2023 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

kış lastiği, 4 mevsim lastik, kış lastiği zorunluluğu, kış lastiği ne zaman takılır ,kış lastiği uygulaması

Her sene havaların soğuması ile gündeme gelen kış lastiği uygulaması sürücülerin can ve mal güvenliği için kritik öneme sahiptir. Her yıl yakın tarihlerde başlayan kış lastiği uygulaması kapsamında bazı araçların belirlenen tarihler içerisinde daha kuvvetli olan kış lastiği kullanmaları zorunlu kılınır. Kış mevsiminde oluşan buzlanmaların sebep olacağı trafik kazalarını önlemek amacı ile gerçekleştirilen bu uygulama, aynı zamanda caydırıcı cezalarla da desteklenir. Standart lastiklerden daha büyük, kuvvetli, geniş ve ağır olan kar lastiği sürücülerin daha güvenli bir sürüş yapabilmelerini mümkün kılar. 

Kış Lastiği Uygulaması Nedir?

Kış lastik uygulaması en temel anlatımı ile bazı araç gruplarının kış mevsimi boyunca buzlanmalara, kaymalara ve kazalara karşı daha dirençli olan kar lastiklerini takmalarını zorunlu kılan bir uygulama olarak tanımlanabilir. Her sene kış mevsiminden başlayarak ilkbaharın ilk aylarında son bulan kar lastiği uygulaması sayesinde sürücüler kış mevsimini güvenle geçirebilir. Sıcaklıkların düştüğü aylarda oluşan buzlanmalar, eğer araçta kış lastiği yoksa araç dengesini kolay bir şekilde bozabilir. Kış mevsiminde kar lastiği kullanmayan araçlar kendi can ve mal güvenliklerini tehlikeye atarken aynı zamanda çevrede bulunan yaya ve araçlar için de kritik risk teşkil eder. Kış lastiği uygulaması, uyulmadığında sürücülerin idari para cezası almasına yol açan resmi ve gerekli bir prosedürdür.

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Sürücülerin büyük bir bölümü “2022 kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor?” sorusuna cevap arar. Kış lastiği uygulaması havalarda meydana gelen değişikliklere göre belirlenen bir tarih içerisinde gerçekleştirilmelidir. 2022 yılı için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başlar. 1 Aralık tarihinden sonra zorunlu tutulan araç grupları standart lastiklerini çıkararak kış lastiklerine geçmelidir. Aksi takdirde idari para cezası ile karşı karşıya kalmaları son derece olasıdır. Zorunlu araç grupları 1 Aralık tarihinde araçlarına taktıklar kar lastiklerini 2023 yılının 1 Nisan tarihinde tekrar çıkarabilir. Bu tarihten sonra sürücüler diledikleri gibi 4 mevsim lastiklerini ya da yazlık lastiklerini araçlarına takabilir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

“Kış lastiği ne zaman takılır?” konusu sürücülerin merak ettiği konular arasında yer alır. Sürücülerin büyük bir bölümü her sene kış mevsiminde yürürlüğe sokulan kış lastiği uygulamasının kapsamını öğrenerek hem güvenliğini korumak hem de olası idari cezalardan kaçınmak ister. Kış lastiği uygulamasının başlama ve bitiş tarihi ilgili bakanlıklar tarafından belirlenir. Genel olarak bu uygulama kış mevsiminin ilk aylarında başlayarak ilkbahar aylarına kadar devam eder. 2022 yılında kış lastiği uygulaması 1 Aralık tarihinde başlamıştır. Bu tarihten sonra zorunlu tutulan her aracın mutlaka kış lastiğine geçmiş olması gerekir. Aksi takdirde idari para cezaları uygulanabilir ve olası tehlikeli durumlar oluşabilir.

Araç lastik ömrü hakkında tüm bilgiler için tıklayın.

Kış Lastiği 4 Mevsim Kullanılır mı?

Kış lastiği sadece kış mevsiminde kullanılmalıdır. Bu lastik çeşidi kış mevsiminde oluşan buzlanmalarda üstün tutuş için geliştirilmiştir. Kış lastikleri aynı zamanda kış aylarında eksi derecelere düşen sıcaklıklara rağmen güvenli bir sürüş için yol tutuşunu iyileştirir. Kış lastiği her açıdan standart lastiklerden daha güçlü ve güvenli olsa da sadece kış aylarında kullanılmalıdır. Bu lastik türü yapısal olarak avantajlarını sadece kış aylarında gerçekleştirebilir. Kış lastiğini hiç değiştirmeden 4 mevsim boyunca kullanmak mümkün değildir. Sıcak yaz aylarında kış lastiği kullanmak güvenlik sağlamaktan çok daha riskli durumların ortaya çıkmasına yol açar. Kış lastiğini 4 mevsim boyunca kullanmak aynı zamanda araç dengesinin bozulmasına, trafik kazası ihtimallerinin artmasına ve araçların daha fazla yakıt harcamasına neden olur.

