Arabalarda Bulunan İkaz Lambaları Ne Anlama Geliyor? [İNFOGRAFİK]

arabalarda yanan arıza lambaları ne anlama geliyor


Araba kullanırken karşılaştığımız araç ikaz işaretleri ve uyarı lambaları pek çok kullanıcı tarafından dikkate alınmıyor. Fakat bu arıza lambaları güvenli bir sürüş için bizlere yardımcı oluyorlar. Bu arıza göstergelerinin ne anlama geldiğini anlatan içeriğimizle hangi arıza lambasının ne anlama geldiğini görebilirsiniz. En sık yanan 12 araç arıza lambasını ve ne anlama geldiklerini sizler için hazırladık.


İkinci el arabanızın değerini hemen öğrenmek için tıklayın! Arabam Ne Kadar Eder?


En Sık Yanan Araç İkaz Lambaları • Motor Yağ Basıncı Uyarısı

Araç gösterge panelinde bu ikaz lambası yanıyorsa motorunuzun yağ seviyesi basıncı düşük demektir. Bu durumda motor yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Bazen kötü yağ kullanımından dolayı da motor yağ basıncı düşük çıkabilir.

 • Lastik Basıncı Uyarısı

Araç lastiklerinizin basıncı düştüğünde bu ikaz lambası yanar. Bu durumda yapmanız gereken araç lastiklerinizin basıncını ölçmenizdir. Araç lastik basınçlarınızın kaç PSI/bar olması gerektiğini araç kullanım kılavuzunuzda bulabilirsiniz. Benzin istasyonlarında lastik basınç ayarınızı tavsiye edilen şekilde ayarlayabilirsiniz.

 • Hararet Uyarısı

Hararet göstergesinin yanması motorunuzun aşırı ısındığını ya da soğutma suyu seviyesinin düştüğünü gösterir. Eğer bu gösterge lambası yanıyorsa hemen aracınızı durdurmalı ve motorun soğumasını beklemelisiniz. Aracınızı kullanmaya devam etmeniz halinde araç motoru zarar görebilir. Daha sonra ise yetkili servis desteği almalısınız.

 • ABS Uyarısı

ABS gösterge ışığının sürekli yanması araçta ABS fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Böyle durumlarda normal fren sistemi çalışmaya devam etmektedir. ABS fren sisteminin tekrar çalışması için aracınızı servise götürmeniz gerekir. 

 • Akü Şarj Uyarısı

Bu ikaz ışığı araç aküsünün bitmek üzere olduğu anlamına gelebilir. Elektrik sistemlerinin çalışmaya devam edebilmesi için akünüzün dolu olması gerekir. Bunun haricinde şarj sisteminizde bir arızadan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda aracınızı yetkili servise götürmeniz gerekir.

 • Yakıt Uyarısı

Yakıt ikaz ışığı aracınızın yakıtının azaldığını gösterir. Yakıt miktarına bağlı olarak yanan bu gösterge lambası araçtan araca değişmektedir.

 • Hava Yastığı Uyarısı

Hava yastığı ikaz lambası hava yastığınızın çalışmadığı durumlarda yanar. Hava yastığı sisteminde bir sorun oluştuğundan dolayı olası kazalarda devreye girmeyecektir. Dolayısıyla en kısa zamanda yetkili servise gitmeniz gerekir.

 • ESP/ASR Sistemleri Uyarısı

Araçlarda ESP/ASR ışığı normalde pasiftir. Bu ışığın yanıp söndüğü durumlarda sistemin aktif olduğu anlamına gelir. ESP/ASR lambanız sürekli yanıyorsa devre dışı kalmış ya da iptal edilmiş demektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız aracınızı servise götürmenizde fayda var.

 • Emniyet Kemeri Uyarısı

Emniyet kemeri takmanın olası kazalarda yaralanma ve ölüm riskini azalttığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla araçlarda bulunan bu ikaz işareti bize emniyet kemerimizin takılı olmadığını hatırlatıyor. Ayrıca yeni model arabalarda ikaz sesi de bulunuyor. Mesafe farketmeksizin her zaman emniyet kemerini takmamız gerektiğini unutmayalım.

 • Kızdırma Bujisi Uyarısı

Dizel araçlarda görülen bu uyarı ışığı aracınızın bujilerinde sorun olduğunda yanmaktadır. Bu uyarı ışığı yandığında aracınızı servise götürmelisiniz.

 • Fren Sistemi Uyarısı

Fren ikaz ışığı araçta el freni çekiliyken yanar. Fakat bu durum haricinde de gösterge lambası hala yanmaya devam ediyorsa fren hidrolik seviyesi düşmüş olabilir. Fren hidrolik seviyesini kontrol ederek eksikse tamamlamanız gerekir. Bu tip durumlarda fren balatalarını da kontrol ettirmeniz gerekir.

 • Egzoz - Emisyon Uyarısı

Araç panelinizde egzoz uyarı lambası normalde araç ilk çalıştığında yanıp sönmektedir. Fakat sürekli yanıyorsa egzoz emisyon sisteminde ya da motorda bir arıza var demektir. Bazı durumlarda motorunuzun durmasına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız aracınızı hemen en yakın servise götürmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arabam Kaç Para

Etiketler