Ehliyet Yenileme 2022: Yeni Sürücü Belgesi

ehliyet yenileme ücreti, yeni ehliyet

Sürücü belgeleri de diğer pek çok belge gibi çağın gereklerine uygun şekilde düzenlenmeye başladı. Daha modern ve kullanışlı özelliklere sahip ehliyetler, çeşitli işlemler sonucunda yenilenebilir. Ehliyet sahiplerinin 2022 yılında eski ehliyetlerini yenilemeleri için bazı belgeler gereklidir. Bu süreçte talep edilen tüm belgeleri ve ehliyet yenileme sürecinin nasıl ilerlediğini öğrenmek ister misiniz? Ehliyet nasıl yenilenir sorusunun cevaplarına hemen şimdi ulaşabilirsiniz.

   Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni ehliyet sistemine geçilmesi durumunda eski ehliyetler son kullanma tarihinden sonra geçerliliğini yitirecektir. Bu nedenle ehliyet yenileme işlemini mutlaka gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde bu gecikme nedeniyle idari para cezasına tabi tutulursunuz. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılır. Bu kurumun internet sitesi üzerinden ehliyet yenileme randevu seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ALO 199 Nüfus Müdürlüğü Destek Hattı’nı da randevu almak için kullanabilirsiniz. Randevuya gitmeden önce bazı belgeleri önceden hazırlamanız gerekir. Ayrıca ehliyet yenileme için talep edilen ücreti de randevuya gitmeden önce yatırmalı ve dekontu diğer belgelerle teslim etmelisiniz. Bu ücret her yıl değişiklik göstermekle birlikte online bankacılık kanalları kullanılarak pratik bir şekilde yatırılabilir.

   2022 Ehliyet Yenilemede Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet yenileme işlemleri için sizden bazı belgeler talep edilir. Bu belge ve evraklardan herhangi biri eksik olduğunda ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle Nüfus Müdürlüğü’ndeki randevunuza aşağıda belirtilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde getirmelisiniz.

 • Sürücü Sağlık Raporu (Aile Hekimliği’nden alınabilir. Ancak Aile Hekimliği’ne gitmeden önce e-devlet portalı üzerinden Sağlık Raporu formu doldurmanız gerekir.)
 • Adli Sicil Belgesi (Nüfus memuru tarafından sistem üzerinden kontrol edilecek bu belgeyi e-devlet portalından temin edebilirsiniz.)
 • 1 biyometrik fotoğraf
 • Sürücü Belgesi
 • Kimlik Belgesi
 • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli, Vakıf Payı
 • Kan grubu belgesi

2022 Ehliyet Yenileme Harcı Ne Kadar?

2022 yılı için belirlenen ehliyet yenileme harçları kayıp ya da çalıntı durumlarında ve yenileme işlemlerinde farklılık gösterir. Eski tip ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız 13+2 TL ödemelisiniz. Yeni tip ehliyetinizi değiştirerek yenilemek istiyorsanız 280+60 TL ödemeniz gerekir. Kayıp ve çalıntı durumunda ödenmesi istenen ücret de aynıdır. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almadıysanız zayi, kayıp, çalıntı ve yenileme için 15 TL sürücü belgesi yenileme ücreti ödemeniz yeterlidir. Yeni tip ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet sahibi olan kişiler, yeni tip ehliyet kullanmaktadır. Yeni tip ehliyete sahipseniz kayıp, çalıntı, zayi ve yenileme işlemleri için 340 TL’ye ek olarak vakıf ve değerli kağıt payını da ödemeniz beklenmektedir. Yaptığınız bu ödemeleri dekontla belgelendirerek Nüfus Müdürlüğü’ndeki randevunuza götürmeniz gerekir.

Yeni Ehliyetler İçin Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karara göre 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen ehliyetler eski tip sınıfına girer. Eski tip ehliyetlerin 31 Aralık 2022’ye kadar yenilenmesi gerekmektedir. Bu tarihten itibaren eski tip ehliyetler geçerliliğini kaybedecektir. Bu nedenle ehliyet yenileme son tarihten önce yapılmalıdır. Ehliyet yenileme için gerekli belgeleri tamamlayarak dilediğiniz bir nüfus müdürlüğünde yeni tip ehliyet başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet değiştirmek için belirlenen son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2022’ye kadar randevu almanız gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden (nvi.gov.tr) ya da ALO 199 hattından ehliyet değişim randevusu alabilirsiniz. Sizden talep edilen tüm evrakları randevunuza götürerek yeni tip ehliyete sahip olmak için gerekli süreci başlatabilirsiniz.

2022 Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankalara Yatırılır?

Ehliyet yenilemek için belirlenen ücretleri Trafik Vakfı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile protokol yapılan bankalara yatırabilirsiniz. Banka şubelerine gidebileceğiniz gibi online bankacılık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Dijital dekontlar çıktı alınarak gerekli evraklar arasına eklenebilir. 2022 ehliyet yenileme ücretlerini aşağıdaki bankalardan herhangi birine yatırmak mümkündür.


 • PTT Bank
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Aktif Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Garanti Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • T.C Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası

Eski Ehliyet Geçerlilik Süresi Nedir?

1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş tüm ehliyetler eski tip olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra alınan ehliyetler ise yeni tip ehliyet grubundadır. 31 Aralık 2022 tarihinden sonra eski tip ehliyetler geçerli olmayacağı için sürücü belgenizi bu tarihten önce mutlaka yenilemeniz gerekmektedir. Ehliyet ve kimlik birleştirme özelliğine sahip bu sürücü belgeleri başvurunuzdan sonra belirttiğiniz adrese teslim edilmektedir.

Sürücü Belgeleri Kaç Günde Gelir?

Ehliyet yenileme belgelerini Nüfus Müdürlüğü’ne teslim ettikten sonra sürücü belgesi yenileme işlemleri başlatılır. Ancak yeni tip sürücü belgeleri Nüfus Müdürlüğü’ndeki randevunuzda hemen teslim edilmiyor. Çipli ehliyet olarak da bilinen yeni tip ehliyetlerin basımı Ankara’da yapılarak beyan ettiğiniz adrese PTT Kargo aracılığı ile gönderiliyor. Başvurunuzdan sonra ortalama bir hafta içerisinde yeni tip ehliyetinizi teslim alabilirsiniz. Ayrıca dijital ehliyet yenileme sonrasında teslimat için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Geçici Sürücü Belgesi Veriliyor mu?

Talep ettiğiniz yeni tip sürücü belgesi elinize ulaşana kadar geçici sürücü belgesi alabilirsiniz. Yeni tip ehliyetiniz size teslim edilene kadar araç kullanacaksanız mutlaka geçici ehliyetinizi almalısınız. Bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü vermektedir. Geçici sürücü belgesine ihtiyaç duyuyorsanız talebinizi bu kuruma iletmeniz gerekir. Geçici sürücü belgesi 15 gün geçerliliğe sahiptir. Bu belgenin de ortalama olarak 1 hafta içerisinde elinize ulaşması beklenmektedir. Ancak teslimat süresi uzarsa Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak geçici sürücü belgesinin geçerlilik süresini uzatma hakkınız mevcuttur. Bu belgeyle yasal koşullarla araç kullanabilirsiniz. Ancak resmi işlemler söz konusu olduğunda bu belge her kurumda geçerliliğe sahip değildir. Bu nedenle öncelikle asıl ehliyetin size ulaşmasını beklemelisiniz.

Yeni Tip Sürücü Belgesinin Özellikleri Nelerdir?

Yeni ehliyetlerde güvenlik için özel detaylar barındıran değişiklikler mevcuttur. Yeni tip sürücü belgeleri polikarbonat malzemeden yapılmıştır. Lazer baskı kullanılan yeni tip ehliyetlerde mikro harfler ve özel renkler bulunmaktadır. Bu karmaşık tasarım, kartın içerisinde ultraviyole ışıkla görülebilen şekil ve yazılara yer verir. Ayrıca ehliyet kartında renkli güvenlik mürekkepleri, Guilloche ve gökkuşağı baskı teknikleri kullanılmaktadır. Guilloche tekniği aynı zamanda banknot baskısında da yararlanılan çok ince yazı ve çizgileri içerir. Böylece ehliyetiniz kopyalanmaya ve sahteciliğe karşı yüksek güvenlik önlemleri ile korunmuş olur. Ehliyet üzerinde baskı, tarama ya da kopyalama yapılarak ile kartın taklit edilmesi engellenir. Biyometrik fotoğrafınız bu kart üzerine özel lazer baskı tekniği ile işlenir ve silinmez. Bu baskı tekniği sayesinde fotoğraf üzerinde oynama yapılamaz. Kopyalamaya karşı önlem olarak eklenen özel hologram da ekstra güvenlik sunar. Fotoğrafın yer aldığı kısmın arka planında aynı zamanda da bir güvenlik tasarımı bulunur. Yeni tip çipli sürücü belgeleri ehliyet kimlik birleştirme özelliğine de sahiptir. Siz de aracınızı özel tekliflerden ve fırsatlardan yararlanarak sorunsuz bir şekilde satmak istiyorsanız, Otonakit’i güvenle tercih edebilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler