Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım 2022?

ehliyet kayıp ücreti, ehliyet kayıp, ehliyetimi kaybettim

Ehliyet kaybetmek trafikte aktif olarak motorlu araç kullanan her sürücünün başına gelebilecek bir durum olabilir. “Ehliyetimi kaybettim ve ne yapmalıyım?” diyorsanız öncelikle sakin kalmalısınız, panik yapmamalısınız. Çünkü kayıp ehliyet için yapmanız gerekenler son derece basit işlemlerdir. Hızlı aksiyon alınabilecek işlemlerle sürücü belgenizi kayıp ya da çalınma durumlarına karşın tekrar kolaylıkla temin edebilirsiniz. Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgileri detaylı bir şekilde inceleyerek, kayıp sürücü belgesi yenileme süreci hakkında merak ettiğiniz yanıtlara ulaşabilirsiniz.

Kaybolan veya Çalınan Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Ehliyetinizi kaybettiğinizi anladığınız anda zaman kaybetmeden aşağıdaki adımları izlemeye başlayabilirsiniz:

 • Önce Sağlık Raporunuzu Alın: Sürücü belgesini kaybeden ya da çaldıran kişilerin bilmesi gereken ilk madde, sağlık raporu almaları gerektiğidir. Sağlık raporu sanılanın aksine sadece ehliyete ilk defa başvuru yaparken alınan bir belge değildir. Hatta sürücü belgenizi kayıp ve çalınma durumları dışında herhangi bir nedenle yenilemeniz gerekiyorsa bile sağlık raporunu yeniden almanız zorunludur. İlk defa ehliyet alınan dönem ile ehliyet yenileme dönemi arasında uzun yıllar olabileceği için sağlık raporunun tekrar alınması bu aşamada oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle önce size en yakın sağlık merkezi ya da hastaneden sürücü olmanıza engel olacak bir sağlık sorununuz olmadığını gösteren sağlık raporunuzu temin etmelisiniz.
 • Nüfus Müdürlüğünden Randevunuzu Alın: Sağlık raporunuzu aldıysanız şimdi sırada Nüfus Müdürlüğünden randevu alma işlemi var. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesi olan “https://randevu.nvi.gov.tr/” üzerinden kendiniz online randevu alabilir ya da ALO 199 telefon hattı üzerinden çağrı merkezi aracılığıyla randevu oluşturma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesinden online randevunuzu alırken “Sürücü Belgesi Randevu Al” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Randevu alma süreci toplamda 5 aşamada tamamlanır. Önce ad soyad, kimlik ve telefon no, doğum tarihi ve güvenlik kodu bilgilerini girilerek ilk aşamayı tamamlanır. Ardından işlem yapmak için il ve ilçe nüfus müdürlüğü seçimlerini yapılır. İşlem yapacak kişi tercihi de yapıldıktan sonra tarih ve saat seçilerek ilgili kişinin cep telefonua gelecek onay kodunu sisteme girilip randevu alma işleminizi sonlandırılabilir.
 • Yeni Ehliyetiniz için Gerekli Ücret Ödemenizi Yapın: Nüfus Müdürlüğü randevusuna gitmeden önce ehliyet için ödemeniz gereken bir ücret bulunmaktadır. Ehliyeti kaybetme ya da çaldırmanın bir cezası bulunmaz. Ancak “Polis Vakfı hizmet bedeli” ve “değerli kağıt bedeli” adı altında yapılan ödemeler mevcuttur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise kaybettiğiniz ehliyetin yeni tip çipli ehliyet ya da eski tip ehliyet olmasına göre ücretlendirmenin değişecek olmasıdır. Çipli olarak basılan yeni tip ehliyet ile eski tip ehliyet arasındaki farklardan biri de yenileme aşamasında ödenecek tutarlar diyebiliriz.
 • Gerekli Belgelerinizi Hazırlayın: Nüfus Müdürlüğüne giderken yanınızda nüfus cüzdanınız, 1 adet biyometrik fotoğrafınız, sağlık kuruluşundan aldığınız sağlık raporunuz, kan grubu kartınız ve ödemeyi yaptığınızı gösteren makbuz ya da belgeyi götürmelisiniz. Ehliyetin yeniden alınması için dilekçe yazma ve parmak izi tanımlama işlemleri ise Nüfus Müdürlüğü’nde başvuru sırasında sizden alınacaktır.
 • Geçici Sürücü Belgenizi Alın: Belgeleri tamamlayıp ödemeyi yaptıktan sonra Nüfus Müdürlüğü’nden başvurunuzu tamamlayıp geçici ehliyet belgenizi alabilirsiniz. Sistemde ehliyet başvurunuzun başarılı olarak sonuçlanmasıyla 15 gün geçerliliği olan geçici sürücü belgenizi e-devlet üzerinden alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaparak “Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama” sayfasından belgenizi çıktı alarak temin edebilirsiniz.

Herhangi bir sebeple sağlık raporu alamadığınız ya da diğer gerekli belgeleri temin edemediğiniz bir durum olduğunda Nüfus Müdürlüğündeki randevunuzu iptal edebilir, eksik belgelerinizi tamamladığınızda sistemden yeni bir tarih ve saate randevu alabilirsiniz. Eksik belge ile randevuya gitmeniz halinde ehliyet başvurunuz yarım kalabilir.

Ehliyet yenileme yazımızı okuyun.

Ehliyetimi Kaybettiğimde İlan Vermek Zorunda mıyım?

Ehliyeti kaybetme ya da çaldırma durumunda eski sistemde Resmi Gazeteye ilan vermek gerekiyordu. Ancak yeni sistem ile birlikte işlemler Nüfus Müdürlüklerinde yapıldığı için ilan verme işleminin gerekliliği de ortadan kalkmış oldu.

Kayıp Ehliyet, Başvurudan Sonra Ne Zaman Gelir?

Başvuru sonrası aldığınız geçici sürücü belgesinin geçerlilik süresi 15 gündür. Bu süre bittiğinde geçici belgeyi kullanamazsınız. Yeni sürücü belgeniz 15 günlük süre içerisinde adresinize kargo ile gönderilir.

Kayıp Ehliyet Çıkarmak için İstenen Belgeler

Kayıp ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüğünden almış olduğunuz randevuya gitmeden önce aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmalısınız:

 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Biyometrik fotoğraf (1 adet)
 • Sağlık merkezinden temin edilen sağlık raporu
 • Kan grubunu gösteren kart (kan grubunuzu bilmiyorsanız temin etmelisiniz)
 • Gerekli ücretlerin ödendiğine dair makbuz veya belge

Başvuru sırasında talebiniz doğrultusunda sizden ıslak imzalı dilekçe yazmanız istenebilir. Dilekçe hazırlama ve parmak izi tanımlama işlemlerinizi de randevu anında gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet almak için gerekli belgeler yazımızı okuyun.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Ehliyetsiz araba kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince yasaktır ve suç teşkil eder. Sürücü belgesi yanında olmadan trafiğe çıkan kullanıcıya ise idari para cezası uygulanır. Ceza bedeli 2022 yılı için 3674 TL olarak belirlenmiştir. Trafik cezasını, kendisine bildirilmesinden itibaren 15 gün içerisinde ödeyen sürücüler %25 indirim hakkından yararlanabilir.

Ehliyeti Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgenizi kaybetmeniz ya da çaldırmanız halinde bir ceza ödeme durumunuz oluşmaz. Ancak yeni sürücü belgesi için başvuru yaparken banka veya PTT şubelerine ödemeniz gereken bir meblağ çıkacaktır. Bu meblağ ise temel bir farkla sürücü belgenizin yeni ya da eski tipli olmasına göre değişkenlik gösterir. Peki kayıp ehliyet yenileme ücreti nedir?

 • Eski tip sürücü belgeleri için: Sürücü belgesi 01.01.2016 tarihinden önce düzenlendiyse 15 TL vakıf hizmet bedeli ve değerli kâğıt bedeli ödenmesi gerekir. Toplamda 15 TL olan harç ödemesinin 2 TL’si Polis Vakfı hizmet bedeli olarak Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı hesaplarına yatırılmaktadır. Geriye kalan 13 TL ise değerli kâğıt bedeli adıyla vergi tahsil yetkisi bulunan bankaların hesaplarına yatırılmaktadır. Anlaşmalı bankalar sayesinde gerçekleştirilen ödemelerde hesap numarası belirtmenize gerek kalmaz. İşlemler tamamlandıktan sonra 10 yıl boyunca geçerli yeni tip çipli sürücü belgenize sahip olabilirsiniz. Ücretler yıllara göre değişiklik gösterebilir.
 • Yeni tip sürücü belgeleri için: 01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olan yeni tip çipli sürücü belgesinin kaybolması haline toplamda 345 TL’lik yenileme ücreti talep edilir. Bu ücretin 65 TL’si Polis Vakfı hizmet bedeli, 280 TL’si ise değerli kâğıt bedeli olarak ödenir. Devlet bankaları kanalıyla yapılan ödemeler de ayrı ayrı değil, bir seferde tahsil edilir.

Ehliyet Kayıp Ücretini Hangi Bankalara Yatıracaksınız?

Sürücü belgeleri ücretleri Trafik Vakfı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her yıl yapılan protokol ile ödeme kabul eden Kamu Bankaları’na ve Özel Bankalar’a ödenebilir. Bu süreçte bakanlıklar ve bankalar arasında yapılmış olan bir protokol olduğu için sürücüler çıkacak tutarı ödemek zorundadır. Ödemenizi yaptıktan sonra makbuzunuzu saklamayı ihmal etmeyin. Aşağıda hazırladığımız listeden ödeme yapabileceğiniz Kamu Bankaları’nı ve Özel Bankalar’ı bulabilir ya da isterseniz PTT Bank ve PTT şubeleri üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • VakıfBank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Akbank
 • Aktif Bank
 • ING
 • Şekerbank
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Garanti BBVA
 • DenizBank
 • PTT Bank
 • PTT Şubeleri

Kayıp Ehliyet Ücretini İnternetten Nasıl Yatırırım?

Ehliyet yenileme ücretini, İnternet Bankacılığı üzerinde yer alan “Vergi ve Resmi Kurumlar” menüsündeki sürücü belgesi tahsilatları sekmesinden yatırabilirsiniz. Trafik Vakfı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı protokolü bulunan bankaları tercih edebilir ya da dilerseniz PTT Bank hesabınız varsa kullanabilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra yine online olarak dekontunuza erişebilir ve çıktı olarak alabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Kayıp Ehliyet Ücretini Yatırma

İnternet Bankacılığı ile ödeme sırasında “Belge Yenileme” ya da “Yeni Tip Belgenin Yenilenmesi” adımlarından size uygun olanı seçtikten sonra ödemeyi banka hesabı veya kredi kartı seçeneklerinden birini seçerek tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme, sanal pos ile gerçekleştiği için güvenli bir ödeme yöntemidir.

Siz de ehliyetinizi edindikten sonra arabanızı satmayı düşünüyorsanız güvenilir hizmetiyle öne çıkan Otonakit’ten hemen teklif alabilirsiniz!

https://yeni-kimlik.com/ehliyetimi-kaybettim-ne-yapmaliyim.html

https://www.kamupersoneli.net/275923/2022-ehliyetsiz-arac-kullanma-cezasi-ne-kadar/

Arabam Kaç Para

Etiketler