Elektrikli Arabalarla İlgili Tüm Merak Edilenler

elektrik araba,elektrikli araçlar, elektrikli araç şarj istasyonu, elektrikli otomobil, elektrikli oto

Elektrikli araçlar sayesinde hayatınızı daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Mazot, petrol gibi akaryakıtlara ihtiyaç duymadan araba sürmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Sağlığa zararlı olan kimyasallarla çalışmadığı için elektrikli araçların çevreye zararı yoktur. Elektrikli araçların içerisinde yanmalı motor yerine elektrik enerjisi ile hareket edebilen motor ve rotor vardır. Araç enerjisini bulundurduğu bataryadan alır ve hareket eder. Elektrikli araçlar hem yakıt tasarrufu yapabilmeyi mümkün kılar, hem de çevreyi korur. Bu sebeple de insanlar tarafından günden güne tercih edilme oranı artmaktadır.

Elektrikli Arabaların Çalışma Prensibi Nedir?

Elektrikli araba motorları, mazot ya da benzin ile çalışan araçlardaki yanmalı motorlardan farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Fosil yakıtların kullanıldığı motorlarda verimlilik oranı düşükken elektrikli araç motorlarında bu durum söz konusu değildir. Yüksek verimlilik, çift yönlü çalışma ve aşınmazlık elektrikli araba motorunun sahip olduğu temel özellikleridir. Elektrikli araçlar içlerinde lityum-iyon pillerinden tasarlanan bataryalara sahiptir. Aracın hareket edebilmesi bu bataryaların kullanımına bağlıdır.

“Elektrikli araba Citroen Ami Mart ayında Türkiye pazarında!” yazımızı okumak için tıklayın.

Elektrikli Araçlar Kendilerini Nasıl Şarj Ediyor?

Günlük hayatta cep telefonlarını şarj ettiğimiz gibi elektrikli araçlar da şarj edilir. Elektrikli araba şarj süresi, güç seviyesine göre farklılık gösterir. Elektrikli araçlarda da lityum-iyon pilleri bulunur. Elektrikli otomobil üç farklı seviyede şarj edilebilir. Bu seviyeler aracı şarj ederken kullanılmakta olan güç çıkışlarını, şarj etme hızını gösterir. Her şarj seviyesinde yüksek ya da düşük güç kullanımını yönetmek için tasarlanan konektör türleri vardır.

Seviye 1 şarj, ev şarjı olarak adlandırılır. En basit ve uygun maliyetli olan şarj etme yoludur. Bu seviye için sadece elektrikli araçlar için tasarlanan özel güç devresi gerekir. Evdeki garaja ya da elektrikli araba park ünitesinde kullanabilirsiniz. Sadece kabloyu uygun olduğu elektrik prizine takmak yeterlidir. Seviye 1 şarj için üç ayaklı fiş ve diğer ucunda da araç için gereken standart J1722 konektör olan Seviye 1 EVSE kablosu kullanılır. Ortalama 8 - 12 saat aralığında araç tamamen şarj olur. Seviye 2 şarjlar halka açık alanlarda olur. Otoparklarda, iş yerlerinde, kamu kuruluşlarının otoparklarında, özel işletmelerde bulunur. Seviye 2 şarj için montaj gerekir. Yaklaşık 9 saatte araç şarj olur. Elektrikli otoyu şarj edebilmenin en hızlı yolu Seviye 3 şarjdır. Seviye 2 şarj ünitesi kadar yaygın değildir. Ancak, yoğun nüfuslu yerlerde bulunur. Bazı elektrikli araçlar seviye 3 şarj için uygun değildir. Bu seviyede elektrikli araçların şarj olması ortalama 20 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Elektrikli Araçlar Nerelerde Şarj Edilebilir?

Elektrikli araçlar hayatın birçok alanında şarj edilebilir. Elektrikli araç şarj istasyonunu tercih edebilir, kendi evinizde ya da iş yerinizde elektrikli aracınızı şarj edebilirsiniz. Halka açık elektrikli şarj istasyonu yapımı günden güne artar. Süpermarket, apartman, halka açık otopark, spor salonu, alışveriş merkezi gibi yerlerde elektrikli aracınızı park ederek şarj edebilirsiniz. Bu sayede yolda kalma gibi korkular yaşamadan gönül rahatlığıyla seyahatinize devam edebilirsiniz. Çeşitli uygulamaları kullanarak yakında bulunan şarj istasyonları bulunabilir. Acil durumlarda kullanabileceğiniz şarj noktaları da bulunduğu için gönül rahatlığıyla elektrikli aracınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Elektrikli Araç İstasyonları Nerelerde Bulunur?

Elektrikli araba şarj istasyonu büyükşehirlerde hemen hemen her yerde bulunur. “Eşarj”, Türkiye’de kurulan ilk elektrikli araç şarj istasyonu imkanı sağlayan firmadır. Türkiye’de elektrikli araçların kullanılmaya başlanması şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da artırır. Türkiye’nin her bölgesinde olan elektrikli araç istastonları 61 ilde 800’den fazla yerde hizmet verir. Elektrikli araçların kullanılmaya başlaması farklı firmalarında bu sektöre girmesini sağlar. Anlaşmalı benzin istasyonları, otoparklar, alışveriş merkezleri, otomobil galerileri, iş yerlerinin otoparkları gibi birçok yerde şarj noktalarına ulaşmak artık mümkündür.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nasıl Çalışır?

Şarj istasyonlarında iki farklı şebeke kullanılır: Alternatif akım ve doğru akım. Alternatif akım (AC), elektrikli bir aracı şarj etmek için en uygun maliyetli olan yoldur. AC tipi istasyonlarda şebekeden gelmekte olan alternatif akım araç üzerindeki dönüştürücüden yardım alarak doğrusal akıma çevrilir ve bataryaya iletilir. Bu tarz yerlerde 22 kW kapasitesine kadar enerji çıkışı sağanır. AC tipi şarj istasyonlarında şarj hızı araçtaki dönüştürücünün kapasitesine bağlı olarak değişir. Bir diğer akım ise doğru akımdır. Doğru akım (DC), yüksek hızlı şarj olarak adlandırılır. 1-4 saat arasında aracın şarjı tam olarak dolar. Maliyeti yüksek olduğu için AC şebekesine göre daha pahalıdır.

Elektrikli Araçlar Evde Şarj Edilir mi?

Elektrikli araçlar, evde şarj edilebilir. Garaja kurulabilen şarj sistemi sayesinde gece boyu elektrikli aracınızı şarj edebilirsiniz. Seviye 2 şarj sisteminden yararlanarak ortalama 8 saatte elektrikli aracınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Elektrikli Arabalar Elektrik Faturasını Nasıl Etkiler?

300.000 km ile 1.000.000 km arası yol gidebildiği bilinir. Elektrikli motoru çalışma prensibi kullanıcılara yakıttan tasarruf etmelerini sağlar. Elektrikli araba ortalama 100 kilometrelik bir mesafede 18 kWh kadar elektrik harcar. Bu rakam ise içten yanmalı motorlarla karşılaştırıldığında oldukça düşük enerji kullanımını gösterir. İçten yanmalı motorlar bir araç için bu sayısının 6 katı daha fazla yakıt harcaması yapar. 100 kilometrelik yol için sadece 24,66 TL ‘lik bir harcama söz konusudur. Yüksek tarifeden hesaplandığında ise 37, 8 TL’lik bir ödemeye ihtiyaç duyulur.

Gelmiş geçmiş en iyi elektrikli araba modelleri için tıklayın.

Elektrikli Arabalar Hangi Parçalardan Oluşur?

Elektrikli araçlarda pil, elektrik motoru, akım dönüştürücü, yedek batarya, şarj girişi, denetleyici, sıcaklık kontrol sistemi ve araç içi şarj ünitesinden oluşur. Elektrikli araçlarda diğer otomobillerden farklı olarak motor, pil ve şarj elektroniği bulunur. Vites kutusu, egzoz sistemi, benzin deposu, debriyaj balatası gibi birçok parça elektrik araçlarında yoktur.

Hibrit arabalar hakkında bilgi almak için tıklayın.

Elektrikli Araba Motoru Bileşenleri Nelerdir?

Elektrikli motorun çalışma prensibinin anlaşılması için motorda bulunan parçaların ne işe yaradığını bilmek önemlidir. Elektrikli araçların motorlarında mekanik parçalar yoktur. Elektromanyetik alan oluşturulur ve bu sayede hareket enerjisi elde edilir. Elektrikli araçların motorları iki ana bileşenden oluşur: Rotor ve stator. Stator, manyetik alan oluşturmakta işe yarar ve stator çekirdeği, bobin gibi parçalar dan oluşur. Rotor ise motorun hareketli parçasıdır. Elektriğin kinetik enerjiye dönüşmesinde işe yarar. Halka şeklinde stator çekirdeğinin içerisine yerleştirilir ve statordaki bobinlerin üretmekte olduğu elektromanyetik alan rotorun tellerinden geçerek hareketli parçayı döndürür.

Elektrikli Araçların Avantajları Elektrikli Araçların Dezavantajları

Elektrikli araçların avantajı olduğu gibi dezavantajı olduğu durumlar da vardır. Elektrikli araçların çevre dostu olması, konforlu sürüş keyfi, yakıt maliyetinin düşmesi, bakım masrafının düşmesi avantajlar arasında sayılabilir. Elektrikli araçlarda benzin gibi zararlı akaryakıtlar kullanılmadığı için havaya insan sağlığını olumsuz etkileyecek gazların salınımı söz konusu değildir. Bu sayede geleceğe daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ortam bırakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda diğer otomobillere göre %75 oranında daha az yakıt harcar. Piyasanın değişken olması, uzun süren şarj süreleri, bazı markalarda pil kirası ücreti gibi durumlar ise dezavantajlar arasında sayılır.

“En ucuz SUV elektrikli araba: Dacia Spring” hakkında yazımızı okuyun.

Otonakit aracınızı sorunsuz, sürprizle karşılaşmadan ve hızlı bir şekilde satmanız için hizmet verir. Elektrikli bir otomobil satın almak için siz de aracınızı satmayı düşünüyorsanız, Otonakit’ten fiyat teklifi alabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler