Dizel ve Benzinli Araç Farkları

dizel araç ve benzinli araç farkları


İster sıfır, ister ikinci el olsun, araç alırken en önemli noktalardan biri aracın yakıt tipine karar vermektir; yani benzinli mi yoksa dizel araç mı tercih edilmesi gerektiğidir. Benzinli ve dizel motorların farklı avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu yüzden hangi aracı seçmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız, bu iki farklı motor tipinin avantaj ve dezavantajlarını detaylı olarak inceleyip kendi beklentilerinize en uygun olanı seçmelisiniz.

Otonakit olarak dizel ve benzinli motorların avantaj & dezavantajlarını sizin için derledik.

Genel olarak bu iki farklı motor çeşidine dair en çok merak edilen soru hangisinin daha ekonomik olduğudur. Bu soruya direkt olarak cevap verilmesi zordur çünkü bunu belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kullanım devir hızı, kullanım süresi/mesafesi, araç ağırlığı, vb. olarak sıralanabilir. Kilometre başına yakıt tüketimi daha düşük olduğu için dizel arabalara olan rağbet fazladır, bu yüzden dizel arabaların ilk edinim maliyetleri benzinli arabalara göre daha yüksektir. Buradan yola çıkarak; eğer aracınızı sıklıkla kullanıyor ve yılda 15.000 kilometreyi aşıyorsanız, dizel araba almanın sizin için daha karlı olabileceği çıkarımı yapılabilir. Ancak aracınızı 15.000 kilometreyi aşmayacak şekilde kullanıyorsanız, fiyat açısından genel olarak daha ucuz olduğu için benzinli araba tercih etmeniz sizin için daha ekonomik olacaktır.

Dizel Araç Avantajları

●      Dizel yakıt fiyatları benzine oranla daha ekonomiktir.

●      Dizel araçlarda yer alan torklar genelde daha güçlüdür.

●      Dizel araçlar yük taşıma konusunda avantaja sahiptir.

●      Dizel araçların uzun yol performansı daha yüksektir.

●      İkinci el araba piyasasında dizel araçlara olan rağbet daha fazladır.

Dizel Araç Dezavantajları

●      Dizel araçların fiyatları benzinli araçlara oranla daha yüksektir.

●      Dizel araçların motor gücü benzinli araçlara daha düşüktür. Bu yüzden benzinli araçlara oranla daha düşük performans sergileyebilirler.

●      Dizel araçlar, benzinli araçlara kıyasla daha sık bakım gerektirir.

●      Dizel araçlar, benzinli araçlara oranla daha fazla zararlı gaz salınımına sebep olur. Bu yüzden pek de çevre dostu değildirler

●      Dizel araçlar, LPG ile uyumsuzdur.

Benzinli Araç Avantajları

●      Benzinli araçlar, dizel araçlara oranla daha düşük fiyatlara sahiptir.

●      Benzinli araçların motor arıza maliyeti daha düşüktür.

●      Benzinli araçların motor devir gücü dizel araçlara oranla daha yüksektir. Bu yüzden, dizel araçlara oranla daha yüksek hız ve performansa sahiptirler.

●      Dizel araçlara oranla daha az bakım gerektiren benzinli araçlar aynı zamanda daha uzun ömürlüdür.

●      Benzinli araçların sigorta ve bakım masrafları dizel araçlara göre daha azdır.

●      Benzinli araçlar LPG ile uyumludur.

Benzinli Araç Dezavantajları

●      Benzinli araçlar, dizel araçlara oranla daha fazla yakıt tüketirler.

●      İkinci el araba piyasasında benzinli araçlara olan rağbet daha düşüktür.

●      Benzinli araçlar düşük torka sahiptir. Bu da yük taşımada sorunlara sebep olabilir.

Yukarıda yer alan bilgileri inceleyerek, bir arabadan beklentilerinizi ve de potansiyel kullanım durumunuzu iyice belirledikten sonra, benzinli aracın mı yoksa dizel aracın mı sizin için daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Dizel/Benzin karşılaştırmasını yaparken; çoğu markanın önümüzdeki dönemde dizel motor üretimini durdurmaya yönelik planları olduğunu da hatırlatmak isteriz. Yüksek teknolojiye sahip daha az yakıt tüketimi sağlayan benzinli ve hatta hibrit motor kullanımının özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasında dizel kullanımının önüne geçeceği öngörülüyor. Bu sebepten benzinli ve hibrit motorlu araçlara olan talebin ilerleyen yıllarda artabileceğini düşünenler de çoğunlukta.

Sahip olduğunuz benzinli ya da dizel aracı satmak istiyorsanız ve satışa çıkarmak istediğiniz fiyattan emin olamıyorsanız, Otonakit’i tercih ederek aracınıza doğru ve gerçekçi bir fiyat teklifi alabilir, aracınızı hızlıca Borusan güvencesi ile satabilir ve almak istediğiniz yeni aracınıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler