda 2021 yılında 254 TL para cezası uygulandı. 2022 yılında ise bu miktar 888 TL’ye çıktı.
 • Yüzde 50 ve üzeri oranında 2021 hız sınırını aşma cezası 352 TL iken, 2022 yılında bu oran 1823 TL’ye kadar yükseldi.

Hız Cezalarının Kodları Nelerdir?

Radar cezalarının daha kolay belirtilmesi ve karışıklıkların önlenebilmesi için ceza kodları kullanılır. Sürücüler araçlarına kesilen cezaların kodlarını sorgulayarak radar ceza fiyatları hakkında bilgi edinebilirler. Günümüzde kullanılan hız sınırı ceza kodları şu şekildedir:

 • 51/2-a Ceza Kodu: Hız sınırının %10-%30 arasında aşılmasını belirtir. Ceza puanı 10’dur.
 • 51/2-b Ceza Kodu: Hız sınırının %30-%50 oranında aşılmasını ifade eder. Ceza puanı 15 puandır.
 • 51/2-c Ceza Kodu: Belirlenmiş hız sınırının %50 ve üzeri oranında aşılması durumunda uygulanan cezadır. Ceza puanı 15’tir.

Radar Cezaları Nasıl ve Nereden Ödenir?

2022 yılında hız sınırı cezalarını ödemek için birçok alternatif arasından seçim yapabilirsin. Radar sorgulama işlemi için online sistemler (e-Devlet, Vergi Dairesi) ya da PTT ve banka şubelerini kullanabilirsin. Radar cezası ödeme işlemlerini ise vergi daireleri, PTT şubeleri ya da banka şubelerinden yapabilirsin.

e-Devlet Üzerinden Radar Cezası Ödeme: e-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu hizmetlere giriş yapılır. ‘Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme’ bölümüne giriş yapılır. Ekranda beliren yönergeler kullanılarak, sanal bankacılık hizmeti sayesinde kolayca radar cezası ödenebilir.

Online Vergi Dairesi Üzerinden Radar Cezası Ödeme: İnteraktif Vergi Dairesi’ne ait olan web sayfasına gidilir. ‘MTV ve Trafik Para Cezası’ seçeneğine tıklanır. Ekranda belirtilen alanlara TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, Plaka ya da Özel Plaka bilgileri doldurulur. Sonraki adımda beliren sayfa üzerinden radar cezası ödenebilir.

PTT ya da Banka Şubeleri Üzerinden Radar Cezası Ödeme: Sürücü, yakınındaki bir şubeye giderek, radar cezası ödemesi yapmak istediğini personele belirtir. TC Kimlik/Vergi Kimlik Numarası ve Plaka gibi bilgiler iletildikten sonra radar cezası nakit olarak ödenebilir.

Trafik Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Trafik cezalarının büyük bir bölümünde erken ödeme yapılması durumunda indirim uygulanır. Sürücüleri cezalarını daha hızlı ödemeleri için teşvik eden bu indirim oranları, cezaların genelinde aynı orandadır. Günümüzde, radar cezası erken ödeme indirimi fırsatından yararlanabilmek için 15 gün içerisinde ceza tutarının ödenmesi gerekir. Trafik cezası kesildikten sonra, söz konusu sürücünün ikamet ettiği adrese yazılı olarak tebliğ edilir. Sürücünün, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ceza ücretini ödemesi erken ödeme indiriminden yararlanmasını sağlar. 2022 yılında 15 gün içerisinde ödenen ceza tutarları yüzde 25 indirimli olarak alınır.

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Plakana yansıtılan radar hız sınırı cezasının haksız olduğunu düşünüyorsan itiraz edebilirsin. Fakat radar cezası itirazında bulunmadan önce dikkat etmen gereken noktalar bulunur. Radar cezası sürücüye tebliğ edildikten itibaren 15 gün içerisinde itirazda bulunman gereklidir. İtirazda bulunmadan önce, cezanın kesildiği yolun hız sınırına dikkat edilmesi gerekir. Aracın radara yakalandığı andaki hızının ve ceza tutanağındaki araca ait bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmiş olduğu da büyük önem taşır. Cezanın kesildiği yolda, radar uygulamasının yapıldığını ve uygulanan hız sınırını bildiren levhanın olup olmadığı da elzemdir. Bütün bu konulara dikkat ettikten sonra, radar cezasına itiraz edebilmek için şu adımları izlemen gerekir:

 • Öncelikle bir itiraz dilekçesinin yazılması gerekir. İtiraz dilekçesiyle beraber, ceza yazılan kişinin kimlik ve ehliyet fotokopisi, araç ruhsatının fotokopisi, trafik idari para cezası karar tutanağı belgesinin fotokopisi, trafik cezası tebligat zarfı (ceza tebliği adrese teslim edilmiş ise) ve varsa itiraza yönelik delillerin temin edilmesi gerekir.
 • Gerekli bütün evraklar temin edilip dosyalandıktan sonra, Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurulur. Bu noktadan sonra itirazın sonuçlanması beklenir.

Sen de aracını satmayı düşünüyorsan, Borusan güvencesiyle Otonakit’ten online fiyat teklifi alabilir, hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlemleri tamamlayabilirsin.

Arabam Kaç Para

Etiketler