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlar için Zorunlu?

Her sene kış aylarının başında yürürlüğe giren kış lastiği uygulaması kapsamında bütün araçların lastik değiştirmek zorunda olduğu yaygın bir kanıdır. Kanunen her aracın kış aylarında kış lastiğine geçmesi gerekli değildir. Sadece şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların kış lastiklerine geçmesi gerekir. Hususi araçların lastiklerini değiştirmesi için zorunluluk arz eden herhangi bir kanun yoktur. Fakat buna rağmen birçok hususi araç sürücüsü her kış mevsiminde lastiklerini kış lastikleri ile değiştirir. Zira kış lastği kullanmamak kış aylarında trafik kazalarına, can ve mal kayıplarına davetiye çıkarmak anlamına gelir. Sürücüler Aralık ayında; havaların soğumaya başladığı, sıcaklıkların eksi derecelere düştüğü dönemlerde araç lastiklerini değiştirmeli ve kış lastiğine geçmelidir. Aynı zamanda lastiklere zincir takmak da kış mevsiminde daha güvenli bir sürüş için tercih edilebilir.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

2022 yılı için kış lastiği cezası 1152 TL’dir. Bu ceza sadece zorunlu olan araç grupları için geçerlidir. Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar bu cezaya tabi tutulabilir. Yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetleri gerçekleştirmesine rağmen 1 Aralık tarihinden sonra hâlâ kış lastiğine geçmemiş olan sürücüler 1152 TL’lik idari para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Bu kategoride yer alan araçların yol tutuşuna standart araçlardan daha fazla ihtiyacı vardır. Zorunlu tutulan araçların kış lastiği takmaması kış mevsimi boyunca trafik kazası ihtimali oluşmasına yol açar.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi

Kış lastiği kullanmak birçok açıdan dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zeminlerin daha kaygan bir hâl aldığı kış aylarında buzlanmalar, araçların kolay bir şekilde dengelerini kaybederek yoldan sapmalarına yol açabilir. Buzlanmalar nedeniyle yoldan çıkan araçlar trafikteki diğer araçların can ve mal sağlığını tehlikeye atarken aynı zamanda kendi sağlıklarını da tehlikeye atar. Havalar soğumaya başladıktan sonra kış lastikleri takılarak kış mevsimi boyunca keyifli, verimli ve güvenli seyahatler yapılabilir. Aynı zamanda daha fazla tutuş, daha fazla güvenlik için kış lastiklerine zincir de takılabilir. Lastik zincirleri, kış mevsiminde buzlanmaların ya da kar kütlelerinin bulunduğu zeminlerde araçların daha kolay bir şekilde hareket edebilmesini mümkün kılar.

Kış Lastiği Kullanmanın Ekstra Önemli Olduğu Durumlar

Kış lastiği kullanmak, kış mevsimi boyunca birçok farklı senaryoda daha güvenli bir sürüşü mümkün kılar. Zira kış lastikleri sadece buzlanmaların olduğu zeminlerde aracın verimli bir performans göstermesini sağlamaz. Aynı zamanda sürüş güvenliğini ve konforunu da artırır. Halihazırda ilerlemesi zorlu olan engebeli bölgeler kış aylarında yağan kar ve biriken buzlanmalar ile yol katetmesi imkansız bir hâl alabilir. Bu durumda verimli bir kış lastiği seti aracın kolay bir şekilde hareket edebilmesini sağlayabilir. Sadece kış mevsiminde sürüş güvenliğini sağlamakla kalmayan kar lastikleri, sürüş konforunu da artırır.

Yedek lastik (stepne) hakkıdna bilgi almak için tıklayın.

Aracınız Kışa Hazır mı? Alınması Gereken Önlemler

Her türlü araç modeli dış hava koşullarından, iklim şartlarından direkt olarak etkilenir. Bu nedenle kış ve aynı zamanda yaz mevsimlerine geçiş dönemlerinde araçları bu hava şartlarına hazırlamak güvenlik ve konfor açısından önem taşır. Sonbahar sonrası etkisini hissettirmeye başlayan kış mevsimi, tehlikeli buzlanmaların işaretçisidir. Bu kritik durumdan kaçınmak için kış lastiği ve gerektiğinde lastik zinciri kullanılmalıdır. Kış için yapılması gereken bir diğer hazırlık aracın antifriz durumunu kontrol etmektir. Sileceklerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kontrol etmek, klima sisteminin bakımlarını gerçekleştirmek ve aydınlatma sistemlerini kontrol etmek de ihmal edilmemesi gereken kış hazırlıkları arasında yer alır.

Kış lastiği almadan önce aracınızı değiştirmek isterseniz hemen gelin Otonakit’ten online teklif alın. Sorunsuz ve sürprizsiz bir sürecin ayrıcalığını yaşayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler