HGS İhlali Sorgulaması Nereden Yapılır?

hgs sorgulama

HGS Geçiş İhlali Nedir?

Ülkemizde bulunan bazı köprü, kara yolu, otoban ya da tünellerden geçmek istediğiniz zaman Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olarak adlandırılan bir sistem kullanmanız gerekir. Buralardan geçebilmek için bakiyeniz yeterli tutara sahip olmalıdır. Aksi durumda geçiş ihlali yapmış olarak sayılırsınız. Eğer araç plakanıza kayıtlı olan bir HGS kartı yoksa geçiş ihlali yaptığınız tarihten itibaren iki hafta içinde kart başvurusu yapmanız ve kartınıza bakiye yüklemeniz gerekir.

Arabanın değerini öğrenmek için hemen teklif al!

HGS Cezası Ne Kadar?

HGS cezası ihlal ettiğiniz yolun, köprünün ya da tünelin geçiş ücretine ve ödediğiniz süreye göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 15 gün içinde ödeme yapmanız beklenir. Aksi durumda ücrete 10 kata kadar artan cezai işlem uygulanabilir.

2022 itibari ile trafik cezalarındaki gelişmeler için tıklayın.

HGS Geçiş İhlali Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS geçiş ihlali ödemelerini PTT HGS bakiye yükleme sayfasından ya da diğer anlaşmalı bankaların internet şubelerinden hızlı bir şekilde yapabilmeniz mümkündür.

HGS 15 Gün İçinde Ödenmezse Ne Olur?

HGS, ceza tebliğ gününden itibaren 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanabilir. Aksi durumda 10 kata kadar ekstra ödeme yapmanız gerekir. Bu ceza ile karşı karşıya gelmemek için sorgulama işlemi yapmanız mümkündür.

HGS İhlal Nereden Ödenir?

HGS geçiş ihlali hem online hem de banka şubelerinden ödenebilir. Bunun için Karayolları Müdürlüğünün anlaşma kurduğu bankaları öğrenebilir ya da PTT üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS Ödeme

PTT üzerinden bakiye yüklemesi yapabilir, güncel borcunuzu ödeyebilir ya da otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ayrıca HGS ürününüz hakkında bilgi güncelleme ya da iptal gibi işlemleri de yine PTT aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. PTT şubeleri yerine resmi internet sitesini tercih etmeniz yoğunluğu azaltır ve size zaman kazandırarak kolaylık sağlar.

HGS Bakiyesi Nasıl Yüklenir?

Trafiğe çıktığınızda yol üzerindeki bazı köprü, otoyol ve tüneller için HGS ödemesi yapmanız gerekir. Bu ödeme direkt olarak kartla yapılır ve trafik yoğunluğunun azaltılması hedeflenir. Bu nedenle HGS bakiyenizi PTT ya da diğer banka şubeleri üzerinden kontrol etmeniz ve ihtiyaç durumunda bakiye yüklemeniz gerekir.

E- Devlet’ ten HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS bakiyenizin yeteri kadar olmadığından emin değilseniz ceza ile karşı karşıya olmanız mümkündür. Üzerinize yansıtılan cezanın miktarı ile ilgili bilgi almak için E- Devlet’ten yararlanabilirsiniz. E- Devlet şifresi, banka bilgileri, mobil ya da elektronik imza ile sisteme erişme seçeneğiniz vardır.

PTT’ den HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden bakiyenizi, geçiş kayıtlarınızı ve yaptığınız ihlalleri öğrenebilirsiniz. Bu işlemler için çağrı merkezini arayabilir, PTT şubelerine gidebilir ya da PTT resmi internet sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Ayrıca mevcutta kullandığınız bir kredi kartından ücretsiz olarak otomatik ödeme talebi oluşturup ödemeyi unuttuğunuz bakiyelerden ceza alma riskinizi sıfıra indirebilirsiniz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğüne ait olan resmi internet sitesine giriş yaparak geçiş ihlali sorgulama sekmesine erişebilirsiniz. Bu sekmede araç bilgilerinizi ve plaka kodunuzu girerek üzerinize yansıtılan cezalar hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve HGS sorgulama yapabilirsiniz.

HGS Çağrı Merkezi’ nden Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS Sorgulama yapmanın bir diğer yöntemi de çağrı merkezini aramaktır. Çağrı merkezi diğer yöntemlere göre biraz daha yoğun olarak çalışsa da oradaki personellerden güncel bilgilerinizi, bakiyenizi, yaptığınız geçiş ihlallerini ve ceza sorgulamasını öğrenmeniz mümkündür.

Siz de Otonakit ile online fiyat teklifi alıp, hızlı ve sorunsuz bir şekilde arabanızı satın!Arabam Kaç Para

Etiketler