Egzozdan Çıkan Duman Rengine Dikkat!

Egzoz, egzozdan beyaz duman,  Beyaz duman atma, tofaş egzoz, egzoz başlığı, egzoz ucu temizleme

Otomobiller birçok karmaşık sistemin birlikte çalışması sonucu hareket eder. Bazı sistemlerde oluşan sorunlar aracın doğru çalışmamasına sebep olur. Bazen de aracın verdiği tepkiler, mevcut bir sorun olduğunu ya da ileride soruna dönüşecek aksamaların yaşandığını gösterir. Egzoz sistemi bu bakımdan oldukça büyük öneme sahiptir. Peki egzoz nedir, nasıl çalışır, egzoz dumanının renkleri neleri ifade eder?

Egzoz Nedir?

İçten yanmalı motorlarda hava - yakıt karışımının tepkimeye girerek patlaması sonucu gaz oluşur. Egzoz, bu patlama sonrası oluşan gazın ve sesin egzoz sistemindeki malzemeler vasıtasıyla emilerek dışarı atılmasını sağlayan parçadır. Araçlardaki egzoz sistemi sesi tamamen yok edemez. Ancak sistemin olmaması durumunda açığa çıkacak desibel, insan sağlığı için zararlı boyutlardadır.

Egzoz Nasıl Çalışır?

Egzoz sisteminin iki temel amacı ve çalışma prensibi bulunur. Egzoz manifoldu, silindirlerin içinde yanan gazların çıktığı boru olup egzoz boğazı ile birleşir. Katalitik konvertör sayesinde zehirli gazlar borulardan dışarı çıkar.

Bir diğer amacı ise oluşacak gürültüyü minimum seviyeye indirmektir. Motorda bulunan egzoz valfleri açıldığı zaman yüksek basınçta çıkabilecek sesler, egzoz sistemi sayesinde azaltılır. Araç devri yükseldikçe, çıkan ses de aynı oranda artar. Ses dalgaları, birçok küçük deliği olan giriş borusundan yankılayıcı odasına girer, çıkış borusundaki deliklerden geçerek azalmış olarak dışarı çıkar. Aynı anda yansımaya uğrayan ses dalgaları da dairesel geniş delikten geçer ve yansır. Bu durum motor yanma odasında gerçekleşen her patlama için yeniden gerçekleşir.

Çift egzozu bulunan araçlarda gelen gazlar iki ayrı susturucu tarafından daha verimli şekilde dışarı atılır. Bu tip egzozlarda seste azalma olmaz ancak verimli gaz çıkışı motor performansını artırır.

Egzoz Ucu Nasıl Temizlenir?

Egzoz ucu temizleme işlemi aracın görüntüsü yanında sağlıklı olması için de önem taşır. Çelik olan egzoz başlığında yapılan temizlik, uç kısımların karbonla kaplanmasını, aşınmasını ve korozyon oluşmasını engeller. Temizliği yapmak için kullanılabilecek bir çok alternatif ürün mevcuttur. Çok amaçlı temizleyiciler, özel çelik jant temizleme malzemeleri, metal cilaları ve yağ giderici ürünler arasından seçim yapılabilir. Yine jant temizliği sırasında kullanılan fırçalar ile cila ve temizlik aşamasında kullanmak üzere mikrofiber havlular da ihtiyaç duyulan diğer ürünler arasındadır.

Egzozun yapısına göre, pas oluşmuş ise önce pas sökücü kullanılır. Eğer egzoz ucunda boya kalıntıları varsa, önce boya sökücü ile kalıntılar çıkartılır. Sonrasında ısıya dayanıklı boya ile boyama işlemi yapılabilir ya da boyama yapmak yerine pas önleyici ürünler kullanılabilir.

Egzoz Dumanı Renkli midir?

Egzoz dumanı rengi araçla ilgili birçok durum hakkında bilgi verir. Sağlıklı bir aracın dumanı renkli değildir. Sağlıklı yanma gerçekleşen aracın egzoz dumanı da şeffaf olur. Verimli yanma halinde su buharı ve su damlacığı da gözlemlenebilir.

Egzoz Dumanı Ne Renk Olmalı?

Herhangi bir arızası bulunmayan aracın egzoz dumanı şeffaf renkli, belli belirsiz ve açık beyaz renge sahip olur. Soğuk havalarda aracın egzozundan daha koyu beyaz renkte duman çıkabilir. Ancak aracın yeterli derecede ısınmasının ardından dumanın normal rengine dönmesi gerekir.

Egzoz Dumanının Renkleri

Egzozdan aracın yaşadığı ya da yaşayacağı arızalara ipucu olacak renkte dumanlar çıkabilir. Hafif beyaz renkli duman aracın sağlıklı olduğu anlamına gelirken beyaz duman bir problem olduğunu gösterebilir. Yine en çok karşılaşılan egzoz dumanları mavi, gri ve siyah renklerde dumanlardır. Bu renklerde duman atan araçların daha büyük bir arızaya sebep olmadan kontrol edilmesi fayda sağlar.

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Ne Anlama Gelir?

Egzozdan gelen beyaz duman, sağlıklı dumandan ayırt etmesi en zor olan renktir. Çünkü hafif beyaz renk olması gerekirken, koyu bir beyazlık sorun olduğu anlamına gelebilir. Araç sahipleri egzozdan beyaz duman gelmesini özellikle kış aylarında soğuk havaya bağlayarak önlem almazlar. Ancak araç ısındıktan sonra yoğun beyaz dumanın kaybolması gerekir.

Yoğun beyaz duman, soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızarak buharlaşmasından kaynaklanabilir. Bu durumda sızan kısmın buharlaşması ve egzozdan atılması mümkün olur. Soğutma sıvısı eklense de bir süre sonra buharlaşma sebebi ile yeniden su eksilmesi ile karşılaşılır. Sorunun sebebi çatlak silindir bloğu, silindir bloğu contası ya da silindir blok hasarı olabilir. Üst kapak contasının görevi suyun karışmadan motorun soğumasına yardımcı olmaktır. Ancak üst kapakta sorun varsa su eksiltme ve hararet yaşanabilir. EGR sisteminde oluşan su kaynaklı bir sorun sebebiyle de araç beyaz duman atar. Oldukça ciddi ve yüksek masraflar çıkarabilecek arızalar olduğu için beyaz dumana dikkat edilmesi gerekir.

Conta yanmasıyla ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Egzozdan Mavi Duman Çıkması Ne Anlama Gelir?

Mavi duman arıza teşhisinin en kolay yapıldığı egzoz dumanı rengi olup, büyük oranda aracın yağ yaktığına gösterir. Bu sorun genellikle pistonlar, yağ segmanları ve subap contalarının aşınması ile meydana gelir. Aşınmalar olduğu takdirde motor yağı yanma odalarına gitmeyip, silindirlerin içinde yanarak egzoz gazı ile atılır. Motor yağının azalıp azalmadığı sık sık kontrol edilmelidir. Turbolu araçlarda turbodan yağ sızması durumunda da egzoz mavi duman atar.

Mavi duman kısa süreli parkların ardından ilk çalıştırmada çıkıyorsa sorun subaplarda olabilir. Dizel yakıtlı araçlarda kızdırma bujisi arızalarında da mavi duman ile karşılaşılır. Mavi egzoz dumanı sürekli oluşuyorsa yağ yakma problemini, gaza basıldığında oluşuyorsa turbo sorununu işaret eder.

Egzozdan Gri Duman Çıkması Ne Anlama Gelir?

Araçtan gelen gri dumanın birçok sebebi olabilir. Ancak bunlar içerisinde en çok karşılaşılan sorun turbo ve turbo ile alakalı arızadır. Turbo yatakları ve turbo mili üstünde bulunan segmanların aşınması halinde turbo yağ yakar. En önemli göstergesi ise aracın çekişten düşmesi ve yağ eksiltmesi durumudur. Aynı sorun otomatik şanzımanlı araçlarda vakum modülatörü arızası sonucu yağ sızdırma durumunda da gerçekleşebilir.

Egzozdan Siyah Duman Çıkması Ne Anlama Gelir?

Egzozdan çıkan siyah duman da diğer renkli egzoz dumanları gibi farklı sorunlardan kaynaklanabilir. Siyah renkli egzoz gazı çıkaran araçlarda yakıt tüketiminde artış, performansta ise kayıp görülür. Siyah duman, yakıtın iyi yanmadığını gösterir. Yanmayan yakıt egzozdan doğaya karbondioksit olarak salınır ve ciddi boyutlarda hava kirliliğine sebep olur. Ateşleme ve enjeksiyon sistemlerinde oluşan bir sorun da bu dumana sebep olur. Oksijen sensörü, hava sensörü, yakıt filtresi ve yazılım kaynaklı olarak da siyah duman çıkabilir.

Dizel araçlarda siyah dumana sebep olabilecek bir diğer neden de DPF’nin tıkanmış olmasıdır. Kurum oluşmasını etkileyen partikül filtresinde sorun olması durumunda gaza basıldığında araç siyah duman atar.

Yağ Yakan Araba Ne Renk Duman Atar?

Araba neden yağ yakar başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

Yağ yakan araba mavi tonlarında egzoz dumanı salgılar. Bunun için yağ değişimi ya da katkı malzemeleri kullanıldığı olsa da, sorunu oluşturan parçaların değişimi için motorun açılması gerekir. Bu da erken müdahale gerektiren bir sorun olup, gecikme durumunda ciddi masraflara sebep olabilir.

Eğer siz de aracınızı satmak istiyorsanız Otonakit’ten teklif alın ve sorunsuz bir satış deneyimi yaşayın. Online fiyat avantajı ve güvenilir satış hizmetini Otonakit ile yaşayın!

Arabam Kaç Para

Etiketler