Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Neden Biter?

akü

Akü, bir araçta depoladığı kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren alettir. Bu dönüşüm sayesinde aracın ihtiyacı olan tüm elektrik enerjisi karşılanmış olur. Akünün sisteme sağladığı elektrik enerjisi sayesinde aracın çalışma ve aydınlatma sistemleri devreye girer. Gelişen teknolojiyle akü çeşitlerinde ilerleme kaydedilmiş olsa da her birinin akünün çeşidine bağlı olarak değişen belirli bir kullanım süresi bulunur. Aküler, farklı marka ve model araçların elektrik ihtiyaçlarına uyum sağlayan çeşitlere sahiptir. Bu da akünün kullanım süresini etkileyen bir detaydır. Akünün kullanım ömrünün uzun olması için kullanım talimatında belirtildiği şekilde kullanılması gerekir. Akünün bitmesi halinde cihazı değiştirebilir ya da tekrar dolum yaparak aküyü kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Akü Neden Biter? Akü Nasıl Doldurulur?

Araçlarda bulunan akü, fiziksel olarak çok fazla göz önünde olmasa da işlev bakımından varlığını devamlı hissettirir. Aracın çalışmasından aydınlatmasına kadar pek çok alanda görevi bulunan akü, bazı zamanlarda yenilenmeye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda kullanıcıların aklına “Akü neden biter?”, “Akü nasıl doldurulur?” gibi sorular gelir. Aküler kendi yapıları gereği ya da çevresel etkenler nedeniyle deşarj olabilir. Bu gibi durumlarda yenisi ile değiştirilmeleri ya da doldurulmaları  gerekir. “Akünün bitmesine neler sebep olur?” sorusunun cevapları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Akünün özellikle araç park halindeyken korunması önemlidir. Böyle durumlarda çevre koşullarından soğuk ve sıcak havalardan zarar görmeyecek şekilde saklanması gerekir. Aksi durumda akü beklenen süreden daha kısa zamanda bitebilir.
  • Akünün uzun süre kullanılmaması etkinliğini yitirmesine sebep olabilir.
  • Aracın elektrik donanımında meydana gelen kaçaklar akünün bitmesine neden olur.
  • Araçta akünün çalıştırdığı iç lamba ve far gibi aydınlatmaların uzun süre açık kalması yine akünün ömrünü kısaltan etkenler arasında yer alır.
  • Araç çalışır durumdayken akü kendini şarj eder. Ancak şarj dinamosunun aküyü yeterli şekilde şarj etmemesi akünün beklenen zamandan daha önce bitmesine neden olur.
  • Akü içerisinde bulunan kimyasal seviyesinin azalması akünün deşarj olmasına neden olabilir.

Akü Ne Kadar Sürede Biter? Akü Kaç Yılda Bir Yenilenmelidir?

Aküler araç çeşitliliğinin de etkisi ile oldukça farklı marka ve modeller ile kullanıcılara sunulur. Büyüklükleri, güç ve diğer elektriksel yapıları gibi konular akülerin çeşitlendirilmesinde rol oynar. Bu çeşitlilik araçlardaki işlevlerin farklılaşmasına sebep olurken akünün ömrünü de değiştirir. Aynı zamanda aracın faal olarak kullanım durumu da akünün ömrünün değişmesinde etkilidir. Bu nedenle “Akü ne kadar sürede biter?” sorusunun cevabu bu koşullara göre değişir.

Akünün bazı zaman dilimleri içerisinde kontrol ettirilmesi ve varsa sıvı azalmasının belirlenmesi, güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir. Ancak kullanıcılar, zor durumda kalmamak ve akü deşarj olmasa bile kendilerini güvende hissetmek için belirli zamanlarda akülerini değiştirebilirler. “Akü kaç yılda bir yenilenmelidir?” sorusunun cevabı 5 ila 6 yıldır. Bu süre akü ömrü için ortalama bir zaman dilimidir. 

Akünün deşarj olmasında farklı etkenler söz konusudur ve bu etkenler akünün ömrünün farklı zamanlarda bitmesine neden olur. Kullanıcıların aklına “Akünün bozuk olduğunu nasıl anlarız?” sorusu takıldığında ise cevap, ufak bir püf noktası ile verilebilir. Akü üzerinde bulunan bir indikatör kullanıcılara akünün durumu hakkında bilgi verir. Bu indikatör; siyah, yeşil ya da beyaz renkte olabilir. İndikatör renginin siyah olması durumunda akünün şarj ihtiyacının bulunduğu, yeşil renkte akünün çalışabilir durumda olduğu, beyazda ise akünün bittiği ve servise gereksinim duyduğu anlaşılabilir. Sonrasında aküdeki soruna uygun çözümler ile akünün çalışabilir duruma getirilmesi mümkün olur.

