Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

emniyet kemeri, emniyet kemeri faydaları

Emniyet Kemeri Takmanın Önemini Gerçekten Farkında Mıyız?

Biliyoruz zannettiğimiz hayati önem taşıyan durumlarda gerçekten bilgi sahibi miyiz?

“Zaten yolumuz kısa.”, “Kemer beni çok sıkıyor.”, “Bana bir şey olmaz.” deyip ihmal ettiğimiz, bazen yok saydığımız emniyet kemerinin önemi hayati anlamda oldukça büyük.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ölümle sonuçlanan kazalarda emniyet kemeri kullananların %24,8’i hiç zarar görmezken; kullanmayanların sadece %6,3’ü hayatta kalabiliyor.

“Nasılsa Arka Koltuktayım.” Deyip İhmal Etmeyin

Araştırmalara göre trafik kazalarında arka koltukta emniyet kemeri kullanmak, ölüm riskini %66 oranında azaltıyor. Ağır yaralanmalarda ise, arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini %50 azaltıyor.  Arka koltukta emniyet kemeri takmayan yolcular en çok fırlama riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bunu kafa, yüz, boyun yaralanmaları izliyor. Arka koltukta emniyet kemeri takmayan yolcuların yaralanma riski 2 kat; araçtan fırlama riski ise 7 kat artıyor.

Sadece 50 Km/S Hızdaki Bir Çarpma, 4. Kattan Düşmeyle Eşdeğer

Biliyor musunuz? Sonu ölümle biten trafik kazaların %80’i şimdi bulunduğunuz yerden sadece 30-35km uzaklığa 55-60km/s hızın altında giderken gerçekleşiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nce 1999 yılında Ankara'da trafik yoğunluğunun fazla olduğu 27 kavşakta gözlem yoluyla yapılan bir araştırmada, 40.587 özel araç sürücüsünden 8.557'sinin (%21) emniyet kemeri kullandığı tespit edildi. Bu çalışmada, arka koltukta oturan hiçbir yolcunun emniyet kemeri kullanmadığı rapor edildi. EGM kaza istatistiklerinde 2001 yılında meydana gelen kazaların %88'inin yerleşim alanları içinde meydana geldiği ve yaralanmaların %66'sının, ölümlerin ise %44'ünün bu kazalar sonucu ortaya çıktığı görüldü.

Kemerinizin Sıkışmasından Korkmayın!

Kazalarda emniyet kemeri, sizin araç içinde yerinizden fırlayarak başınızı çarpmanızı engeller. Araçta başınızı çarpmanız bilinç kaybına yol açabilir. Emniyet kemeri takarak bu riskten uzaklaşmış olursunuz ve araçtan dışarı çıkmak sizin için daha kolay ve hızlı olacaktır. Emniyet kemeri takanların, yangın durumunda yaşama şansı 5 kat, suya batma durumlarında ise 3 kat daha fazladır. Emniyet kemerinin sıkışması çok ender görülen bir durumdur.

Milisaniyelere Bağlı Hayatlar

80km/s hızla duvara çarpma sonucu olanlar

 • Çarpışmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi ağırlığının 30 katı kadar bir kuvvetle frenlenir. sürücü ve yolcular kemer ile bağlı değillerse 80 km sürat ile araç içinde harekete devam ederler.
 • 39 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 cm öne doğru fırlamıştır.
 • 44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar.
 • 50 milisaniye sonra araç ve içindekiler üzerinde etkiyen yavaşlatıcı kuvvet 80 G ye ulaşır (yani kendi ağırlıklarının 80 katı büyüklükte bir kuvvet üzerlerinde etki eder).
 • 68 milisaniye sonra sürücü 9 TONLUK bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.
 • 92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar,yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarıya fırlar.
 • 100 milisaniye sonra direksiyon tarafından tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer.
 • 110 milisaniye sonra araç yavaşça geriye çekilmeye baslar.
 • 113 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de ölümcül bir darbe almıştır.
 • 150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur cam,çelik,plastik parçaları yere düşer.
 • 200 milisaniyeden daha kısa bir süre içerisinde her şey biter.
 • Ortaya çıkan enerji inanılmazdır. 80 km/s hız 1 ton ağırlığındaki bir otomobili 30 metre yukarıya fırlatabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Emniyet_kemeri

Dünyada Durum Nasıl?

Avustralya'nın bir eyaleti olan Viktorya'da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirildi. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde, ölümlerde % 37'lik azalma, yaralanmalarda ise % 41'lik azalma, omurilik zedelenmelerinde ise % 27'lik azalma meydana geldiği ortaya çıktı. 1995'te Amerika'da emniyet kemerleri 9.797, hava yastıkları 475, çocuk koruma sistemleri ise 279 kişinin hayatını kurtardı. Kanada'da, 1989'dan bu yana emniyet kemerleri 2.400 kişinin hayatını, 55.000 kişinin yaralanmasını önlemiş, sosyal ve sağlık maliyetlerinde 3 milyon dolar tasarruf sağladı. Yine aynı ülkede ise 1995 yılında ölümlü kazalarda, koruma sistemi kullanmayanların (Emniyet kemeri, araç çocuk koltuğu vs.) % 25'i aracın dışına fırlamıştır.

Cezası 132TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca 2020 yılında emniyet kemeri kullanmamanın cezası 132TL olarak belirlendi. Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar, 132TL ile cezalandırılacak.

Türkiye'de Emniyet Kemeri Mevzuatı Nasıl?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunumuz'un 78. maddesi ile belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Konu ile ilgili düzenlemeler yönetmelikte belirtilmiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan 25.06.1998 tarihli değişiklik ile 2. fıkrasının b, c ve d bendinde değişiklikler yapılmıştır. Bunlar: 

(b) bendi: "Otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazı taşıtlarında sürücüsü ile ön ve arka koltuklarda, minibüslerde ise sürücüsü ile yanında oturan yolcuların; kamyon, kamyonet ve çekicilerde sürücü ve sürücü yanındaki koltuklarda; şehirlerarası otobüslerde (sınıf III) arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında; iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında buluna koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için emniyet kemeri, bulundurulması ve kullanılması mecburidir." 

(c) bendi: "Bu yönetmelik hükümlerine göre 1995 yılı itibari ile ülkemizde imali yapılan veya yurtdışından ithaline izin verilen araçların arka koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullandırılması mecburidir. Bunların dışında kalan ve halen trafikte kullanılmakta olan diğer taşıt sahipleri isteğe bağlı olarak 1 sayılı Cetvel'de yer alan "Emniyet Kemeri"ni numunesine uygun olarak taktırabilirler. Minibüslerin arka koltuklarında, kamyon, kamyonet, çekici ve şehirlerarası otobüslerde emniyet kemeri ile ilgili hükümler 01.08.1998 tarihinden sonra üretilen araçlarda uygulanır. Bu araçlar yerleşim yeri içinde sürülürken gerekli görülenler için emniyet kemeri kullanma mecburiyeti İçişleri Bakanlığı'nca çıkarılacak genelgeler doğrultusunda aranmayabilir." 

(d) bendi: "(b) bendinde sayılan taşıtlarda sürücü yanındaki ön koltukta on (10) yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır."

Ceza konusu ise 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun'un 78/1-a maddesinde düzenlenmiştir. Kanuna göre otomobil ve minibüs cinsi taşıtlarda emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlar para cezası ve 5 ceza puanı ile cezalandırılmıştır.

 http://www.trafik.gov.tr/emniyet-kemeri-kullanimi-31  

 İlk Kimin Aklına Geldi?

1891’de ilk dört tekerlekli otomobilini yapan Karl Benz, 1900 yılına kadar dünyanın en büyük otomobil üreticisiydi. Benz, içten yanmalı bir motoru bir şasi ile bütünleştiren ilk mucitti. Bundan yaklaşık 3 yıl sonra 1903’te Gustave Liebau adında Fransız bir mucit, emniyet kemeri fikrini geliştirdi ve uyguladı. Ancak bu fikri otomotiv firmaları maliyetli bularak uygulamak istemediler.

1930'larda sık kullanılmaya başlayan arabalar için birçok Amerikalı hekim araçlarına iki noktadan bağlı emniyet kemeri yerleştirdi ve araba üreticilerinin yeni modellere bunları yerleştirmesi için ısrar etti. 1953 Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı emniyet kemerlerinin bütün otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayınladı. 1955 Kaliforniya Araç Kanunu araç kullanmak için emniyet kemeri takmayı mecbur tuttu.

Türkiye’de İlk Kez 1986’da Uygulandı

Ülkemizde 18.06.1986 tarihinden itibaren "şehirlerarası karayollarında otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları ve minibüslerde sürücüsü ve yanında oturan yolcular için" emniyet kemeri uygulaması başlatıldı. 

Arabam Kaç Para

Etiketler