Çekme belgesi nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

çekme belgesi

Çekme belgeli araç trafiğe çıkabilir mi? Belirli koşulları sağlayan çekme belgeli araçlar trafiğe çıkabiliyor. Bu sebeple çekme belgeli araç satın almadan önce araç hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Çekme belgeli satış diğer araç satış işlemleri gibi noter üzerinden gerçekleştiriliyor. Ancak satış işlemleri sonrası aracın tekrar trafiğe çıkması için yeniden tescil ettirilmesi ve trafiğe çıkmaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Çekme belgeli aracın ne demek olduğu ve bu tip araçları satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çekme Belgesi Neden Alınır?

Çekme belgesi en basit tanımıyla bir aracın trafikten çekilmesini ifade ediyor. Çekme belgeli araç kaza yapmış ve kullanılamaz durumdaki araç anlamına gelmiyor. Çekme belgesine kaza harici farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulabiliyor. Örneğin uzun süre kullanmayı düşünmediğiniz bir aracınız için motorlu taşıtlar vergisi ve trafik sigortası gibi masrafları ödememek için geçici olarak çekme belgesi alabilirsiniz. Belgenin kullanımı için herhangi bir süre kısıtlaması da bulunmamaktadır. Bu araçlar verginin dışında muayene ve haciz işlemlerinden de muaf oluyor.

Lastik ebatları hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Çekme belgeli araç artık bandrolü olmayan ve trafikte kullanılmayacağı beyan edilmiş araç anlamına geliyor. Ancak böyle bir araç gerekli prosedürler yerine getirilerek çekme belgesi kaldırılıp yeniden trafiğe çıkabiliyor. Bu sebeple ikinci el otomobil satışlarında çekme belgesine sahip araçlar da alıcı bulabiliyor.

Çekme belgesi alabilmek için belirli kurallar bulunuyor. Öncelikle aracın tüm trafik cezası, haciz, borç ve vergilerinin ödenmiş olması gerekiyor. Borçları ödenen aracın plakası da trafiğe teslim edilerek işlem tamamlanmış oluyor. Tüm bu işlemler noter üzerinden gerçekleştiriliyor. İşlem sonrası aracın durumu ruhsata işleniyor. Çekme belgesi almak için araca muayene yapılması gerekmiyor. Çekme belgeli araç nedir sorusunu daha kapsamlı bir tanımla; geçmişe yönelik tüm borçları ödenerek plakası trafiğe teslim edilmiş, belge süresince vergilerden muaf olan ve trafiğe çıkamayan araç, şeklinde yanıtlayabiliriz.

Çekme belgeli araçlar belirli koşullar sağlandığında yeniden trafiğe çıkabiliyor. Bu yönüyle hurda araçlardan ayrılıyor. Hurda belgesi olan araçların herhangi bir şekilde yeniden trafiğe çıkabilmeleri ise mümkün olmuyor. Bu araçlar daha çok modifiye edilerek sergilenmek amacıyla kullanılıyor. Hurda belgeli araç trafikte hiçbir şekilde kullanılamaz duruma gelmiş araç anlamına gelirken, çekme belgeli araç geçici bir süre kullanım dışı araç kapsamında ifade ediliyor.

Çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre uygulanır. Bu maddeye göre ceza miktarı 10 ceza puanı ve 1002 TL’dir. Bu ceza aracı kullanan sürücüye  ait sürücü belgesine kesilmektedir.

Trafik kazasına bağlı olarak çekme belgesi alınmak istenen araçlar için kaza sonrası oluşan hasar durumu ile ilgili ayrıntılı bir rapor tutturulması gerekiyor. Eğer araç tamamen kullanılamaz olup hurda sınıfına girmişse, bu araçların sadece parçaları satılabiliyor. Hasar durumuna göre çekme belgesi alınan araçların satışında doğru rapor tutulması aracı satabilmeniz açısından büyük önem taşıyor.

Çekme Belgeli Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çekme belgeli araç almak için işlemler noter üzerinden gerçekleştiriliyor. Çekme belgesi sorgulama işlemi e-devlet üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Araç Yetki Belgesi Sorgulama” ekranından veya noterden yapılıyor. Satış işleminde plaka değiştirilecekse bunun da noter satışında belirtilmesi gerekiyor. Çekme belgeli araç satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

