Dizel Partikül Filtresi Nedir? Görevi Nedir? Nasıl Temizlenir?

dpf nedir, dizel partikül filtresi, dpf temizliği

Dizel partikül filtresi, en önemli araç donanımları arasındadır. Dizel araçlarda yer alan bu filtre ile egzoz bölgesinden çıkan zararlı gazların salınımı ve çevreye verilen zarar en aza indirilir. Araçların tek çıkış bölgesi egzoz olduğundan dizel partikül filtresi de egzoz ile birleştirilir.

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel partikül filtresi, doğanın korunması için tasarlanan ve yalnızca dizel araçlarda yer alan bir parçadır. Bu filtrenin içinde çok sayıda bal peteğine benzer şekildeki gözenekler yer alır. Petekli yapısının yanı sıra sensörler aracılığıyla araç ile bağlantı kurabilen dizel partikül filtresi, ideal koşullar altında %80 oranında olumlu sonuç verebilir.

Dizel Partikül Filtresi Görevi Nedir?

Motorun çalışması sonucunda ortaya çıkan doğaya ve atmosfere büyük ölçüde zararlı gazlar ortaya çıkar. Hidrokarbon ve karbonmonoksit gibi gazları filtreleyerek atmosfere karışmalarını engelleyen dizel partikül filtresinin görevleri şunlardır:

 • Dizel partikül filtresi, otomatik olarak aktif jenerasyon işlevini gerçekleştirir. 4 adımdan oluşan jenerasyon işlevinde öncelikle elektrik kontrol ünitesi sensörlerinden gelen uyarı ile temizlik işlemine başlar. Ardından motor soğutma suyunun sıcaklığını ve depodaki yakıt miktarını kontrol eder. Son olarak dizel partikül filtresinin içine püskürtülen yakıt ile zararlı gazları ayrıştırır.
 • Egzozdan çıkan yanmış gazlar dizel partikül filtresi tarafından filtrelenirken yanmayan yakıtlar filtreye yapışır. Böylece doğal dengenin korunması mümkündür.

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Dizel partikül filtresi tıkandığında temizlemek için kullanılan yöntemler şunlardır:

1- Pasif Temizleme

Motordan çıkan sıcak gazların etkisiyle ısınan ve takılı kaldıkları yerde yanan partiküller ile filtre pasif olarak temizlenir. Partiküllerin yanması sonucunda zararlı etkileri kaybolur ve egzoz aracılığıyla atmosfere salınımı gerçekleşir.

2- Aktif Temizleme

Dizel partikül filtresindeki doluluk oranı %45’e ulaştığında motor beyni odaklı bir yöntem olan aktif temizleme devreye girer. Böylelikle tıkanmayı engelleyebilmek için enjektörler tarafından yakıt püskürtülür. Ardından egzoz gazı çıkışının sıcaklığında artış görülür ve filtre içinde tıkanan partiküller yanar.

3- Sürüş İle Temizleme

Sürüş ile temizleme yöntemi, yoğun trafikte bulunan ve düşük hızlar ile kısa süre boyunca kullanılan araçlarda tercih edilir. Dizel partikül filtresine ait uyarı ışığı yandığında panik yapmaya gerek yoktur. 60- 70 km/ saat hız ile yavaşlamadan ve durmadan 10- 15 dakika süre aralığında yol alan bir aracın, dizel partikül filtresi temizlenebilir. Temizlenme sürecinde aracın yüksek rölantide ve düşük devir saatinde olması gerekir.

Dizel Partikül Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dizel partikül filtresi arızalandığında ortaya çıkan uyarılar ve durumlar şunlardır:

 • Filtrenin belirli bir orandan daha fazla tıkanması durumunda aracın gösterge panelinde uyarı ışığı yanar. Uyarı motor ya da egzoz arıza lambalarında gösterilir.
 • Dizel partikül filtresi tıkandığından tüketilen yakıt miktarı artar, aracın çekiş gücü düşer ve egzoz kokusu görülür.
 • Motor gücünün düşmesine neden olan dizel partikül filtresi, aynı zamanda turbo basıncının azalmasına yol açar.
 • Bazı araçlarda dijital gösterge paneli daha gelişmiştir. Bu durumda yalnızca uyarı ışığı yerine direkt olarak dizel partikül filtresini işaret eden yazılı uyarılar da görmeniz mümkündür.
 • Partikül filtresi dolu ya da arızalı olmamasına rağmen uyarı ışığı yanmaya devam ediyorsa egzoz basınç sensörü ve bağlantıları kontrol edilmelidir. Bu kısımlarda bağlantı kopukluğu ya da yırtılma varsa dizel partikül filtresinin çalışmasını engellenebilir.
 • Dizel partikül filtresinin içinin kurumla dolması arızaya neden olur.

Dizel Partikül Filtresi Çıkarılırsa Ne Olur?

Dizel partikül filtresi çıkarıldığında turbo, motor aksamları, enjektör ve egr valfi gibi diğer parçalar da zarar görür. Bunun yanı sıra ortaya çıkabilen problemler şunlardır:

 • Dizel partikül filtresi çıkarılırsa aracın turbo basınç değeri normal bir düzeyde kalamaz ve bu nedenle turbo şarj sorunları yaşanır.
 • Motorda tekleme, çekiş performansında düşüş, yanmamış egzoz kokusu ve stop etme problemleri görülür.
 • Dizel partikül filtresi çıkarıldığında tüketilen yakıt miktarı artar.

Partikül Filtresi Dolu Olursa Ne Olur?

Dizel partikül filtresinin dolması aracın çekiş gücü, turbo basıncı, egzoz kokusu ve yakıt tüketimi konularında etkilidir. Tıkanan filtre aynı zamanda motor aksamlarının işlevini yerine getirmesini engelleyerek aracın genel performansının düşmesine neden olur. Motor gücünün azalmaması, turbo basıncının dengede kalması ve yakıt sarfiyatının artmaması için dolu olan dizel partikül filtresi uygun bir yöntem ile temizlenmelidir.

Dizel Partikül Filtresi Kendini Nasıl Temizler?

Dizel partikül filtresi yüksek ısı ile kendi kendini temizleyebilir. Bu süreçte dizel partikül filtresinin belirli değerin üstündeki bir ısıya erişmesi ve bu seviyede kalması gerekir. Isının etkisiyle içi kurum ya da diğer maddeler nedeniyle tıkanan dizel partikül filtresi kendi kendini temizler. Böylece filtrenin içindeki tıkanan partiküller yanarak egzoz aracılığıyla dışarı atılır.

Dizel Partikül Filtreli Yağ Ne Demek?

Araçlarda kullanılan normal motor yağı, motorlu araçların parçaları arasında kaygan bir yüzey oluşmasını sağlar. Bu sayede motorda bulunan parçalar birbirine sürtmeden ve aşınmadan işlevini yerine getirir. Dizel partikül filtreli motor yağı ise dizel araçların partiküllü sistemine uygun olarak tasarlanmış motor yağıdır. Dizel yakıtın yanma süreci diğer yakıtlara göre daha zor olduğundan sürtünme oranı da fazladır. İnce bir yapıda olan bu yağ ile dizel araçların performansını arttırmak ve sürtünmeyi engellemek mümkündür.

Hangi Araçlarda Dizel Partikül Filtresi Vardır?

Yapı olarak bal peteğine benzeyen ve atmosfere zararı olan katı partikülleri filtreleyerek bünyesinde tutan dizel partikül filtresi, araçlar için oldukça önemlidir. Euro 4 araçların bir kısmında dizel partikül filtresi yer alırken Euro 5 ve Euro 6 araçların tamamında bu filtre bulunur. 2010 ve öncesi piyasaya çıkan araçlarda dizel partikül filtresi yerine katalizör tercih edilirken daha sonra sunulan araç modellerinde dizel partikül filtresi yer alır. Bu filtre ile emisyon standartlarını karşılamak mümkündür. Filtrenin tıkanması ya da arızalanması durumunda ise egzoz, motor, yakıt tüketimi ve turbo basıncı gibi diğer faktörlerin etkilenmemesi için dizel partikül filtresinin temizlenmesi gerekir.

Dpf Partikül İptali Nasıl Yapılır?

Bazı araçlarda dizel partikül temizlenmesi sırasında enjektörden yayılan yakıt yağ karterine sızabilir. Bu durumda dpf partikül iptali yapılması problemi ortadan kaldırır. Dpf iptali için öncelikle araçta kullanılan mevcut yazılım üzerinden partikül sekmesini kapatmaktır. Yapılan yazılım düzenlemesi ile aracın dpf partikülü iptal edilir. Bunun yanı sıra dizel partikül filtresi mekanik olarak da iptal edilebilir. Mekanik dpf partikül iptali için öncelikle filtrenin üzerindeki kapak açılır ve tamamen boşaltılır. Daha sonra filtre içindeki bölümlere sırası ile parçalar kaynatılarak dpf iptali gerçekleştirilir. Böylece her iki yöntemle de araçta dizel partikül filtresine bağlı uyarı ışıkları söner ve mevcut problemler çözülür.

Dizel partikül filtresi; araçları yakıt tüketimi, turbo basıncı, motor gücü ve temizliği gibi pek çok konuda olumlu yönde etkiler. Siz de mevcut aracınızı satarak dizel partikül filtresine sahip yeni bir araç için ilk adımı atmak istiyorsanız Otonakit’e gelin. Otomobiliniz için Borusan güvencesiyle hızlı bir teklif sunan Otonakit ile sorunsuz bir satış süreci yaşayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler