Atmosferik Motor Nedir?

atmosferik motor

Otomobiller her geçen gün daha da çok gelişerek kullanışlı ve çevreci hale gelmektedir. Değişen tüketim ve ulaşım anlayışıyla beraber otomobillerde en çok değişiklik yapılan donanımlardan birisi de motor olarak bilinir. Birden fazla motor çeşidi mevcuttur ve üretilen otomobilin türüne göre bu motorlardan uygun olanı kullanılır. Her motor çeşidinin kendisine has avantajları ve handikapları bulunur. Bu motor çeşitleri arasında yer alan atmosferik motor sadece otomobilin bulunduğu ortamdaki havayı kullanarak çalışabilme özelliğiyle öne çıkar.

Arabanın değerini öğrenmek için hemen teklif al!

Kaç Çeşit Motor Tipi Vardır?

Otomobillerde zamanlama, hava besleme, yakıt enjeksiyonu, silindir sayısı farklılığı gibi pek çok farklı özelliğe sahip motor tipleri yer alır. Hangi motorun kullanılacağı tamamen üreticinin beklediği araç performansına bağlıdır. Bazı farklılıklara göre tanımlanan motor tipleri şunlardır:

 • Yaktığı yakıta göre: benzinli motor ve dizel motor.
 • Yakıtın yakıldığı yere göre: içten yanmalı motor ve dıştan yanmalı motor.
 • Zamanlama sistemine göre: iki zamanlı motor ve dört zamanlı motor.
 • Silindir sayısına göre: İki, üç, dört, beş ve altı silindirli motor.
 • Soğutma sistemine göre: su soğutmalı motor ve hava soğutmalı motor.
 • Hava besleme sistemine göre: atmosferik motor ve turbo motor.
 • Yakıt enjeksiyon şekline göre: FSI, TSI, TFSI, GDI ve T-GDI motor.
 • Ateşleme tipine göre: Buji ile ateşlemeli motor ve sıkıştırma ile ateşleme motor.
 • Silindir sıralanışına göre: sıralı (düz), V tipi, boksör tipi ve W tipi motor.

Atmosferik Motor Ve Turbo Motor Farkları Nelerdir?

Otomobil satın almak isteyen bir çok sürücü atmosferik mi turbo mu sorusuna cevap arayabilir. Atmosferik ve turbo motor arasındaki temel farklar şu şekildedir:

 • Atmosferik motordaki silindir hacmi daha küçük ve motorun diğer komponentleri çok daha sade ve hafiftir.
 • Atmosferik motor turbo motora nazaran daha masraflıdır ve bakımı zordur. Turbo motorun kompakt, hafif ve sade yapısı ekonomik ve bakımının da kolay olmasını sağlar.
 • Turbo motor atmosferik motorun aksine düşük devirlerde de vites değiştirebilme imkanı sunar.
 • Turbo motorlar atmosferik motorlara nazaran daha sessizdir.
 • Komponentlerin küçük olması sayesinde turbo motorlar, aynı yakıt oranıyla atmosferik motordan daha fazla enerji üretir.
 • Turbo motorlar çalışma prensipleri sayesinde atmosferik motordan daha fazla yakıt tasarrufu yaparlar.

Satın alacağınız otomobili hangi alanlarda ne şekilde kullanacağınızı göz önünde bulundurarak, bir otomobilden ne beklediğinizi de dikkate alarak, atmosferik motor mu turbo motor mu sorusuna cevap verebilir ve kendinize uygun bir otomobil seçebilirsiniz.

Diğer bir motor çeşidi olan sandık motor hakkında bilgi almak için tıklayın.

Atmosferik Motorlu Araçlar Hangileri?

Diğer motor türlerinden pek çoğuna göre daha masraflı olan bakımı da nispeten zor olan atmosferik motor günümüzde pek çok araçta yer alır. Sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilen bazı atmosferik motorlu araçlar BMW S65B40, Honda AP1, Ford Voodo, Kia Sportage 1.6 132, Hyundai i20 1.4 100 ve Kia Stonic 1.4 100 gibi modellerdir.

Atmosferik Motor Neye Denir?

Atmosferik motor yakıt yakmak için gerekli olan hava basıncını dışarıdan alan motorlara verilen isimdir. Motordan istenen performansı sağlamak için hacim ve beygir güçleri daha büyük olan atmosferik motorlar, bununla doğru orantılı olarak yakıt tüketimi de fazla olan motorlar olarak bilinir. Ayrıca atmosferik motorlarda basıncı artıran ekstra bir donanım da yer almaz. Böylece yüksek basınç ve aşırı ısınma olmadığından atmosferik motorlar, diğer türlere göre nispeten daha uzun ömürlü sayılır.

Atmosferik Motor Nasıl Anlaşılır?

Atmosferik motora sahip araçlar diğer motor tiplerine sahip araçlardan kolayca ayırt edilebilir. Atmosferik motorların günümüzde kullanılan diğer motor tiplerine nazaran aksamları daha büyüktür ve daha çok beygir gücüne sahiptir. Bu özellikleri atmosferik motor avantajları arasında yer alır. Bu nedenle atmosferik motorun yakıt tüketimi ve vergi maliyeti daha fazladır. Atmosferik motorlar, yüksek basınçlarda çalışamazlar. Böylece de daha az yıpranırlar. Bu durum atmosferik motorların daha uzun ömürlü olmasını da sağlar.

Atmosferik Motor Kaç Km Gider?

Bir motorun kaç kilometre yol yapabileceğinin hesaplanması, sürüşle ilgili bütün değişkenlerin ve faktörlerin işin içine katılmasıyla ilgili olduğundan net bir cevap vermek mümkün değildir. Bir otomobil motorunun ömrünü belirleyen şey sürücünün kullanım şekli, periyodik bakımların yapılıp yapılmaması ve doğru yakıtın kullanılıp kullanılmamasıdır.

Atmosferik Motora Turbo Takılır Mı?

Atmosferik motor güçlendirme konusu sürücüler arasında yaygın olarak konuşulan bir husustur. Atmosferik motora turbo takılarak daha kompakt, verimli ve tasarruflu bir sürüş hedeflenir. Maliyetli bir iş olsa da atmosferik araca turbo motor takmak gerekli donanımlarını yapacak yetkili bir kişi olduğu sürece mümkündür.

Bu anlamda otomotiv sektöründe uzman olan firmalarla çalışmak sizlere büyük oranda fayda sağlayacaktır. Siz de Borusan Araç İhale şirketi bünyesinde ikinci el araç alım hizmeti vermekte olan Otonakit güvencesiyle aracınızı hızlı ve sorunsuz bir şekilde satın.Arabam Kaç Para

Etiketler