  • Çekme belgesinin ne sebeple alındığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Bu bilgiler araç için yapacağınız masraflar için belirleyici rol oynuyor. Araç çekme belgesinin hurda durumu için alınmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Araçta donanımsal değişiklikler yapılmış mı? Araçta orijinal halde bulunmayan, modifiye olarak yapılan değişikliklerle ilgili bilgi ve belge talep etmelisiniz. Bu belgelerin size proje ve fatura şeklinde gösterilmesi ve satış gerçekleştiğinde tarafınıza teslim edilmesi gerekiyor. Çekme belgesini kaldırmak istediğinizde araç muayenesi sırasında herhangi bir sorun teşkil edecek bir değişikliğin yapılmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Çekme belgesi olan bir aracın vergi ve ceza anlamında herhangi bir borcu bulunmaz. Ancak çekme belgesi öncesi muayene işlemi yapılmadığından geçmişe yönelik muayene borcu olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  • Araçta muayene esnasında sorun teşkil edebilecek hasar durumu var ise bu konularla ilgili tramer kaydı kontrolü ve ekspertiz incelemesi yaptırabilirsiniz.
  • Hasar durumu var ise buna bağlı olarak ortalama ne kadar masraf yapmanız gerektiği ile ilgili de uzman görüşü alarak, aracın size gerçek maliyetiyle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Daha düşük bütçe ile araç sahibi olmak için tercih edilebilen çekme belgeli araçlar için satın almak istediğiniz araç için bakım ve işlem masraflarını hesaplayarak tercih yapmanız zarar etmemeniz açısından önem teşkil ediyor.
  • Siz de çekme belgeli araç nasıl satın alınır diye tereddüt yaşıyorsanız, bu kriterlere dikkat ederek bütçenize uygun bir araç satın alabilirsiniz.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? Çekme Belgesi Nasıl Kaldırılır?

Çekme belgeli araç satın aldıktan sonra trafiğe çıkabilmek için çekme belgesinin kaldırılma işleminin yapılması gerekiyor. Bu işlem öncesi araç henüz çekme belgesine sahipken trafiğe çıkılırsa kanunen yasak olduğu için aracınız bağlanıyor. Ayrıca para cezası ve sürücüye puan cezası uygulanıyor.

Aracın çekme belgesinin kaldırılma işlemleri için öncelikle trafik sigortasının yaptırılması gerekiyor. Bu tip araçlarda 2 aşamalı olarak geçici ve kalıcı trafik sigortası yapılıyor. İlk olarak çekme belgeli araca geçici trafik sigortası yaptırıp, araç tescil işleminden sonra zorunlu trafik sigortası ile işlem tamamlanıyor.

2021 yılının en az yakan araba modelleri için tıklayın !

Çekme belgesi olan araçlar geçici sigorta sonrası muayene işleminden geçiriliyor. Muayene öncesi tamamlanması gereken eksikler için aracın tamir ve bakımlarını yaptırmalı, aracınızı muayeneye hazır hale getirmeli, daha önceden yapılmış donanımsal değişikler varsa buna dair belgeleri de yanınızda hazır bulundurmalısınız. Muayene işlemi sırasında egzoz ölçümlerini yaptırmayı da unutmamalısınız.

Muayeneye aracınızı götürebilmek için randevu tarihinize göre Trafik Tescil şubeden çekme belgeli aracınız için 7 gün kullanım süresi bulunan Ek 33/A belgesi alabilirsiniz. Böylece muayeneye giderken herhangi bir denetimde sorun yaşamazsınız. Muayene işlemi sonrası tescil belgesi, kimlik fotokopiniz ve trafik sigortası poliçeniz ile notere giderek alınan tescil belgesiyle çekme belgesi kaldırılmış oluyor.


Son aşamada ise şoförler odasından plaka bastırıp vergi dairesine aracınızı kaydettirdiğinizde çekme belgeli aracınız trafiğe çıkabilir duruma geliyor. Aracınız artık trafiğe çıkabilir duruma geldiği için motorlu taşıtlar vergisinin de ödenmesi gerekiyor. Aracın vergisinin ödenmemesi ve kullanılması durumunda cezai yaptırımlar bulunuyor.

Çekme belgesi kaldırma ücretleri 2021 yılında ortalama olarak plaka dahil noter masrafı 300 TL, araç muayene ücreti araç tipine göre 200- 500 TL arası, trafik sigortası ise ortalama 1000 TL civarında oluyor. Bu masraflar haricinde aracın daha eski döneme ait varsa muayene borcu ve araçta yapılması gereken bakımları da unutmamak gerekiyor.

Aracınızı değerinde satmak veya hızlı ve güvenli olarak ikinci el bir araç sahibi olmak için Otonakit’ten şimdi teklif alın, Borusan güvencesiyle kaliteli hizmeti yaşayın.


Arabam Kaç Para

Etiketler