Araç Muayene Periyodları Nedir? Neye Göre Belirlenir?

araç muayene

Trafik içinde güvenliği sağlayan ve araçların teknik arızalarını en aza indirmeyi hedefleyen en önemli uygulamalardan biri araç muayenesidir. Bu durum trafik kanunu tarafından zorunlu hale getirilmiştir ve belirli periyotlar doğrultusunda araçların kontrolleri sağlanır. Araç muayene periyodları araç tipine göre değişkenlik gösterir. Hususi ya da resmi otomobiller için ilk üç yaş ve devamı için her iki senede bir, lastik tekerlekli traktöre ilk üç yaş ve devamı için her üç senede bir, iki ya da üç tekerlekli araçlar için ilk üç yaş ve devamı için iki senede bir, diğer motorlu araçlar için ise yılda bir defa araçların muayene edilmesi gerekir.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler

Aracın düzgün bir şekilde muayene edilip trafik boyunca herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığının tespit edilmesi gerekir. Araç muayenesine gidip aracını ve kendisini güvence altına almak isteyenlerin yanında mutlaka götürmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Trafik Tescil Belgesi (Ruhsat)
 • Kimlik ya da Vekalet Durumu
 • Trafik Sigortası
 • LPG’li araçlar için gaz sızdırmazlık testinin raporu
 • Fenni muayene izin evrakı
 • Araç üzerinde tadilat yapılmış ve araç ilk defa muayene için gidecek ise yetkili olan mühendisin çizdiği onaylanmış tadilat projesi ve onun hesapları

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka aracılığı ile araçların muayene sorgulamasının e-devlet sistemi üzerinden yapılması mümkündür. Araç muayene sorgulama ya da muayene tarihi sorgulama işlemi için ilk olarak TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama sekmesine tıklayın. Eğer daha önceki zamanlarda e-devlet sisteminde kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmediyseniz sistem sizi otomatik bir şekilde kimlik doğrulama sayfası alanına yönlendirebilir. Kimlik doğrulama işlemi için e-devlet şifresi ile birlikte TC kimlik numarası da gerekir. E-devlet şifresi olmayanlar ise PTT şubelerinden rahatlıkla e-devlet şifrelerini alıp öğrenebilirler. Kimlik doğrulaması sonrasında yeniden sorgulama sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bu sekmeye araç plaka numarası ve araç muayene rapor numarası gibi  bilgileri eklemeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra ise “Sorgula” butonuna  tıklayarak araç muayeneniz ile ilgili pek çok detaya erişebilirsiniz ve araç muayene hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Motorlu ya da motorsuz araçların trafiğe çıkmak için  teknik olarak yeterli olup olmadığını tespit etmek amacıyla araçların muayenesi yapılır. Aracın muayeneye hazır olmadığını düşünenler Tüvtürk muayene iptal sekmesini kullanarak iptal edebilirler. Muayene öncesinde aracın eksiklerini gidermek bu süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamayı sağlar. Aracın muayenesinin yapılacağı yerde uygun olan bir saat için randevu alınması gerekir. Bunun yanı sıra araç muayenesine gitmeden önce yapılması ve kontrol edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Araç üzerinde trafik cezası, vergi borcu ya da kaçak geçiş cezası gibi ödenmesi gereken tutarlar varsa muayene öncesinde ödenmelidir. Aksi takdirde aracın muayenesinin başlatılması mümkün değildir.
 • Trafik sigortasının yaptırılması gerekir.
 • Aracın muayenede ağır kusurlu olarak görülmemesi için mutlaka muayene öncesi egzoz gazı ölçüm belgesi alınmalıdır.
 • Araçta bulunan ekipmanların eksiksiz görünmesi ve muayene için gerekli olan belgelerin de yanınızda olması önem arz eder.

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar

Araçların muayene süresi boyunca araçta çeşitli kontroller yapılır. Bunun sonucunda teknik yeterliliği yetkililer tarafından raporlanır. Raporda araç hakkında kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz araç şeklinde  sonuç verilir. Bir araçta tamire ihtiyaç duyulacak seviyede bir eksiklik ya da arıza olması durumunda araç ağır kusurlu olarak sayılabilir. Fren sisteminde, aynalarda, direksiyonda, aydınlatma sisteminde ya da arabanın diğer bölgelerinde ağır kusur tespit edilebilir. Ağır kusura giren eksiklik ya da arızalar şunlardır:

 • Frenin tutmaması ya da yağ kaçaklarının tespiti
 • Sağ ya da sol tekerde fren farkı ölçüsünün %30 ve fazlası olması
 • El freninin çalışmaması
 • Fren disk bölgesinde çatlak, aşınma ya da hasar görülmesi
 • Camlara su püskürtme sisteminde bozukluk
 • Dikiz aynalarının net göstermemesi
 • Direksiyon üzerinde boşluk olması
 • Direksiyondaki bağlantı noktalarının hasar görmesi
 • Direksiyon kilit sistemindeki bozukluklar
 • Lastik dişlerinin yıpranması ya da iskeletinin hasarlı olması
 • Emniyet kemerlerinin düzgün bir şekilde çalışmaması

Motorlu Araçlar Vergisi Ödenmeden Araç Muayenesi Olur mu?

MTV olarak bilinen Motorlu Taşıtlar Vergisi her senenin Ocak ve Temmuz aylarının son günlerine kadar ödenebilir. Bu nedenle Ocak ve Temmuz aylarında ayın son gününden önce yapılan araç muayenelerinde motorlu araçlar vergisinin ödenmesi zorunlu değildir. Bu aylarda vergi borcu görünmese de diğer aylar için yapılan araç muayenelerinde mutlaka tüm vergi ve trafik borçlarının ödenmesi gerekir.

Hangi Araçlar Muayeneden Geçemez?

Araç muayenelerinde aracın üzerinde bulunan borçtan aydınlatma sistemine kadar araca ait olan tüm teknik özellikler detaylı bir şekilde incelenir. Aracın muayeneden sorunsuz bir şekilde geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Trafik cezası ve vergi borcu bulunan, egzoz emisyon testi olmayan, zorunlu trafik sigortası yaptırmayan, ruhsatı araç ile uyumsuz olan, şasi ve bağlantılarında hasar görülen, far ve aydınlatma sistemi düzgün bir şekilde çalışmayan ve ilk yardım çantası gibi zorunlu ekipmanları bulundurmayan araçlar muayeneden geçemez. Herhangi bir problem ile karşılaşmamak için son muayene geçerlilik tarihini kontrol etmeniz gerekir.

Araç Muayenesi Gecikirse Cezası Var Mıdır?

Aracınızın muayene gereksinimini öğrenmek için Tüvtürk araç muayene sorgulama sekmesini inceleyebilirsiniz. Aracın muayenesi kanunen belirlenen zaman aralığında yapılmazsa ceza uygulanır.Güncel kanuna göre 31 Aralık 2021 tarihi mesai bitimine kadar muayene süresi dolan her araç için aylık yüzde 5 ceza yazılır. Bu ceza gelirlerinin tutarları Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı birimine aktarılır. Cezanızın durumuna bakmak için de Tüvtürk ceza sorgulama sekmesine girebilirsiniz.

Araç Muayenesinde Bulunması Gereken Zorunlu Ekipmanlar

Araç muayenelerinde ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve stepne olmak üzere bazı zorunlu ekipmanların bulundurulması gerekir. Bunun yanı sıra araç tipine göre özel olarak bulundurulması gereken diğer ekipmanlar da mevcuttur. Örneğin taksiler için taksi levhası ve taksimetre, otobüsler için kırma çekici, traktöre uyarı lambası, motosiklet kask ve koruyucu olan gözlük ve okul araçlarına da okul taşıtı olduğunu belirten levha ve dur tabelası gereklidir.

2021 en sağlam araba modelleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Araç Muayeneden Geçemezse Ne Yapmalı?

Aracın muayeneden geçememesi durumunda araçta var olan arızalar, eksikler ya da hasarlar tamir edilip gerekli bakım ve onarım yapılmalıdır. Aracın kusurlu ya da ağır kusurlu olması muayeneden geçememesine neden olur. Bu durumda aracın sahibine ilk 1 ay içerisinde aracın eksiklerini  gidermesi ve ihtiyaç varsa tamiratlarının yapılmasıiçin ikinci bir muayene olanağı tanınır. Bu muayene ücretli değildir. Araç sahibi en kısa süre içerisinde kusurları giderip tekrar randevu alarak muayene yaptırmalıdır. Aksi durumda muayenesi yapılmayan araçlar için ceza kesilir ve aracın teknik yeterliliği olmadığından dolayı trafik güvenliği tehlikeye atılmış olur.

2022’ de Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Araç muayene ücretleri her araç tipi için ayrı ayrı olacak şekilde hesaplanmıştır. Otobüs, minibüs, arazi aracı, kamyonet, motorsiklet, otomobil ya da özel amaç için tahsis edilmiş olan taşıtların araç muayene ücretleri birbirinden farklıdır. Bu ücretlere her yıl belirli bir oranda zam gelir. 2022 yılı için de yeni araç muayene ücretlerinin ne kadar olacağı henüz net bir şekilde ifade edilmemiştir.

Otonakit aracını satmak isteyenlere Borusan güvencesiyle online fiyat sunar. Siz de sorunsuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde aracınızı satmak isterseniz hemen Otonakit’ten fiyat alın ve size en yakın ekspertiz noktasına randevu oluşturun!Arabam Kaç Para

Etiketler