HGS Yükleme ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

hgs sorgulama, hgs, hgs yükleme, hgs borç sorgulama, hgs borç ödeme,  hgs geçiş sorgulama, hgs bakiye yükleme, hgs ceza sorgulama, ptt hgs yükleme

Otoyol ve köprülerden geçişte yapılan ödemeler için çeşitli kolaylıklar vardır. Bunların arasında en çok kullanılan sistem HGS’dir. HGS yükleme ve sorgulama işlemleri için detaylara göz atarak bilgi edinebilirsiniz.

HGS Nedir?

HGS nedir sorusunu öncelikle bu kısaltmayı oluşturan kelimeleri vererek yanıtlamak mümkündür. Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen uygulamanın baş harflerinden oluşan kısaltma ücretli otoyol ve köprülerdeki ödeme sistemlerinin doğrudan bir hesaptan çekilmesi sistemini anlatır. Bu sisteme sahip olabilmek için HGS almanız gereklidir. HGS nereden alınır sorusu da bu sistemi kullanmak isteyenlerin merak ettikleri konular arasındadır. Ürünün satışı ile ilgili olarak şu kurum ve kuruluşlara başvurmanız mümkündür:

  • PTT şubeleri
  • Anlaşmalı GSM şirketleri ve bayilikler
  • Benzin istasyonları
  • Bankalar

Listedeki istasyon ve bankaların da anlaşmalı olması gerekir. Buralara başvurduğunuzda HGS alabilirsiniz. HGS nasıl alınır ve başvuru için gerekli evraklar neler, şöyle listelemek mümkündür:

Kişisel başvurularda:

  • Araç sahibinin kimlik kartı
  • Aracın ruhsatı veya fotokopisi

Kurumsal başvurularda:

  • Başvuran kişiye ait kurumun yetki vekâleti
  • Başvuran kişinin kimlik kartı
  • Araç ruhsatı ya da bu belgenin fotokopisi

Bu evraklarla ilgili kurum ve kuruluşlara başvurarak Hızlı Geçiş Sistemi işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra etiket veya kart olarak ürünü almanız da mümkündür.

OGS hakkında bilgi almak için tıklayın.

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS yükleme işlemi ücretli geçiş hizmetini alabilmek için yapılır. Aynı işlemle HGS borç ödeme de yapmanız mümkündür. Ücretli geçişleri sürekli kullanan sürücüler için otomatik ödeme gibi kolaylıklar da bulunmaktadır. HGS para yükleme işlemi için çeşitli yollar vardır. Bu yollardan biri e devlet kapısıdır. Bu yöntemle tanımlı banka hesabınıza bağlanabilir veya PTT üzerinden ödeme yapabilirsiniz. HGS yükleme e devlet aracılığı ile pratik bir şekilde tamamlanabilen kolay bir işlemdir. Bunun için kimlik numaranız ve turkiye.gov.tr adresine giriş şifrenizi bilmeniz yeterlidir. Sisteme girdiğiniz anda HGS TL yükleme plaka ile gerçekleştirilebilir.

HGS geçiş ihlali sorgulaması nereden yapılır? başlıklı yazımızı okumak için tıklayın!

Banka Aracılığıyla HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme işlemini bağlı olduğunuz banka aracılığı ile de gerçekleştirmeniz mümkündür. Hızlı Geçiş Sistemini hesabınızın olduğu banka ile ilişkilendirebilirsiniz. Bunun için banka şubesine başvurmanız veya mobil bankacılık hizmetinde ilgili ayarlamaları yapmanız yeterlidir. Bakiye yetersiz olduğu durumlarda bankalar ek hesap veya kredi kartınızdan işlem yaparak ödemeyi gerçekleştirir. Kredi kartınızdan yapılan ücretli geçiş işlemi, herhangi bir alışveriş işlemi olarak yansıtılır. Dolayısıyla ekstra bir faiz ve komisyon alınmamış olur. Siz de ödemenizi kredi kartınızın hesap kesim gününe kadar bekletebilir ve sonra yapabilirsiniz. Mobil bankacılık hizmeti almıyorsanız, internet üzerinden hesabınız olan bankanın sitesine giderek ödemenizi buradan da yapmanız mümkündür. Bankanızın Hızlı Geçiş Sistemi ile anlaşması olup olmadığını müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Aracılığıyla HGS Kredi Yükleme

PTT HGS yükleme işlemleri için herhangi bir şubeye gidebilir veya online hizmetten faydalanabilirsiniz. PTT işyerlerinden nakit veya posta çeki ile ödeme yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bu kurum aracılığı ile otomatik ödeme talimatı verebilir veya şubelerdeki PTTmatiklerden kredi yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurumun internet sitesi üzerinden müşteri hizmetleri sayfasına üye olduğunuz takdirde aracın otoyol ve köprü geçiş bilgilerini de kolaylıkla görebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı sayfada araç plakası üzerinden geçiş ihlallerini de kontrol edebilmeniz de mümkündür. HGS yükleme plakadan da gerçekleştirilebilir. Yükleme yapmak istediğiniz HGS kartına bağlı aracın plakasını internet sitesindeki ilgili bölümlere girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm uzaktan ödemeli geçiş sistemleri için montaj kılavuzları gibi detaylı bilgileri de PTT internet sitesinin müşteri hizmetleri bölümünden edinebilirsiniz.

