Araba Markalarının Logoları Ve Anlamları

bmw logosu, araba logoları, araba amblemleri, mercedes logosu

Araba Markalarının Logoları ve Anlamları

Tüm dünyada otomobil üreticisi markalar kendilerine özel amblem ve logoları ile akılda kalmayı hedefler. Bazı logoların tarihi bir hikayesi varken, bazıları geçmişten günümüze evrilerek gelmiş özel anlamlar taşır. Her bir araba markası logosunun kendine ait hikayesi vardır. İşte o markalara ait logoların anlamları ve tarihsel değişim hikayeleri!

Alfa Romeo Logosu Ne Anlama Geliyor?

Lüks kullanım için üretilmiş araba markası olan Alfa Romeo'nun ismi A.L.F.A kısaltmasından gelir. Lombarda Otomobil Fabrikası Şirketi olarak anılan ve İtalya'nın Milano şehrinde kurulan markanın kökleri 1906 yılına kadar uzanır. Markanın kuruluşundan sonra 1910 yılında bir logo tasarlanmış ve zamanla çok az değişiklikle günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Alfa Romeo'nun logosunda temelde 2 bölüm mevcuttur. Logonun sol kısmında kurulduğu şehir olan Milano'nun beyaz fon üzerine kırmızı haç bulunan yerel bayrağı yer alır. 1925 yılına kadar bu figürün altında Milano yazısı olsa da, 1972 yılında fabrikanın Naples'a taşınması sebebiyle bu yazı kaldırılmıştır.

Alfa Romeo logosunun sol tarafında ise 12. ile 15. yüzyıllar arasında yaşayan ve İtalya'nın en köklü ailelerinden biri olan Visconti Ailesi'nin sembolü bulunur. Haçlı Seferleri sırasında kullanılan figürlerden biri olarak da bilinen, çocuk yiyen yılan sembolü bu ünlü aile tarafından kullanılmıştır.

BMW Logosu Ne Anlama Geliyor?

Günümüzün performansı yüksek ve lüks otomobillerini üreten markalardan biri olan BMW aslında kariyerine uçak motoru üreterek başlamıştır. 100 yılı aşkın bir süredir piyasada olan markanın ambleminin tam olarak ne anlama geldiği firma tarafından da tam olarak tasvir edilmemiştir. Ancak yıllar boyunca evrilen ve kökeni değerlendirildiğinde ortaya başka anlamlar çıkaran logoda karşıt beyaz ve mavi çeyrekler yer alır. Bu açıdan bakıldığında açık mavi göklere doğru dönen bir uçak pervanesini temsil ettiğine inanılır. Bunun dışında mavi ve beyaz rengin iç içe geçmiş hali, ülke yasalarına göre ulusal sembollerin ticari markalarda kullanılma yasağını gizlemek için akıllıca birleştirilmiş bir Bavyera bayrağı olduğu da iddia edilenler arasındadır.

Maserati Logosu Ne Anlama Geliyor?

İtalya'nın Bologna şehrinde Maserati kardeşler tarafından kurulan ünlü otomobil markasına ait logo, yine aynı ailenin sanat ile uğraşan çocuğu Mario Maserati tarafından tasarlanmış. Neptün'e ait 3 çıkışlı bir çatal görünümü sergileyen logoyu tasarlayan Mario, Bologna'nın en sevilen Neptün Meydanı'ndan esinlendiğini belirtmiştir.

Maserati logosunun bir diğer adı da "Tridente" olarak bilinir. Sadece binek araçlarda değil, tarih boyu tüm otomobil yarışlarında da daha büyük formunda kullanılan bu logo markanın ürettiği araçların zaferlerine, başarısına, tasarım ve performansına atıf yaparak onun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Günümüzde de zafer mızrağı şeklindeki bu ikonik sembol, kolaylıkla tanınmasıyla aslında Maserati'yi belirgin şekilde simgeler.

Ford Logosu Ne Anlama Geliyor?

İlgi gören araç markası Ford'un yıllar içinde çok minik değişiklerle günümüze kadar gelen logosu, yine şirket mühendis ve tasarımcılarından biri olan Childe Harold Wills tarafından oluşturulmuştur. Orijinal bir daire içerisinde Ford yazısı olmasına karar veren tasarımcının bu logosu için bazı kesimler kurucu Henry Ford'un soyadı ve imzasının formatı yorumu da yapmaktadır.

Kurulduğu ilk yıllarda Art Nouveau stili bir yazı formatı kullanan marka, F ve D harflerine vurgu yapan bir format ile logo tasarım macerasına başlamıştır. 1912'de mavi bir kuş figürü haline gelen logo, bazı kesimlerce "agresif" olarak tanımlandığı için daha yumuşak görünüm için oval bir hâl almıştır.

Ford'un ilgi gören Ford Mustang modeli araçları farklı bir logo kullanır. Sadece kendisine özel araçlar için benzersiz bir logo arayışına giren marka, hızlı ve güçlü bir yarışçı olan puma figürünü kullanmayı tercih etmiş, sonraki yıllarda sağdan sola doğru koşan bir at figürüne evrilmiştir. Psikolojik açıdan değerlendirenler atın soldan sağa koşmasını önerilmiştir. Ancak logonun baskısı sırasında dökümhanede kalıplar karışmış ve Ford Mustang'in logosundaki at figürü sağdan sola doğru koşar bir halde baskılanmıştır. Bu durumu bir sorun olarak görmeyen şirket, normalde de Mustang'in vahşi bir at türü olduğunu ve özgürce hareket ettiğini iddia ederek logoyu değiştirmemiştir.

Lamborghini Logosu Ne Anlama Geliyor?

Dünyanın en hızlı otomobillerini üreten markanın kurucusu Ferrucio Lamborghini, markaya direkt kendi soyadını vermiştir. Sanayici bir iş adamı olan Lamborghini, 1963 yılında markasını İtalya'da tescil ettirirken aynı zamanda tasarladığı logosunun da patentini almıştır. Kızgın bir boğa görünümünde olan ve ters bir üçgen formundaki logo ilk bakışta Ferrari logosu ile çok benzerlik gösterdiği için eleştiriler almıştır. Ancak kurucu Lamborghini logoda kendi burcu olan Boğa burcuna ait figürü kullandığı konusunda herkesi ikna etmeyi başarmıştır. Dünyanın en güçlü ve dizginlenemeyen hayvanlarından biri olan boğayı kullanması, tıpkı markanın ürettiği otomobillerin gücü ve performansı gibi dizginlenemeyen güçle ilişkilendirilmiştir.

Logonun farklı tarzdaki yazı tipi ise saatte 350 km'nin üzerine çıkabilen araçlara dikkat çekmek için hafif eğik tarzdadır. Yine logonun siyah ve altın renkleri aristokrasi ile tanımlanır. Ancak ilk kullanılan ve üreticinin reklamlarında sıkça yer alan Lamborghini logosundaki kırmızı geçişler, Ferruccio Lamborghini'nin de çok sevdiği boğa güreşleri ile doğrudan ilişkilidir. Yine logodaki boğanın başının yan kısımda olması ve gergin vücudu, arenadaki öfkeli bir boğanın duruşu ile çok benzerdir.

Mercedes Logosu Ne Anlama Geliyor?

Gelmiş geçmiş en lüks otomobil üreticilerinden biri olan Mercedes-Benz'in premium otomobilleri kadar logosu da en az marka kadar ünlüdür. Logo konusundaki bir rivayete göre otomobil pazarının başarılı Alman markası olan Mercedes'in kurucusu Karl Benz, Köln şehrindeki Deutz adlı motor fabrikasının çatısına bir yıldız amblemi koymuş ve karısına bir mektup yazmıştır. Mektupta, fabrika çatısındaki yıldızın bir gün tüm dünyaya hükmedecek bir gücü ve başarıyı temsil edeceğinden bahsetmiştir. "Karada, suda ve havada" fikrine atıf yapan bu yıldız, günümüze kadar çok ufak değişikliklerle kalıcı olmayı başarmıştır. Logo konusu dışında markanın özellikle Mercedes ismini almasının altında ise Karl Benz'in büyük kızının adının Mercedes olması da konuşulan bir diğer özellikler arasındadır.

Mercedes markası için âdeta bir logo niteliğinde olan Mercedes Benz yazısı da baskın işlevini geçmişten bu yana koruyarak logo kadar önemli bir görünüm sergiler. Tüm harflerin dik, kalın ve okunması kolay şekilde yazılması dikkat çeker. Rengi konusunda birtakım değişiklikler yapılan yazı için ilk yıllarda kırmızı, beyaz, altın, mavi ve hatta bir dönem sarı bir defne çelengi kullanılsa da 1916 yılında artık değişmeyecek rengi olan gümüş yazı tercih edilmiştir.

Volvo Logosu Ne Anlama Geliyor?

Aslında bir rulman markası olan İsveçli SKF tarafından kurulan ve daha sonra Amerika'ya satılan markanın adı çok sonraları Volvo olarak güncellenmiştir. İsveç'in zorlu arazi şartları ve iklimi nedeniyle sağlam otomobiller üretme fikrine sıcak bakan Assas Gabrielsson ve mühendis arkadaşı Gustaf Larson, kendi bütçeleri ile 9 tane üzeri açık ve 1 tane de üstü kapalı olmak üzere toplam 10 tane araç tasarlamış ve bunu yine kendi tasarımı olan motorları bu araçlarda kullanmışlardır.

Satışları artınca marka için bir logo arayışına da giren üreticiler, kuzey ve doğu istikametinde uzanan bir ok işaretini merkeze alan ve bir daireden çıkan logo tasarımını kullanmışlardır. Günümüzde erkek cinsiyetini simgeleyen bu işaret, o yıllarda Antik Roma'nın tanınmış savaş tanrısı olan Mars'ın kalkanını ve ok işareti de mızrağı simgeler. Bunun dışında güç ve dayanıklılık denilince akla gelen demir madeni de Volvo'nun logosunda özel anlam taşır. Demirin mavi rengini logosuna taşıyan marka, psikolojide "güven" anlamına da gelen mavi rengi kullanmayı tercih etmiştir.

Renault Logosu Ne Anlama Geliyor?

Louis Renault tarafından kurulan bir Fransız markası olan markanın tarihi 1898 yılına kadar uzanır. Kurulduğu yıllarda tasarıma alınan ve o zamandan beri de değişmeden günümüze kadar gelen logo ilk bakışta kübist bir şekil formundadır. Durgun ve klasik bir geleceği simgelediği düşünülen logonun ilk tasarımı 1925 yılında ortaya çıksa da, 1992 yılında daha da sadeleştirilerek son formunu almıştır. Logonun ters çevrilmesi ile formunun değişmemesi de marka imajına göre önemli sayılır.

Sen de dünyaca ünlü otomobiller arasından bir seçim yapmadan önce kendi aracını satmaya karar verdiysen, Borusan güvencesiyle online fiyat seçenekleri sunan Otonakit’ten fiyat teklifi alabilirsin. Sorunsuz ve hızlı bir satış süreci için Otonakit ayrıcalıklarından yararlanabilirsin.


Arabam Kaç Para

Etiketler