Buji Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

buji, buji nedir, bujiler

Günümüzde otomobiller yaygın olarak ulaşım için kullanılır. Uzun yıllar boyunca içten yanmalı motorlara sahip araçlar kullanılmış olsa da son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile elektrik enerjisiyle çalışan arabalar da sürücüler tarafından sık sık tercih edilir. İçten yanmalı motorlara sahip arabalar en çok kullanılan otomobil çeşitleridir. Elektrikli otomobiller çok daha tasarruflu ve avantajlı olsa da henüz içten yanmalı motorlu araçlar kadar ulaşılabilir değildir.

İçten yanmalı motorlar, işlevlerini yerine getirebilmek için çok sayıda ekipmandan yararlanır. Bu ekipmanların her biri araba içerisindeki görevini yerine getirir ve buna bağlı olarak da araba hareket eder. İçten yanmalı motorlarda her düzeneğin kendine has özelliği vardır ve bu düzeneklerden birinin hasar alması durumunda arabanın hareket etmesi mümkün değildir. Buji de bu ekipmanlardan biridir.

Buji Nedir ve Ne İşe Yarar?

Buji nedir sorusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. İçten yanmalı motorlarda, hava ile karşılaşan yakıtın ateşlenmesini sağlayan ekipman bujidir. Bu motorların çalışma prensibi, yakıtın ve havanın basınçlı hava ile karşılaşarak ateşlenmesidir. Öncelikle yanma odası adı verilen bölümde yakıt, yüksek sıcaklık ve basınç ile karşılaşarak püskürtülür. Bu yakıt, hava ile karşılaşır ve arabanın tipine göre, dışarıdan bir ateşleyici aracılığı ile veya kendiliğinden ateşlenir. Tutuşan yakıt, ortaya ısı çıkarır. Bu ısı da, içten yanmalı motor tarafından hareket enerjisine çevrilir.

Buji ekipmanı sadece benzinli araçlarda bulunur. Dizel araçlarda yakıt ateşleme yöntemiyle değil, sıkıştırma yöntemi ile ateşlenir. Kızdırma bujisi nedir sorusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. Dizel araçlarda kullanılan bujiye kızdırma bujisi adı verilir. Kızdırma bujisinin bir diğer adı da ısıtma bujisi olarak bilinir. Dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujisi, dizel araçların silindirlerinin çalışabilmesini sağlar, ön ısıtma bujileri sayesinde silindirler çalışmadan önce ısıtılır.

İçten yanmalı motorlarda yakıt ateşlenmeden, aracın hareket edebilmesi mümkün değildir. Yakıt tutuştuktan kısa süre sonra ısı meydana gelir. İçten yanmalı motor tarafından bu ısı enerjisi hareket enerjisine dönüştürülür ve araç hareket eder. Bujiler olmadan, yakıtın tutuşması ve buna bağlı olarak da arabanın harekete geçmesi mümkün değildir. İçten yanmalı motorlara sahip araçların hareket edebilmesi için kilit rol oynayan buji ekipmanı, elektrik bağlantı ucu, izolatör, bağlantı gövdesi ve çeşitli elektrotlardan oluşur.

Buji Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motora sahip ve benzinle çalışan otomobillerin hareket edebilmesi için olmazsa olmaz olan buji ekipmanı, günümüzde çok sayıda araçta kullanılmaktadır. Buji ekipmanının başlıca görevlerinden bazıları şunlardır:

  • Buji sayesinde, basınçlı hava yakıt karışımı küçük bir kıvılcımla ateşlenir ve ısı meydana getirir, bu ısı da hareket enerjisine çevrilir.
  • Buji ekipmanı, doğru zamanda ve uygun miktarda ateşleme yaptığından, benzinli araçlarda yakıt tasarrufu sağlar.
  • Bujiler sayesinde normal şartlarda tehlikeli olan yakıt ateşleme işlemi kısa süreler içerisinde güvenli bir şekilde yapılır.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

İçten yanmalı motorlara sahip ve benzinle çalışan araçlarda kullanılan buji ekipmanının 3 çeşidi bulunur. Günümüzde kullanılan buji çeşitleri şunlardır:

Bakır Buji

En uygun fiyatlı ve en yaygın kullanılan buji çeşididir. Bu ekipmanların iç çekirdeği bakırdan, elektrot kaplaması ise nikel alaşımdan üretilir.

Platin Buji

Bakır buji çeşitlerine nazaran daha uzun bir kullanım ömrü sunan platin bujiler, yüksek sıcaklığa ve korozyona oldukça dayanıklıdır. Ayrıca platinin, nikel alaşıma oranla daha sert bir metal özelliğinde olması, erimesinin de daha uzun süre almasını sağlar.

İridyum Buji

İridyum buji nedir konusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. İridyum buji buji çeşitleri arasından en yüksek maliyetli olanı olmasının yanı sıra en uzun ömürlü buji çeşididir. Ateşleme yapabilmek için daha az voltaj gerektirir.

Buji Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorlu arabada buji performans açısından büyük önem taşır. Kullanılan buji çeşidinin iç çekirdeğinin bakır maddesinden, elektrot kısmının ise nikel alaşımdan elde edilmesi önemlidir. Ateşleme bobini tarafından gönderilen yüksek voltajlı pozitif gerilim, çekirdekten geçer ve negatif topraklama elektrotu kısmında bir kıvılcım yaratır. Bu kıvılcım sayesinde basınçlı hava-yakıt karışımı ateşlenir ve sonrasında hareket enerjisine dönüştürülecek ısı meydana gelir.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araba bujisi arıza çıkardığı durumda, aracın performansını doğrudan etkiler. Buji arıza belirtileri şu şekildedir:

  • Araç artık eskisi kadar hızlı çalışmıyorsa,
  • Yakıt tüketiminde belirgin bir artış varsa,
  • Gaz pedalına basıldığında motor tekliyorsa,
  • Marşa basıldığında motor geç çalışıyorsa ya da hiç çalışmıyorsa, buji ya da buji kablosu arızası meydana gelmiş olabilir.

Bujiler Bozuksa Ne Olur?

Kızdırma bujisi arızası aracın performansını doğrudan etkileyen olumsuz bir durumdur. Buji bozulursa, basınçlı yakıt hava karışımı ateşlenemez. Bu ateşleme aracın hareket edebilmesi için büyük önem taşır. Isıtma bujisi arızası ortaya çıktığında araç çalışamaz, çalışsa da verimsiz çalışır, gereğinden fazla yakıt tüketir ve aracın diğer ekipmanlarının zorlayarak zarar verir.

Buji Temizliği Nasıl Yapılır?

Ateşleme bujisi aracın hareket edebilmesi için kilit rol oynayan bir ekipmandır. Bu ekipmanın stabil çalışması için belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde buji arızası meydana gelebilir ve bu durum aracının performansını etkiler. Buji yerinden çıkarılmadan öncelikle silindir kapağı açılır. Bu noktadan sonra çıkarılacak buji için lokma anahtarı kullanılır. Çıkarılan bujinin ilk olarak tırnak aralıkları kontrol edilir. Tırnak aralıklarını kontrol etmek için ‘sentil çakısı’ adı verilen bir ekipman kullanılır. Sentil çakısı ile aracın orijinal kullanım kılavuzundaki asıl aralık değerinin bulunması ve ayarlanması gerekir. Bu noktadan sonra, elektrotların üzeri bir fırça ile temizlendikten sonra çift tırnak buji tekrar yerine takılabilir.

Buji Bakımı Nasıl Yapılır?

Bujiler, aracın kilometresine göre değiştirilmelidir. Araç kilometresini artırdıkça buji ekipmanını kullanır ve buji ekipmanında zamanla olumsuz durumlar oluşabilir. Bu olumsuz durumların oluşmaması için, belirli aralıklarla bujinin çıkarılması ve tırnak aralıklarının kontrol edilerek ayarlanması gerekir.

Buji Yağlanması Nedir?

İçten yanmalı motorlarda birçok sert parça bulunur. Bu sert parçalar, bir arada senkronize bir şekilde çalışarak, buji tarafından ateşlenen motorun hareket enerjisi oluşturabilmesini sağlar. Motorlarda da bu sert parçaların birbirine sürtünmesini engelleyebilmek için motor yağı bulunur. Bu motor yağı sayesinde metal parçalar birbirlerine sürtünmeden işlevlerini yerine getirirler.

Motorda bulunan çok sayıda conta ve segman sayesinde motor yağı bulunduğu yerden sızmaz. Fakat bazı durumlarda conta ve segmanların gevşek takılması ya da gevşemesi nedeni ile motor yağı dışarı sızabilir. Dışarı sızarak buji gibi ekipmanlara nüfuz edebilen motor yağı beraberinde birçok arızayı da getirir. Motor yağı ile birleşen buji ekipmanının performansı düşer ve bununla beraber aşırı yakıt tüketimi oluşur.

Buji Değişimi Nasıl Yapılır?

Bujiler, içten yanmalı motorların birçok parçası olarak kullanıma bağlı olarak zamanla çeşitli olumsuzluklar gösterebilir. Bu parçalardan birisi olan buji, değiştirilmediği takdirde korozyon ve düşük performans gibi durumlara neden olabilir. Buji ekipmanının hangi sıklıklarla değiştirilmesi gerektiği hakkında kesin bir kural yoktur. Bujilerin kullanımı araca ve sürücüye göre değiştiğinden, çoğu sürücü belirli bir kilometre sınırından sonra bujilerini yenilemeyi tercih eder. Bujileri yenileyebilmek için öncelikle bujiyi bulunduğu yerden çıkarmak gerekir. Bunun için ilk olarak motor kapağının altındaki buji kablosu ve ateşleme bobinlerinin çıkarılması lazımdır. Bobinlerin ve buji kablolarının yerini aracının kullanım kılavuzundan öğrenebilirsin.

Bobinler ve kablolar yerinden söküldükten sonra, bir anahtar yardımı ile bütün bujilerin sırayla çıkarılması gerekir. Sonrasında yeni bujilerin yine sırayla yerlerine uygun bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Son aşama olarak, ateşleme bobinleri ve buji kabloları eskisi gibi olacak şekilde takılarak buji değiştirme işlemi tamamlanır. Belirli aralıklarla buji değişimi yapmanız, aracınızın performansı ve yakıt tüketimi açısından büyük önem taşır. Buji değişimi, aracın üreticisi veya yetkili kişiler tarafından değiştirilmelidir.

Buji arızası veren aracını değiştirmek istiyor ancak aracını güvenle satacağın bir yer arıyorsan, Otonakit her daim yanında! Hemen şimdi hızlı şekilde online teklif al, sorunsuz hizmetin keyfine var!Arabam Kaç Para

Etiketler