Akaryakıt Vergi Oranları 2022

akaryakıt ötv oranı, akaryakıt vergi oranları, benzin vergi oranı, benzinde ötv oranı, akaryakıt kdv oranı

Türkiye’de yılbaşından bu yana yaşanan döviz kuru değişimleri akaryakıt satış fiyatlarında da kendini ciddi oranda hissettirmeye başladı. 2022 yılının önümüzdeki aylarında da akaryakıt fiyat dalgalanmalarının devam edeceği bilgisi uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. OECD ülkeleri arasında yer alan Türkiye, akaryakıt litre fiyatları konusunda Akdeniz Ortak Piyasası’nı takip ediyor. Petrol ürünleri fiyatlarının belirlendiği Akdeniz Ortak Piyasası’nda Türkiye, en fazla vergi alan ülkelerden biri konumunda. 2022 yılı itibariyle akaryakıttan alınacak KDV oranı diğer pek çok üründe olduğu gibi %18 olarak belirlendi. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası giderek artış gösteren emtia fiyatları da yine Avrupa ve dünyada akaryakıt litre fiyatlarının artmasında büyük bir etken oldu. Türkiye de ise Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından geçen aylarda hükümete, %18 olarak yansıtılan akaryakıt vergi oranının %1 olarak güncellenmesi önerisi getirildi.

Akaryakıt zamları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Akaryakıt litre fiyatlarının artmasıyla birlikte geçmiş yıllarda kullanılan Eşel Mobil Sistemi ise yeniden gündeme geldi. Peki nedir bu Eşel Mobil Sistemi ve ne işe yarar? Eşel Mobil Sistemi, artan yakıt fiyatları nedeniyle tüketicilerin akaryakıt alım gücünün etkilenmemesi için fiyat artış kararlarının ÖTV’den karşılanması anlamına geliyordu. Böylece fiyatlar pompaya yansımıyordu. Ancak geçen aylarda bu sistem önce motorin, ardından da benzin litre fiyatlarından kaldırılarak devre dışı bırakıldı. Peki akaryakıt vergi oranları ve fiyatları 2022 yılında ne olacak?

MTV vergi oranı yazımızı okumak için tıklayın.

Benzindeki Vergi Oranı 2022

Akaryakıtta KDV %18 oranında uygulanırken ÖTV yüzdelik bir oranla TL olarak fiyatlara yansıtılır. 1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre 95 oktan kurşunsuz benzinden litre başına 2,5265 TL ÖTV tutarı alınıyor. Yılın geri kalanında vergi oranlarının akaryakıt pompa fiyatlarına yansımaya devam edeceği öngörülüyor.

Motorin Vergi Oranları 2022

Motorin KDV oranı yine benzinde olduğu gibi %18 olarak belirlenmiştir.1 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de benzin vergi oranları yanı sıra motorine uygulanacak olan vergi oranı bilgileri de yer alıyor. Buna göre motorinde litre başına 2,0559 TL ÖTV bulunuyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış devam ederse bu etki ÖTV yansıtılması sebebiyle motorinde de yıl boyu kendini gösterebilir.

Otogaz Vergi Oranı 2022

Otogaz (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı - LPG) vergi oranı, motorin veya benzin gibi litre cinsi üzerinden değil kilogram cinsi üzerinden hesaplanıyor. Resmi Gazete’nin 1 Mart 2022 tarihli sayısına göre otogaz vergisi 1,7780 TL/Kg olarak belirlenmiştir. Otogaz fiyatları Cezayir Sonatrach piyasasındaki gelişmelere göre şekillenirken vergiler de fiyatlandırmaya artış etkisi göstererek dahil oluyor.

Akaryakıttan Alınan Vergi Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt litre fiyatları hesaplanırken Akdeniz Piyasası ürün fiyatları ortalaması ve döviz kuru farkları baz alınıyor. Hesaplama yapılırken şirketler ve kentler de dikkate alınıyor çünkü her akaryakıt şirketi ya da kent büyüklüğü birbirinden farklılık gösterebiliyor Akaryakıt ürünlerinin nakliye ve dağıtım aşamaları hem şirket hem kentlerin büyüklüğüne göre farklı hesaplamalar ve maliyetler ortaya çıkarabiliyor. Türkiye'de döviz kurlarında yaşanan artışın etkisi ilk önce akaryakıt litre fiyatları üzerinde kendini belli ediyor. Akaryakıt fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payının eklenip toplanmasıyla ortaya çıkan rafineri satış fiyatıyla belirlenmiş oluyor. Çıkan sonuç KDV hariç tutarı ifade ediyor. Bu yüzden hesaplamanın sonucuna bir de KDV oranı eklendiğinde akaryakıt satış fiyatlarının son hali ortaya çıkmış oluyor. Bu hesaplama formül üzerinde aşağıdaki gibi görünüyor:

  • ÖTV + EPDK payı + Gümrüksüz rafineri fiyat = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

LPG fiyatları belirlenirken Cezayir Sonatrach piyasası takip edilmesi sebebiyle fiyat kalemlerini dağıtıcı, toptancı marjı ve bayi marjı oluşturuyor. Çıkan sonuçlara yine benzinde olduğu gibi KDV ve ÖTV rakamları da eklendiğinde LPG son satış fiyatı belirlenmiş oluyor. Tıpkı benzin fiyatları gibi LPG fiyatları da akaryakıt şirketleri ve kentlerin büyüklüklerine göre değişkenlik göstermeye devam ediyor. LPG fiyat hesaplaması formül üzerinde şöyle görünüyor:

  • Dağıtıcı marjı + Toptancı marjı + Bayi marjı + ÖTV + EPDK payı = LPG satış fiyatı (KDV hariç)

Bu hesaplama yöntemleri baz alınarak kabaca akaryakıt litre fiyat hesaplaması yapmak mümkün gibi görünebilir. Ancak değişen kur oranları ve piyasaların takibi de bu aşamada büyük önem arz ettiği için en doğru fiyatlar konusunda gündemi ve piyasaları izlemek daha doğru olacaktır. Türkiye’de akaryakıt litre fiyatları EPGİS tarafından açıklanmasına rağmen bu fiyat EPGİS tarafından belirlenmiyor. Fiyatlar bir noktada kendiliğinden oluşuyor. Piyasalar tarafından duyurulan petrol ürünleri fiyatlarına ülkelerin kendi kurları, akaryakıt şirket büyüklükleri ve vergiler de dahil edildiğinde fiyatlar ortaya çıkmaya başlamış oluyor. Türkiye’de ise özetlemek gerekirse vergi, ÖTV ve KDV diye iki kola ayrılıyor ve akaryakıt litre satışı fiyatlarına son halini vermiş oluyor. Serbest piyasa ve rekabet koşulları da akaryakıt satış fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor.

Vergi İndirimi Kaçınılmaz mı?

Pandemi dönemiyle birlikte petrol ürünleri fiyatlarında görülen düşüş etkisi yine pandemi ortadan kalkmaya başladıktan sonra yükseliş grafiğine geçmeye başladı. Akabinde ortaya çıkan Ukrayna-Rusya savaşı Ocak ayından bu yana devam ederken artan akaryakıt fiyatları da buna paralel olarak araç sürücüleri tarafından yakından takip edilmeye başlanır oldu. Avrupa ülkelerinde hükümetler, tüketicileri akaryakıt fiyatlarına karşı koruma politikalarını birer birer açıklamaya başladı. Almanya, Fransa, Polonya gibi ülkelerden sonra buna benzer olarak Türkiye’de de tüketiciye destek politikaları ve akaryakıttan alınan vergide indirim yapılıp yapılmayacağı gündeme getirildi. Sonuç olarak akaryakıta gelen zamlar kullanılan diğer tüketim ürünlerine de zam olarak yansımaktadır.

Pek çok sektörü yakından ilgilendiren akaryakıt litre fiyatlarında KDV oranlarının düşürülmesi diğer ürünlerde yaşanan fiyat artışının da önüne geçeceği anlamına gelmiş oluyor. %18 olarak yansıtılan KDV oranı %8 oranına düşürülürse benzin satış fiyatlarında da bir düşüş yaşanacaktır. Benzin litre fiyatlarında beklenen indirimin gelmesi halinde taşımacılıktan gıdaya kadar pek çok sektörün bu indirimden olumlu yönde etkilenmeye başlaması ön görülüyor. Kurumlar tarafından vergi indirimi konusu zaman zaman hükümete yönelik olarak dile getirilse de şu an için KDV oranı %18 seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Benzinin Vergisiz Fiyatı 2022

Benzin litre fiyatı hesaplaması yapılırken hesaplanan kalemlerden ÖTV ve KDV çıkarılması halinde fiyat sadece gümrüksüz rafineri fiyatı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payı toplanarak belirlenmiş oluyor. Ortaya çıkan rafineri satış fiyatı KDV ve ÖTV hariç rakamı yansıtır. Temmuz güncel akaryakıt satış fiyatlarından 95 oktan kurşunsuz benzin litre fiyatı 26,23 TL olarak baz alındığında, bu fiyat üzerinden sadece %18 KDV oranı çıkarılırsa benzin vergisiz fiyatı 22,23 TL oluyor. Piyasalarda belirli saatlerde ve belirli kurumlarca açıklanan petrol ürün fiyatları sabit kalmadığı sürece akaryakıt litre fiyatı hesaplamaları da sıklıkla değişkenlik göstermeye devam ediyor.

Siz de arabanızı satmayı düşünüyorsanız güvenilir ve hızlı hizmetiyle öne çıkan Otonakit’ten hemen teklif alabilirsiniz! Otonakit’in kullanıcılarına sunduğu sürprizsiz ve güvenli araç satış deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/otv01032022_1sayili.pdf

Arabam Kaç Para

Etiketler