Araç Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Araç kaplama

Ulaşımın daha konforlu ve rahat hale gelmesini sağlayan arabalar, günlük hayatta pek çok olumsuz dış etkenle karşı karşıya kalır. İster ticari amaçla ister kişisel olarak kullanın, aracınızın dış görünümü büyük önem taşır. Özellikle de aracınıza özel bir garajınız yoksa aracınızın yıpranma süresi daha da kısalabilir. Boyası dayanıklılığını koruyamaz, zamanla rengi matlaşabilir, kaportası çizilebilir ve araç ilk günkü görüntüsünü hızla kaybedebilir. Böyle bir durumda araç sahipleri, aracın dış kısmının ilk günkü haline dönmesi için farklı çözüm yollarına başvurmak isteyebilir. Son dönemlerde aracın dış görünümünün yenilenmesinde sıklıkla başvurulan popüler uygulamalardan biri de araç kaplama işlemidir.

Araç Kaplama Nedir?

Aracın kaportası üzerindeki kendi orijinal boyasına zarar vermeden özel yöntemlerle folyo film kaplanması ya da özel kimyasal bileşenlerle farklı bir katman elde edilmesi işlemine araba kaplama denir. Özellikle aracın renginden sıkılanlar ya da araç kaportası üzerinde çizik ve leke olanların tercih ettiği bu yöntem, daha önceleri taksi, dolmuş gibi ticari amaçlı araçlarda uygulanırdı. Ancak günümüzde hemen her türlü araç için kullanılabilen yöntem, aracının görünümünü daha estetik hale getirmek isteyen herkes tarafından tercih edilir. Araç kaplama türleri seramik ve folyo olmak üzere ikiye ayrılır.

Folyo Araç Kaplama Nedir?

Folyo araç kaplama, araç kaportasının üstüne, aracın boyasını değiştirmeden araç sahibinin dilediği renk ya da desende folyo kaplanması işlemidir. Mat, parlak, metalik ya da simli gibi geniş seçeneklere sahip olan otomobil kaplama yöntemi PVC ve poliüretan olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplamanın ilk kullanıldığı alan balistik füzelerdir. Balistik füzelerin dış yüzeylerini olumsuz etkilerden koruma amacıyla uygulanan bu yöntem 2000’li yıllarda otomobillerde kullanılmaya başlanmış. Asıl amacı araçların boyasını korumak olan seramik kaplama, aracınızın boyası üzerinde pürüzsüz ve sert bir tabaka oluşturur. Seramik kaplama dendiğinde kaplama çözeltisinin seramik yapıda olduğu düşünülse de aslında kaplamanın seramik ile tek benzerliği sertlik derecesidir.

Araç Kaplama Nasıl Yapılır?

Araba kaplama işleminin konusunda uzman ve güvenilir kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Araç kaportasının tamamı kaplanabileceği gibi sadece üst kısımda güneş yanığı gibi hasarlar söz konusuysa araç tavan kaplama işlemi de uygulanabilir.

Folyo Araç Kaplama Nasıl Uygulanır?

Araç kaplama işlemi için özel olarak üretilen araç kaplama folyosu kullanılır. Kaplama işleminden önce araçta kaplanması mümkün olmayan far, stop lambası, kapı kolu, bakalit gibi plastik aksamlar sökülür. Daha sonra araç, özel temizlik maddeleri içeren karışımlarla temizlenir ve ardından araç gövdesine uygun olarak hazırlanan kaplama folyosu ile tamamen kaplanır. Araç sahiplerinin en çok merak ettiği “Bir araç kaplama için kaç metre folyo gider?” sorusudur. Bu miktar aracın büyüklüğüne ve araç sahibinin aracın tamamının ya da kısmi olarak kaplatma isteğine göre değişkenlik gösterir. Genellikle aracınızın kaporta yüzeyi kadar araç kaplama folyosu kullanılır. Folyo araç kaplama işlemi yaklaşık 1.5 gün sürer.

Seramik Kaplama Nasıl Uygulanır?

Seramik kaplama uygulamasından önce de tıpkı folyo kaplamada olduğu gibi işlemin yapılacağı araç iyice temizlenir ve kurulandıktan sonra tamamen doğal kıl reçine ile boyalı yüzeye yapışan tüm kirlerden arındırılır. Araç yüzeyindeki irili ufaklı çizikler polisaj makinesi denilen çizik giderici cihazla düzeltilir. Bu işlemden sonra harelenme oluşabilir. Harelerden de tam anlamıyla kurtulmak için hare giderici ürünler polisaj yardımıyla tüm yüzeye uygulanır ve yüzeyin seramik kaplama işlemi hazır hale gelmesi sağlanır. Seramik kaplama uygulamadan önce son olarak lack prep denilen bir ürün ile zemin temizlenir ve seramik kaplama uygulanır. 2-3 saat bekledikten sonra bir kez daha seramik kaplanır ve 5 saat daha kaplama dinlendirilir. Son olarak seramik kaplamanın üzerine cila atılır ve son kontrolleri yapıldıktan sonra araba, araç sahibine teslim edilir.

Araba segmentleri nelerdir? Detaylı bilgi için tıklayın.

Araç Kaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerin en çok tercih edilen uygulamalarından biri olan araç kaplamada dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Araç kaplama işlemi, ustalık ve ince işçilik gerektiren zahmetli bir uygulamadır. Aracınıza yapılacak kaplama işleminin konusunda uzman ve işinin ehli kişiler tarafından uygulandığından emin olmalısınız.
 • Araç kaplama işleminden önce hangi malzemelerin sökülmesi gerektiği hakkında işlemi yapacak kişiyle tam bir mutabakata varmanız oldukça önemlidir. Parçaların sökülmesi sırasında herhangi bir araç aksamı kaybolabilir ve bu durum sonrasında size daha pahalıya mal olabilir.
 • Araç kaplama işlemi ile aracınızın rengini değiştirmek istiyorsanız renk değişikliğinin araç ruhsatına işletilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Eğer renkte bir değişiklik söz konusu değilse ruhsata işletmeye gerek yoktur.
 • Araç kaplama işleminde kullanılacak malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Maalesef bu durum araç sahibi tarafından fark edilmeyebilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir firmada araç kaplama işlemini yaptırmalısınız.
 • Araç kaplama işlemini yaptırdığınız firmadan kullandığı malzemenin faturasını isteyerek ürün kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kullanılan ürün ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için firmayı arayabilir, ürün hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
 • Araç kaplama işlemini yaptırdığınız firmadan resmi imzalı ve kaşeli bir garanti belgesi almalısınız.

Araç Kaplamanın Faydaları ve Dezavantajları Nelerdir?

Araç sahiplerinin genellikle araç yüzeyindeki solma, çatlama, güneş lekesi, soyulma, dökülme ya da kişisel zevklerinin değişmesi sonucunda başvurduğu araç kaplama işleminin avantajları ve dezavantajları vardır.

Araç Kaplamanın Faydaları

 • Aracınızın rengi ve görünümünden sıkıldıysanız araç kaplama işlemi size uygun bir işlem olabilir. Kısa sürede tamamlandığı için bir anda arabanız istediğiniz renge sahip olabilir.
 • Araç kaplama işleminin en iyi tarafı aracınızın orijinal renginin korunmasına yardımcı olmasıdır. Zamanla matlaşan rengi ilk günkü parlaklığına kavuşur. Aynı zamanda aracınızın çizilmelere ve ufak darbelere karşı daha dayanıklı olması sağlanır.
 • Aracınızın kendi orijinal boyası üzerinde sert ve pürüzsüz bir tabaka oluşturan kaplama işlemi sayesinde otomobiliniz iklimsel ve çevresel koşullara karşı da daha dayanıklı hale gelir.
 • Araç kaplama işleminin en önemli avantajı ise boyama işlemine göre daha uygun maliyetli olmasıdır.
 • Araç kaplama işleminde kullanılan kaplama malzemeleri geniş ürün seçeneklerine sahiptir. Böylece dilediğiniz desen ve renkte aracınızı birden fazla kez kaplama işlemine tabi tutabilirsiniz.

Araç Kaplama İşleminin Dezavantajları

 • Araç kaplama işlemi boyama işlemine göre oldukça avantajlıdır. Tek dezavantajı işlemin yanlış ellerde, yanlış malzemelerle yapılmasıdır. Konusunda uzman olmayan ellerde araç kaplama işlemi aracınızda ciddi sorunlara yol açabilir. Kısa sürede kaplama malzemesi rengini kaybeder ve soluklaşabilir. Aracınızda hareli bir görünüm ve lekelenmeler oluşabilir.
 • Araç kaplama işleminde kalitesiz malzeme kullanılabilir. Bu durumda aracın orijinal boyasına folyo yapışabilir ve çıkarılmak istendiğinde boyaya zarar verebilir. Hatta zımparalama işlemi yapılabilir ve aracın boyası tamamen yıpranabilir. Sonrasında boya katmanı hasar gördüğü için kaportada paslanmalar görülebilir.

Araç Kaplama Fiyatı Ne Kadar?

Araç kaplama fiyatları; uygulama sırasında kullanılan kaplama malzemesinin cinsine, kalitesine ve kaplama yapılan alana göre farklılık gösterir. Örneğin PVC kaplama, poliüretan kaplamaya oranla daha uygundur. Ancak araç görünümündeki etkisi ve dayanıklılığı ile poliüretan kaplama daha çok tercih edilir. Seramik kaplama ise folyo kaplamaya oranla araç görünümüne daha kaliteli bir görünüm kazandırır ve fiyat olarak daha yüksek olabilir.

Aracınızın rengini ve görüntüsünü değiştirmek için araç kaplama işlemini tercih ederek hem maliyeti düşürebilir hem de aracınızın daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Yeni bir araç almak için aracınızı değiştirmek isterseniz Borusan güvencesiyle online fiyat sunan Otonakit ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Sorunsuz, hızlı ve anında alım hizmeti sunan Otonakit üzerinden siz de hemen teklif alın!Arabam Kaç Para

Etiketler