Araba Neden Hararet Yapar?

arabanın parçaları, hararet göstergesi

Yazın sıcağını sevebilirsiniz, ancak sıcaklıklar yükseldiğinde arabanızın serin kalmasına yardımcı olmanız gerekir. Çok sıcak çalışan bir arabanın motoru, araca zarar verebilir ve güvenliğinizi tehdit edebilir. Arabanız aşırı ısınırsa, güvende kalmak, arabanın parçalarına ve motoruna ciddi zararlar vermemek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.

Hararet Ne Demek?

“Hararet nedir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir: Radyatör, düzgün çalıştığında motor bloğunu aşırı ısınmaya karşı korur. Soğutma sıvıları motor bloğundan geçerek aşırı ısıyı dışarı atmak için radyatöre akar. Soğutma sıvısı daha sonra motora geri döner. Radyatör düzgün çalışmadığında motor bloğuna dönen soğutma sıvısı çok sıcaktır ve bunun sonucunda araba hararet yapar.

Motor Neden Hararet Yapar?

Hararet neden yükselir? sorusunun birçok farklı cevabı olabilir. Çünkü motorlar birçok nedenden dolayı aşırı ısınabilir. Yaygın neden, soğutma sisteminden kaynaklanır. Hararet, çeşitli motor aksamları, radyatör ve termostat gibi parçalardan da oluşabilir. Soğutma sistemindeki arızalar, motorun aşırı ısınmasına yol açabilecek karmaşık bir yapıda bulunan çok sayıda bileşenden kaynaklanabilir.

Araba Hararet Yaparsa Ne Olur?

Arabanız hararet yaparsa motor sıvınız düşebilir. Soğutma sıvısının seviyesi düştüğünde ve motor soğutulmadığında araba fazla ısınabilir. Bunun sonucunda araç tutukluk yapabilir. Termostatınız arızalanabilir, arıza devam ederse aracınız giderek daha fazla ısınır. Bu sürekli olarak meydana gelirse, aracın durmasına ve duman dalgalarına neden olabilir. Tüm bunlara karşılık, aşırı ısınmış araba motor parçaları büyük bir masraflara yol açabilir.

Teklif Al ile hızla arabanın değerinde satış yapabilirsin!

Araba Hararet Yaparsa Ne Yapmalı?

Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklarında veya şiddetli yağmur yağdığı zamanlarda aracınız aşırı ısınma riskiyle karşı karşıyadır. Hareket halinde iseniz ve sıcaklık göstergesinin kırmızı işarete doğru yükseldiğini görürseniz panik yapmamalısınız. Bu durum başınıza geldiğinde yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Klimanızı Kapatmalısınız: Klimanızı kapatmak motor üzerindeki yükü azaltır, böylece motor için daha az stres olur.
  • Yolun Kenarına Çekmelisiniz: En kısa sürede aracınızı güvenli bir yere çekmeli, motorunuzu kapatmalı ve tüm yolcuları araçtan uzaklaştırmalısınız.
  • Kaputu Açabilirsiniz: Durduktan sonra, motoru kapatmadan önce birkaç dakika beklemelisiniz. Sıcaklıklar normale dönene kadar radyatöre su püskürtebilirsiniz. Doğrudan motora su püskürtmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Serbest Bırakma Basıncı: Isı radyatörde çok fazla basınç oluşturur. Radyatör kapağının bir anda ve hızlıca açılması, sizi yaralayabilecek buhar ve suyu serbest bırakır. Basınçtan kurtulmak için, radyatör kapağını hafifçe açmalısınız. Tıslama sesi kesildiğinde radyatörü tamamen açmak güvenlidir.
  • Su ve Soğutma Sıvısı Eklemelisiniz: Motor soğuduğunda, radyatörünüze su eklemek artık güvenlidir. Sistemde biraz su varken motorunuzu çalıştırarak sıvıların dolaşmasını sağlamalısınız. Bu sayede radyatör motoru daha verimli bir şekilde soğutur.

Araba Harareti Nasıl Düşürülür?

Sıcak bir yaz gününde yapmak isteyeceğiniz en son şey kaloriferi açmak olabilir, ancak bu, motor bölmesinden sıcak havayı çekip motoru soğutabilir. Altta yatan sorunu çözmez, ancak uzun sürüşler için iyi bir önlemdir. Arabanızın hararetini düşürmek için diğer yapabileceklerinizi aşağıda bulabilirsiniz:

  • Motor soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmelisiniz.
  • Aracınızı durdurmalısınız.
  • Soğutma sıvısı ekleyerek motor yeterince soğuduktan sonra tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Hararet Yapan Araba Stop Edilir Mi?

Arabanızın motoru aşırı ısınıyorsa, yapabileceğiniz en doğru ve güvenli hareket, aracınızı kenara çekip motoru durdurmaktır. Daha sonra yapmanız gereken sorunu kendiniz çözebileceğinizden eminseniz motorunuzun soğumasını ya da yardımın gelmesini beklemektir. Güvenliğiniz önemlidir. Arabanızı yoldan çekebilir ve güvenli bir alana park edebilirseniz, bunu yapmalısınız.

Hararet Müşürü Motorun Neresinde?

Hararet müşürünün yeri, araca ve üreticisine bağlı olarak birkaç yerde bulunabilir. Çoğu zaman soğutma sisteminin termostatına yakındır, hatta bazı durumlarda onun içindedir. Soğutma sistemi, hava giriş borusunun altında ve sağ silindirin arkasında bulunur.

Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Bir otomobilin termostatının temel amacı, motorun çalışma sıcaklığını düzenlemek ve sürüş sırasında motorunuzu en uygun sıcaklıkta tutmaktır. Termostat olmadan sürüş yapılırsa, motor ideal çalışma sıcaklığını yakalayamaz. Motorunuzun aşırı ısınmaya başlamasıyla araba sürmeniz imkânsız hale gelebilir. Termostat olmadan sürerken, yakıt tüketiminde veya performansta bir düşüş fark edebilirsiniz. Çünkü ideal sıcaklığa ulaşmayan motor daha fazla yakıt harcar.

Hararet Göstergesi Kaçta Olmalı?

Hararet göstergesi normal değeri 195 ile 220 derece arasında olmalıdır. Ancak normal sıcaklık araçtan araca değişebilir, bu nedenle sizinkinin kaç derece olması gerektiği konusunda paniğe kapılmamalısınız. Uygun sıcaklıkta göstergenin ibresi ortaya yakın bir yerde olmalı, ancak tam olarak ortada olmamalıdır. Dijital hararet göstergesinin orta noktasını biraz geçmiş olmalıdır.

Diğer tüm ikaz lambaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Araba Neden Su Kaynatır?

Arabaların su kaynatmasının birçok nedeni vardır. Soğutma sisteminde sızıntı oluşması, basıncı ve soğutma sıvısının kaynama noktasını düşürür. Hasarlı bileşenler olduğunda, bunlar radyatör arızaları yaratabilir. Radyatör, radyatör fanı ve termostat sorunları arabanın su kaynatmasına sebep olabilir. Hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor ise, radyatör kapağının basıncı tutamasından, düzgün çalışmayan termostattan kaynaklanabilir. Ayrıca çevresel sıcaklıklar ve yağ seviyeleri de arabanın su kaynatmasına neden olabilir.

Sorunsuz ve güvenli ikinci el araç alım hizmeti için Otonakit'i tercih edin. Borusan güvencesi ile sunulan Otonakit online teklifinizi hemen şimdi alın! Problemsiz, hızlı ve kaliteli satış süreci deneyimini siz de yaşayın!Arabam Kaç Para

Etiketler