Audi Logo Değişimi Yaptı! İşte Audinin Yeni Logosu

audi logo, araba logoları, araba amblemleri, araba logo, audi araba, audi logo

Gücü ve şık tasarımlarıyla öne çıkan Audi, otomotiv sektörünün başlıca tercih edilen ve sevilen markalarından biridir. Son zamanlarda gündeme gelen araç logo değişikliği akımına katılan markalardan biri olan Audi hakkında merak ettikleriniz için detaylara göz atabilirsiniz.

Alman arabaları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Audi Logosunun Anlamı ve Tarihi: Audi Amblemi Neden 4 Halka?

Audi tarihi 1800’lü yılların sonuna kadar uzanan çok eski ve köklü bir geçmişe sahiptir. 1885 yılında Wanderer Company isimli bir şirket kuran August Horch, takip eden yıllarda iki ayrı şirket daha kurar. Neredeyse benzer isimlerle kurduğu bu şirketler sayesinde de dikkatleri üzerine çeken Horch, adına açılan ticari marka ihlal davası sebebiyle şirketleri kapatmak zorunda kalır. Şirket kapatma faaliyetlerinden geriye kalan Audi kelimesi, Latince’de “dinle!” anlamına gelir.

August Horch tarafından kurulan Audi markasının gücü, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşir ve ortaya “Auto Union” markası çıkar. Markaların her biri bir halka ile temsil edilmektedir. Alfabetik sıraya uygun şekilde Audi ilk halkayı oluştururken, ikinci sırada DKW, üçüncü sırada Horch ve dördüncü sırada Wanderer yer aldığı gibi dizilim tamamlanır. Audi kuruluş tarihi olan 16 Temmuz 1909’dan bu yana logonun halka tasarımından uzaklaşmadığı söylenebilir.

Audi Logosunun Arkasındaki 4 Şirket: Audi, DKW, Horch ve Wanderer

Dört motorlu araç üreticisi olan Audi, DKW, Horch ve Wanderer; güçlerini birleştirerek kaliteli ve güçlü otomobiller üretmeye başlar. Farklı tarihlerde ve farklı iş kolları üzerine sektöre giriş yapan markalar, zaman içerisinde otomobil motor ve parçaları üretmeye başlayarak otomotiv sektörüne adım atar. Bu deneyim daha sonra Audi’nin arkasındaki güç haline gelir.

Peki Audi Logosunun Olimpiyat Sembolü ile İlgisi Var mı?

Araba amblemleri arasında halka şekline sahip olması itibariyle olimpiyat logosu ile benzerlik taşıdığı düşünülen Audi logosunun aslında olimpiyat sembolü ile bir ilgisi bulunmaz. Olimpiyat sembolü beş kıtayı temsil eden beş halkadan oluşurken, Audi logosu arkasındaki dört şirketi temsil eden dört halkadan oluşur. Yani sonuç olarak iki logonun benzerlik dışında birbirleriyle bir.

İşte Audi’nin Yenilenen Logosu

Üç boyutlu krom halkalardan oluşan Audi logosu, “daha modern bir görüntü” vermek üzere tasarım sürecinden geçer. Daha çok parlaklık için beyaz renkte tercih edilen halkalar, siyah arka plan üzerinde güçlü bir kontrast oluşturur. Audi amblemi olarak halka içerisinde beyaz rengi istemeyen araç sahipleri için parlak siyah ya da koyu gri gibi farklı renk alternatifleri de mevcut. Marka tasarımcısı André Georgi yeni logoyu “daha modern ve daha grafik bir görünüm” olarak tanımlamaktadır. Bir dönem Audi’nin imzası haline gelen krom halkalar, yerini iki boyutlu logoya bırakır.

Son Zamanlarda Logolarında Değişikliklere Giden Araba Markaları

Dijitalleşen dünyada gelişmelere ayak uydurmayı ihmal etmeyen pek çok sektörden pek çok marka, tüm dijital ortamlarda aynı görünümü sağlayan iki boyutlu logo tasarımına geçiş yapmaktadır. Gölge ve derinlik olmaması sayesinde algıyı yanıltma ihtimalini ortadan kaldıran iki boyutlu logolara son zamanlarda geçiş yapan araba markaları da bir hayli fazladır.

Audi dışında otomotiv sektöründe araba logoları üzerinde dönüşüm yaşanan diğer markaları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Aston Martin
  • Bugatti
  • Volvo
  • Skoda
  • Citroen
  • Kia

Araba markalarının logoları ve anlamlarını öğrenmek için tıklayın.

Citroen Yeni Logosunu Tanıttı!

Logo değişikliğine giden markalardan biri olan Citroen, yeni logosunu “ilerlemenin zarif bir sembolü” olarak niteler. Kurulduğu günden bu yana 10. kez logosunu yenileyen Fransız otomobil markası, tasarım anlamında ilk logosuna dönüş yapmış gibi görünmektedir. Elektrikli araçlarla sektörde yer almaya devam eden Citroen’in 2023 yılı ile birlikte tüm araçlarında yeni logosunu kullanması beklenmektedir.

Aston Martin Yeni Logosunu Tanıttı!

Lüks otomobil sınıfının önde gelenlerinden Aston Martin, yüzyılı aşkın tarihinde 8. kez logo değişikliği yaparak akıma katılan markalardan biri olmuştur. Formula 1 ile ilk defa görücüye çıkarılan yeni logo, mücevher tasarımı konusunda öne çıkan zanaatkarlar tarafından hazırlanmıştır. Yeni logonun henüz hangi modellerde yer alacağı bilinmese de yeni nesil spor otomobillerde kendini göstereceği beklenmektedir. Aston Martin’in logo değişikliği, yönetim kurulu başkanı Lawrence Stroll tarafından, “Oyun değiştiren olay” olarak ifade edilir.

Süper Spor Otomobil Markası Bugatti, Logosunu Değiştirdi

Lüks araba markaları da logo değişim rüzgarından payını alanlardandır. Spor otomobil modelleriyle öne çıkan Bugatti, yenilenen dünyada logo değişikliğine ve aynı zamanda markalaşmaya giden otomobil markalarından biridir. Şirket kurucusu Ettore Bugatti’nin adının baş harflerinden oluşan yeni logo tasarımı aslında eski halinden çok uzak değildir. Fransız asıllı lüks spor otomobil markası Bugatti, dijitalleşen ve değişen dünyaya ayak uydurmaya kararlıdır. Bu dönüşümü sadece logo değişikliği ile yapmakla sınırlı kalmayan Bugatti’nin, internet sitesinde yazı fontlarında da değişiklik olduğu görülebilir.

Türkiye'de de Sevilen Markalardan Dacia, Logosunu Değiştirdi: İşte Yeni Logo

Sandero modeli ile yeni logosunu tanıtan Dacia, Türkiye’de sevilen ve sıklıkla tercih edilen otomobil markalarından biridir. Yeni logo akımına katılan markanın tasarımda D ve C harflerinde değişikliğe gittiği görülebilir. Birbirine ters olarak konumlanan harflerden oluşan yeni logo ile markanın kompakt ruhunu ön plana çıkardığı söylenebilir. Ekonomik olması sebebiyle kullanıcıların severek tercih ettiği Dacia, yenilenen dünyada logo değişikliği adımını atan markalardan biridir.

Volvo, Yeni Logosunu Paylaştı

Sağlamlık, güven ve güç denince akla ilk gelen markalardan biri olan Volvo, artık iki boyutlu yeni bir logoya sahiptir. Önceden gümüş ve mavi renkleriyle öne çıkan logonun yeni rengi ise siyah olarak belirlenmiştir. Yazı fontunda değişikliğe gitmeyen markanın, tasarım ve form konusunda da özünden çok uzak olmadığı söylenebilir. Logo tasarımında yer alan ok figürünün de değişmediği görülmektedir.

Skoda Yeni Logosunu Tanıttı! İşte Yeni Logonun Kullanılacağı İlk Otomobil

Logo değişim rüzgarına katılarak tasarımda dönüşüme giden araç markalarından biri de Çek asıllı Skoda’dır. Yeni logosu ise tipografik tasarıma sahip minimalist bir logodur. Skoda’nın yeni logosu ilk olarak elektrikli SUV aracı olan Vision 7S’de görülmektedir. Logonun iki boyutlu tasarlanmasındaki amaç, tüm dijital ortamlarda rahatlıkla algılanabilir olmasıdır. Skoda’nın da yeni dijital dönüşüme ayak uyduran markalardan biri olduğu söylenebilir.

Kia, Yeni Logosunu Guinness Dünya Rekoru Kıran Bir Görsel Şölen ile Duyurdu

Dönüşen dünyada logo tasarım furyasına ayak uyduran otomobil markalarından biri de Güney Koreli Kia’dır. Üstelik tasarım değişikliğini Guinness dünya rekoru haline gelen bir gösteri ile tanıtan marka, bu gösteride aynı anda yüzlerce havai fişek ve drone kullanmıştır. Yaptığı gösteri ile adından söz ettiren Kia’nın, yeni logo tasarımı ile bazı kullanıcıları şaşkınlığa uğrattığı da söylenebilir. Tasarım olarak Kia harfleri kullanıcılar tarafından K ve N olarak görüldüğü için arama motorlarında KN aramalarının arttığı gözlenmiştir.

Otomobil logolarının, dijitalleşen dünyadan ve yeni trendlerden etkilenmeye devam edeceği söylenebilir. Otomobil logoları ve isimleri sektörü yakından takip eden herkesin ilgi duymaya devam ettiği konulardandır. Dönüşüm devam ettikçe logo tasarımları da yenilenmeye devam edecek gibi görünmektedir.

Siz de güvenli şekilde araç satış deneyimini yaşamak için Otonakit’ten hemen teklif alın!

Arabam Kaç Para

Etiketler