Araba Segmentleri Nelerdir? Segment Sıralaması 2021

araba segmentleri

Otomobil dünyasında pek çok farklı araç modeli karşımıza çıkıyor. Hepsinin modeli, tasarımı ve performansı kendine özgü olmakla birlikte bu araçların birbirine benzeyen temel yönleri de bulunuyor. Otomobiller; ebatları hacim ve performansları gibi birçok farklı özellikleri üzerinden sınıflandırılır. Bunlara “segment” adı verilir ve ülkemizdeki araç segmentleri, Avrupa standartları baz alınarak belirlenir. Ancak buradaki bir aracın segmenti Amerika’da daha farklı bir segment grubu içerisinde yer alabilir. Çünkü araçların değerlendirilme kriterleri ülke ve coğrafyaya göre değişir.

Avrupa’da araba segmentleri listesi A, B, C, D, E, F, S ve SUV olmak üzere 8 başlık altında toplanır. Çok yaygın olmayan farklı segment grupları da olabilir. Otomobil segmentleri; iç hacim, fiyat, performans ve motor hacmi gibi özelliklere göre değişmekle birlikte belli bir segment grubundaki aracın yıllar içerisindeki gelişimi sonucunda segmentinin yükselmesi de mümkündür. Yıllık motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde otomobilin segmenti başrol oynar. Motor kapasitesi yüksek olan yüksek segment grubundaki araçların vergisi daha yüksektir.

2020 Yılında İkinci Elde En Çok Satılan Araba Modellerini incelemek için tıklayın!

A Segmenti Araçlar

Şehir yaşamına uygun, küçük ebatlara sahip araçlar bu segment grubuna girer. Fazla yer kaplamayan ve kullanması kolay bu araçlar, araba kullanmaya yeni başlayan kişiler tarafından sıkça tercih edilir. Yakıt tüketimi bakımından ekonomiktir ve piyasa değerleri uygundur. Boyu 370 cm’den kısa araçlar A segmenti araçlarıdır. Motor güçleri nispeten zayıftır ve az benzin yakarlar. Hatchback, MPV ve cabriolet kasa tipinde bulunabilirler. Volkswagen Fox, Hyundai i10, Fiat 500 ve Citroen C1 A segmentine mensup araçlara örnektir. Avrupa’daki araç satışlarının %8’ine sahip olan bu grup, dar karoserden olabildiğince fazla verim almayı hedefleyen modellerden oluşur.

B Segmenti Araçlar

Ülkemizde en çok tercih edilen araç segmentlerinden biri olan B segmenti, şehir içi kullanıma uygun olan diğer bir popüler araç grubudur. Halk arasında “küçük sınıf” olarak adlandırılan bu segment, 370 ile 400 cm arasında olan araçları barındırır. A segmentine göre daha ağır ve biraz daha güçlü motorlara sahip araçlardır. B segmentinin ortaya çıkışı 70’li yıllarda petrol kıtlığından dolayı önem kazanan yakıt tasarrufu ihtiyacına dayanır. Daha az yakan küçük araçlar üretilmesi fikri ortaya atılmış ve başarı ile gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde de Renault, Hyundai gibi markalar bu segmentte güzel örnekler ortaya çıkarır. B segmenti araçlar, Avrupa’da satış hacmi en yüksek olan iki gruptan biridir. Pazar payı bu denli geniş olduğu için de otomobil markaları her geçen gün daha farklı ve yeni modeller geliştirir. Hatchback, sedan, station vagon, coupe gibi kasa tipleri bulunur.

C Segment Araçlar

Satışı en çok yapılan, dolayısıyla üretimi en fazla olan araç grubu olarak bilinen C segmenti, B segmenti ile birlikte pazar payı en fazla olan gruptur. Kompakt ve alt sınıf olarak adlandırılır. Çok fazla model çeşitliliği vardır ve her gün gelişen yeni araç teknolojileri ile birlikte bu çeşitlilik artar. Avrupa’da satılan her 4 araçtan 1’i bu segmente mensuptur. Araç performansı, aileler için uygun oluşu ve uzun yol yapabilmeleri dolayısıyla sıkça tercih edilir. Renault Clio/Megane, Ford Focus, Fiat Linea gibi trafikte sıkça rastladığımız araba modelleri C segmentinde yer alır ve boyları 4.1 ile 4.5 arasındadır.

D Segment Araçlar

D segmenti araçlar genellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilen araç grubudur. Halk arasında “aile arabası” olarak bilinen bu segment, performans bakımından A, B ve C grubundan daha üstündür. Buna karşın yakıt tüketimleri de bir o kadar fazladır. Böyle olmasına rağmen satışları oldukça yüksektir ve konforuna önem veren alıcılar için iyi bir seçenektir. Geniş otomobil olarak bilinen D segmenti araçlar, üst sınıfa çıkmadan üst sınıf konforunu hissettirir. Üst düzey konfora, yüksek segmentte yer alan araçlara göre daha düşük fiyatlar verilerek sahip olunur. Avrupa’da %8 pazar payı bulunan bu araçların boyutları 4.60 ile 4.90 arası uzunluktadır. Volkswagen Passat, Audi A4, Mazda 6 ve BMW 3 Serisi D segmentindeki araçlara örnektir. Motor hacimleri 1.6’dan yukarıda olduğu için motorlu taşıtlar vergisi diğer gruplara göre yüksektir.

E Segmenti Araçlar

Orta üstü sınıf olarak bilinen E segmenti araçlar, üst sınıf otomobilleri kapsar. Motor hacimleri 2.0 cc olarak tasarlanır ve malzeme kalitesi ile araç performansı olarak yüksek beklentili alıcılara hitap eder. Pazar payı %3 olmasına rağmen hala büyük markalar tarafından üretimi yapılır. Ağırlıklı olarak sedan karoserde karşımıza çıkan araçlar son yıllarda station wagon, coupe, cabrio kasalarda da üretilir. Mercedes, BMW ve Audi gibi Alman devlerinin hegemonyasında bulunan E segmenti araçlar, lüks otomobil seven kullanıcıların listesinde üst sıralarda yer alır.

İkinci el araç alınırken dikkat edilmesi gerekenler yazımıza mutlaka göz atın !

F Segmenti Araçlar

Liderler, hükümet görevlileri ve üst düzey yöneticilerin sıkça tercih ettiği araç grubu olan F segmenti araçlar, %0.3’lük oldukça düşük bir pazar payına sahip olarak karşımıza çıkar. Çoğunlukla sedan kasa tipindedirler ve halk arasında “makam aracı” olarak adlandırılırlar. 5 metrelik uzunlukları bulunur ve araç içi donanımları çok zengindir. Konforu üst düzeye çıkaran özellikler ile birlikte kullanıcılarına ev rahatlığına yakın bir deneyim yaşatmak üzere tasarlanmışlardır. Genellikle en yeni araç içi teknolojileri, F segmenti araçlarla birlikte görücüye çıkar. E segmentinde olduğu gibi bu grupta da Alman markalarının ağırlığı bulunur. Audi A8, Mercedes Benz S Serisi, BMW 7 Serisi ve Jaguar Xj bu sınıfa örnek araçlardır.

S Segmenti Araçlar

S segmenti araçlar, spor arabaları içerisinde bulunduran araç grubudur. Şehir kullanımına uygun lüks spor araçlar S segmentinde yer alır. Saniyeler içerisinde hızlanabilen ve maksimum sürata ulaşabilen araçlardır. Yol tutuş özellikleri üstündür ve sürat seven kullanıcılar tarafından tercih edilir. Genellikle iki kapılı ve iki koltuklu olarak üretilirler. Aile ve kalabalıktan ziyade, bireysel kullanım için tasarlanmış modellerdir. Performansın ön planda tutulduğu bu araçlar, hafif ve yüksek beygir gücüne sahip olarak tasarlanır. Günlük kullanıma uygun olan modellerden bazıları Audi TT, Mazda MX-5 ve Ford Mustang olarak karşımıza çıkarken pist kullanımına uygun olanları arasında ise Ferrari 488 GTB, Lamborghini Huracan ve Aston Martin Vanquish sayılabilir.

SUV Segmenti Araçlar

J segmenti olarak da adlandırılan grup daha çok SUV adı ile adlandırılır ve küçük, kompakt, orta ve büyük sınıf olmak üzere 4 tip araç grubunu kapsar. 4 tekerden çeşit ve off-road kabiliyetleri bulunur. Arazi araçlarının yer aldığı bu grup, zorlu yol koşulları ile başa çıkabilen araçları temsil eder. Yerden yüksek araçlardır ve geniş iç tasarımı ile konforlu bir kullanım sağlarlar. Hem çekme kapasiteleri yüksek hem de yol tutuşu konusunda binek araç seviyesinde başarılıdırlar. SUV segmentindeki araçlar heybetli görünümleri ile kullanıcı ve yolculara güven verdiği için sıkça tercih edilir. Yüksek oturma pozisyonuna sahip olması ve yüksekliği sayesinde geniş görüş açısı getirmesi ile birlikte rahat sürüş yapılmasını sağlar. İç donanımları ile de lüks araçları aratmayan SUV segmenti araçlar, çekici tasarımları ile son yıllarda oldukça fazla rağbet görür. Volkswagen Tiguan/ T-Roc, Nissan Qashqai/Juke ve Peugeot 3005 SUV segmentine örnek modellerdir.


Hemen otonakit’e gelin aracınızı Borusan güvencesiyle kolaylıkla satın !Arabam Kaç Para

Etiketler