En İyi Araba Uygulamaları 2022 - 2023

google haritalar, yandex navigasyon, yandex navi,android auto application, apple carplay

Yeni nesil teknolojilerle beraber her alanda işlevsel mobil uygulamalar tercih edilir. Arabalar ve sürücüler için de geliştirilen birçok farklı mobil uygulama bulunur. Bu uygulamalar temel olarak sürücülerin daha kolay ve zahmetsiz bir yolculuk deneyimi yaşamasını mümkün kılar. Siz de yazımızdaki en iyi araba uygulamaları ile sürüş deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Araç Yönetimi Uygulamaları

Araç yönetim uygulamaları sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu kategoride yer alan uygulamalar temel olarak sürücülerin araç yönetimini, kontrol ve takiplerini daha kolay bir şekilde yapabilmelerini sağlar. Sürücüler araç yönetim uygulamaları ile yakıt kullanımını kontrol edebilir, yaklaşan kontrol ve bakım operasyonlarını takip edebilir.

Android auto ve Apple CarPlay arasındaki farkları öğrenmek için tıklayın.

Drivvo

Bu araç yönetim uygulaması temel olarak yakıt tüketimine odaklanır. Drivvo uygulamasını kullanarak aracınızın ne kadar yakıt tükettiğini takip edebilirsiniz. Her yakıt satın aldığınızda Drivvo uygulamasına satın aldığınız yakıt miktarını ve yaptığınız ödemeyi kaydetmeniz gerekir. Sonrasında dilediğiniz zaman aralığında ne kadar yakıt kullandığınızı öğrenebilirsiniz. Drivvo ücretsizdir, iOS ve Android platformlarından uygulamayı indirmeniz mümkündür.

Fuelio

Drivvo ile benzer bir çalışma prensibine sahip olan Fuelio aracınızın yakıt kullanımını takip edebileceğiniz bir akıllı cep telefonu uygulamasıdır. Bu uygulama belirlediğiniz zaman aralığında ne kadar yakıt kullandığınızı görüntülemenizi sağlar. Fuelio uygulamasından tam olarak faydalanabilmek için her yakıt satın aldığınızda bunu uygulamaya kayıt etmeniz gerekir. Fuelio da iPhone ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Arabalarda Head Up Display sistemini merak ediyorsanız tıklayın.

Navigasyon Uygulamaları

Navigasyon uygulamaları günümüzde birçok sürücü tarafından tercih edilen yardımcı araç uygulamalarıdır. Navigasyon uygulamaları sayesinde dilediğiniz adrese kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Haritalar, Google ve Yandex gibi navigasyon uygulamaları belirlediğiniz adrese en kısa sürede nasıl gidebileceğinizi, rotanızda trafik durumunu, olası bir çalışma durumunu görebilmenizi sağlar. Ayrıca motor tipinize göre ne kadar yakıt kullanacağınızı gösterir.

Google Haritalar

Günümüzde en çok kullanılan navigasyon uygulaması Google Haritalar uygulamasıdır. Bu ücretsiz ve gelişmiş navigasyon uygulaması, sadece adres ve yol tarifi göstermekten daha fazlasını yapar. Google Haritalar ile gitmek istediğiniz bir adrese en kolay hangi rotadan gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu rotada ne kadar yakıt kullanacağınızı ve yolculuk rotasındaki trafik yoğunluğunu da anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Google Haritalar, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Yandex Navigasyon

Google Haritalar’dan sonra en çok kullanılan navigasyon uygulaması olan Yandex Navigasyon uygulaması daha detaylı görseller ve keskin rota tahminleri sunar. Hem Android hem de iPhone cihazlarda kullanılabilen Yandex Navi uygulaması ile dilediğiniz adrese daha kolay ve kısa sürede nasıl gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Apple Harita

iOS işletim sistemli mobil cihazlarda kullanılabilen Apple Harita uygulaması diğer navigasyon uygulamaları ile benzerlik taşır. Nispeten daha az bir alanı kapsayan ve daha az veri ile faaliyet gösteren Apple Harita uygulaması yine de iOS kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Medya Uygulamaları

Sürüş deneyimini daha keyifli kılmak için medya uygulamalarını kullanabilirsiniz. İşlevsel araç multimedya uygulamaları sayesinde keyif aldığınız içeriklere arabanızda da ulaşmanız mümkün hale gelir. Hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilen araç müzik uygulamaları sürücüler tarafından sıkça tercih edilir.

Spotify

Dünyanın en çok kullanılan müzik uygulaması olan Spotify, araçlarda da kullanılabilir. Geniş müzik arşivi ve kullanıcı dostu arayüzü ile öne çıkan Spotify, CarPlay desteği sayesinde araçlarda bulunan işletim sistemlerinde kolayca kullanılabilir. Spotify uygulamasını sürüş sırasında cep telefonunuzda da kullanmanız mümkündür. Sürüş esnasında Spotify uygulamasını açtıktan sonra Sürüş Modu özelliğini aktif edebilir ve sürüş sırasında uygulamayı kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

YouTube Music

Sıklıkla tercih edilen bir diğer müzik uygulaması olan YouTube Music de Android araç ve iOS işletim sistemli araç modellerinde kullanılabilir. YouTube video platformunun altyapısını kullanan bu müzik uygulamasında da sürüş modu bulunur.


