Elektrikli Araba Citroen Ami Mart Ayında Türkiye Pazarında

Citroen Ami, elektrikli araç

Elektrikli araç modelleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Citroen markasının Ami modeli olarak biliniyor. Şehir içinde ve trafikte oldukça başarılı bir performans gösteren araç, uygun fiyatı ve düşük bakım maliyeti ile birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Akıllı tasarımı ile ilgi odağı olmayı başaran Citroen Ami; panoramik tavanı, geniş ön camı ve yan camları ile kullanıcılara daha ferah bir ortam sağlıyor. Çevre dostu olması ile bilinen Citroen elektrikli araba, şehirlerdeki trafiği daha çekilir hale getiriyor. Yüzde yüz elektrikli bir araç olan Citroen elektrikli otomobil modeli, günlük kullanımlar için oldukça ideal olma özelliğini de taşıyor. 70 kilometre menzili olan araç, bireyleri iş yerine ve toplantılarına rahatlıkla götürebilir. Arabanın sürüş seçicisinde D, N ve R düğmeleri yer alıyor. Bu düğmeler sayesinde farklı modlara geçiş yapılabiliyor. Citroen tarafından üretilen bu modeli, 16 yaşından büyük ve B1 sınıfı ehliyete sahip herkes rahatlıkla kullanabiliyor. Öte yandan kompakt yapısı ile bilinen elektrikli araç, hemen her yaştan birey tarafından kısa yolculuklar için rahatlıkla kullanılabiliyor. Elektrikli motosiklet sınıfında yer alan Citroen Ami, köprü ve otoyollarda kullanılamıyor.

Citroen Ami Teknik Özellikler

Elektrikli otomobil modelleri arasında önemli bir yere sahip olan Citroen Ami, saatte 45 kilometre hızla gidebiliyor. 2020 yılında üretimine başlanan araç, çevre dostu önden çekişli araç çeşitleri arasında yer alıyor. Hatchback gövde tipine sahip olan Citroen Ami Türkiye modelinde 2 koltuk ve 2 kapı bulunuyor. Elektrikli motor gücünün 8 beygir olduğu bilinen bu aracın ağırlık oranı ise 60,6 kg/bg olarak dikkat çekiyor. Önden çekişli mini elektrikli arabalardan biri olan Citroen Ami’de 14 inçlik jantlar tercih ediliyor. Lityum İyon bataryası ile ilgi çeken elektrikli arabanın batarya kapasitesi 5,5 kWh olarak biliniyor. Bu sayede araç, 70 kilometrelik bir mesafeyi tek şarjla gidebiliyor. 63 litre bagaj hacmiyle bilinen aracın bagajı, birçok eşyayı içine kolaylıkla alabiliyor. Öte yandan aracın 7,2 metrelik dönüş çapı, şehir içerisindeki virajların daha kolay bir şekilde dönülmesine olanak sağlıyor. Citroen tarafından üretilen elektrikli otomobil modelinin ağırlığı ise 485 kilogram olarak dikkat çekiyor. Güçlü teknik özellikleri ile yüksek performans göstermeyi başaran Citroen Ami fiyat bakımından da makul bir aralıkta yer alıyor.

Citroen Ami Tasarımı ve Sahip Olduğu Teknolojik Özellikleri

Hatchback otomobil modellerinden biri olan Citroen Ami, oldukça kompakt tasarımı ile birçok kişinin ilgi odağı olmayı başarıyor. Buz mavisi rengi ile birçok sürücünün dikkatini çeken otomobilin ölçüleri 241 x 139 x 152 cm olarak biliniyor. Tampon, akıllı eşya koyma yeri ve arka taraftan menteşeli kapı gibi simetrik parçaları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Citroen elektrikli araba, bir park boşluğunun sadece yarısını kaplıyor. Bu sayede kullanıcılar alandan da tasarruf edebiliyor. Modelin jant kapakları ve cam çıtası kaplamaları gibi parçaları için Citroen tarafından kişiselleştirme kitleri sunuluyor. Üstelik bu kitler, son derece kolay bir şekilde monte edilebiliyor. My AMI VIBE tavan kaplaması çeşitleri sayesinde daha zarif ve daha hoş bir görünüm sağlanabiliyor. Ayrıca aracın iç mekânı ve sürücü koltuğu da son derece rahat bir yapıya sahip görünüyor. Öte yandan araçta bulunan sürücü koltuğu ileri çekilerek veya geriye itilerek en rahat sürüş pozisyonu sağlanabiliyor. Aracın yan camları ise ancak yarıya kadar açılabiliyor. Standart bir prize takılarak rahatlıkla şarj edilebilen Ami, özel şarj istasyonuna ihtiyaç duymuyor. Böylelikle bir akıllı telefonu veya dizüstü bilgisayarı şarj eder gibi elektrikli otomobili şarj etmek mümkün oluyor. Öte yandan aracın elektrikli motoru çalışırken sıfır ses ve sıfır emisyon özellikleri ile dikkat çekiyor. Citroen Ami modelinde kullanılan elektrikli ısıtıcı sayesinde aracın içerisi, oldukça sıcak tutulabiliyor. Citroen Ami modelinde bir adet USB bağlantısı da bulunuyor. Bu sayede akıllı telefon modelleri, yolculuk esnasında rahatlıkla şarja takılabiliyor. Ayrıca modelde kullanılan My Citroen uygulaması sayesinde araçla ilgili tüm kayıtlı verilere rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu verilerin arasında güncel sürüş menzili ve kilometre gibi bilgilerin yanı sıra civardaki halka açık şarj istasyonlarının bilgisi de bulunuyor. Tasarım özellikleri ve teknolojik özellikleri ile ilgi odağı olan Citroën Amie fiyat bakımından da makul bir seviyede yer alıyor.

Citroen Ami Türkiye'ye Ne Zaman Geliyor?

En ucuz Citroen araba fiyatları listesine yeni eklenen bir model olan Citroen Ami’nin Mart 2022’de satışa sunulması bekleniyor. Citroen, Ami elektrikli araba modelini satın alan kişilere araçlarını müşterilerin evine veya verdiği başka bir adrese göndermeyi planlıyor. Talebin oluşması durumunda aracın Cargo modelinin de üretilmesi hedefleniyor.

Citroen Ami Türkiye Satış Fiyatı Ne Olacak?

Citroen elektrikli araba fiyatı, Fransa’da 7 bin Euro civarında olduğu biliniyor. Henüz bireysel satışa açılmayan aracın fiyatı, şimdilik net değil fakat Citroen Amie Türkiye fiyatının ise 150 ile 180 bin TL arasında olması bekleniyor fakat aracın fiyatı döviz kurundaki değişikliklere bağlı olarak artabilir. Aracın 2022 yılı içerisinde 1000 adetten fazla satması bekleniyor.

Elektrikli Citroen Ami, Benzinli Araçlara Göre 8 Kat Daha Ekonomik

Ami’nin pillerini tamamen şarj edebilmek için gerekli elektrik maliyeti 6,18 TL olarak biliniyor. Araç ile yüz kilometre gidildiğinde yaklaşık maliyet 8,25 TL olarak ortaya çıkıyor. Yüz kilometrede ortalama bir benzinli araç ise yaklaşık 68 TL’lik yakıt yakıyor. Bu bakımdan Citroen Ami’nin benzinli araç modellerine kıyasla 8 kat daha ekonomik olduğu söylenebilir. Diğer bir deyişle sıradan bir benzinli aracın, Ami kadar ekonomik olabilmesi için 100 kilometrede 0,8 litre benzin yakıyor olması gerekiyor. Öte yandan Citroen Ami’nin tahmin edilen satış fiyatı, diğer Citroen sıfır araç fiyatlarının da çok altında bulunuyor.

Citroen Ami Nasıl Şarj Oluyor?

Elektrikli araçların en büyük sorunlarından biri şarj sorunu olarak biliniyor fakat Citroen Ami modelinde bu soruna etkili bir çözüm bulunmuş gibi görünüyor. 220 Volt güç kaynağı bularak aracın bataryasını oldukça kolay ve hızlı bir şekilde şarj etmek mümkün oluyor. Standart bir priz yardımıyla araç, 3 saat içerisinde yüzde yüze kadar şarj edilebiliyor.

Citroen Ami Sahibi Olmak Toplu Taşımadan Ucuz Mu Olacak?

Citroen sıfır araba fiyatları, diğer araçların fiyatlarına göre yüksek seyretse de Ami modelinin fiyatının nispeten daha düşük olması bekleniyor. Düşük güç tüketimi ile ilgi odağı olan araç, her yüz kilometrede yaklaşık 8,25 TL’lik elektrik harcıyor. Öte yandan toplu taşımanın günlük yaklaşık maliyeti ise 10 TL’nin üzerinde bulunuyor. Böylelikle Citroen Ami sahibi olmanın toplu taşımaya göre daha az maliyetli olduğunu söylemek mümkün gibi görünüyor.

2001 yılından bu yana faaliyet gösteren Otonakit, ikinci el otomobil pazarının bilinen firmalarındandır. Uzman kadrosu ile birçok kişinin ilgi odağı olan marka, müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde sıkça tercih edilir. Hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde aracınızı satmak istiyorsanız, Otonakit’in online fiyatlama hizmetinden siz de faydalanın. Fiyat almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler