En Az Yakan 7 Dizel Araba

en az yakan araçlar, dizel araba

Yakıt tasarrufu konusunda en çok tercih edilen araçların başında dizel araç modelleri gelir. Dizel otomobiller sayesinde daha az yakıtla daha çok yol gitmek mümkün olur. Bu araç modellerini kullanarak ekonomik açıdan önemli tasarruflar yapılabilir. Ayrıca dizel yakıta sahip araç kullanarak çevrenin korunmasına katkıda bulunmak da mümkündür. Dizel araba modelleri hakkında bazı soruların cevapları ve en az yakan dizel otomobiller bu içerik aracılığıyla öğrenilebilir.

Dizel Araba Nedir?

Dizel araba, yoğun bir yağ türünü yakarak yüksek ısı oluşumu sağlayan ve bu sayede arabaya güç veren dizel motorlarını kullanan araçlara verilen genel bir isimdir. Dizel ve benzinli araçlar aslında birbirine çok benzer çünkü her ikisi de içten yanmalı motor kullanır. Dizel araba modelleri ve benzinli otomobiller arasındaki en önemli fark ise dizel otomobillerde kıvılcım ateşleme sistemi yerine sıkıştırmalı ateşleme enjeksiyon sistemi tercih edilmesidir. Sıkıştırmalı ateşleme sisteminde dizel yakıt, motorun yanma odasına püskürtülür ve gazın motor pistonuyla ateşlenmesi sonucu elde edilen yüksek sıcaklıklarda yakılır.

Dizel ve benzinli araç arasındaki farkları okumak için tıklayın.

Dizel Motor Nasıl Kullanılır?

Otomatik dizel araba modellerinde motoru çalıştırmadan önce birkaç dakika beklemek büyük önem taşır. Özellikle hava soğuksa bu kısma daha da çok dikkat etmek gerekir. Öte yandan dizel motorların benzinli motorlar gibi hemen ısınmasını beklemek doğru değildir. Dizel motorlar, hareket halindeyken yavaş yavaş ısınır. Dizel yakıtların donma noktası oldukça düşüktür. İşte bu nedenle motor -20 derece sıcaklığa ulaştığında aracın başlatılmasında problem yaşanabilir. Bu problemi yaşamamak için araç yakıt deposunu her zaman dolu tutmak ve depoda asla az bir miktar yakıt bırakmamak gerekir. Öte yandan bir yerde bekleme yapmak gerekirse, motor asla kapatılmamalıdır.

Dizel Araç Ne Kadar Yakıyor?

Dizel otomobil modelleri, yakıt verimliliği bakımından aynı boyutta benzinli motora sahip araçlara göre daha iyi bir noktada yer alır. Üstelik günümüzdeki dizel araçların birçoğu, yakıt verimliliği bakımından eski dizel araçlara göre daha da iyi bir konumdadır. Ayrıca giriş seviyesindeki dizel araçlar, genellikle kilometre başına 25 ile 27 litre arasında yakıt tüketimine sahiptir.

Arabam ne kadar sorusunun cevabını öğrenmek için hemen teklif al!

Dizel Araba Yakıtı Nedir?

Dizel motorlarda kullanılmak üzere üretilen yakıta dizel araba yakıtı denir. Dizel yakıtların birçoğu ham petrolden ve biyokütleden elde edilir. 2006’dan önce dizel yakıtlarının çoğu sülfür içermekteydi fakat sülfürün çevreye olan olumsuz etkisi nedeniyle 2006’dan itibaren dizel yakıtlarda sülfürün kullanımı önemli miktarda azaltıldı.

Az Yakan Dizel Araba Modelleri

En az yakıt tüketen dizel araçlar sırasıyla Volkswagen Polo, Hyundai i30, Renault Clio, Opel Corse, Peguot 208 ve Alfa Romeo Giuletta olarak dikkat çeker. Her aracın yakıt tüketimi birbirinden farklı olduğu için hepsine tek tek yer vermek gerekir.

  • Volkswagen Polo 1.4 TDI: En az yakan araçlar arasında bulunan Volkswagen Polo modeli, şehir içerisinde her 100 kilometrede 5,5 litre yakıt tüketir. Öte yandan araç, şehir dışında ise her 100 kilometrede 3,3 litre yakıt harcar.
  • Hyundai i30 1.6: Hyundai i30 1.6 dizel modelinin şehir içindeki harcadığı yakıt miktarı 3,8 litre olarak bilinir. Öte yandan şehir dışında her 100 kilometrede 3,6 litre yakıt tüketen model, en az yakan arabalar arasında yer alır.
  • Renault Clio 1.5: Renault Clio 1,5 otomobil, şehir içinde 4,6 litre yakıt tüketimi ile en az yakan dizel arabalar arasında yer alır. Ayrıca bu aracın şehir dışındaki yakıt tüketimi ise 3,2 litre olarak bilinir.
  • Opel Corsa 1.3 CTDI Ecotec: Opel Corse 1.3 modeli, şehir içinde 4,6 litrelik yakıt tüketimi ile en az yakıt tüketen araçlardan biri olarak dikkat çeker. Markanın bu aracı şehir dışında ise 3,8 litre yakıt harcar.
  • Peugeot 208 1.3 E-HDI 68HP: En az yakan otomobiller arasında bulunan bu model, şehir içinde 4,4 litrelik yakıt tüketimine sahiptir. Ayrıca otomobilin şehir dışındaki harcadığı yakıt miktarı ise 3,4 litredir.
  • Volkswagen Polo 1.4 TDI (2015): En düşük yakıt tüketimine sahip araçlardan biri de Volkswagen Polo 1.4 TDI (2015) modelidir. Model şehir içerisinde 3,6 litre ve şehir dışında 3,4 litre yakıt harcar.
  • Alfa Romeo Giulietta 1.6: Alfa Romeo Giuletta 1.6 versiyonu, şehir içinde 4,7 litre ve şehir dışında 4 litre yakıt tüketimine sahiptir.

İkinci el otomobil sektöründe hizmet veren Otonakit, uzman kadrosu ve müşteri odaklı yaklaşımı ile dikkat çeker. Markanın uzman kadrosu sayesinde arabasını satmak isteyen herkes, oldukça çabuk ve güvenli bir şekilde satış işlemini gerçekleştirebilir. 2001’den bu yana sektörde yer alan Otonakit, müşterilere karlı bir satış imkânı sunar. Hemen siz de Otonakit güvencesiyle online fiyat teklifi al.Arabam Kaç Para

Etiketler