HGS Otomatik Ödeme Talimatı

Ücretli geçişleri sıkça kullanan kişiler genellikle HGS ödeme işlemlerini otomatik ödeme talimatına bağlar. Bu durum sürücüye zaman kazandırır. Bankalar ve PTT aracılığı ile verilebilen bu talimatlar sayesinde HGS bakiye yükleme online olarak gerçekleştirilir. Eğer kullanıcının hesabında yeteri miktarda bakiye yoksa kredi kartı kullanılabilir. Bu tip durumlarda müşterinin banka tarafından bilgilendirilmesi de söz konusudur. Özellikle yoğun şekilde çalışan kişilere büyük kolaylık sağlayan talimatlı ödeme sistemi geçiş ihlâllerini de minimize eder. HGS yükleme yapma zamanı bulamayan kullanıcılar bu sistem sayesinde bakiyesindeki miktar tükendiği zaman özel kredi imkânları ile geçişleri sürdürebilirler.

HGS Bakiye Sorgulama

Ücretli geçişleri kullanan sürücülerin HGS bakiye kontrolü yapmaları önem taşır. Sorgulama işlemlerini anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları ve PTT internet sitesinin müşteri hizmetleri sayfasından takip etmek mümkündür. HGS sorgulama için anlaşmalı banka şubesi ile de görüşebilirsiniz. Eğer otomatik ödemenizi kredi kartı talimatı üzerinden gerçekleştiriyorsanız, kredi kartı ekstresi üzerinden de bakiyeyi görmeniz mümkün olur. Bunun yanı sıra HGS borç sorgulama için Karayolları Genel Müdürlüğü ve e-devlet üzerinden de işlem yapabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Nerelerden Yapılır?

HGS bakiye sorgulama işlemlerini, sistem için özel olarak organize edilmiş çağrı merkezini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra anlaşmalı tüm kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de bakiye sorgulamasını yapabilir, ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Üzerinden Bakiye Sorgulama İşlemi 2022

PTT üzerinden HGS geçiş sorgulama işlemi oldukça basittir. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce PTT müşteri hizmetleri web sayfasına giriş yaparak kayıt olmanız gerekir. Müşteri hizmetlerine e devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra email adresiniz ve belirleyeceğiniz yeni bir şifre ile de kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. HGS bakiye öğrenme PTT müşteri hizmetleri sayfasından kayıt yaptırdıktan sonra bakiye yükleme sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu sayfadan bakiye sorgulayabilir ve HGS ye para yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye sorgulamanın sonucunda yükleme yapmak isterseniz PTT’nin internet bankacılığı sistemine yönlendirilirsiniz. Açılan penceredeki ilk satıra TC kimlik, vergi veya pasaport numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bir altındaki satıra ise ödemeyi yapacağınız HGS’nin bağlı olduğu aracın plaka numarasını girebilirsiniz. Sonrasında ödeme miktarını girdiğinizde işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Bakiye Sorgulama İşlemi 2022

E devlet üzerinden bakiye sorgulama işlemi için web sitesine giriş yapmanız veya telefonunuzda yüklü uygulamayı açmanız gerekir. Burada gelecek sayfaya TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak kendi hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Sitenin genel arama satırına “HGS Bakiye Sorgulama” yazdığınızda sistem sizi ilgili bölüme yönlendirecektir. Bu bölüme geldiğinizde PTT’nin uygulamasına geçiş yapacağınıza dair bir bilgilendirme ekranı alabilirsiniz. Böylelikle e devlet üzerinden PTT’nin HGS sistemine giriş yapmış olursunuz. E devlet üzerinden girdiğiniz sistem PTT Bank’a ait internet sayfası olacaktır. Daha önce bu sayfaya giriş yapıp kayıt olduysanız doğrudan bakiye sorgulama arayüzüne yönlendirilirsiniz. Ancak kayıt olmadıysanız kayıt işlemlerini gerçekleştirip bakiyeyi sorgulayabilirisiniz.

Telefonla HGS Bakiye Sorgulama İşlemi 2022

HGS ceza sorgulama işlemleri özellikle araç alım satımında hızlı şekilde yapılması gereken uygulamalar arasındadır. Sizin de bu işlemi hızlı şekilde yapmanız gerekiyorsa telefonla bakiye sorgulayabilirsiniz. Bunun için HGS çağrı merkezini aramanız yeterli olacaktır. Çağrı merkezinin 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı telefonlarını arayarak aracın plaka bilgilerini verip geçiş ihlali cezası veya bakiye sorgulaması yapmanız mümkündür. Bakiye sorgulaması haricindeki diğer sorularınız için de aynı çağrı merkezi numaralarını kullanabilirsiniz.

Araç alım satımında HGS cezaları ve bakiyelerinin size sürpriz olmaması için tüm sorgulamaları öncelikli olarak yapmanız önemlidir. Özellikle araç satışında karşınıza çıkabilecek bu tip pürüzleri temizleyerek, satmayı düşündüğünüz aracınız için Otonakit’ten teklif alabilirsiniz!

Arabam Kaç Para

Etiketler