Araç KM (Kilometresi) Nasıl Sorgulanır?

Araç km

İkinci el araç fiyatlarının belirlenmesinde aracın geçmişi, hasar kaydı ve kilometresi gibi unsurlar belirleyici olur. İkinci el araç satın alacak olan kullanıcıların ilk araştırdıkları şeylerden biri, aracın kilometresidir. Çünkü; bir aracın kilometresinin yüksek olması kullanım oranının da fazla olduğu anlamına gelir. Yüksek kilometre aracın yıpranma payının bir göstergesidir. İkinci el araç piyasası oldukça hareketlidir ve kötü niyetli satıcılar araçları ederinden daha fazla fiyata satabilmek için kilometre üzerinde oynama yapabilmektedir. Bu nedenle ikinci el araç satın alırken araç kilometre sorgulaması yapmak oldukça önemlidir.

Araç KM Nereden Sorgulanır?

Km sorgulama araç hakkında doğru bilgiye ulaşılmasına yardımcı olur. İkinci el araç sahibi olmak isteyen kişilerin kilometre sorgulaması yapabileceği farklı kanallar bulunur. Kullanıcılar internetten sorgulama yapabileceği gibi oto ekspertizler, oto yetkili servisleri ve mobil uygulamalar üzerinden de doğru bilgiye ulaşabilirler. Sorgulama işlemini birden fazla kanal aracılığı ile yaparak ulaşılan verilerin tutarlılığını kıyaslayabilirsiniz.

İnternetten Araç KM Sorgulama

İnternetten araba km sorgulama işlemi PTTAVM üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sorgulama işlemi için aşağıdaki işlem basamakları takip edilmelidir:

  • Tarayıcı üzerinden https://hgs.pttavm.com/arac-km-sorgula adresine tıklanır.
  • Üst menüde yer alan “KM Sorgula” alanına giriş yapılır.
  • Açılan pencere üzerinden sorgulama yapmak istenilen tür seçilir.
  • Bireysel sorgulamalar için T.C. kimlik numarası, kurumsal sorgulamalar için ise vergi numarası alanı doldurulur.
  • En son kutucukta yer alan bölüme sonucun ve ödeme dekontunun ulaşmasını istediğiniz e- posta adresi yazılır.
  • İleri tuşuna bastıktan sonra ekrana yansıyacak olan pencereden ödeme yapılacak kredi kartı bilgileri doldurulur.
  • Onay kutucuğu işaretlenerek işlem sonlandırılır.

PTTAVM üzerinden yapılan sorgulamalarda işlem sonrası kullanıcının giriş yapmış olduğu karttan 9,00 TL hizmet bedeli kesilir. Sorgulama sonucu ekrana yansımasının yanı sıra ilgili mail adresine de yönlendirilmektedir. Bu platform üzerinden sorgulama yaptığınız aracın 24.07.2013 tarihi sonrası kilometre verilerine ulaşabilirsiniz.

SMS ile KM Sorgulama

2017 yılından önce araç km sorgulama 5664 üzerinden SMS yolu ile yapılabiliyor iken artık bu sistem çalışmamaktadır. Kişisel verilerin korunabilmesi adına kanun kapsamında SMS ile kilometre sorgulama işlemi engellenmiştir. Araç kilometre sorgulama SMS imkanının sonlandırılması ile birlikte ikinci el araç sahibi olacak kişiler, başka kanallar aracılığı ile sorgulama yapmaya yönelmektedir.

TÜVTÜRK’ten KM Sorgulama

Ticari ve binek araçların tümü, her yıl ya da iki yılda bir TÜVTÜRK muayenesine tabii tutulmaktadır. Bu muayeneler esnasında ilgili araca ait birçok veri kayıt altına alınır. Araçlara ait bilgiler TÜVTÜRK veri sistemlerinde kayıtlı olduğu için ikinci el araçlar için km sorgulama yapma imkanı bulunur. Ancak bunun için aracın son TÜVTÜRK muayene bilgisinin kullanıcı elinde bulunması gerekmektedir. Bu kanal üzerinden sorgulama yapabilmek için TÜVTÜRK sitesine giriş yaparak ilgili alandan ücretsiz bir şekilde aracınızın kilometre bilgisini sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet’ten Araç KM Sorgulama

E- Devlet uygulaması üzerinden pek çok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Araç kilometresi sorgulama işlemleri de E-Devlet üzerinden yapılabilir. Ancak bu işlem direk E- Devlet üzerinden yapılamaz. Uygulama, kullanıcıyı PTT sorgu sayfasına yönlendirerek işlemin gerçekleştirilmesine aracılık eder. Yönlendirilen sayfa üzerinden aracınızın plakasını veya şasi numarasını girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç KM Sorgulama Yöntemleri

Araç km sorgulama yöntemleri aracın plaka veya şase numarası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Km sorgulaması yapacağınız kanalı belirledikten sonra ilgili alanları doldurarak kolayca sonuca ulaşabilirsiniz. Plaka ya da şase numarası olmaması durumunda muayene km sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir.

Şase No ile KM Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi birlikte birçok işlem mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. HGS mobil uygulaması sayesinde şase no ile km sorgulaması yapılabilmektedir. Akıllı telefonunuza HGS mobil uygulamasını kurarak aracınızın km bilgisine pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlem karşılığında belirli bir miktar hizmet bedeli alınmaktadır.

Plakadan KM Sorgulama

Şase numarası ile km sorgulaması yapmaya alternatif bir diğer yöntem de plaka ile sorgulama yapmaktır. İlgili kanallar aracılığı ile plakadan km sorgulama işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın plakası ile diğer kanallardan da sorgulama yaparak sonucun doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Oto Ekspertizlerden Araç KM Hakkında Bilgi Verilir Mi?

Oto ekspertizlerinden araçlarla ilgili detaylı bilgi almak mümkündür. Oto ekspertizler araç sorgulama konusunda en güvenilir kaynaklar arasında yer alır. Ancak kilometre sorgulama işlemi ekspertizler aracılığı ile yapıldığında daha uzun sürdüğü için kullanıcılar son ihtimal olarak oto ekspertizleri değerlendirmektedir. Oto ekspertizler bir aracın kilometresinde değişiklik yapıldı ise bunu mutlaka tespit ederler. Dolayısıyla ikinci el bir araç ile ilgili sağlıklı sorgulama yapabilmek için bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Araç Kilometresi Ücretsiz Sorgulanabilir Mi?

Araç kilometre sorgulaması yapılan uygulamaların birçoğunda hizmet karşılığında bir ücret ödenir. Son güncellemeler itibari ile kullanıcılar TÜVTÜRK üzerinden yapılan sorgulama sırasında herhangi bir ücret ödemezler. Ancak bu yöntemle sorgulama yapabilmek için de aracın muayene numarasına sahip olmak gerekir.

Benzinli Araç Kaç KM’ye Kadar Alınır?

İkinci el araçların değerlerini belirleyen tek etken kilometre değildir. Araç bakımlarının ve muayenesinin düzenli olarak yapılmış olması aracın yıpranma payını azaltır. Ancak yine de ikinci el araç satın alacak olan kullanıcıların ilk dikkat ettikleri nokta aracın kilometresi olmaktadır. Uzmanlar benzinli bir araç için motor çeşidine bağlı olarak 150.000- 250.000 km  araçların alınabileceğini ifade eder.

Dizel Araç Kaç KM’ye Kadar Alınır?

Benzinli araçlar için geçerli olan belirleyici unsurlar dizel araçlarda da geçerlidir. Aracın bakımının iyi yapılmış olmasının yanı sıra yüksek kilometrede olmaması ikinci el dizel aracı daha cazip kılar. Kullanıcılar ikinci el araç satın alırken hem sorunsun kullanabilecekleri hem de ileriye dönük olarak satabilecekleri bir araç tercih etmek ister. Bu nedenle düşük kilometreli araçlara yönelirler. Dizel araçlar için motor çeşidine bağlı olarak 150.000- 250.000 km arası araçların alınabileceği ifade edilir.

Araç muayene periyodları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın !

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Araçların kilometresi ile oynamak suç sayılsa da bu yönteme başvurulduğu görülmektedir. İkinci el araç alacak kişiler aracın kilometresinden şüphe duyuyor ya da satıcıya güvenmiyor ise çeşitli yöntemler sayesinde kilometresi düşürülmüş araçları tespit edebilirler. Oto yetkili servislerin kayıtları incelendiğinde araç kilometresi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra en güvenilir yöntemlerden bir tanesi TÜVTÜRK kayıtlarına bakmaktır. Araçlardan anlayan kişiler, araçları kullanırken performansından dahi aracın kilometresinin değiştirilmiş olduğunu anlayabilirler. Motor gücü test edildiğinde gelen değerler normalden düşük ise kilometrenin değiştirildiğinden şüphelenilebilir. İkinci el aracınızın kilometresinin düşürüldüğünden şüphe duyuyor iseniz bir oto ekspertiz aracılığı ile sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz.

2021 Araç KM Düşürme Cezası Nedir, Ne Kadar?

Araç kilometresini düşürmek dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Daha önce para cezası olarak uygulanan yaptırıma güncellenen yeni kanunlarla birlikte hapis cezası da eklenmiştir. Araç kilometresi değiştiren kişiler için mahkeme kararı ile 1-10 yıl arası hapis cezası veya adli para cezası uygulanmaktadır.

Aracınızı değerinde ve hızlı bir şekilde elden çıkarmak istiyorsanız Otonakit, Borusan güvencesi ile yanınızda! Şimdi aracınızın bilgilerini girerek en iyi teklifi Otonakit üzerinden alın! 


Arabam Kaç Para

Etiketler