Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

araç satarken nelere dikkat edilmeli


Önceki yazılarımızda ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmıştık.İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta olduğu gibi ikinci el araç satarken de satıcının dikkat etmesi gereken pek çok önemli nokta vardır.Aracınızı bu hususlara dikkat etmeden satmaya çalıştığınızda alıcı bulmakta zorlanabilir, alıcı bulsanız bile aracınızı istediğiniz fiyattan daha düşük fiyata satmak zorunda kalabilirsiniz.

Otonakit olarak, Borusan güvencesi, deneyimi ve bilgisiyle, araba satarken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Eğer ikinci el aracınızı bu hususlara uygun bir şekilde satışa sunarsanız aracınızın satış sürecini daha hızlı ve verimli yönetebilir, arzuladığınız sonuca ulaşabilirsiniz.

1- Aracınızı Yıkatın

Aracınızı satmak istediğinizde ilk yapmanız gereken şey aracınızı yıkatmak olmalıdır çünkü kirli bir araç fazla dikkat çekmeyecek ve alıcısı da olmayacaktır. Ayrıca temiz bir aracın potansiyel alıcıda yaratacağı algı da her zaman kirli bir araca kıyasla daha olumlu olacaktır. Aracınızı iç ve dış yıkamaya sokup detaylı bir şekilde temizledikten sonra aracınızı sprey cilayla cilalayabilir ve daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Böylelikle aracınızın albenisini de arttırabilirsiniz.

2- Aracınızın Bakımını Yaptırın

Aracınızı satmaya karar verdikten sonra muhtemel alıcılara ulaşmadan önce mutlaka bakımını yaptırın. Böylece arabanızın eksik ya da sorunlu kısımlarını öğrenebilir, piyasadaki değerine daha çok hakim olabilirsiniz. Ayrıca, aracınızın değerini azaltacak bir sorunla karşılaşırsanız, bu sorunu aracınızı satışa sunmadan önce düzeltebilirsiniz.

3- Aracınızın Piyasa Değerinden Emin Olun

İkinci el araba satarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de aracınızın piyasadaki değerini iyice öğrenmektir. Aracınız ile aynı marka ve modeldeki, benzer yıllarda üretilmiş, benzer özellik ve kilometreye sahip diğer araçların piyasadaki fiyatını öğrenebilir, böylelikle gereğinden fazla indirim istenen durumlarda aracınızın gerçek değerini bildiğiniz için, bu pazarlıkta itiraz hakkınız olur.

4- Aracın Çiziklerini Kontrol Edin

Aracınızı satılığa çıkarmadan önce görünür yerde çizikleri olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer çizikler çok derin değilse çizik giderici kalem kullanarak bu görüntüden kurtulabilirsiniz. Böylelikle aracınız daha kusursuz bir görünüme sahip olur.

5- Lastikler Yeni ve Bakımlı Olmalı

Aracınızı satarken alıcının dikkatini ilk çekecek unsurlardan biri de lastiklerin ne durumda olduğudur. Bu yüzden eğer lastikleriniz eskiyse değiştirmeli, eğer yeni lastiklere sahipseniz lastiklerinizi temizlemeli, bakımını yapmalı ve parlatıcı spreyler ile görünümünü güzelleştirmelisiniz.

6- Motoru Mutlaka Kontrol Edin

Aracınızı satmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken şeylerden biri de motoru kontrol etmektir. Genel olarak otomobillerdeki motor kapakları plastik olduğu için kapaklar üzerinde yağ birikimi olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kapağı temizlemelisiniz. Ayrıca motorun iyi durumda olduğundan da emin olmalısınız.

7- Gerçekçi Olun

Ülkemizde çoğumuzun kullandığımızı araçlar ile duygusal bağı bulunmaktadır. Bu bağa istinaden araçlarımıza piyasa değerlerinin üzerinde fiyatlar isteme durumunu hepimiz yaşıyoruz. Özellikle değişen piyasa koşullarında bir aracın çok daha üstüne fiyat istememiz durumunda aracın satılma olasılığını olumsuz etkiliyoruz. Ama piyasa değerine ve aracın durumuna göre gerçekçi bir fiyat istenirse satma olasılığı da artacaktır.

8- Hızlı ve Güvenle Satın

Yukarıda verdiğimiz tavsiyeler göz önüne alındığında ve dikkatli bir şekilde uygulandığında, araba satış sürecinizin oldukça hızlı ve kazançlı sonuçladığını göreceksiniz.

İkinci el aracınızı satmak için bir çok alternatif bulunmaktadır. Fakat ikinci el aracınızı hızlı ve güvenle gerçek değerine satmak istiyorsanız artık Otonakit hizmetinizde.

Borusan’ın uzun yıllardır süregelen sektör bilgisi ile kurulan Otonakit’e aracınızın bilgilerini anında girin, aracınıza ekspertiz yaptırın ve aracınızı Borusan güvencesi ile hemen satın.

Arabam Kaç Para

Etiketler