Yardımcı Uygulamalar

Araba uygulaması kategorisinde dikkat çeken yardımcı uygulamalar, temel olarak araçlarda kullanılan uygulamaların daha kolay bir şekilde kontrol edilebilmesini mümkün kılar. Yardımcı uygulamalar araçlarda işletim sistemleri olarak düşünülebilir. Yardımcı uygulamalar olmadan popüler navigasyon ve multimedya uygulamalarını araçlarda kullanmak mümkün olmayabilir.

Apple CarPlay

iOS işletim sistemli telefonlar için geliştirilen uygulamalar Apple CarPlay sistemi sayesinde araçlarda da kullanılabilir. Günümüzde üretilen araç modellerinin büyük bir bölümünde Apple CarPlay desteği yer alır. Apple CarPlay sistemi uygulamaların sürüş esnasında kolayca kontrol edilebilmesini mümkün kılar.

Android Auto Desteği

Bu yardımcı araba uygulaması ise Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların araçlarda kullanılabilmesini mümkün kılar. Android Auto Application sistemini kullanarak cep telefonunuzda kullandığınız uygulamaları aracınızda da açabilirsiniz.

Acil Durum Uygulamaları

Multimedya uygulamaları sürüş deneyimini keyifli kılar ve navigasyon uygulamaları da sürücülerin daha kolay bir şekilde istedikleri lokasyona ulaşabilmelerini sağlar. Bazı araç uygulamaları ise acil durumlarda yapılması gereken işlemleri herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan gerçekleştirir ve sürücünün güvenliğini garanti altına alır.

Mobil Kaza Tutanağı

Hem Android hem de iOS cihazlarında kullanılabilen bu uygulama ile acil durumlarda tutanak girişi kolay bir şekilde yapılabilir. Trafik kazaları sonrası yapılması zorunlu olan kaza tutanağı, bu uygulama sayesinde kağıt ve kaleme gerek kalmadan cep telefonu ile kısa süre içerisinde doldurulabilir.

EOBD Facile Arıza Tespit Uygulaması

Bu uygulama çeşidi sürücülerin araçlarında bulunan arızaları tespit edebilmelerini sağlar. Apple ve Android cihazlarda kullanılabilen bu arıza tespit uygulaması sürücülerin ekstra masrafa girmeden araçlarında bulunan sorunları gün yüzüne çıkarabilmelerine imkan tanır.

Mobil Kaza Tutanağı

Trafik kazaları sonrası kaza tutanağı tutmak sigorta ve idari ceza işlemleri için olmazsa olmazdır. Trafik kazası gerçekleştikten hemen sonra kaza tutanağı tutmak için “Mobil Kaza Tutanağı” uygulamasını kullanabilirsiniz. iOS ve Android cihazlarda bulunan bu uygulama Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilmiştir.

Ücretsiz Park Yeri

Park yeri bulmak birçok sürücü için sıklıkla büyük bir sorun olur. Günümüzde geliştirilen ve yaygın olarak kullanılan ücretsiz park yeri uygulamalarını telefonunuza indirerek park yeri probleminden kurtulabilirsiniz. Android ve iOS platformlarında bulunan bu uygulamalar park için müsait olan lokasyonları anlık olarak gösterir.

Sürüo – Sürücü Asistanı

Ücretsiz bir sürücü asistanı olarak faaliyet gösteren bu uygulama sürücülerin birçok kontrolü cep telefonundan yapabilmelerini mümkün kılar. Sürüo ile akaryakıt fiyatları, hız ölçer, hız koridor, yakıt yöneticisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama gibi özellikler kullanılabilir.

plugShare - Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Android ve iOS cihazlarda kullanılabilen plugShare, elektrikli araçların kullanabileceği şarj istasyonlarını anlık olarak görüntüler. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan elektrikli araçlar harita üzerinden şarj istasyonlarını görüntüleyebilir. plugShare ile elektrikli araç kullanıcıları kendilerine en yakın olan şarj istasyonunu bulabilir.

Parkopedia - Park Yeri Bul

Sürücülerin kolay bir şekilde park yeri bulmasını sağlayan bu uygulama iOS ve Android platformlarında kullanılabilir. Parkopedia ile müsait olan park yerlerini harita üzerinden görebilirsiniz. Aynı zamanda aracınıza en yakın olan park yerlerini de aramaya gerek kalmadan bulmanız mümkündür.

Roadtrippers - Seyahat Planlayıcı

Seyahatlerinizi planlayabileceğiniz bu uygulama Apple ve Android cihazları destekler. Roadtrippers uygulaması ile seyahatinizi planlayabilir ve bu planı paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda seyahat planınıza ekleyebileceğiniz görülmeye değer destinasyonların keşfi için de Roadtrippers uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Smart Dash Cam - Araç Kamerası

Android ve iOS işletim sistemli cep telefonlarında kullanılabilecek bu uygulama cep telefonunuzu bir araç kamerası olarak kullanabilmenizi sağlar. Araç kameraları, sürücü sayısının arttığı günümüzde önemli bir güvenlik önlemidir. Araç kamerası satın almak istemiyorsanız Smart Dash Cam uygulaması ile cep telefonunuzu bir araç kamerası olarak kullanabilirsiniz.

Otonom araçları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Siz de beğendiğiniz uygulamaları kullanmak istediğiniz yeni bir araba almak istiyorsanız, önce kendi aracınızı satmak için Otonakit’ten online teklif alabilirsiniz. Sorunsuz ve sürprizsiz araç satış ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler