Hatchback Araba Modelleri ve Özellikleri

hatchback araba

Hatchback, yeni bir araba almayı düşünen herkesin sıkça duyduğu bir kelimedir. Peki hatchback nedir ve hatchback araçların ayırt edici özellikleri nelerdir? Hatchback araçlarla ilgili detaylı bilgileri ve hatchback araba modellerinden bazılarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Hatchback Otomobil Ne Demek?

Hatchback terimi, bagaj kapağı ve arka camı birleşik konumda olan küçük araçlara verilen genel bir isimdir. Ford Focus ve Volkswagen Golf gibi araçlar, hatchback araba modelleri arasında önemli modellerdir. Sedan otomobil modellerinde bagaj kapağı arka camın altında konumlandırılır fakat bagaj kapağı ve arka cam bitişik olduğu için hatchback'lerde bir adet fazladan kapı bulunur. Bu nedenle ilanlarda 3 kapılı veya 5 kapılı gibi ifadelere rastlanır. Ayrıca hatchback terimi, aracın gövde tipini veya aracın bulunduğu kategoriyi tanımlamak için de kullanılır. Öte yandan birçok kişi, aracın bulunduğu kategoriyi tanımlamak için hatchback terimini tercih eder. HB araba sıfır almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir seçenektir.

2021 yılı araba segmentleri için tıklayın.

Hatchback Araçların Bagaj Hacimleri

Hatchback arabalar söz konusu olduğunda bagaj hacimlerinin düşük olduğu kanısı yaygındır. Bu modellerin genellikle düşük bagaj hacmi vardır fakat bu araba modelleri arasında hacmi 414 litreye kadar çıkabilen modeller de bulunur. Hatchback arabalar bagaj hacmine göre mikro, küçük, orta ve büyük bagaja sahip araçlar olarak sınıflandırılabilir.

Arabanın değerini öğrenmek için hemen teklif al!

7 Hatchback Araba Modeli

Hatchback araba tavsiyesi isteyen kişiler; Renault Clip, Volkswagen Golf, Seat Leon, Hyundai i20, Volkswagen Polo, Honda Civic ve Audi A3 modellerini gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Her bir model, performansı ve rahatlığıyla tüketicileri tatmin eder. Hatchback araba fiyatları da markadan markaya ve modelden modele değişiklik gösterir.

1- Renault Clio Özellikleri

En iyi hatchback arabalar arasında yer alan Renault Clio’da ABS+ fren sistemi bulunur. Bu sayede araç kolaylıkla fren yapabilir. Öte yandan otomobilde bulunan yokuş kalkış desteği sayesinde yokuşlar problem olmaktan çıkar. Araçta hem sürücüler hem de yolcular için hava yastıkları bulunur. Olası bir kaza anında hava yastıkları otomatik olarak açılır.

2- Volkswagen Polo Özellikleri

En çok tutulan hatchback arabalar arasında yer alan Volkswagen Polo, önden çekişli bir modeldir. ABS fren sistemi ile dikkat çeken model, elektrikli direksiyona da sahiptir. Küçük hatchback arabalar arasında yer alan Volkswagen Polo, 280 litrelik bagaj kapasitesi ile dikkat çeker. Otomatik klimaya sahip olan Polo, anti-lock fren sistemine de sahiptir.

3- Seat Leon Özellikleri

LED gündüz farları ile dikkat çekmeyi başaran Seat Leon, en ucuz hatchback arabalar arasında bulunur. Bu modelin sunduğu dört farklı sürüş modu (Eco, Konfor, Spor ve Kişisel) sayesinde yakıt tasarrufu da rahatlıkla yapılabilir. Üstelik otomobilde yer alan yağmur sensörü, sürücülerin işini de kolaylaştırır.

4- Hyundai i20 Özellikleri

Hyundai i20 modelinde ABS, EDS ve BAS olmak üzere üç farklı fren sistemi yer alır. Bu sayede i20’nin etkili bir şekilde fren yapabilmesi de sağlanır. HB araba modelleri arasında dikkat çeken modelde hem sürücüler hem de yolcular için hava yastıkları da bulunur. Ayrıca aracın koltukları rahat bir kumaştan imal edilir.

5- Volkswagen Golf Özellikleri

381 litrelik bagaj kapasitesi ile bilinen Volkswagen Golf, bagajı geniş hatchback arabalar arasında önemli bir yere sahiptir. Performansıyla dikkat çeken model, düşük yakıt tüketimi ile de tasarruf yapmayı olanaklı kılar. Otomobil, 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıt harcar. Dizel modellerde bu miktar daha da aşağı iner.

6- Honda Civic Özellikleri

C segmenti hatchback araçlar arasında yer alan Honda Civic, 1800 cc motora sahiptir. 47 litre yakıt kapasitesine sahip olan otomobil, 430 litrelik bagaj kapasitesi ile de birçok tüketicinin tercih ettiği araçlardandır.

7- Audi A3 Özellikleri

En rahat hatchback otomobillerden biri olan Audi A3, 0’dan 100’e 10,6 saniye içerisinde çıkabilir. Her 100 kilometrede 4,8 ile 5 litre arasında yakıt tüketen modelin karbondioksit emisyonu da oldukça düşüktür. Modelin bagaj hacmi ise 480 litre civarındadır.

2001 yılından bu yana ikinci el araç sektöründe bulunan Otonakit, sektörün öncü markalarından biridir. Uzman kadrosu ile bilinen marka, müşteri odaklı yaklaşımı ile de dikkat çeker. Otonakit aracılığıyla, hızlı ve güvenli bir şekilde aracınızı satın. Otonakit’in sunduğu online fiyatlama hizmetinden hemen faydalan!Arabam Kaç Para

Etiketler