Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

engelli araba alma şartları, engelli araç alımı şartları

Engelli bireylerin sorunsuz bir biçimde yaşama katılabilmesini sağlamak ve hayat standartlarını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmak için devlet tarafından birtakım kolaylıklar sunulur. Bunların başında da engelli sürücüler için sunulan hizmetler yer alır. Araç satın alırken, ehliyet çıkartırken ve araca dair bazı ödemelerde devlet, engelli bireylere birtakım imkânlar sağlar. Bu fırsatlar arasında en önemlisi ve en çok tercih edileni ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) ve MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetinden yararlanarak araç satın alınabilmesidir. Devletin sağladığı fırsatlardan engelli bireylerin yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Peki, engelli araba alma şartları nelerdir? Engelli araç almak için şartlar hakkında tüm bilgileri sizler için derledik.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

ÖTV, bazı ürün ve mallar üzerinde devlet tarafından kesilen harcama vergisi şeklinde tanımlanabilir. Ülkemizde araçların motor silindir hacmi değerlendirilerek %45 ile %225 gibi farklı oranlarda ÖTV vergisi alınır. Engelli bireyler araç satın alırken bu vergiden muaf tutularak daha uygun koşullarda araç sahibi olabilir. Ancak bu fırsattan yararlanabilmek için engelli araç alma koşulları yerine getirilmelidir. ÖTV indirimli araç alma şartları için engelli bireyin %40 ve üzerinde engelli raporuna sahip olması zorunludur. Engelli raporu ile araç alma şartları, engel oranına göre de farklılık gösterir. Buna göre;

 • %40 ile %89 oranında yani %90’ının altında engelli raporuna sahip kişiler, rapordaki sağlık durumuna özel olarak aracı kullanabilecekleri şekilde düzenletmelidir. Buna ek olarak aracı kullanabileceğine dair sürücü belgesine sahip olmaları gerekir. Engelli kişiler haricinde hiç kimse düzenlenmiş aracı kullanamaz.
 • %90 ve üzeri engelli bireyler, eğer tekerlekli sandalye kullanıyor ise sadece bu duruma özel olarak aracı düzenlettirebilir. Diğer durumlarda araçta herhangi bir değişiklik yaptırılması zorunlu değildir. Engelli raporu ile araba alma şartları sağlandığında, engelli bireyin satın aldığı araç yakınlık derecesi gözetmeksizin herkes tarafından kullanılabilir.

2022 yılı ÖTV muafiyeti hakkında bilgi almak için tıklayın.

H Sınıfı Ehliyet Nedir? H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H sınıfı ehliyet, engelliler için özel olarak tanımlanan bir ehliyet çeşididir. Ancak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlükten kalkmıştır. Geçmişte engelliler için özel olarak tasarlanan araçlar bu ehliyet olmaksızın kullanılamıyordu. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler neticesinde günümüzde engelli bireyler A ve B sınıfı ehliyet alabilir. Ehliyetin çeşidi ise engelli bireyin sağlık raporuna göre belirlenir. Engel durumunu gösteren sağlık raporu, Trafik Şube Müdürlüğü ve sürücü kurslarına bildirilir, bu kurumlar tarafından engellinin hangi ehliyet sınıfına gireceğine karar verilir. Ehliyete başvurmak için 18 yaşını doldurmak gerekir. Aynı zamanda başvuru sahibi en az ilkokul mezunu olmalıdır. Ayrıca sabıka kaydının temiz olması da ehliyet başvurusu için gereklidir. Sürücü belgesi almak isteyen engelli bireylerin direksiyon sınavları MEB ya da sürücü kursu tarafından özel olarak tahsis edilen engelli sınıfına ait araçlar tarafından yapılır. Farklı engel grubundaki bireylerin ehliyet sınavları engele özel uzman bir ekip aracılığıyla uygulanır.

ÖTV İndirimi Hangi Tür Araç Alımlarında Geçerlidir?

Engelli bireylere özel olarak yapılan ÖTV indirimi, bazı araçlara uygulanır. Araçları belirleyen motor silindir hacimleri ve fiyatlarıdır. ÖTV indiriminden yararlanan araçların motor silindir hacimleri şöyledir;

 • Motor silindir hacmi 1600 cm³ veya daha az olan binek otomobilleri
 • Motor silindir hacmi 2800 cm³ veya daha az, eşya taşımak için kullanılan açık veya kapalı kasalı kamyonetler (Van, panelvan ya da pick-up gibi)
 • Tüm motosiklet çeşitleri (Motor silindir hacmi önemsenmez)

Raporla araba alma şartları tamamlandıktan sonra ÖTV indiriminden faydalanmanız için aracın fiyatı da önemlidir. 2022 yılı engelli bireyler için araç alım üst limit tutarı 21.12.2021 tarihli 31696 sayılı Resmi Gazete’deki değişiklikler baz alınarak motor hacmi gözetmeksizin 450.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara ÖTV ve diğer vergiler dahildir.

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

Engelli bireyin engel oranı %40 ile %89 arasında ise satın almak istediği araca %26.3 oranında ÖTV indirimi uygulanır. Aracın KDV’sine gelen indirim ise %15.24 oranındadır. %40 engelli rapor ile ÖTV indirimli araç alınabilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • Bireyin engellilik raporu en az %40 oranında olmalı,
 • Aracı satın alacak engelli birey 18 yaşını doldurmuş olmalı,
 • Engellilik raporu tam teşekküllü hastaneden alınmalı ve raporda %40-%89 arasında engelli olduğu belirtilmeli, aynı zamanda raporda “Sürücü belgesi alabilir” bilgisi yer almalı,
 • Aracı satın alan bireyin engeli, aracın düzenlenmesini gerektiriyorsa engelli raporunda “Tertibatlı araç kullanır” bilgisi, eğer araçta herhangi bir düzenleme yapılmasına gerek duyulmuyorsa değilse “Tertibatlı olmaksızın ÖTV indiriminden faydalanır” bilgisi yer almalı,
 • Engelli kişinin raporunda “Otomatik vitesli araç kullanabilir” veya “Otomatik vitesli araç kullanamaz” ibaresi bulunmalı,
 • Engelli birey engelli raporunda belirtilen engele uygun şekilde düzenlenen bir aracı satın almalı ve aracı satın almadan önce ehliyete de sahip olmalı.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

Engelli birey, %90 ve üzerinde engellilik oranına sahip ise sıfır araç alımında ÖTV’nin tamamından muaf tutulur. Ancak bu fırsattan yararlanabilmesi için aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekir:


 • Tam teşekküllü bir hastaneden %90 ve üzeri engelli olduğuna dair engellilik raporu olmalı,
 • Engelli raporunda “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresi yer almalı
 • Engelli raporunda “Sürücü ehliyeti alabilir” bilgisi bulunmayabilir, bu durumda herkes engelli bireyin aracını kullanabilir.
 • %90 ve üzeri engelli bireylerin araç satın alması için 18 yaşını doldurma zorunluluğu aranmaz. Engelli bireyin ailesi aracı satın alabilir. Ancak aracı kullanan kişinin ehliyet sahibi olması gerekir.
 • %90 ve üzeri engelli birey sağlık raporu ile araç satın alma işlemini kendisi gerçekleştirebilir. Ancak 18 yaş altı engelli bireyler, anne ve babasının muvafakatnamesini almak zorundadır. Zihinsel engelli 18 yaş üstü engelli bireylerin araç satın alma işlemini ise vasi kararı ile gerçekleşebilir.

Engelli Araç Alımında Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Engelli bireyin araç alabilmesi için aşağıdaki evraklara sahip olması gerekir:

 • Engelli bireyin engel oranını gösteren tam teşekküllü bir hastaneden alınmış engel raporu
 • Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi
 • Engelliye ait sürücü belgesi

Engelli Bireyler Farklı Araç Kullanabilir mi?

Engelli bireyin kullandığı araçta raporunda belirtilen özellikleri taşımak zorundadır. Raporda belirtilen özel ibarelere uygun olmayan araçları kullanması hem kanunen yasaktır hem de uygun olmayan aracı kullanması can ve mal güvenliğini riske atabilir. Örneğin engellinin raporunda “otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi varsa engelli birey manuel vites araç ile trafiğe çıkamaz. Aynı şekilde raporda “sadece özel tertibatlı araç kullanabilir” bilgisi yer alıyorsa farklı araç kullanması söz konusu değildir.

Engelli Bireyler İkinci El Araç Satın Alabilir mi?

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için devlet tarafından uygulanan özel ÖTV indirimi sadece sıfır araçlarda uygulanır. İkinci el araç satın alırken ÖTV indiriminden faydalanamazsın. Bütçen sıfır araç almak için uygun değilse ikinci el araç satın alarak, engel durumuna uygun şekilde düzenleyip trafiğe çıkabilirsin. Yeni bir araç için ilk adımı atmak istiyorsan araç alım hizmeti veren Otonakit ile tanışmalısın. Otomobil için Otonakit’ten fiyat teklifi al ve sorunsuz satış sürecinin keyfini çıkar.Arabam Kaç Para

Etiketler