Antifriz ile İlgili Merak Edilenler

antifriz, antifiriz ne işe yarar

Antifriz, araçların sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olan temel ihtiyaçlardan biridir. Aracın radyatör suyuna eklenen antifriz, motorun hararet yapmasını engeller. Bu nedenle hem yaz hem de kış aylarında araç sahipleri için ihmal edilmemesi gereken bir detaydır. Motorun dengeli bir şekilde çalışmasına ve sirkülasyon pompasının verimliliğini artırmaya yardımcı olarak motor ömrünü de uzatır. Antifriz hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri edindikten sonra, doğru antifriz kullanımıyla sorunsuz yolculuk deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifriz, araç motorlarını farklı iklim koşullarına karşı korumak ve motordan yüksek düzeyde verim almak için kullanılan bir araç sıvısıdır. Antifriz koymazsak ne olur diye merak ediyorsanız çok yönlü motor sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi bilmeniz gerekir. Kış döneminde soğuk havanın etkisi ile aracınızın radyatör suyu donabilir. Antifriz adı verilen kimyasal bu suyun donma derecesini düşürerek motoru korumayı amaçlar. Bu sayede aracınız sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilir. Her ne kadar kış aylarında antifriz kullanmak oldukça önemli de olsa, bu kimyasaldan yaz aylarında da yararlanmanız gerekir. Çünkü oto antifriz motorun hararet yapmasına engel olan bir içeriğe sahiptir. Her mevsim antifriz kullanarak aracınızın motor ömrünü uzatmak için de önemlidir.

Antifriz Faydaları Nelerdir?

Antifriz, araç motorunun donmasını ve hararet yapmasını önleyerek uzun ömürlü olarak çalışmasını sağlar. Motorun zarar görmesini engelleyen bu kimyasal aynı zamanda da aracın soğutma sistemi ve radyatörünü çok yönlü olarak korur. Antifriz ile bu sistemlerin pas tutma ihtimali de azalır. Farklı antifriz türlerinin sunduğu içerikler motoru koruyan bileşenlerden oluşur. Böylece daha uzun ömürlü ve verimli bir araç kullanımı elde edebilirsiniz. Mevsimlere göre farklı oranlarda antifriz kullanarak aracınızla güvenli ve sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Antifiriz Nasıl Eklenir?

Öncelikle motor kısmının soğuk olduğundan ve aracınızın çalışır durumda olmadığından emin olmanız gerekir. Daha sonra kaputu açarak radyatör hortumunun yer aldığı noktaya bir kap koymalısınız. Böylece atık suyun yola dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bir pense ile hortumdaki kelepçeyi alıp atık suyu kolaylıkla boşaltabilirsiniz. Daha sonra ise hortumu yerine takıp kelepçeyi eski konumuna getirebilirsiniz. Peki, antifriz nereye konur? Radyatör kapağını açılarak gerekli miktarda antifriz ve su takviyesi yapılabilir. Çeşme suyu ve kireçli su motora zarar verebileceği için arıtılmış su ya da içme suyu kullanılabilir. Radyatör tamamen dolduktan sonra kapağı ve kaputu kapatıp aracınızı çalıştırabilirsiniz.

Antifriz Hangi Oranda Kullanılmalı?

Antifriz oranının belirlenmesi, kullanılan antifriz çeşidine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, -35 dereceye kadar koruma sıcaklığı olan bir ürün için %10 su ve %90 antifriz kullanabilirsiniz. En doğru miktarda antifriz ve su miktarını belirlemek için ürünün kullanım talimatlarını takip edebilirsiniz. Yani arabaya kaç litre antifriz konur sorusunun cevapları mevsim koşullarına ve araç ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir.

Antifriz Hangi Renk Olur?

Bir alkol türevi olan araba antifriz aslında renksiz bir kimyasaldır. Ancak piyasada bulunan ürünler kullanıcıların seçimini kolaylaştırmak için renkli seçenekler sunar. Renkli antifrizler motordan sızma gibi durumlar için kolay fark edilmeyi de amaçlar. Antifriz seçimi yaparken renklerden çok ürün türlerini baz alarak aracınız için en uygun ürünü tercih edebilirsiniz.

Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Klasik üretim teknolojisine sahip antifrizler mavi renklidir. Mavi antifrizler çok temel düzeyde koruma sunar. Kırmızı antifriz düşük donma noktasına sahiptir. Daha çok sert kış koşullarında tercih edilir. Kırmızı renkli antifrizler mavi ürün seçeneklerine göre daha uzun ömürlü bir kullanım sunar. Bunların dışında turuncu, sarı, pembe ve yeşil antifrizlere de ulaşabilirsiniz. Farklı markaların sunduğu antifriz özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Hangi Antifrizi Kullanacağınıza Nasıl Karar Vereceksiniz?

Antifriz renkleri, kullanım özelliklerine göre farklı renklere sahiptir. Ancak ürünü tercih ederken sadece renklere değil vadedilen özelliklere de dikkat etmelisiniz. Genel olarak, soğuk dönemlerde kırmızı antifrizlerden yararlanabilirsiniz. Kırmızı antifriz özellikleri dizel ve LPG’li araçların kullanımına uygundur. Aracınızın kırmızı antifriz zararlarına maruz kalmaması için doğru miktarda kullanıma ve ürün talimatlarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde antifriz koruma özelliklerini kaybedebilir ve ürünün aşındırma riski ortaya çıkabilir. Kırmızı antifrizlere göre daha uygun fiyatlı ürün seçeneklerine sahip mavi antifrizler ise eski araç sahiplerinin daha çok tercih ettiği ürünlerdir.

Antifriz Nasıl Kontrol Edilir?

Radyatör kapağını çıkarmadan antifriz kontrolünü pratik bir şekilde yapmak mümkündür. Sıvı seviyesini kontrol etmek için hazne üzerinde yer alan ‘’dolu’’ işaretine erişip erişmediğine bakmak yeterlidir. Sıvı, bu işarete ulaşmamışsa antifriz ile su %50 oranında karıştırılarak eklenebilir. Eklenecek su miktarı ve antifriz türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ürün talimatlarını dikkate almalısınız.

Yazın Antifriz Kullanılmalı mı?

Yaz koşullarında hararet problemi sıklıkla görülebilir. Antifriz kullanmak hararet sorununu engellemek için de etkilidir. Aracın su sirkülasyonunu sağlayan pompanın uzun ömürlü olmasında da antifriz kullanmanın rolü büyüktür. Bu nedenle yalnızca soğuk kış aylarında değil, tüm mevsimlerde antifriz kullanmanız gerekir. Antifriz kullanılarak aracın motor ömrü uzatılabilir ve araçtan daha yüksek performans elde edilebilir. En iyi antifrizin aracınızın ihtiyaçlarına hitap eden ürün olduğunu unutmamalısınız.

Antifriz Ömrü Ne Kadar?

Radyatöre eklenen antifrizin ortalama olarak yılda bir değiştirilmesi gerekir. Antifrizlerin raf ömrü ise yaklaşık 5 yıldır.

Antifriz Ne Zaman Değişir?

Aracınızın ömrünü uzatmak ve sorunsuz bir kullanım elde etmek için her yıl antifriz değişimi yapmalısınız. Ortalama olarak her 50.000 km’de antifriz değişimi yapmak motor işlevlerini korumaya yardımcı olur. Antifriz değişim periyotlarına özen göstermediğiniz takdirde motorunuz zarar görebilir. Radyatörde aşınma ve hasar meydana gelebilir.

Antifriz Fiyatları Nedir?

Antifriz fiyatları, ürünlerin vadettikleri özelliklere ve markadan markaya değişiklik gösterir. Ürün gramajı da antifriz fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Ortalama olarak 40-500 TL arasında farklı antifriz seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Antifriz Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Organik, inorganik, nitritli ve hibrit olmak üzere dört çeşit antifriz vardır. Organik antifrizler, suyun neden olduğu korozyonu önlemede çok başarılı değildir. Sisteme geç nüfuz etmeleri de bir dezavantajdır. Ancak uzun süreli koruma konusunda başarılı ürünlerdir. İnorganik antifrizler, motor bloğu ve soğutma sistemi için koruyucu maddeler içerir. Böylece bu sistemler uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Ancak bu ürünler çok fazla kullanılırsa bu maddeler çökme yapar ve antifrizin koruyucu özellikleri azalır. Nitritli ürünler, sürekli çalışan ticari araçların kullanımına uygundur. Yüksek kilometrelere kadar koruma sağlayan bu ürünleri çoğunlukla otobüs, kamyon ve iş makinesi kullanıcıları tercih eder. Tüm antifriz çeşitlerinden yüksek düzeyde verim almak için önerilen değişim periyotlarına özen göstermelisiniz.

Antifriz Neden Eksilir?

Antifriz, buharlaşma ya da sistem içerisinde herhangi bir yerde kaçak olması durumunda eksilir. Renkli antifrizler kaçak sorunun tespitinde yardımcı olabilir. Antifriz ne zaman değişir diye merak ediyorsanız sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sızıntı durumunda radyatör suyunda renk değişiklikleri görülebilir. Ürün talimatlarına uygun olarak su ve antifriz ekleyebilirsiniz.

Siz de en iyi online fiyat tekliflerinden yararlanmak, aracınızı sorunsuz ve hızlı bir şekilde satmak istiyorsanız Otonakit’te gelin.Arabam Kaç Para

Etiketler