Ehliyet Alırken Simülasyon Şartı Geldi!

ehliyet sınavı, ehliyet sürücü belgesi,  ehliyet alma, ehliyet almak için gerekenler, araba simülatörü

Ehliyet almak için öncelikle bir ehliyet kursuna kayıt olmak, yazılı sınavı tamamladıktan sonra direksiyon eğitimi almak gerekiyordu. Direksiyon eğitiminin ardından ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği komisyon görevlileriyle birlikte her ilçeye ait olan sınav güzergâhındaki parkuru tamamlama şartı bulunuyordu. 2022 yılının Eylül ayında yapılan düzenlemeyle bu sürece bir basamak daha eklendi. Artık sürücü adayları, direksiyon eğitimine başlamadan önce emniyet kemeri simülasyon eğitimi alacak. Daha yetkin sürücüler yetiştirmek ve ülke genelindeki trafik güvenliğini artırmaya yönelik planlanan bu eğitim, sürücü adaylarının yanı sıra sınav sorumluları ve ehliyet kursları için de oldukça önemli. 2024 yılında hayata geçmesi planlanan bu eğitim için hazırlıklar şimdiden başladı. Konuyla ilgili tüm merak ettikleriniz için detaylara göz atabilirsiniz.

MEB Ehliyet Alırken Simülasyon Düzenlemesini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü adaylarının ehliyet almadan önce tamamlaması gereken emniyet kemeri simülasyon eğitimini resmi gazetede yayınlanan yeni yönetmelik maddesiyle açıkladı. Bu yönetmelik maddesine göre 2018 yılında yürürlüğe giren sertifika sınıflarının tamamına ait bir sürücü belgesi almak isteyenler, emniyet kemeri simülasyon eğitiminden geçecek. Sertifika sınıfı ayrımı yapılmadığı için otomobilin yanı sıra motosiklet, traktör, kamyonet, tır, minibüs ve iş makinesi kullanmak isteyenler dahil herkesin bu eğitimi alması gerekecek. Yönetmelik maddesine göre bu eğitimin amacı, her sürücü adayına emniyet kemerinin önemini anlatmak.

Ehliyet alma süreci, süresi ve gerekli evrakları öğrenmek ve süreçle ilgili detaylı bilgi almak için  tıklayın!

Ehliyet Sınavında Simülasyon Şartı Nedir?

Ehliyet sınavında simülasyon şartı, yeni yönetmeliğe göre direksiyon derslerinden önce emniyet kemeri simülasyon eğitimin verilmesi anlamına gelir. Böylece hem trafiğin daha güvenli hale gelmesi hem de ehliyet alacak sürücülerin emniyet kemerinin niçin gerekli olduğunu anlaması hedeflenir.

Ehliyet Simülasyonu Nasıl Yapılacak?

Tüm sürücü adaylarının ehliyet alma süreci içinde emniyet kemerinin önemini en gerçekçi şekilde görmesini sağlayacak ehliyet simülasyonu eğitimi, sürücünün sınava gireceği araçla benzer gerçek bir otomobilin içinde yapılacak. Bu otomobil, özel bir sisteme entegre olarak çalışacak. Sistem sayesinde otomobil, sürücü adayı tarafından çalıştırıldıktan sonra etrafında dönmeye başlayacak. Böylece, gerçek bir kaza anını taklit ederek, sürücü adaylarına kaza sırasında neler yaşayabileceğini gösterecek. Kaza anı sırasında sürücü adayları, emniyet kemerinin sabit durma konusunda nasıl bir destek sağladığını hissedecek. Bu eğitim ehliyet alma şartları arasında sayılacak. 2024 yılından sonra bu eğitimi tamamlamış olanlar, sürücü belgesi alamayacak.

Ehliyet Alacaklara Emniyet Kemeri Simülasyonu Şartı

Emniyet kemerleri, çarpışma sırasında sürücülerin ve yolcuların aracın içinde güvende kalmasına yardımcı olur. Emniyet kemeri takmayan kişilerin, çarpışma sırasında araçtan fırlama olasılığı, kemer kullanan kişilere göre 30 kat daha fazladır. Ayrıca hava yastıkları dahi, kaza sırasında sürücü ve yolcuları korumaya yetmez. Aksine kemer takılı olmadığı zaman, hava yastığının gücü bile yaralanmaya neden olabilir. Ehliyet almak için şartlar arasında eklenen emniyet kemeri simülasyonu eğitiminde kazanacaklarınızla birlikte kemeri hakkında bilmeniz gerekenler ise bunlardır:

  • Kaza Anında Kendinizi Korumak için Yapabileceğiniz En Etkili Önlemdir: Emniyet kemerleri çarpışma sırasında sabit kalmak, aracın içinde emniyette olmak, araçtan dışarıya fırlamak için sürücü ve yolcuları koruyan en etkili önlemdir. Kaza sırasında bu olumsuz durumların hepsi yaşanabilir. Yeni ehliyet sistemi ile birlikte gelen emniyet kemeri simülasyonu, yaşanabilecek bu olumsuzları özel sistemiyle deneyimlemenizi sağlar.
  • Hava Yastıkları, Emniyet Kemeriyle Organize Çalışır: Hava yastıkları, emniyet kemeriyle birlikte çalışmak üzerine tasarlanmıştır. Emniyet kemeri bağlanmadığında hızla açılan bir ön hava yastığı, sürücü ve yolcuların savrulmasına neden olabilir. Simülasyon sırasında kaza anını birebir deneyimlemiş olsanız da hava yastıkları açılmaz. Ancak, emniyet kemerinin sizi nasıl sabit tutacağını bu araba kullanma simülasyonu ile hissedeceğiniz için hava yastıkları açıldığında neler olabileceği gözünüzde daha iyi canlanabilir.
  • Emniyet Kemerini Doğru Kullanmak Önemlidir: Emniyet kemerinin doğru kullanılması, yaralanma riskini azaltan faktörler arasında yer alır. Göğüs ve omuz kemeri, vücudun diğer bölümlerine göre çarpma kuvvetine daha iyi dayanabilen pelvis ve göğüs kafesi boyunca sabitlenir. Bu sebeple omuz kemerinin göğsün ortasından yerleştirilmesi önemlidir. Kaza anını taklit eden simülasyon sırasında sarsılabilirsiniz. Ancak bu sarsılma anında emniyet kemeriyle nasıl stabil bir durumda kalacağınızı hissedersiniz. Bu da ehliyetinizi aldıktan sonra emniyet kemerinize daha fazla güvenmenize destek verir. Bunun yanı sıra simülasyon eğitiminde direksiyon hocanız, koltuğunuzu nasıl ayarlamanız gerektiğini size gösterirken, emniyet kemerini de nasıl bağlamanız gerektiğini de size anlatır. Bu sayede, emniyet kemerinin sizi nasıl güvende tutacağını öğrenirsiniz.

Trafikte güvenliğin artırılması için sürücü adaylarına gerçekçi bir deneyim yaşatacak olan yeni ehliyet sistemi, tüm sürücü kurslarında var olan müfredata ek olarak verilecek. Bu eğitimi yazılı sınavdan geçen adaylar alabilecek. Eğitim tamamlandıktan sonra da adayın direksiyon dersleri başlamış olacak. Böylece sürücü adayları, direksiyon derslerine başlamadan önce emniyet kemerini neden ve nasıl kullanması gerektiğini deneyimleyecek. Direksiyon sınavında sınav komisyonu diğer etkenlerle birlikte, aday sürücünün emniyet kemerini bağlama şeklini, koltuğun doğru ayarlayıp ayarlamadığını incelemeye devam edecek.

Emniyet kemeri takmanın faydalarını ve sizi nelerden koruduğunu öğrenmek için tıklayın!

Emniyet Kemeri Simülasyonu Eğitimi Nedir?

Emniyet kemeri simülasyonu eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni yönetmeliğe göre sürücü adaylarına emniyet kemerini kullanma alışkanlığını kazandırmak için verilen programdır. Bu program ile sürücü adaylarının uygulamalı eğitimler alarak teorik bilgilerini pekiştirmesi hedeflenir. Aynı zamanda emniyet kemerini kullanmama durumunda yaşanabilecek olumsuzluklar anıları bir simülatör yardımıyla adaylara gösterilir.

Yayınlanan yönetmeliğin yeni maddesi, bu eğitimin yayım tarihinden 2 yıl sonra yürürlüğe gireceğini ifade eder. Bu durumda emniyet kemeri simülasyon eğitimlerinin en geç 2 yıl sonra başlayacağı öngörülür. Ancak sürücü kurslarında bu eğitim, 2024 yılından önceki sürücü adayları için daha erken de başlayabilir. Ehliyet alma süresi ise sürücü adaylarının yaşayacağı bu deneyim ile daha uzun olabilir.

Ehliyet Sınavı Sorumluları için Ehliyet Simülatörü Hizmet İçi Eğitimi

En az 3 yıldır ehliyet sahibi olan ön lisans ve lisans mezunları ve Milli Eğitim Bakanlığı personelleri teorik ve pratik eğitimler aldıktan sonra ehliyet sınavı sorumlusu olarak görev alır. Ehliyet sınavı sorumluları, direksiyon sınavı sırasında sürücü adayını değerlendirir. Resmi gazetede yeni yayınlanan yönetmeliğe göre ehliyet simülatörü eğitimi için sınav sorumluları da hizmet içi eğitim alacak.

‘’2022’de sürücü kursu fiyatlarını öğrenmek için tıklayın!

Ehliyet Sınavı Sorumluları için Hizmet İçi Eğitim Nedir?

Hizmet içi eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı personelinin meslekleri ile ilgili olan becerileri ve performanslarının geliştirilmesi için dönem dönem planlanan programlardır. Bu programlar var olan bir mevzuatta herhangi bir değişiklik yapıldığında da organize edilebilir. Ehliyet sınavı sorumluları için hizmet içi eğitim de sınav sırasında yaşanabilecek senaryolara, araçları tanımaya ve sürüş yetkinliklerine dayanır. Her eğitimin sonucunda ehliyet sınavı sorumlularına sertifika verilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni alınan kararla da 2013’den önce ehliyet sınavı sorumlusu belgesi almış olup halihazırda kamuda çalışanlar, önümüzdeki 6 ay içinde hizmet içi eğitim alacak. 2022 yılının Eylül ayından itibaren başlayan bu 6 aylık süreç içerisinde hizmet içi eğitimi almayan sınav sorumluları, direksiyon sınavı komisyonunda görev alamayacak.

Otonakit, aracını satmak istersen herkese online fiyat sunar. Sorunsuz hizmet için siz de Otonakit’ten teklif alın, aracınızı hızlı ve kolay bir şekilde satmanın ayrıcalığını yaşayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler