Dünyanın En Pahalı Arabaları

en pahalı arabalar


Araba alırken göz önünde bulundurduğumuz ve dikkat ettiğimiz pek çok kriter vardır. Motor gücü, saatteki hızı, tasarımı ve teknolojisi, yakıt türü gibi pek çok değişkenin yanında, aracın fiyatı belki de en önemli nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Her bütçe için pek çok farklı fiyata sahip yüz binlerce farklı araç türü olsa da, zaman zaman aklımıza takılan bir soru vardır; dünyanın en pahalı arabaları hangileri? Belki de bir gün sahip olma umuduyla merak ettiğimiz bu pahalı ve lüks arabaları Otonakit sizler için listeledi. Yüksek hız, son teknoloji, göz alıcı tasarımın yanında yüksek fiyatları ile de dünyanın “en”leri arasında yer alan bu araçlara gelin hep beraber göz atalım.

1- Bugatti La Voiture Noire

Kaynak

2019 yılında dünyanın en pahalı otomobili olarak geçen Fransız spor araba markası Bugatti’nin La Voiture Noire modeli, vergiler dahil edildiğinde 19 milyon, vergisiz ise 12.5 milyon dolarlık fiyatıyla dudak uçuklatıyor. 1500 beygir gücüne sahip olan bu otomobil, 2019 yılında sadece bir adet üretildi ve o adet dünyaca ünlü futbol yıldızı Cristiano Ronaldo tarafından satın alındı. Ne denilebilir ki, dünyanın enlerinden ikisi bir arada!

2- Rolls-Royce Sweptail

Kaynak

Rolls – Royce kurulduğu günden beri, şık İngiliz tasarımıyla lüks araç denildiğinde ilk akla gelen markadır. Tasarımı ve motor gücüyle dikkatleri üzerine çeken Rolls-Royce’un coupe modeli Sweptail, 13 milyon dolarlık fiyatıyla taliplerinin karşısına çıkıyor. 2017 yılında tanıtıldığı zaman dünyada o zamana kadar üretilmiş en pahalı araba olarak geçen Sweptail, dört yıldan uzun sürede el yapımı olarak üretilmiştir.

3- Pagani Zonda HP Barchetta

Kaynak

2011 yılında üretimi duran Pagani Zonda’nın özel üretim modellerinden biri olan Pagani Zonda HP Barchetta, 2018 yılında 17.5 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı arabası ünvanını üstlendi. Hem şık İtalyan tasarımıyla hem de performansıyla dünyanın her tarafından araba severlerin dikkatlerini üzerine toplayan Zonda HP Barchetta, fiyatıyla da tüm gözleri kendine çeviriyor.

4- Bugatti Centodieci

Kaynak

Bugatti’nin 110. yılına özel olarak sadece 10 adet üretilen Centodieci modeli, sadece 2.4 saniye içerisinde 0 kilometreden 100 kilometreye ulaşıyor. Yüksek performansının yanı sıra Bugatti’ye yakışacak şekilde göz alıcı bir tasarıma sahip olan Centodieci’nin fiyatı ise 9 milyon dolar.

5- Mercedes-Benz Maybach Exelero