Android Auto ve Apple CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır?

android auto, apple carplay, android carplay, telefonu arabaya bağlamak, android auto youtube

Hızla değişen teknoloji yaşadığınız evlere, yaptığınız işlere ve kullanmayı seçtiğiniz arabalar yansıyan özel donanımları da beraberinde getirir. Özellikle cep telefonları, yaşamın her anında herkesin yanında. Ancak, bir aracı sürerken bir cep telefonuna gelen bir mesajla dikkatin dağılması güvenliği tehdit edebilir. Elleriniz direksiyonda gözünüz ise yoldayken tüm dünyayla bağlantıda kalmanızı sağlayacak uygulamalar, bu güvenlik riskini minimum düzeye indirebilir. Siz de uygulamalarla ilgili merak edilen tüm detayları inceleyebilir, avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Apple CarPlay ve Android Auto Nedir?

Apple CarPlay ve Android Auto, en basit tanımıyla telefonunuzun işlevini taklit eden ve aracınızın bilgisayar arayüzünde çalışan uygulamalardır. Bu uygulamaların amacı, elleriniz yerine sesli komutları kullanarak en sevdiğiniz şarkılara erişmek, arama yapmak ve metinleri cevaplamaktır. Apple CarPlay İOS, Android Auto ise Android işletim sistemini kullananlara özel uygulamalardır.

Apple CarPlay Nedir? Ne İşe Yarar?

Apple’ın “yardımcı pilot” olarak tanımladığı CarPlay, sürücülerin sesli komutlarla yol tarifi alabildiği, aramalarını yapabildiği ve mesaj gönderebildiği markaya özel uygulamadır. Uygulama, mobil cihazlarda gerçekleştirdiği tüm işlemleri araçların gösterge paneline taşıyarak çalışır. Apple CarPlay sayesinde ses tanıma teknolojisine sahip olan tüm araçlarda, dijital asistan olan Siri yardımıyla eller serbest şekilde mobil cihazlardaki birçok fonksiyonu çalıştırabilirsiniz.

Bluetooth bağlantısıyla çalışan Apple CarPlay, mobil cihazlarınıza optimize ettiğiniz üçüncü parti müzik dinleme uygulamalarını da çalıştırmanıza yardımcı olur. Ancak, yolculuk sırasında dikkatinizin dağılmaması için video platformları kullanım dışı bırakılır.

Android Auto Nedir? Ne İşe Yarar?

Android Auto da tıpkı Apple CarPlay’de olduğu gibi sürüş esnasında dikkatinizi dağıtabilen unsurları ortadan kaldırmaya yarayan bir teknoloji ürünü. Android Auto, aracın gösterge paneliyle optimize olarak kullanımı kolay bir arayüz sunar. Android işletim sistemine sahip telefonların hemen hemen hepsinde kullanılan bu uygulama, özellikle gerçek zamanlı trafik verileri sunan navigasyon alt yapısıyla ön plana çıkar.

Android Auto ve Apple CarPlay Arasındaki Farklar Nelerdir?

Android Auto ve Apple CarPlay amaçları bakımından birbiriyle benzer özellikler gösterse de performans, navigasyon altyapısı ve cihaz uyumluluğu gibi konularda bazı farkları mevcut. Bu farklılıklar şöyle sıralanabilir:

  • Cihaz Uyumluluğu: Apple ekosistemi, güvenlik iddiasıyla son derece korunaklı bir altyapıya sahip olduğu için Apple CarPlay sadece iPhone uyumlu olarak çalışır. Android Auto ise farklı markalardaki birçok modelde sorunsuz şekilde optimize olur.
  • Dijital Asistan: Uygulamaların her ikisinde de birbirine benzeyen dijital asistanlar size eşlik eder sncak CarPlay Siri’yi, Android Auto ise Google Assistant’ı kullanır.
  • Harita Entegrasyonu: CarPlay’de hem Apple Maps hem de Google Maps uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Ancak Android Auto’da sadece Google Maps’in navigasyonunu görüntüleyebilirsiniz.

Apple CarPlay ve Android Auto Hangi Araçlarda Kullanılabilir?

2017 model ve üstü olan ve Bluetooth bağlantısını destekleyen araçların hemen hemen hepsinde Apple CarPlay ya da Android Auto kullanılabilir. Ancak CarPlay’e erişmek için iPhone 5 veya üstü bir cihaza ihtiyacınız olur. Android Auto için ise herhangi bir Android cihazı kullanmanız gerekir.

Arabalarda Head UP Display Sistemi ile ilgili tüm merak ettikleriniz için tıklayın!

Android Auto ve Apple CarPlay Nasıl Kurulur?

Android Auto’yu hem telefonunuzun hem de aracınızın ekranında birkaç basit adımla kurabilirsiniz. Bu adımlar şu şekilde:

  • Android 9 veya daha eski bir sürüme sahipseniz, Google Play’den Android Auto uygulamasını seçerek telefonunuza yükleyebilirsiniz. Android 10 kullanıcıları için uygulama cep telefonunun içinde yerleşik olarak size ulaşır.
  • Uygulamayı açtıktan sonra yapacağınız ilk adım bir USB kablosunu kullanarak cep telefonunuzu aracınıza bağlamak. Telefonu bağlamak için aracınızın park modunda olduğundan emin olun. Ardından da uygulamayı Bluetooth aracılığıyla telefonunuzla eşleştirin.
  • Uygulamalara erişmek için Güvenlik Bilgileri ve Android Auto izinlerini kontrol ettikten sonra uygulama için bildirimleri açtıktan sonra araç ekranında Android Auto yazdığını göreceksiniz. Bu ekranda size verilen talimatları izleyin.

Dilerseniz kablosuz bağlantı kullanarak da Android Auto’yu aracınızla eşleştirebilirsiniz. Bluetoothu aktif hale getirdikten sonra ekranda görünen Android Auto yazısını seçebilirsiniz. Sonrasında ise ekranda çıkan talimatları izleyebilirsiniz. Apple CarPlay’i kurmak için de aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz:

  • Aracınız USB kablosuyla CarPlay’i destekliyorsa uygulamaya erişmek için iPhone’u USB bağlantı noktasına bağlayın.
  • Eğer aracınız kablosuz CarPlay’i destekliyorsa direksiyonda yer alan sesli komut tuşunu basılı tutmanız gerekir.
  • Bağlantıyı yaptıktan sonra iPhone üzerindeki “Ayarlar” menüsüne dokunabilirsiniz. Burada “Genel” sekmesini seçerek açılan ekrandaki CarPlay menüsüne gitmeli ve araç modelini belirlemelisiniz.

Kurulumdan sonra CarPlay Apple ile Siri’yi kontrol etmek için direksiyonda yer alan sesli komut düğmesine dokunarak konuşabilir ya da sesinizi tanıttıktan sonra ihtiyaç anında Siri’ye seslenebilirsiniz.

Android Auto ve Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?

Telefonunuzda ve aracınızda uygulamaların kurulumunu yaptıktan sonra kullanım oldukça basittir. Akıllı telefonunuzun Bluetooth’u açıkken siz araçta olduğunuz sürece dijital asistanınızla her an etkileşime geçebilirsiniz.

Türkiye’de Apple CarPlay ve Android Auto Kullanımı

Hem Apple CarPlay hem de Android Auto, 2020 yılından beri Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Her iki uygulamanın da tüm özellikleri, dünyanın her yerinde olduğu şekliyle Türkiye’de kullanılabilir.

Türkiye’de Android Auto ve Apple CarPlay Nasıl İndirilir, Nasıl Çalıştırılır?

2021 yılından önce Android Auto Türkiye’de kullanıma açık değildi. Bu sebeple de cep telefonunuzda kullandığınız e-mail hesabınızda ülke olarak Türkiye seçili olduğunda uygulama indirilemiyordu. Ancak 2021 yılı itibarıyla uygulamanın tüm özellikleri Türkiye’de kullanılmaya başlandı. Bu sebeple, Google Play Store’e girip arama çubuğuna Android Auto yazarak, uygulamayı tek seferde cep telefonunuza indirebilirsiniz. Apple CarPlay ise iPhone 5 ve üstü olan tüm cep telefonlarında yerleşik olarak bulunur. Türkiye’de de direkt olarak kullanıma açıktır.

Android Auto mu, Apple CarPlay mi Daha Güvenilir?

Hem Android Auto hem de Apple CarPlay size en iyi şekilde asistanlık etmek için tasarlandığından güvenli uygulamalardır. Bu sebeple tercihinizi kullandığınız cep telefonunu göre rahatlıkla yapabilirsiniz.

Android Auto Telefonun Ekranı Tam Olarak Yansıtılabiliyor mu?

Android Auto, telefonun ekranını güvenliğiniz sebebiyle tam olarak yansıtmaz. Haritalar, müzik listeleriniz ve aramalarınız uygulamanın kendi arayüzünde cep telefonunuzla optimize olarak yansıtacağı özellikler arasında yer alır.

Apple CarPlay Telefonun Ekranı Tam Olarak Yansıtılabiliyor mu?

Apple CarPlay de tıpkı Android Auto gibi ekranın tamamını tam olarak yansıtmaz. Bağlantı kurduktan sonra Apple CarPlay sürücülerin konfor ve güvenliği için tasarlanmış arayüz çalışır. Bu arayüzün üzerinden haritalara, müziklerinize ve aramalarınıza erişebilirsiniz.

Android Auto ve Apple CarPlay Bağlantı ve Çalıştırma

Hem Android Auto hem de Apple CarPlay bağlantı kurulumunu yaptıktan sonra direkt olarak çalışmaya başlar. Aracınıza her bindiğinizde uygulamaların kurulumunu yeniden yapmanıza gerek kalmaz. Kurulumun ardından müzik dinlemek veya yol tarifi almak için dijital asistanınıza seslenmeniz ve ondan sizin için istediğiniz uygulamayı çalıştırmasını istemeniz yeterli olur. Aynı zamanda, aracınızın ekranında da cep telefonunuzun ekranına çok benzeyen bir arayüz açılacağı için çalıştırmak istediğiniz uygulamayı dijital asistanınıza seslenmeden panelde yer alan seçim tuşlarıyla kendiniz de çalıştırabilirsiniz.

Güvenli ve eğlenceli dijital asistanla uyum sağlayacak araç modelleri için online fiyat sunan ve can sıkıcı sürprizlerle karşılaşma riski olmadan sorunsuz ve hızlı alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz Otonakit’ten hemen şimdi teklif alın!

Arabam Kaç Para

Etiketler