Akü Şarj Olur mu? Araçtan Araca Akü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Aküler yapısal özellikleri gereği tekrar kullanılabilirlerAkü farklı yöntemlerle şarj edilebilir.. Aküde bulunan indikatörün rengine bakılarak  ne şekilde şarj edilmesi gerektiği anlaşılabilir Bunlardan biri araçtan araca  aktarım yöntemidir.. Eğer bir servis gerekliliği söz konusu değilse takviye kablosu ile şarj işlemi yapılabilir. Akü üzerinde artı ve eksi kutuplar bulunur. Takviye kablosu; artı kutup artı kutba, eksi kutup eksi kutba bağlı olacak şekilde bağlanır. Bu durumda artı kutba bağlanan takviye kablosunun kırmızı, diğerinin ise beyaz olmasına dikkat etmek gerekir. Sonrasında aküsü dolu olan araç çalıştırılmak suretiyle dolum işlemi başlatılır. Birkaç dakika işlem devam ettirildiğinde aküsü biten araç artık çalışabilir duruma gelir.

Akünün şarj edilmesi konusunda kullanılan diğer bir yöntem ise servislere başvurarak yapılan dolum işlemidir. Bunun gerekli olup olmadığı yine akü üzerindeki indikatör ile tespit edilebilir. Beyaz renkli indikatör servis ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu durumda vakit kaybetmeden servise başvurmak önemlidir. Servislerde yapılan şarj işleminde ise şarj makineleri kullanılır. Makinenin kabloları aküye bağlanır. Makine üzerinde bulunan voltaj ayarı akünün sahip olduğu değere göre yapılmalıdır. Makinenin diğer özellikleri de akünün özelliklerine eş değer olacak şekilde ayarlandıktan sonra şarj başlatılabilir. Servis gerekliliği olan durumlarda akünün şarj olma süresi biraz daha uzundur. Akünün kapasitesine bağlı olarak değişen dolum süresi ortalama 5 ila 8 saat arasında değişir. İşlem hangi şekilde ilerlerse ilerlesin, işi bilen ve uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Akü içerisinde kimyasal malzemenin bulunması ve akünün bir elektrik kaynağı olarak kullanılması tehlikeli durumlar yaratabilir.

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Aküler, belirli zamanlarda işlevlerini yitiren gereçlerdir. Bu zaman dilimi ise bazı etkenlere bağlı olarak değişir. Akü beklenenden daha uzun süre sorunsuz şekilde çalışabileceği gibi beklenen sürenin çok altında bir zaman diliminde arıza verebilir. Akünün ömründe etkili olan sebepler, akünün kendisinden ya da çevreden kaynaklanabilir. Kullanıcıların, aküyü daha uzun süre kullanması için çevresel etkenlere dikkat etmesi, bununla birlikte akünün bakımını da doğru zamanlarda yapması önem taşır.

“Akünün bakımı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayanlar için bakılması gereken ilk nokta akünün kutup başları olmalıdır. Kutup başlıklarının oksitlenmesi, akünün işlevini yitirmesine neden olan ana etkenlerdendir. Bu nedenle aracın kullanım sıklığına bakılarak aküler belirli zamanlarda kontrol edilmelidir. Akünün fiziksel yapısı izin veriyor ise elektrolit seviyeleri kontrol edilmeli ve eksilme durumunda saf su yardımı ile tamamlanmalıdır. Ayrıca akünün yağmur ve çamurdan, soğuk ve sıcak havalardan en az şekilde etkilenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu şekilde akünün bakımı tamamlanmış olur. Bunların dışında akünün ömrünü uzatmak için aracın marş sistemi, montaj öncesi akünün durumu, aracın şarj işlemi ve sabit tüketimine de mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Araçlarda akünün durumu otomobil fiyatlarında da oldukça etkilidir. Aracınızı en hızlı şekilde ve değerinde satmanız için başta akü olmak üzere her bir parçanın doğru şekilde kontrol edilmesi önemlidir.

Siz de aracınız gerçek değerinde satılsın istiyorsanız Otonakit’le tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Otomobiliniz için online olarak anında fiyat almak, kötü sürprizler ve sorunlar yaşamadan aracınızı hızlıca satmak için Otonakit’ten hemen teklif alın!


Arabam Kaç Para

Etiketler