En Sağlam Arabalar 2021

sağlam araba modelleri

İstediği modelde ve renkte bir arabaya sahip olmak herkesin hayalidir. Çoğu insan, bu hayali gerçekleştirirken aracın dış görünüşüne göre bir değerlendirme yaparak iyi bir araçta bulunması gereken bazı özellikleri göz ardı edebilir. Bu özelliklerden belki de en önemli olanı sağlamlıktır. Yeterince sağlam olmayan araçlar hem sizi hem de sevdiklerinizi belirli risklerle karşı karşıya bırakır. Trafikte seyir halindeyken ne kadar dikkatli bir şoför olursanız olun, başka bir aracın yol açtığı olumsuz durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bir araba almaya karar verdiğinizde, sevdiklerinizi korumak ve kendi can güvenliğinizi sağlamak için aracın yeterli sağlamlıkta olmasına dikkat etmelisiniz.

En Sağlam Araba Nasıl Belirlenir?

En sağlam arabalar, birtakım testlere tabi tutularak belirlenir. Bu testlerin yapılmasını sağlayan kuruluşlardan biri Euro NCAP’tır. Kuruluş, geliştirdiği güvenlik derecelendirme sistemi ile araç almayı planlayan kişilere ve firmalara yol gösterir. Euro NCAP testlerinin derecelendirme sonuçlarına göre verilen yıldızların taşıdığı anlamlar şu şekildedir:

  • Beş yıldız, çarpışma anında aracın mükemmel bir performans göstereceğini ifade eder.
  • Dört yıldız verilen arabaların çarpışma anındaki performansı iyi olarak nitelendirilir.
  • Üç yıldız, ortalama ve iyi arasında bir sağlamlık anlamına gelir.
  • İki ve bir yıldızda nominal bir korumadan bahsedilmesi mümkündür.
  • Yıldız derecesi alamayan araçlar ise yeterli güvenlik donanımına sahip değildir.

Dünyanın en dayanıklı arabasını arayanlar için Euro NCAP iyi bir yol göstericidir. Kuruluş, testlerini araçlarda bulunan standart güvenlik özelliklerine ve güvenlik paketi desteğine göre değerlendirir. Bunun yanı sıra şerit desteği, emniyet kemeri hatırlatıcısı ve hız asistanı gibi sürücünün işini kolaylaştıran destekler de bu süreçte değerlendirmeye tabi tutulur. Testler sırasında hem sürücünün hem de yolcuların güvenliği dikkate alınır. Yolcu koltukları da bu testlerin bir parçasıdır. Farklı kuruluşlar olsa da günümüzde araç güvenliğinin ölçülmesi konusunda Euro NCAP bir otorite olarak kabul edilir. Kuruluş, teknolojik gelişmelere uygun şekilde testlerini güncellemekte ve yeni eklenen testlerle daha detaylı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. 2020 yılından itibaren eklenen testler; ön ofset, çarpışma sonrası güvenliği ve yolcu durumu izlemedir. Bunun yanı sıra yeni senaryolar hazırlanarak ölçüm kapsamı daha fazla detaylandırılmıştır.

Sağlamlık testlerinde bazı markalar, çok sayıda modeliyle ön plana çıkmaktadır. En sağlam araba markaları 2021 test listesinde her ne kadar henüz çok sayıda araç yer almasa da Genesis, iki farklı modeliyle beş yıldız almayı başarmıştır. Genesis, ilk başta bir Hyundai modeli olarak üretilse de sonradan bağımsız bir marka halini almıştır. Güney Kore’de üretilen marka, lüks araç tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Listede ilk sırada yer alan marka ise Polestar’dır. Volvo’nun alt markası olan Polestar, tüm testlerde yüksek başarı elde etmiştir. Bunun dışında beş yıldız almayı başaran diğer markalar da Skoda ve Volkswagen’dir. Euro NCAP tarafından test süreçlerinde yapılan değişiklikler nedeniyle 2021 yılı sonuçlarını, 2020 yılı ile karşılaştırmak daha sağlıklı olur. 2020 yılı incelendiğinde listenin üst sıralarında yine Volkswagen adını görmek mümkündür. Aynı zamanda Seat, Toyota, Honda, Mazda, Audi ve Kia yapılan testlerde beş yıldız almayı başaran markalar arasındadır.

Dünyanın En Sağlam Araba Modelleri

Marka bazlı değerlendirmenin ardından modeller özelinde detaylı bir inceleme yapmakta fayda var. 2021 değerlendirmesinde testleri başarıyla tamamlayan Polestar nasıl bu kadar yüksek bir başarı elde etti, araca uygulanan testler nasıl gerçekleştirildi? Bunlardan önce modelin ön plana çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Elektrikli araç kategorisinde yer alır.
  • Hız performansı yüksektir.
  • Android Auto teknolojisine sahiptir.
  • Geniş iç hacmi ve oldukça etkileyici bir tasarımı vardır.

Modelin üstün özelliklerine bir de sağlamlık eklenince kullanıcılar için oldukça cazip hale geldiğini söylemek mümkündür. Önden çarpma korumasında ön hava yastığı, emniyet kemeri ön gerdiriciler, emniyet kemeri yük sınırlayıcı testleri uygulanmıştır. Yan ve çocuk çarpma korumasında yapılan testlerin sonuçları da aracın oldukça başarılı olduğunu gösterir.

Yüksek test puanlamasıyla dikkat çeken Genesis G80 ve GV80, dış görünüşleriyle de hayranlık uyandıran bir yapıdadır. G80’de yetişkin yolcu koruması %91, çocuk yolcu koruması %87 ve zarar görebilecek yol kullanıcıları koruması %77 olarak belirtilmiştir. Bunun anlamı, ani bir manevrada ve kaza anında herhangi bir zararın önlenme şansının, testlerde düşük performans sergileyen araçlara göre daha yüksek olduğudur. GV80’i incelediğinizde de G80 ile oldukça yakın bir derecelendirmeye sahip olduğunu görebilirsiniz. İki araç da kullanıcıların kendini güvende hissetmesi için yeterli donanımsal özelliklere sahiptir.

SUV kategorisinde araba arayanlar, sağlamlık testlerindeki başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Skoda ENYAQ iV modelini tercih edebilir. Model, iç ve dış dizaynında oldukça şık detaylara sahiptir. Sunduğu yeterli güvenlik donanımları ile birlikte geniş bir araca ihtiyacınız varsa ya da model değişikliği yapmayı düşünüyorsanız Skoda ENYAQ iV modelini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Volkswagen ID.4 ise küçük SUV tarzında olan araçlar arasında yer alır. Araç, geniş bir hava yastığı desteği sunar. Yan, baş, göğüs ve pelvis hava yastıklarının yanı sıra orta hava yastığı ile de maksimum düzeyde koruma sağlanır. Aracın emniyet kemeri donanımı hem ön hem de arka kısımda oturan yolcular için oldukça güvenlidir.

2021 listesinin yıldızlarından bir diğeri de Cupra Formentor modelidir. Yüksek standartlarda güvenlik ekipmanlarına sahip olan aracın içerisinde, seyahat eden tüm yolcuları koruyacak kapasitede donanımsal özellikler vardır. Aynı zamanda aniden karşınıza insan ya da hayvan çıktığında veya bir araç önünüze kırdığında kazayı önleyecek fren mesafesine sahiptir.

Dünyanın En Sağlam Arabası

Gerek Euro NCAP sonuçları gerekse farklı kuruluşlar ve markalar tarafından gerçekleştirilen test sonuçlarına göre dünyanın en dayanıklı arabası olarak nitelendirilecek bir araç yoktur. Daha doğrusu, bu konu sağlamlıktan ne anladığınıza ve beklentilerinize göre farklılaşır. Dünyanın en sağlam araba markası dendiğinde Volvo adı sık sık karşınıza çıkar. Bunun sırrını marka yetkilileri, İsveç çeliğinin kalitesiyle ilişkilendirmektedir. Markanın İngiltere’de oldukça fazla satış rakamına ulaşan XC90 modelinin, hiç ölümlü kazaya karışmamış olduğuna da bu noktada değinmekte fayda var.

Sağlamlık anlamında internette sıklıkla bahsi geçen modellerden biri de Audi Q7’dir. 2019 yılında yapılan Euro NCAP sonuçlarında beş yıldız alabilen bu model, farklı kuruluşların testlerinde de aynı başarıyı elde etmiştir. Araç, aynı zamanda Top Safety Pick + ödülünü de almıştır. Institute for Highway Safety tarafından verilen bu ödülün sahiplerinin belirlenmesi için kuruluş, kendi testlerini yapar. Bu testlerin sonucunda, Euro NCAP tarafından sağlam kabul edilen birçok aracın başarısız olduğu da bir gerçektir. 2021 yılında verilen Top Safety Pick ödüllerinde Volvo, birçok modeliyle farklı kategorilerde yer almaktadır. Bunun yanı sıra Honda, Mazda, Toyota ve daha birçok markanın farklı modeli ödüle layık görülmüştür.

Sağlam bir arabaya sahip olmak herkesin hayali olsa da hayallerinizin sınırını bütçenize göre belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Halihazırda kullandığınız araba için piyasa değerine uygun şekilde Otonakit’ten teklif alabilir ve böylece hayallerinizdeki aracı satın alma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Hemen şimdi Otonakit’ten teklif alın, aracınızı sürprizsiz bir şekilde satın!Arabam Kaç Para

Etiketler