Araç Muayenesi Nedir ve Ücretleri Nelerdir?

araç muayenesi


Araç Muayenesi Nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. Maddesine göre, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların yolcu ve trafik güvenliğine uygun olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Bu sürece araç muayenesi denir. Araç muayenesi, araçlarda olası problemleri saptayarak oluşabilecek kazalara karşı önlem alınmasında yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan araç muayenesi hem aracın ömrünü uzatacak hem de tekrar satış süresinde aracın daha hızlı ve kolay satılmasını sağlayacaktır..

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi yaptırmak için takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Araç muayenesi yaptırmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey TÜVTÜRK'ün 0 850 222 8888 numaralı telefonundan ya da web sitesi üzerinden randevu almaktır.

Bundan sonraki adım ise, araç muayenesine giderken yanınızda götürmeniz gereken belgeleri toplamak. Bu belgelerden en çok dikkat etmeniz gereken ise Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Belgesi’dir. Eğer bu belge yoksa, araç muayenesinde aracınız “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu durum da aracınızın sigorta/kasko masraflarını yükseltebilir ya da tekrar satmak istediğinizde değerini olumsuz etkileyebilir.

Ruhsat, trafik sigortası, vekalet durumu, LPG/CNG tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunur olması ve aracın vergi ve ceza borcunun olmaması da diğer önemli belgeler ve durumlar arasında sayılabilir. Bunlara ek olarak, yan tarafı dışında vida ile tutturulmuş plakalar da artık muayenede kabul edilmiyor.

Ayrıca, araç muayenesinde gerekli ekipmanların yanınızda bulunması da oldukça önemlidir. Bu ekipmanlar, ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepnedir. Eğer bu ekipmanlar bulunmuyorsa, aracınız “hafif kusurlu” kategorisinde yer alacaktır.

Gerekli belgeleri toplayıp tüm ekipmanlarınızı kontrol ettikten sonra, araç muayenesinde aracınızı uygun yere park edin. Sıra numaranızı alın ve sıranız geldiğinde evraklarınızı görevliye teslim edin ve ücret ödemenizi (ücret bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz) yapın. Bu işlemden sonra, aracınızı kontrol edilecek yere almanız gerekir. İlk yardım çantası, reflektör, stepne, yangın söndürme cihazı gibi cihazların görünür bir yerde olması muayene süresini azaltacağı ve süreci kolaylaştıracağı için faydalı olacaktır.

Araç Muayenesinde Gerekli Ekipmanlar Listesi

TÜVTÜRK’ün sitesine göre traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler dışındaki tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası bulunmalı. İlk yardım çantasının içinde ise;

●      2 adet büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m),

●      1 kutu hidrofil gaz steril (10x10 cm 50’lik kutu),

●      3 adet üçgen sargı,

●      1 adet antiseptik solüsyon (50 ml),

●      1 adet flaster (2 cm x 5 m),

●      10 adet çengelli iğne,

●      1 adet küçük makas (paslanmaz çelik),

●      1 adet esmark bandajı,

●      1 adet turnike (en az 50 cm örgülü tekstil malzemeden),

●      10 adet yara bandı,

●      1 adet alüminyum yanık örtüsü,

●      2 çift tıbbi eldiven,

●      1 adet el feneri

bulunmalıdır. Bulunmadığı takdirde, yukarıda da belirtildiği gibi araç “hafif kusurlu” sayılacaktır.

Ne Zaman Araç Muayenesi Yapılmalı?

●      Hususi araçlar için gereken araç muayene süresi, aracın trafiğe çıkışından sonraki ilk 3 yılından sonra 2 yılda birdir.

●      İki ya da üç tekerlekli araçlarda, ilk 3 seneden sonra 2 yılda bir muayene yapılması gerekmektedir.

●      Lastik tekerlekli traktör için ilk 3 yıldan sonra her 3 yılda bir muayene yapılması gerekmektedir.

●      Ticari taksi, kamyon, otobüs gibi diğer motorlu araçlar içinse ilk 1 yıldan sonra her yıl muayene yapılması gerekmektedir.

Araç Muayenesi Ücretleri Nelerdir?

Araç muayene ücretleri araç tipine göre değişmektedir. 2020 yılı itibari ile güncel araç muayenesi ücretleri aşağıdaki gibidir:

●      Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet muayenesi için 174,64 TL

●      Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork muayenesi için 342,20 TL

●      Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker muayenesi için 462,56 TL.

Ödemeler sadece nakit olarak kabul edilmektedir. Güncel fiyatlar TÜVTÜRK’ün sitesinden takip edilebilir.

Araç Muayene Sonuçları Nelerdir?

Araç muayene değerlendirilmesi 3 şekilde sunulmaktadır. Bunlar “kusursuz”, “hafif kusurlu” ve “ağır kusurlu” olarak ayrılmaktadır. Sonucun,

●      “Kusursuz” olması durumunda araçta kusur bulunmamaktadır ve araç trafiğe çıkabilir.

●      “Hafif kusurlu” olması durumunda araçta trafikte sorun teşkil etmeyecek seviyede hafif kusurlar mevcuttur. Bir sonraki muayeneye kadar kadar araç trafikte bulunabilir. Bir sonraki muayeneye kadar araçtaki mevcut kusurlar düzeltilmelidir.

●      “Ağır kusurlu” olması durumunda araçta trafiğe çıkmasına engel olacak kusurlar mevcuttur. Kusurların giderilmesi istenir ve 30 gün içinde kusurlar giderilirse aynı istasyonda bir kereliğe mahsus ücretsiz muayene hakkı verilir.

Yukarıda da bahsedildiği üzere, araç muayenesi yapılması oldukça önemlidir ve bu muayene için dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar mevcuttur. Araç muayene zamanları, ücretleri ve sonuçları gibi güncel bilgilere TÜVTÜRK’ün sitesinden ulaşabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler