Arabam Kaç Yakar?: Araç Yakıt Hesaplama

arabam kaç yakar

Yakıt tüketimi, yeni bir araç almayı düşünen herkesin aklına takılan sorulardan biridir. Yakıt tüketim değerleri aracın markasına, modeline, motor türüne ve sürüş dinamiklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kullanım ihtiyacına ve önceliklerine uygun bir otomobil seçmek, ekonomik ve verimli bir şekilde seyahat etmek açısından büyük öneme sahiptir.

Yakıt Tüketim Verileri Doğru mu?

Yeni araçların üzerinde yakıt tüketimini detaylandıran ve şehir içi, şehir dışı ve kombine yakıt tüketimini listeleyen renkli bir çıkartma bulunur. Emisyon değerlerini de içerisinde barındıran yakıt tüketim kartı, en optimize değerlerin sunulması ile hesaplanır. Dolayısıyla firmaların araç kataloglarında geçen yakıt tüketimi verileri, her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Şehirler arası yollarda veya araç boşken gerçekleştirilen yakıt tüketim testlerinde veriler normalden düşük çıkabilir. Aynı şekilde yoğun trafikte ya da yolcular ile seyahat halindeyken ölçülen yakıt tüketim verileri, normal yakıt tüketim değerlerinden daha yüksek çıkabilir.

Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Bir aracın yakıt tüketimini hesaplamak zor değildir. En son yakıt tüketiminden sonra kat edilen mesafeyi ve bu mesafeyi kat etmek için ne kadar yakıt tüketildiğini not edebilirsiniz. Ardından kullanılan litreyi kat edilen kilometreye bölerek birim bazında yakıt tüketimini hesaplayabilirsiniz. Litre/100km olarak hesaplamak için de bu veriyi 100 ile çarpabilirsiniz. Araç yakıt tüketimi hesaplama sürecinde bu yöntemi kullanmanız en doğru sonucu almanıza yardımcı olur. Örneğin; aracınız 550 km'yi kat etmek için 37 litre yakıt tükettiyse, 37'i 550'e bölün ve ardından 100 ile çarpın, sonuç 6.7L/100km olacaktır. Araç yakıt hesaplama sistemi üzerinden gelen verilerin derlenmesiyle elde edilen ortalama yakıt tüketimi bilgisi de oldukça kullanışlıdır. Yeni nesil araçların sunduğu yakıt tüketimi verileri, aracınızın 100 km’de kaç litre yaktığını ve depoda bulunan yakıtla ne kadar mesafe gidebileceğinizi görüntüleyebilmenizi sağlar.

Araç Yakıt Tüketimi Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araçların yakıt tüketimleri arasında karşılaştırma yapmak iki farklı araç modeli hakkında bilgi almak açısından büyük önem taşır. Araç satın almayı düşünenler genellikle aracın tasarımı, konforu ve sürüş dinamiklerinden daha çok yakıt tüketimine dikkat eder. Yakıt maliyetleri zaman içinde değişmeye devam ettiği için sürücülerin de satın almayı düşündükleri araçlarının ortalama yakıt tüketimini bilmelerinde fayda vardır. Aracınızın yakıt tüketimini hesaplamak, uzun vadede yakıt tasarrufu yapmanıza ve yakıt giderlerini kontrol etmenize yardımcı olur. Markalar veya modeller arası karşılaştırma yaparken benzin, dizel veya LPG’li araçların yakıt tüketimleri incelenebilir ve bu sayede kullanım önceliğine uygun bir seçim yapılabilir.

Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Araç ağırlığının artması, sert frenleme, ani hızlanma ve soğuk hava gibi yakıt tüketimini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Soğuk havalarda araç motorunun ısınması normalden daha uzun sürer. Motor, ısınana kadar ekstra yakıt tüketebilir. Motor ısındıktan sonra ise daha verimli şekilde çalışır. Kısa mesafeli yolculuklarda da aracınızın tam olarak ısınması için yeterli zaman yoktur ve bu nedenle motor daha fazla yakıt harcar. Mesafe gibi otomobil içindeki yolcu sayısı ve yük miktarı da yakıt tüketimini etkileyen hususlar içinde yer alır. Ani frenleme yapmak ve limitlerinin üzerinde gazlamak da motora binen yükü ve dolayısıyla yakıt tüketimini artırır.

Araç Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Otomobilin motoru düzgün çalışmadığında normalden daha fazla yakıt tüketimi oluşabilir. Yakıt enjektörü sorunları anormal yakıt tüketiminin başlıca nedenleri arasında yer alır. Yakıt enjektörü motora ne kadar yakıt gireceğini kontrol eder. Bir sızıntı veya başka bir enjektör sorunu, motora ulaşan yakıt miktarını azaltarak aracınızın daha az verimli çalışmasına neden olabilir. Kaliteli bir motor yağı, motor içindeki sürtünmeyi azaltır ve yakıt tüketimi üzerinde %10'a varan bir fark yaratabilir. En iyi yakıt performansı almak için hassas parçaların sürtünmesini azaltan bir ürün kullanmak yerinde bir seçim olacaktır. Aracın genel bakımlarının yakıt ekonomisiyle doğrudan bağlantılı olduğu da unutulmamalıdır.

Yakıt Tasarrufu için Dizel mi, Benzinli mi, LPG’li mi?

Dizel motorlar, birim bazında en tasarruflu yakıt tüketim değerlerine imza atan motor seçenekleri içinde yer alır. Düşük devir aralığı ve yüksek tork değerleri ile çalışan turbo dizel otomobil motorları hem performans hem de yakıt tüketimi açısından oldukça verimlidir. Dizel motorlu araçların şehir içi ve şehirler arası yakıt tüketim değerleri arasında çok ciddi farklar bulunmaz. Benzinli araç motorları ise performansa ve kullanım şekline bağlı olarak normal değerlerin üzerinde bir yakıt tüketimine yol açabilir. LPG’li otomobiller, benzinli araçlarla ortak teknolojileri ve ateşleme sistemlerini kullanır. Bu nedenle, LPG’li araçların yakıt tüketimi benzinli araçların tüketim değerlerinin %10-20 üzerinde olabilir.

Küçük Motorlu Araçlar Düşük Yakıt Tüketimi Sağlar mı?

Avrupa standartlarında küçük hacimli motorlar genellikle 1 litre ile 1,8 litre arasında sınıflandırılır. Ülkemizde de 0,9 litre ile 1,6 litre arasında kalan motorları düşük hacimli motor olarak tanımlamak doğru olacaktır. Motor hacmi ile yakıt tüketimi arasında doğrusal bir ilişki olduğu düşünülse de bu aslında tam anlamıyla doğru sayılmaz. Motor tipi, yakıt türü, kullanım stili ve yol koşulları da en az motor hacmi kadar yakıt tüketimi üzerinde etkilidir. Düşük hacimli motorlar, özellikle yüksek devirlerde daha fazla güç üretebilmek için normal değerlerin üzerinde yakıt tüketebilir.

Düşük Yakıt Tüketimi için Araba Hangi Devirde Kullanılmalı?

Dizel motorun bir diğer önemli avantajı da devir aralığının düşük olmasıdır. Dizel motorlar, 1500 ile 3000 devir arasında kullanıldığında oldukça ekonomik ve verimli bir şekilde çalışır. Bu devir aralığında kullanılan birçok dizel araç modeli, 100 km’de 4 veya 5 litre civarında bir yakıt tüketimi sağlayabilir. Benzinli ve LPG’li araçların devir aralığı ise dizel araçlara kıyasla daha fazla olduğu için yakıt tüketimi de devir bandı yükseldikçe artış gösterebilir.

Hangi Motor Ne Kadar Yakar? Hangi Araba Ne Kadar Yakar?

Renault Megane Sedan Kaç Yakar?

Benzinli 1.3 TCe: 6.5lt şehir içi / 4.4lt şehir dışı.

Benzinli 1.6: 8.6lt şehir içi / 5.0lt şehir dışı.

Dizel 1.5 dCi: 4.2lt şehir içi / 3.6lt şehir dışı.

Renault Clio Kaç Yakar?

Benzinli 1.0 TCe: 6.3lt şehir içi / 4.1lt şehir dışı.

Dizel 1.5 dCi: 4.3lt şehir içi / 3.3lt şehir dışı.

FIAT Egea Sedan Kaç Yakar?

Benzinli 1.4 Fire: 7.7lt şehir içi / 4.6lt şehir dışı.

Dizel 1.3 Multijet: 4.9lt şehir içi / 3.2lt şehir dışı.

Honda Civic Sedan Kaç Yakar?

Benzinli 1.6i VTEC: 9.5lt şehir içi / 5.1lt şehir dışı.

Dizel 1.6i DTEC: 4.7lt şehir içi / 3.8lt şehir dışı.

Volkswagen Passat Kaç Yakar?

Benzinli 1.4 TSI: 6.8lt şehir içi / 4.9lt şehir dışı.

Dizel 1.6 TDI: 4.5lt şehir içi / 3.7lt şehir dışı.

Volkswagen Golf Kaç Yakar?

Benzinli 1.0 TSI: 5.4lt şehir içi / 4.4lt şehir dışı.

Dizel 1.6 TDI: 4.4lt şehir içi / 4.1lt şehir dışı.

Ford Focus Kaç Yakar?

Benzinli 1.6 Ti-VCT: 8.3lt şehir içi / 4.7lt şehir dışı.

Dizel 1.5 TDCi: 4.7lt şehir içi / 3.9lt şehir dışı.

Peugeot 301 Kaç Yakar?

Benzinli 1.2 PureTech: 6.3lt şehir içi / 4.5lt şehir dışı.

Dizel 1.6 BlueHDI: 4.7lt şehir içi / 3.9lt şehir dışı.

Nissan Qashqai Kaç Yakar?

Dizel 1.5 dCi: 4.5lt şehir içi / 3.8lt şehir dışı.

Dizel 1.6 dCi: 5.3lt şehir içi / 4.4lt şehir dışı.

Siz de aracınızı güvenli bir şekilde satmak için Otonakit’ten teklif alabilir, ayrıcalıklardan yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.Arabam Kaç Para

Etiketler