Hasarlı Araç Tespiti: OBD Beyin Testi Nedir?

hasarlı araçlar, hasarlı araç, obd arıza tespit cihazı, obd cihazı, hasarlı oto

Günümüzde şahsi araçlar hiç olmadığı kadar çok kullanılır. İkinci el araç satışlarının son yıllarda kapsamlı bir büyüme içerisinde olduğu görülür. Sürücüler bir araç satın almadan önce birçok kontrol gerçekleştirerek arıza tespiti yapar. Sürücülerin başvurduğu arıza tespit yöntemlerinden birisi de OBD’dir.

Ülkemizde sadece profesyonel uzmanlar tarafından yapılan OBD testi, araçların birçok farklı ünitede bulunan arızalarının kısa sürede ortaya çıkmasını mümkün kılar. Araç üretiminde ve ikinci el araç satışında sıklıkla uygulanan OBD testi, gelişmiş teknolojik cihazlar eşliğinde gerçekleştirilir. Bununla beraber sürücülerin büyük bir bölümü OBD nedir sorusuna cevap arar.

OBD Beyin Testi Nedir?

OBD yani “On Board Diagnose”, araçların beyin bölümlerinin kontrol edilmesini içeren bir test çeşididir. OBD arıza tespit cihazı ile yapılan bu testte araçta bulunan hasarların tamamı tespit edilebilir. Son yıllarda üretilen ve sürücüler ile buluşan araçların büyük bir bölümünde teknolojik özellikler, üniteler bulunur. Bu teknolojik ünitelerin çalışması belirli yazılım yapılarına ve kodlarına bağlıdır.

Günümüzde araçlar da tıpkı bilgisayar ve akıllı telefonlarda olduğu gibi kodlarla çalışır. OBD cihazı ise bu kodları tarayarak yanlışlıkların tespit edilmesini sağlar. Gelişmiş ve maliyetli teknolojilere sahip olan OBD cihazı hasarlı araç tespitinde yaygın olarak kullanılır. OBD beyin testi temel olarak bu cihazın aracın beyin bölümüne, kontrol ünitesine bağlanması ve cihazın beyin kısmından veri alarak sorunları teşhis etmesi şeklinde gerçekleşir.

Oto ekspertiz nedir ve nasıl yapılır, merak ediyorsanız tıklayın!

OBD Beyin Testi Nasıl Yapılır?

OBD oto beyin testinin nasıl yapıldığı yaygın bir merak konusudur. Ülkemizde sürücülerin tek başlarına bu testi gerçekleştirerek aracın beyninden hassas veri alabilmesi mümkün değildir. Bu test, sadece profesyonel uzmanlar tarafından yapılabilir. Araç türlerine, istenilen test sonuçlarına ve kullanılan OBD cihazına göre değişmekle birlikte OBD elektronik beyin testi şu aşamalarla gerçekleştirilir:

 • İlk etapta OBD test cihazının, aracın beyin bölümüne bağlanması gerekir. Aracın beyni genel olarak motor bölümünde yer alır. Araç motorlarında bulunan beyin bölümünde çipler, hassas aksamlar bulunur. OBD cihazı özel bir soket giriş yardımı ile bu bölüme takılır. Soket girişinin nerede olduğu araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.
 • OBD test cihazı motorda bulunan beyin bölümüne takıldıktan sonra cihaz üzerinden aracın birçok hassas kontrolü yapılabilir. Bu kontrollere klima, fren sistemi, hava yastığı sistemleri, bağlantı hatları dahildir.
 • Aracın önemli olan birçok bölümünden kodlar OBD cihazı tarafından kontrol edilir. Testi gerçekleştiren uzman, kodlarda bulunan hataları OBD cihazı aracılığıyla öğrenebilir. Kod hataları araçlarda ciddi hasarlara ve güvenlik açıklarına yol açabilir.
 • Gerekli veriler alındıktan sonra test tamamlanır. Test sahibi OBD cihazında bulunan verileri bir bilgisayar yardımı ile kağıt ortamına aktarabilir. Hasarlı araçlar için bu veriler ışığında tamirat süreçleri başlatılabilir.

OBD Beyin Testinde Dikkat Edilen Bölümler Nelerdir?

OBD beyin testinde araçların kritik önem arz eden bütün bölümleri detaylıca taranır. OBD testi sayesinde güvenlik açısından önemli olan fren sistemleri, hava yastığı sistemleri, ASR, ESP sistemleri, ön devre ve arka kısa devre ünitelerinde bulunan hatalar tespit edilebilir. OBD hasarlı oto beyin test ile kontrol edilebilen bölümlerden bazıları şunlardır:

 • Yakıt sistemleri
 • Motor yanma sistemleri
 • Vites yapıları
 • Emisyon kontrol ünitesi
 • Emniyet kemeri sistemi

OBD Beyin Testi ile Ortaya Çıkan Arızalar Nelerdir?

OBD beyin testinde birçok kritik arıza ortaya çıkarılabilir. Bu sebeple sürücüler, bu testte kullanılan OBD cihazı ne işe yarar konusunu merak eder. OBD cihazı, araçların beyni ile iletişim kurabilen, aracın bütün bölümlerinde kontroller gerçekleştirebilen gelişmiş bir teknolojik araçtır. OBD cihazı sayesinde araçlarda bulunan, geçmişte ortaya çıkan birçok sorun kolay bir şekilde teşhis edilebilir ve tamirat işlemleri başlatılabilir.

OBD beyin testi aracın klima sisteminde oluşan sorunları ve kararsızlıkları tespit edebilir. Güvenlik açısından önem taşıyan hava yastığı ve emniyet kemeri sistemlerinde bulunan kod hatalarını teşhis etmeyi mümkün kılar. Aracın yakıt sistemini, yanmalı motorlarda yanma performansını kontrol edebilir. OBD beyin testi aracın elektronik bağlantılarından, motorlarda bulunan mekanik bağlantılara, fren sistemine kadar birçok bölümünde detaylı kontroller sürdürerek çeşitli sorunları ortaya çıkarır.

Araç Arıza Testi Nasıl Yapılır?

OBD araç arızası tespitinin nasıl yapıldığı yaygın bir merak konusudur. Bu test ülkemizde genel olarak profesyonel uzmanlar tarafından yapılır. Testin yapılmasını sağlayan OBD cihazları maliyeti yüksek gelişmiş cihazlardır. Yurt dışında genel olarak sürücüler kendi OBD testlerini yapacak donanımlara sahiptir. Çoğunlukla Avrupa ülkelerinde sürücüler OBD cihazları ile araçlarında periyodik olarak testler yapar. Gelişmiş OBD cihazları test sonuçlarını sürücünün cep telefonuna gönderir. Bu sayede sürücüler araçlarının detaylı durumunu kolay bir şekilde cep telefonu üzerinden görebilir. Ülkemizde ise OBD testi yapmak isteyen sürücülerin bir oto tamir merkezine, profesyonel bir servise başvurması gerekir.

Aracın pert mi yoksa hasarlı mı olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için tıklayın!

Araç Beyni Arızaları Nelerdir?

Araç beyni, araçların motor bölümünde yer alan ve aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan hassas bir bölümdür. Bu bölümde de tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi kodlarla çalışan mekanizmalar bulunur. Araç beyninde meydana gelen hasarlar beraberinde birçok kritik soruna yol açabilir. Beyin hataları araçların performans kaybetmesine, kontrol edilememesine ve kaza yapmasına zemin hazırlayabilir. Bazı araç beyin arızaları belirti göstermeden zamanla araç sistemlerini işlevsiz kılabilir.

Araç beyin arızası belirtileri çoğu zaman OBD gibi detaylı ve hassas testler ile öğrenilebilir. Araçların beyin bölümünde meydana gelen hasarlar normalden fazla yakıt kullanımına yol açabilir. Aynı zamanda radyatör sızıntıları meydana gelebilir. Emisyon sisteminde kararsızlıklar ortaya çıkabilir. Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemleri anormal şekilde çalışmaya başlayabilir. Araç bağlantılarında kopmalar meydana geleceğinden fren sistemleri, elektronik sistemler, ışıklar, havalandırma ve klima sistemleri işlevsiz hale gelebilir.

Araç Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Araç arıza tespiti araç beyni bölümüne takılan bir OBD cihazı ile yapılır. Bu nedenle birçok kişi elektronik beyin nedir sorusuna cevap arar. Elektronik beyin, araçların motor bölümünde bulunan, içerisinde önemli mekanizmalar içeren küçük bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Beyin bölümünden gerektiği durumlarda detaylı performans verileri alınabilir. Beyin testi için OBD cihazı araç beyni bölümüne bağlanır ve araç arıza tespiti yapılır. OBD cihazı aracın beyni üzerinden birçok önemli kısımda kontroller gerçekleştirir. Sonrasında OBD cihazında bulunan verilerle beraber araçta bulunan hasarlar onarılabilir.

Trafik sigortası nedir ve  neleri karşılar? Tüm detayları öğrenmek için ‘’Trafik Sigortası ile İlgili Tüm Merak Edilenler’’ başlıklı yazımıza bir göz atın!

Arıza Tespitinde Nelere Bakılır?

Arıza tespiti testinde kullanılan OBD oto arıza tespit cihazı birden fazla bölümde kontroller gerçekleştirir. Bu bölümlerden bazıları şunlardır:

 • Yakıt sistemi
 • Motor yanış performansı
 • ABS (Fren) sistemi
 • Bağlantı hatları
 • Emisyon kontrol ünitesi
 • Hava yastıkları
 • Emniyet kemerleri
 • Araç hız kontrolleri
 • Rölanti parametreleri
 • Vites kontrol ünitesi

OBD hasar tespit cihazı bu konularda geçmişe dönük veri sağlar. Bu gelişmiş cihaz şu konularda da anlık veri sağlayabilir:

 • Yüzde bazında motor yükü
 • Ünitenin genel sıcaklığı
 • Eş zamanlı yakıt tüketimi
 • Elektronik sistemde dolaşan enerji
 • RPM bazında motor hızı

Araç Beyni Nasıl Tamir Edilir?

Oto beyin tamiri hassas ve önemli bir işlemdir. Sürücülerin araç beyninde bulunan arızaları tek başlarına tamir edebilmesi mümkün değildir. Araç beyni kazalar, yanlış kullanımlar, yanlış yakıt seçimleri gibi durumlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise araç beyinin büyük hasar alması sonucu tamir süreçleri maliyetli olabilir. Beyin bölümü hasar almış bir aracın normal çalışması, trafiğe çıkması ve ulaşım için kullanılması kazalara yol açabilir.

Araç beyninin tamir edilmesi için ilk etapta bir OBD cihazı ile beynin genel durumu öğrenilmelidir. Sonrasında cihazdan alınan verilere göre beyinde bulunan arızaların tamiri için profesyonel bir destek ekibi ile çalışmak gerekir. Siz de sorunlu aracınızı sorunsuz şekilde satmak ve yeni bir araç almak istiyorsanız, hemen Otonakit’ten teklif alın.

Arabam Kaç Para

Etiketler