Egzoz Emisyonu Nedir?

egzoz, emisyon nedir


Emisyon, konu arabalar ve çevre kirliliği olunca sürekli bahsedilen ve çevreye verdiği zararın önüne geçmek için pek çok uğraş verilen konulardan biridir. Peki emisyon nedir diye merak ediyorsanız, Otonakit sizin için açıkladı.

Aslında kelime anlamı olarak yaymak ve çıkarmak anlamlarına gelen emisyon, araba sektöründe ise arabada kullanılan yakıtların yanarak egzozdan havaya atılmasını ve çevreye verilen zararları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Dünya üzerinde yakıt olarak dizel ve benzin kullanan arabaların sayısı arttıkça, atmosfere yayılan zehirli gazların miktarı da artmakta ve hem dünyamız hem de bizler için pek çok tehdit oluşturmaktadır. Bu zararlı gazın salınımının kontrol altında tutulması için düzenli aralıklarla arabalara emisyon testi ve emisyon ölçümü yapılmalıdır.

Egzoz gazı emisyon ölçümü istasyonlarında yaptırabileceğiniz bu test ile aracın emisyonunun yani doğayı kirletme oranının hangi seviyede olduğuna bakılır. Eğer test sonucu belirlenen sınırlara uygunsa, egzoz gazı emisyon ruhsatı ve egzoz gazı emisyon pulu verilmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Periyotları Nasıl Olmalıdır?

●      Hususi yani binek araçların egzoz gaz emisyon ölçümü ilk 3 sene sonunda (sıfır araçlar için) ve devam eden yıllarda her iki yılda bir,

●      Resmi araçların egzoz gaz emisyon ölçümü ilk 3 sene sonunda (sıfır araçlar için) ve devam eden yıllarda her iki yılda bir,

●      Diğer motorlu araçların egzoz gaz emisyon ölçümü ise ilk sene sonunda (sıfır araçlar için) ve devam eden yıllarda ise yılda bir kere yapılmaktadır.

Egzoz gazı emisyon için sınır değerleri aracın yaşına, kullandığı yakıt türüne ve tipine göre değişmektedir.

Buna göre, tarım ve orman traktörlerinin, motosiklet ve mopedlerin, model yılı 1979 ve öncesi olan dizel araçların, hibrit ve elektrikli araçların, hidrojen yakıtlı araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmasına gerek yoktur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen egzoz gazı emisyon sınır değerleri aşağıdaki tabloda görülebilir.

 

Egzoz gazı emisyon ölçümü sonucunda aracın emisyon değerleri belirlenen sınırlar içerisinde ise, emisyon ölçümü istasyon tarafından onaylanır ve egzoz gazı emisyon ruhsatı verilir. Egzoz gazı emisyon ölçümü sonucunda ortaya çıkan emisyon değerleri belirlenen sınırlar arasında değil ise, bu duruma sebep olan problem bulunmalı ve araba tamircisine götürülerek düzeltilmeli, düzeltildikten sonra araç tekrar egzoz gazı emisyon testinden geçmelidir. 30 gün içerisinde 2 kez ücretsiz muayene hakkı mevcuttur. İkinci seferden sonra ise muayene ücreti 87 liradır. Aracın tekrar testten geçmemesi durumunda ise egzoz emisyon ruhsatı alma hakkı ortadan kalkıyor.

Egzoz emisyonu bu tarz testler ile minimum seviyede tutulmaya çalışılsa da, yine de çevreye oldukça zarar verdiği gerçeği göz ardı edilemez. Bu durumdan kaçınmak için ise son zamanlarda pek çok otomobil markası hibrit ve elektrikli araçlar üretmeye başlamıştır. Hibrit ve elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçlara oranla çok daha az egzoz emisyonuna sebep olduğu için çevre dostudur. Bu yüzden hibrit ve elektrikli otomobil kullanımı teşvik edilmektedir. Eğer siz de şu andaki ikinci el aracınızı çevre dostu yeni bir araç ile değiştirmeyi düşünüyorsanız, aracınızı Borusan güvencesiyle, doğru fiyata ve hızlıca satmak için sizi Otonakit’e bekliyoruz. 

Arabam Kaç Para

Etiketler