Gelmiş Geçmiş En İyi Elektrikli Araba Modelleri

elektrikli arabalar, elektrikli araç

Günümüzde, çok sayıda sürücü özel bir araçla ulaşım sağlar. İnsan nüfusu göz önüne alındığında, içten yanmalı ve akaryakıt ile çalışan araçların çevreye verdiği zarar göz ardı edilemez. Akaryakıt kullanarak çalışan otomobiller, çevreye saldıkları gazlar nedeni ile, atmosfere zarar verir. Son yıllarda, teknolojinin de gelişmesi ve günlük hayata daha fazla dahil olması ile birlikte, akaryakıt kullanarak çalışan, içten yanmalı motorlar sayesinde hareket eden araçların yerini, elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller aldı. Son yılların en çevreci ve avantajlı buluşlarından birisi olan elektrikli araçlar, en temel anlatımıyla, akaryakıt yerine, elektrik enerjisini kullanarak çalışan arabalardır. Bu arabalar, çalıştıkları sırada, atmosfere herhangi bir gaz salınımı yapmazlar. Aynı zamanda elektrikli araba standart içten yanmalı motora sahip araçlardan çok daha az gürültü oluşturur. Elektrikli araç akaryakıt ile çalışan otomobillere göre, enerji bakımından çok daha ekonomiktir.

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalar bataryalarında bulundurdukları elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek çalışır. Öncelikle, bataryada bulunan elektrik enerjisi motora iletilir. Bataryadaki doğru akım olarak bulunan elektrik enerjisi, direkt olarak motora ulaşmadan önce, kontrol ünitesine gönderilerek, alternatif akıma dönüştürülür. Artık alternatif akım şeklinde olan elektrik enerjisi, ilk olarak, motorun stator adı verilen parçasına gönderilir. Stator içerisinde bulunan karşılıklı bobin çiftleri, elektrik enerjisi ile elektromanyetik bir alan oluşturur. Statorun içerisinde oluşan akım, rotor adı verilen bir düzeneğe ilerleyerek, mekanizmaların hareket etmesini sağlar. Bu sayede, elektrikli aracın dişlileri döner ve araç hareket etmeye başlar. Çalışma prensipleri ile öne çıkan Citroen elektrikli araba modelleri, sürücüler tarafından yaygın olarak tercih edilir.

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Olur?

Elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için, aracın şarj girişi ile uyumlu bir şarj istasyonunun bulunması büyük önem taşır. Günümüzde, elektrikli otomobil kullanımının giderek artması ile birlikte, ülkemizde de geniş çapta elektrikli araç şarj istasyonu bulunur. Elektrikli araçlar, şarj istasyonlarını ve bataryayı birbirine bağlayan bir bağlantı ekipmanı ile şarj olurlar. Bu bağlantı ekipmanı, şarj istasyonunda olan elektrik enerjisinin aracın bataryasına akmasını sağlar. Farklı elektrikli araba tiplerine göre, bataryanın tamamen dolum süresi değişiklik gösterebilir.

Elektrikli Arabaların Menzilleri Ne Kadardır?

İlk elektrikli araba modeli, menzili oldukça kısa ve bataryası da oldukça uzun süreler içerisinde doldurulabilen, kullanışsız ve verimsiz bir modeldi. Elektrikli araçların menzilleri, çok sayıda sürücü ve sürücü adayı tarafından merak edilen sorular arasında yer alır. Elektrikli otomobillerin, akaryakıt kullanan otomobillere nazaran daha az menzile sahip olduğu oldukça yaygın bir düşüncedir. Son yıllarda, elektrikli otomobil bataryalarının gelişmesi ile birlikte, elektrikli araçlar, oldukça uzun mesafe yolculuk yapabilir. Elektrikli araçların menzilini belirleyen en önemli faktör bataryadır. Büyük bataryalar, içerilerinde büyük oranda güç barındırdığından, uzun mesafe yolculuklara elverişlidir. Öte yandan, hava koşulları gibi dış faktörler, elektrikli arabalarda menzilin değişiklik göstermesine yol açabilir.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

Kullanıcı sayısı hızla artan elektrikli araçların çok sayıda avantajı bulunur. Elektrikli otomobillerin avantajlarından bazıları şu şekildedir:

  • Çevrecidir, atmosfere zararlı gaz salınımı yapmaz.
  • Yakıt bakımından oldukça ekonomiktir. Elektrik enerjisi, miktarı gün geçtikçe azalan akaryakıta nazaran çok daha uygun fiyatlıdır.
  • Sürüş esnasında cüzi miktarda ses oraya çıkar. Akaryakıtla çalışan arabalar, içten yanmalı motorları ile beraber, çevreye zararlı gaz salarken, aynı zamanda da rahatsız edecek seviyede gürültü oluşturur.
  • Elektrikli araçların şarj edilmesi için gerekli olan şarj istasyonları günümüzde neredeyse her yerde bulunur. Çeşitli ekipmanlarla sürücüler, araçlarını kendi evlerinde de şarj edebilirler. Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu, bir benzin istasyonunun kurulumundan çok daha ekonomiktir.

En İyi Elektrikli Aile Otomobilleri

Son yıllarda, elektrikli araç kullanıcı sayısının hızla artması ile birlikte, çok sayıda farklı elektrikli araba modeli üretilir. Bu elektrikli araba modellerinin her biri, farklı özellikleri ile diğerlerinden ayrılır. Bu özellikler, elektrikli otomobil fiyatları konusuna doğrudan etki eder. Günümüzde satılan ve elektrikli araba modelleri içerisinden aile kullanımına uygun olan bazı modeller şunlardır:

1- Jaguar i-Pace

Klasikleşmiş Jaguar tasarımını modern teknolojilerle birleştiren bu model, en uzun menzilli elektrikli araba listesinde üst sıralarda yer alır. 400 km sürüş menzili sunan bu elektrikli suv modeli, 656 litrelik bagaj hacmi sayesinde, aileler için konforlu ve verimli bir yolculuk deneyimi sunar.

2- Nissan Leaf

“En Çok Satan Elektrikli Otomobil” ödülüne layık görülen, en iyi elektrikli araba olarak nitelendirilen Nissan Leaf, tek şarja 378 km sürüş menzili sunar. 435 litre bagaj hacmi ile öne çıkan bu elektrikli otomobilin bataryası, 8.5 saatte tam şarj olur. 40 kwh büyüklüğünde elektrikli motoru, bu aracın 7.9 saniye içerisinde 0-100 km/s hızlanabilir.

3- Hyundai Kona Electric

Ülkemizde iki farklı batarya ve motor seçeneği ile satışa sunulmuş bu elektrikli otomobil modeli, 305 km mesafesinde sürüş menziline sahip. 4 saat 20 dakika içerisinde bataryası tam şarj olan Hyundai Kona Electric, fiyat performans bakımından en uygun elektrikli otomobil modelleri arasında yer alır.

4- Hyundai Ioniq Electric

100 km menzil elde edebilmeniz için, sadece beş dakika şarj etmeniz gereken Hyundai Ioniq Electric, tam dolu bataryası ile 470-480 km arası menzil sunar. 0-100 km/s hızına sadece 5,2 saniyede çıkan bu model, en iyi elektrikli otomobil modellerindendir.

5- Tesla Model X

0’dan 100 km/s hızına sadece 5.2 saniyede çıkan Tesla Model X, son yıllarda popülaritesini gittikçe artıran elektrikli araçlardan. Tam dolu bataryası ile 542 km sürüş menzili sunan Tesla Model X, kendi kategorisinde, rakiplerine nazaran oldukça gelişmiş özellikleri ile öne çıkar.

En İyi Elektrikli Şehir Otomobilleri

Şehir içerisinde kullanılmak üzere üretilen elektrikli otomobiller, arazi araçlarına nazaran daha farklı özellikler barındırır. Elektrikli araba fiyatları sürücüler tarafından sıklıkla merak edilir. Şehir içi kullanımlar için üretilen elektrikli araçların fiyatları, diğer kategorilerdeki modellere göre daha ekonomiktir. Mercedes elektrikli araba modelleri şehir içi kullanımlar için yaygın olarak tercih edilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan en iyi elektrikli şehir otomobillerinden bazıları şu şekildedir:

1- BMW i3

5 koltuk kullanıldığında 260 lt, 2 koltuk kullanıldığında ise 1100 lt bagaj hacmi sunan BMW i3, 0-100 km/s hızına 7.2 saniye içerisinde ulaşır. Sadece 45 dakika içerisinde bataryayı yüzde 80 seviyesine kadar doldurabilmenizi sağlayan bu model, teknolojik ve konforlu özellikleri ile öne çıkar.

2- Kia Soul EV

64 kWh boyutundaki piliyle 450 kilometre sürüş menzili sunan bu model, otomatik vites kutusu ile öne çıkar. 0-100 km/ saat hızına 11.2 saniye içerisinde çıkan Kia Soul EV, son yıllarda popülaritesi ve kullanıcı sayısı gittikçe artan ve en ucuz elektrikli araba modelleri arasında yer alır.

3- Renault Zoe

Renault elektrikli araba modelleri arasından yaygın olarak tercih edilen Renault Zoe, 80 kw gücündeki pili sayesinde 395 km menzil sunar.

4- Smart Fortwo Electric Drive

Elektrikli araç fiyatları birçok kişi tarafından merak edilir. Bu konuda öne çıkan Smart Fortwo Electric Drive, 0-100 km/s hızına 11.9 saniye içerisinde çıkabilir. 132 km sürüş menzili sunan bu modelin bataryası 4 saat 12 dakika içerisinde şarj edilebilir.

Meraklıları için En İyi Elektrikli Otomobiller

1- Morgan EV3 Electric

Tamamen el yapımı olarak üretilen bu model, 75 kw seviyesinde güç üretir. 0-100 km/s hızına 6 saniye içerisinde çıkabilen Morgan EV3 Electric modeli, tek şarj ile 225 km sürüş menzili sunar.

2- Nio EP9

45 dakika içerisinde tam şarj olabilen bu model, 427 kilometre sürüş menzili sunar. 0-100 km/s hızına sadece 2.7 saniye içerisinde çıkabilen Nio EP9, sürücüler tarafından yaygın olarak tercih edilir.

Türkiye pazarına giriş yapan elektrikli araba modellerinden Dacia Spring ve Citroen Ami hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sen de elektrikli bir araba istiyorsan, hızlı ve sorunsuz bir alım hizmeti sunan Otonakit’i tercih edebilir, online teklif alıp aracını kolayca satabilirsin.

Arabam Kaç Para

Etiketler