Egzoz Muayene: 2022 Egzoz Emisyon Ölçümü Ücreti Ne Oldu?

egzoz emisyon ölçümü, egzoz muayene ücreti, egzoz muayene

Motorlu araçlarda kullanılan motor sisteminden çıkan gaz egzoz yardımı ile dışarıya atılır. Egzozdan çıkan gaz ise hem insan sağlığına hem de çevreye zarar verir. Egzoz gazının atmosfere verdiği zarara emisyon adı verilir. Yasal gerekliliği olan muayenelerden birisi de egzoz muayenesidir. Belirli aralıklarla yapılan egzoz muayenesi araçların emisyon değerinin kontrol altında tutulabilmesini sağlar. Egzoz emisyon ölçümü sayesinde trafikte sadece belirli bir emisyon barajını geçen araçlar yer alır.

Egzoz emisyonu nedir merak ediyorsanız hemen okuyun.

Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?

Egzoz muayene işleminin fiyatları her yıl değişiklik gösterir. İlgili bakanlıklar her yıl düzenli bir şekilde egzoz emisyon ölçümü fiyatını düzenler. 2022 yılı için egzoz muayene ücreti 110 TL şeklinde belirlenmiştir. İlgili şubelere giderken 110 TL’lik ücreti ödedikten sonra aracınızın egzoz emisyon ölçümü işlemini yaptırabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir sorun olmadan aracınızı hem yasalara uygun hem de çevreye zarar vermeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılıyor?

Egzoz emisyon ölçümü işlemi belirli istasyonlarda yapılabilir. Çevre ve Sağlık Bakanlığı egzoz emisyonu ölçümü yaptırılabilecek şubeleri belirler. Bu şubeler Çevre ve Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden görülebilir. Egzoz emisyonu ölçümü yaptırabilmek için bu şubelere gitmek yeterli değildir. Birçok araç muayenesinde olduğu gibi egzoz muayenesinde de randevu sistemi uygulanır. Aracınızın egzoz emisyonu ölçümünü yaptırmak istemeniz durumunda önceden randevu almanız gerekir. Egzoz emisyonu ölçümü için randevular TÜVTÜRK web sitesi üzerinden alınabilir. Bu web sitesi üzerinden alınan randevuda muayeneyi nerede ve ne zaman yaptıracağınıza dair bilgiler de yer alır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Tekrar Hakkı

Araçların belirli aralıklarla egzoz muayenesinden geçmeleri ve emisyon oranlarını ölçtürmeleri gerekir. Uygun emisyon değerine sahip olmayan araçlar ve muayenesini yaptırmayan araçlar para cezasına tabi tutulur. Egzoz emsiyon ölçümü yaptıran bir araç, sonuçların olumsuz çıkması durumunda aynı şubede tekrar ölçüm yaptırabilir.

Plakadan Egzoz Emisyonu Nasıl Sorgulanır?

Egzoz muayene sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilir. Egzoz emisyon ölçümü yapıldıktan sonra sonuçlar kısa bir süre içerisinde öğrenilebilir. Muayene bittikten sonra sonuç raporu e-Devlet sistemine yüklenir. e-Devlet sistemi üzerinden plakanızı ve çeşitli bilgilerinizi kullanarak egzoz emisyonu sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. Bu kolaylık sayesinde egzoz emisyon raporunuzu her zaman yanınızda taşımanız gerekmez. İhtiyaç anında egzoz emisyonu raporunuzu e-Devlet üzerinden açabilirsiniz. Trafik görevlileri de e-Devlet üzerinden plakanıza ait olan egzoz emisyon raporuna kolay bir şekilde ulaşabilir. e-Devlet üzerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait olan ‘Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama’ bölümünden plaka ve size ait bilgileri girerek muayene sonuç raporunuzu görebilirsiniz.

Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2022 yılı için 110 TL şeklindedir. Bu fiyat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl değişir. Tüm araçların zorunlu olarak egzoz emisyon ölçümü yaptırması gerekir. Egzoz emisyon ölçümünü yaptırdıktan sonra isterseniz ruhsat alabilir, isterseniz de sonuçlarınıza e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Muayeneden olumlu bir sonuçla çıktıktan sonra ruhsatınızı 7 TL ödeyerek teslim alabilirsiniz. Aracınız muayeneden başarısız bir şekilde çıktıysa sonra 1 ay içerisinde tekrar ücretsiz bir şekilde muayene yaptırabilirsiniz.

Egzoz Muayene Gecikme Cezası

Sürücünün ölçüm için gecikmesi durumunda egzoz muayene cezası 2.815 TL’dir. Eğer bu gecikme cezasını ilk 15 gün içerisinde öderseniz de %15 indirimli ödeyebilirsiniz.

Trafik uygulamalarında belirli tarihler bulunur. Belirtilen tarih içerisinde sürücünün muayenesini yaptırması aynı zamanda da ücretini ödemesi gerekir. Sürücü muayeneye girişi geciktirdiğinde ise bu ücret artar, buna da gecikme cezası adı verilir. 2022 yılı için normal şartlarda egzoz emisyon ölçümü ücreti 110 TL şeklindedir, bu muayenelerin belirli aralıklarla yaptırılması gerekir.

Egzoz Muayene için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak için uygun bir şubeye giderken şu belgeleri götürmelisiniz:

  • Muayeneye girecek olan aracın tescil ve trafik belgesi, şubeye giderken yanınızda olmalıdır. Tescil belgesi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilir ve alabilmek için belirli ücretlerin ödenmesi gerekir.
  • Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı da yanınıza almanız gereken bir diğer belgedir. İlk defa muayene yaptıracak olan araçlar doğal olarak bu ruhsata sahip olmaz. Muayeneden çıktıktan sonra ruhsatınızı 7 TL karşılığında alabilirsiniz.
  • Araç sahibinin TC kimlik numarası üzerinde olan kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu ölçüm için ihtiyaç duyacağınız belgeler arasındadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz emisyonu yaptırma aralıkları aracın niteliğine göre değişiklik gösterir. Hususi (binek) ve resmi statüsünde olan araçlar ilk 3 yaşlarını doldurduktan sonra muayeneye girmelidir. Sonrasında bu muayene her 2 yılda bir tekrarlanmalıdır. Ticari ve motorlu araçlar için ise egzoz emisyon ölçüm muayenesi her yıl düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra minibüs, kamyon, otobüs, kamyonet gibi araçlar da egzoz emisyon ölçümü yaptırarak olumlu sonuç alırsa, yaptırdığı her bir işlem 1 sene geçerli olur. Otomobiller dışındaki tüm diğer taşıtların egzoz emisyon muayenesi her yıl yapılmak zorundadır.

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Egzoz muayenesine girmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aracın egzoz sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasıdır Egzoz sisteminde meydana gelen ufak sorunlar bile emisyon oranının yüksek çıkmasına ve aracın testi geçememesine yol açabilir. Muayeneye girmeden önce egzoz sisteminizi kontrol ettirmeniz, sorun çıkması durumunda ise tamir ettirmeniz gerekir.

Bunların dışında ölçüm esnasında çıkan değerlerin yönetmelikte belirlenen değerleri aşıp aşmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü değerleri ilgili sınırı aşan araçlar için egzoz ruhsatı ya da pulu verilmez. Öte yandan aracınızın egzoz sistemi üzerinde herhangi bir delik, çatlak veya sızıntı olursa katalitik konvertörünün sağlam olduğuna dikkat etmeniz gereklidir. Bu da egzoz muayenesi öncesi göz önünde bulundurmanız gereken hususlardan biridir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

TÜVTÜRK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara göre her motorlu araç egzoz muayenesine girmek zorundadır. Belirli araçlar muaf tutulmuştur. Muayene sonrası aracın emisyon oranı raporlanır ve e-Devlet sistemine yüklenir. Standart emisyon oranlarına sahip olmayan araç sürücüleri 5.633 TL para cezasına tabi tutulur. İlk etapta 110 TL olan egzoz emisyon ücreti sürücünün gecikmesi durumunda 2.815 TL’ye yükselir.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Egzoz emisyon ölçümü pek çok araç için zorunlu bir uygulama olsa da bu işlemde muaf olan araçlar şu şekildedir:

  • Motosikletler
  • Mopedler (motorlu bisiklet)
  • Hidrojen yakıtı kullanan araçlar
  • Hibrit yakıt sistemi olan araçlar
  • Elektrikle çalışan araçlar
  • 1979 yılı ve öncesinde üretilmiş dizel araçlar
  • Tarım ve orman faaliyetlerinde kullanılan traktörler

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesinden Geçilir mi?

Trafik sigortası aracın güvenliğini garanti altına alan faydalı bir uygulamadır. Belirli muayenelerden geçebilmek için uygun şartlarda trafik sigortasının yapılması gerekir. Trafik sigortası olmayan araçlar egzoz emisyon ölçümü muayenesinden geçemezler. Bu muayeneden geçemeyen araçların trafikte yer almaya devam etmesi durumunda yüklü miktarda para cezasına tabi tutulur. Egzoz emisyon muayenesinden önce trafik sigortanızı yaptırarak kolaylıkla teste girebilirsiniz.

Aracınızla ilgili sorun yaşıyor ve değiştirmek istiyorsanız, sorunsuz araç satışı süreci için Otonakit’ten hemen teklif alabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler