Araç Alım Satımında Noter İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

araç alım satım noter ücreti 2022

Araç alım satım işlemleri noter aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu süreçte hazırlamanız gereken bazı evraklar ve takip etmeniz gereken bazı adımlar vardır. Tüm bu ön hazırlıkları tamamlayarak araç devir işlemlerini pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Araba alım satım sürecinde dikkat etmeniz gereken tüm noktaları hemen şimdi öğrenebilirsiniz.

Araç Satarken Noter İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni bir araç almak ya da elinizdeki aracın satışını gerçekleştirmek için son kararı verdikten sonra sıra devir aşamasına gelir. İkinci el araç alım satım işlemlerinin tamamı Türkiye’deki herhangi bir noter ile tamamlanabilir. Noter seçiminde aracın tescil belgesinin çıkarıldığı yer, sizin ya da karşı tarafın nüfusa kayıtlı olduğu il ve bulunduğunuz ilçe gibi detayların bir önemi yoktur. Konumunuza yakın olan ya da ulaşabileceğiniz herhangi bir noteri tercih edebilirsiniz. Eskiden araç alım satım işlemleri hafta içi mesai saatinde başlatılabiliyordu. Yeni düzenlemelere göre Cumartesi ve Pazar günleri de araç devir işlemleri yapılabiliyor. Araç satın almak ya da devretmek için hafta sonlarını tercih edecekseniz nöbetçi noterlere ulaşabilirsiniz. Türkiye Noterler Birliği’nin resmi internet sitesi üzerinden hangi illerde hangi günlerde nöbetçi noter olduğunu sorgulayabilirsiniz. Bu şekilde sizin için en uygun günde zaman kaybetmeden araç devir işlemlerini başlatabilirsiniz.

Oto alım satım sürecinde noterde ilk olarak satıcı ve alıcının kimlik kontrolü yapılarak işlemlere başlanır. Daha sonra aracın devir, satış ve tesciline engel olabilecek bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Bu konuda herhangi bir engel yoksa noter aracılığı ile satış sözleşmesi hazırlanır. Satıcı, alıcı ve noter araba alım satım belgesini imzalar. İkinci el araç satışı ile aynı anda tescil işlemi de gerçekleştirilir. Tescil işlemleri için farklı bir kuruma gitmenize gerek yoktur. Aracın yeni sahiplerine ait tescil belgesine ilişkin geçici belge hazırlanır. Gerekli evraklar alınır ve araç devir işlemleri tamamlanır.

Notere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

İkinci el araç alım satım sürecinde notere gitmeden önce dikkat etmeniz bazı noktalar vardır. İlk olarak bahsi geçen aracın mevcut yıla ya da önceki yıllara ait MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) borcu bulunmaması gerekir. Noterlerin çalışma sistemleri Maliye Bakanlığı ile entegre durumdadır. Bu nedenle noter aşamasında aracın üzerinde herhangi bir borç bulunuyorsa devir işlemlerinin başlatılmasına noter bu durumu fark eder ve satışa izin verilmez. Noter araç satış işlemlerinde araç için herhangi bir MTV borcu tespit edilirse bu borcu ödeyerek işlemlere devam edebilirsiniz. MTV borcunu bankalar ya da vergi daireleri aracılığıyla yatırmanız mümkündür. Ayrıca haciz ve rehin gibi hak mahrumiyeti söz konusuysa da alım satım işlemleri başlatılamaz. Bazı durumlarda araç üzerinden kredi çekilebilir ya da farklı konulardan dolayı hak mahrumiyeti sorunu yaşanabilir. Araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti varsa bunu öğrenmeli ve haciz/rehin engelini kaldırdıktan sonra ikinci el araç alım satımı yapmak için adım atmalısınız.

Notere gitmeden önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de aracın muayene tarihinin geçmemiş olmasıdır. Çünkü aracın muayene tarihinin geçmesi de araba devir işlemleri için engel oluşturur. Araç muayenesini tamamladıktan sonra noter işlemlerini başlatabilirsiniz. Aynı zamanda aracın trafik cezasının olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Ödenmemiş trafik cezaları noter işlemlerinin başlatılmasına engeldir. Bahsi geçen araca ait cezaları ödedikten sonra satış yapabilirsiniz. Ayrıca varsa aracın OGS ve HGS cezalarının da ödenmesi zorunludur. Noter aracılığı ile satış işlemleri yapılırken satıcı ve alıcıya adres bilgileri Nüfus Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’den alınır. Bu nedenle her iki tarafın da adreslerinin bu platformda kayıtlı olması gerekir. Aksi halde devir işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Noter Araç Alım Satım Ücreti Nedir?

Araç alım satım noter ücreti 2021 yılına göre bazı değişikliklere tabi tutulmuştur. 2022 yılında yapılacak araç alım satım işlemleri için yeni ücret tarifesini dikkate almalısınız. Aynı zamanda araç devir ücreti farklı kriterler mevcuttur. Sıfır araç alım satımı için 259 TL ödenmesi gerekir. Belirlenen yeni ücret tarifesine göre plaka değiştirmeden yapılan ikinci el araç devri için 457 TL talep edilir. Plaka değişikliği yapılacaksa da aynı ücreti ödemelisiniz.

Güvenli bir alım satım deneyimi yaşamanız için ödemenizi araç devrinden önce blokeli olarak gerçekleştirmeniz önerilir. Blokeli havale gibi bir yöntem kullanarak ödeme aldıktan sonra noter işlemleri gerçekleştirilmeli ve sözleşme imzalanmalıdır. Devir gerçekleştikten sonra satış belgesi ile paranın blokeli olarak havale edildiği bankaya gidebilirsiniz. Ücretin bu şekilde alınması dolandırıcılık riskine karşı en güvenli yollardan biridir. Noter işlemlerini tamamlamak için talep edilen araba alım satım masrafını ödemek için farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Noterde banka kartı ya da kredi kartı kullanarak noter işlem bedelini pratik bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bunlara ek olarak güvenli ödeme seçeneği de mevcuttur. Güvenli ödeme sistemi ile para transferinin güvenilir bir şekilde yapılması amaçlanır. Bunun için alım satım işlemleri için ödenecek para ilk olarak noterlerde açılabilen emanet hesaplara aktarılır. Daha sonra noterde alım satım işlemleri tamamlanır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra emanet hesaptaki para, satıcının hesabına aktarılır. Böylece olası dolandırıcılık risklerine karşı etkili bir önlem alabilirsiniz.

Noter Satış İşlemleri için Gerekli Evraklar

Araba noter işlemleri için istenen belgeleri tamamlamadan devir işlemi başlatılamaz. Bu nedenle tüm belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Noterin talep edeceği belgelerin büyük bir kısmını araç satıcısının hazırlaması gerekir. Notere gitmeden önce araç devri için talep edilen belgelerden biri de kimliktir. Öncelikle yanınıza geçerli bir kimlik kartı almalısınız. Kimlik kartı olarak da değerlendirilebilen, resmi kurumlarca verilen ve kimlik yerine kullanılabilen diğer belgeler de geçerlidir. Bu nedenle pasaport ve ehliyet de kullanılabilir. Aynı zamanda ruhsat olarak bilinen tescil belgesine ihtiyaç duyulur. Ruhsatın herhangi bir bölümü yazılar okunmayacak kadar zarar görmüşse mutlaka yenilenmesi gerekir. Aksi halde araç alım satım işleri için engel teşkil eder. Bu belgelere ek olarak trafik belgesini de notere teslim etmeniz gerekir. Eğer başka biri sizin adınıza araç satışı yapacaksa ek olarak vekaletnameye ihtiyacınız vardır. Tüm bu belgeleri tamamlayarak ikinci el araba alım satım işlemlerini başlatabilirsiniz. Böylece noter satış belgesi düzenleyebilir.

Devir İşlemleri Tamamlandıktan Sonra Ne Yapılır?

Noterde araç alım satım işlemleri tamamlandıktan sonra ruhsat için başvuru yapılması gerekir. Bu işlem, noter aracılığıyla tamamlanır. Aracı alan şahıs adına düzenlenen araç tescil belgesi yani ruhsat, noterlerin yönlendirmesi ile bildirilen adrese teslim edilir. Yeni tescil belgesi alıcıya teslim edilene kadar geçici ruhsat kullanılabilir. Geçici ruhsat sadece 30 gün geçerliliğe sahiptir. Aynı zamanda gerekli durumlarda geçici ruhsatla da araç devir gerçekleştirilebilir. Aracı satın alan kişi, noter işlemleri tamamlandıktan sonra mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırmalıdır. Zorunlu trafik sigortasının devir işleminden sonra 10 gün içerisinde yaptırılması gerekir. Bu süreyi aşmanız durumunda yasalar gereğince cezaya tabi tutulursunuz. Siz de aracınızı farklı fiyat tekliflerini inceleyerek, sorunsuz bir şekilde satmak istiyorsanız Otonakit’ten teklif alabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler