Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Sınıf Ehliyetle Hangi Araç Kullanılır?

b sınıfı ehliyet, a sınıfı ehliyet, e sınıfı ehliyet

Ehliyet, sürücülerin yasal bir şekilde araç kullanıp trafiğe çıkmasını sağlayan bir yeterlilik belgesidir. Ehliyeti olmayan kişiler trafiğe çıkarak araç kullanamaz. Ehliyet almak isteyenler bir sınava tabi tutulur ve bu konudaki yeterlilikleri ölçülür. Bu sınavı başarı ile tamamlayabilen kişiler, ehliyet alabilir ve istedikleri gibi araba sürebilir. Farklı ehliyet sınıfları vardır. Ehliyet grupları ehliyet belgesinin kapsama alanını belirtir. Her bir ehliyet sınıfı farklı bir araç tipi içindir. Tek bir ehliyet alarak bütün araç tiplerini sürmen mümkün değildir. Aynı anda farklı sınıflardan birden fazla sayıda ehliyet alabilmen mümkündür.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Ehliyet sınıfları çok sayıda sürücü tarafından merak edilen konulardandır. Günümüzde yürürlükte olan birden fazla sayıda ehliyet sınıfı bulunur. Ehliyet sınavına girerek alabileceğin ehliyet sınıfları şu şekildedir:

● M: Motorlu bisikletler için geçerlidir.

● A1: 125 cc’ye kadar olan motosikletler için geçerlidir.

● A2: 35 kw’yi geçmeyen motosikletler için geçerlidir.

● A: 35 kw’yi geçen motosikletler için geçerlidir.

● B1: Dört tekerli motosikletleri kapsar.

● B: Otomobil ve kamyonetleri kapsar. En yaygın kullanılan ehliyet sınıfıdır.

● BE: Römorklu otomobil ve kamyonetler için geçerlidir.

● C1: 7500 kg’a kadar olan kamyon ve çekiciler için geçerli olan ehliyet sınıfıdır.

● C1E: 12000 kg’a kadar olan kamyon ve çekicileri kapsar.

● C: Kamyon ve çekiciler için olan ehliyet sınıfıdır.

● CE: Römorklu kamyon ve çekiciler içindir.

● D1: Minibüs için gereken ehliyet sınıfıdır.

● D1E: Römorklu minibüs için gereklidir.

● D: Minibüs ve otobüsü kapsayan ehliyet sınıfıdır.

● DE: Römorklu minibüs ve otobüs içindir.

● F: Lastik tekerlekli traktör için geçerlidir.

● G: İş makinelerini kapsayan ehliyet sınıfıdır.

Motosiklet Sınıfları

Motosikletler, trafiğin ve özel araçlaşmanın yoğun olduğu günümüzde çok sayıda sürücü tarafından kullanılır. Motosiklet sürebilmek için motosikletleri kapsayan sınıftan bir ehliyet alman gerekir. A sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusu sürücüler tarafından yaygın olarak merak edilir. A sınıfı ehliyet motosikletler içindir. Günümüzde kullanılan 5 farklı motosiklet ehliyet sınıfı bulunur. Bu sınıflar motosikletin büyüklüğüne ve sürücünün yaşına göre değişiklik gösterir. Motosiklet kullanmak için alabileceğin ehliyet sınıfları şu şekildedir:

● M: En düşük ehliyet sınıfıdır. Motorlu bisikletleri kapsar. Bu ehliyeti almak için en az 16 yaşını doldurmuş olman gerekir. M sınıfı ehliyet 10 yıl geçerlidir.

● A1: 125 cc’ye kadar olan motosikletler içindir. Bu ehliyet 10 yıl geçerlidir ve en az 16 yaşında olman gerekir.

● A2: 35 kw’yi geçmeyen motosikletleri kapsar. Bu ehliyeti almak için en az 18 yaşında olmalısın. Bu ehliyetin geçerliliği ise 10 yıldır.

● A: 35 kw’yi geçen motosiklet sürücüleri için olan ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyeti alabilmek için en az 20 yaşında olmalısın. Ayrıca A sınıfı ehliyet alabilmek için, A2 ehliyet tecrübenin minimum 2 yıl olması gerekir. A sınıfı ehliyetin geçerliliği 10 yıldır.

● B1: B1 ehliyet nedir sorusu yaygın olarak merak edilir. Dört tekerleği bulunan motosikletleri kapsar. B1 ehliyet 10 yıl geçerlidir ve alabilmek için en az 16 yaşında olman gerekir.

Otomobil ve Kamyonet Sınıfları

Günümüzde kullanılan iki farklı otomobil ve kamyonet ehliyeti bulunur. Bu ehliyet sınıfları kullanılacak olan otomobil ve kamyonetin özelliklerine göre farklılık gösterir. Günümüzde uygulamada olan kamyonet ve otomobil ehliyet sınıfları şu şekildedir:

● B: Araba ehliyeti olarak da bilinen ehliyet sınıfıdır. Otomobil ve kamyonet sürebilmek için alman gereken otomobil ehliyet sınıfı günümüzde en yaygın kullanılan ehliyet sınıfıdır. B sınıfı ehliyet 10 yıl boyunca geçerlidir ve almak için en az 18 yaşında olman gerekir.

● BE: Römorku bulunan otomobil ve kamyonet kullanan kişilerin alabileceği ehliyet türüdür. Bu ehliyeti almak için B sınıfı ehliyetinin olması gerekir. BE sınıfı ehliyet 10 yıl geçerlidir ve almak için en az 18 yaşında olman gerekir.

Kamyon ve Tır Sınıfları:

Günümüzde kullanımda olan kamyon ve tır ehliyet sınıfları şu şekildedir:

● C1: 7500 kg’a kadar olan kamyon ve çekicileri kapasyan ehliyet sınıfıdır. C1 sınıfı ehliyeti 5 yıl geçerlidir. Bu ehliyeti alabilmek için en az 18 yaşında olmalı ve B sınıfı ehliyet sahibi olmalısın.

● C1E: 1200 kg’a kadar olan kamyon ve çekicileri kapsayan ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyet 5 yıl boyunca geçerlidir. Alabilmek için C1 sınıfı ehliyetinin olması ve en az 18 yaşında olman gerekir.

● C: Kamyon ve çekicileri kapsayan ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyeti alabilmek için 21 yaşının üstünde olmalısın. 5 yıl geçerli olan C sınıfı ehliyeti 5 yıl geçerlidir, aynı zamanda B sınıfı ehliyetinin olması zorunludur.

● CE: Römorklu kamyon ve çekicileri kapsayan ehliyet sınıfıdır. Tır sürebilmek için ihtiyaç duyduğun bu ehliyeti alabilmek için en az 21 yaşında olmalısın. 5 yıl geçerli olan CE sınıfı ehliyeti alabilmek için C sınıfı ehliyetinin olması gerekir.

Otobüs ve Minibüs Sınıfları

Otobüs ve minibüs sürebilmek için ihtiyaç duyacağın dört farklı ehliyet sınıfı bulunur. Otobüs ve minibüs ehliyet sınıfları şu şekildedir:

● D1: D1 ehliyet hangi araçları kullanır konusu sürücülerin yaygın olarak merak ettiği konulardandır. Minibüs sürebilmek için ihtiyaç duyduğun ehliyet sınıfıdır. 5 yıl geçerli olan D1 sınıfı ehliyeti alabilmek için en az 21 yaşında olmalı, aynı zamanda da B sınıfı ehliyet sahibi olmalısın.

● D1E: Römorklu minibüsleri kapsayan ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyeti alabilmek için en az 21 yaşında olmalısın. Bir diğer zorunluluk da D1 sınıfı ehliyetinin olmasıdır. D1E sınıfı ehliyet 5 yıl geçerlidir.

● D: Minibüs ve otobüsleri aynı anda kapsayan ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyeti alabilmek için en az 24 yaşında olman gerekir. 5 yıl geçerli olan D sınıfı ehliyet alabilmek için B sınıfı ehliyetinin olması zorunludur.

● DE: Römorklu minibüs ve otobüsleri kapsayan sınıftır. Bu ehliyeti alabilmek için en az 24 yaşında olmalı ve D sınıfı ehliyet sahibi olmalısın. DE sınıfı ehliyet 5 yıl geçerlidir.

Traktör Sınıfı:

Traktörler için alabileceğin bir adet ehliyet sınıfı bulunur. F sınıfı ehliyet traktörleri sürebilmeni sağlar. Lastikli tekerlekli traktörleri kapsayan F sınıfı ehliyeti alabilmek için en az 18 yaşında olmalısın. F sınıfı ehliyet 10 yıl geçerlidir.

İş Makinesi Sınıfı

İş makinesi kullanabilmek için alman gereken ehliyet sınıfı G sınıfıdır. 10 yıl geçerli olan G sınıfı ehliyeti alabilmek için reşit olman gerekir.

Ehliyet Sınıfları Yaş Sınırı Nedir?

Farklı ehliyet sınıfları farklı araç tiplerinin sürülebilmesini sağlar. Ehliyet sınıflarının farklı yaş sınırları bulunur. Bir ehliyet sınıfını alabilmek için, ehliyet sınıfının gerektirdiği yaş sınırını sağlamalısın. Ehliyet sınıfları ve gerektirdikleri yaş sınırları şu şekildedir:

● M: 16

● A1: 16

● A2: 18

● A: 20

● B1: 16

● B: 18

● BE: 18

● C1: 18

● C1E: 18

● C: 21

● CE: 21

● D1: 21

● D1E: 21

● D: 24

● DE: 24

● F: 18

● G: 18

Ehliyet Aldıktan Sonra Hangi Ehliyet Sınıfı Kaç Sene Geçerlidir?

Ehliyet sınıfları, yaş sınırı ve kapsama bakımından ayrılırken, aynı zamanda geçerlilik süresi olarak da farklılık gösterir. Bazı ehliyet sınıfları 10 yıl geçerli iken bazıları 5 yıl geçerlidir.

Ehliyet yenileme süreci ile ilgili bilgi almak için hemen tıklayın.

5 yıl geçerli olan ehliyet sınıfları:

 • C1
 • C1E
 • C
 • CE
 • D1
 • D1E
 • D
 • DE

10 yıl geçerli olan ehliyet sınıfları:

 • M
 • A1
 • A2
 • A
 • B1
 • B
 • BE
 • F
 • G

Ehliyet alma süreci hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler