Hibrit Nedir? Ne Demektir? Hibrit Araba Nedir?

hibrit araba


Hibrit kelimesi “melez” anlamına gelmektedir ve “melez” olan hibrit araba türleri iki farklı motora sahiptir; elektrikli motor ve benzinli motor. Bazen sadece elektrikli motor çalışırken bazen sadece benzin motoru çalışmaktadır. İki motorun birlikte hareket ettiği durumlar da vardır. Fakat, kullanım nasıl olursa olsun, hibrit arabalar her koşulda yakıt tasarrufu sağlarlar ve dolayısıyla çevre dostudurlar. Hibrit arabalar hakkında detaylı bilgi almak ve ikinci el araba satışındaki yerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hibrit Arabanın Avantajları

Hibrit arabaların, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için pek çok avantajı bulunmaktadır. Benzin ve dizel motorlu araçlarda kullanılan yakıtlar, emisyona sebep olmakta, yani havayı büyük ölçüde kirletmektedir. Düşük yakıt kullanımı ve düşük gaz salınımına sahip oldukları için, hibrit araçlarla trafikte uzun vakitler geçirilmesi hem cebiniz hem çevre için daha avantajlı olacaktır.

Daha düşük yakıt kullanımına sahip olmasına rağmen oldukça yüksek sürüş performansı elde edebileceğiniz hibrit araçlar, iki motoru beraber kullanırken, ikisinin de dezavantajlarını minimum seviyeye indirir. Örneğin, daha yüksek güç gerektiğinde benzinli motor devreye girerken, aracın daha yumuşak bir şekilde çalışması için elektrikli motor devrededir. 

Ayrıca, hibrit arabaların şarj edilmeye ihtiyaçları yoktur çünkü bu arabalar kendi elektrik enerjilerini üretirler. Benzin motoru çalıştırıldığında ya da frene basıldığında elektrikli motor kendini şarj etmektedir.

Bu sayede, elektrikli arabalarda yaşayabileceğiniz “Ya şarjı biterse?” korkusunu hibrit araçlarda yaşamazsınız, çünkü bataryası bittiğinde, araba benzin motorunu kullanmaya başlar ve bu sırada da elektrikli motor kendi kendini şarj eder. Aynı zamanda, “Rejeneratif (Üretken) Frenleme Sistemi” olarak adlandırılan sistem sayesinde, frene her basıldığında, tekerleklerin dönüşüyle elde edilen hareket enerjisi, elektrik enerjisine dönüşerek, elektrikli motorun şarj olmasını sağlar.

Her ne kadar hibrit araçların alış fiyatının yüksek olması bir dezavantaj gibi görünse de, araba alındıktan sonraki az yakıt tüketimi sebebiyle normal bir arabaya oranla çok daha ekonomik olabilir. Böylelikle, sağladığınız yakıt tasarrufu en başta ödediğiniz yüksek miktarı telafi ederken, yakıt hakkında endişelenmeden bir yolculuk geçirmenize yardımcı olur.

Hibrit Arabanın Dezavantajları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hibrit arabalara normal motorlu araçlara kıyasla daha yüksek bir ilk edinim maliyeti ile sahip olunabilir. Özellikle devlet tarafından desteklenmeyen ve ÖTV indirimi uygulanmayan hibrit araçlar çok yüksek fiyatlarla karşımıza çıkabilir.

Eğer, arabadan yüksek performans ve hız bekliyorsanız, hibrit arabalar ilk tercihiniz olmamalı. Şehir hayatında ve yoğun trafikte konforlu ve başarılı bir sürüş sunan hibrit arabaların performansı hız tutkunlarını pek tatmin etmeyecektir.

Ayrıca, ülkemizde çok yaygın olmadığı için, hibrit araçlarda gerçekleşen arızaların onarımında yüksek maliyetler ve uzun sürelerle karşı karşıya kalınabilir.

İkinci El Hibrit Otomobil

Hem çevreye hem de insan sağlığına zararlı olan ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde üretiminin tamamen durdurulması beklenen dizel araçların ikinci el pazarındaki önceliği azalıyor. Benzinli araçlar ise, çok fazla yakıt tükettikleri ve yüksek masraflı oldukları için pek de tercih edilmiyor. İşte bu noktada, ileride daha da değer kazanacak hibrit araçlar karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen hibrit otomobil üreticilerinden biri Toyota’dır. İkinci el pazarında da çokça modeli bulunan Toyota hibrit modelleri gittikçe daha fazla talep görmektedir.

Çevre dostu olması, düşük yakıt maliyetine sahip olması, şehir içinde güvenilir ve konforlu bir sürüş sunması sebebiyle gittikçe daha çok rağbet gören hibrit otomobillerin terchiniz olacaksa ve dolayısıyla elinizdeki ikinci el aracınızı hızlı bir şekilde Borusan güvencesi ile satmak istiyorsanız Otonakit sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca belli hibrit modellernin ikinci el fiyatlarını öğrenmek için de Turkcell BİP platformundaki Borusan Araç Fiyatlama uygulamasını da kullanabilrsiniz.

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit araba, sürüş durumu ve anlık performansına göre elektrikli motor ve benzin motorunu aynı anda kullanabilir ya da içlerinden sadece birini kullanmayı tercih edebilir. Buna tamamen kendisi karar verir.


Hibrit Araba Nasıl Şarj Edilir?

Hibrit araba, kendi kendini şarj eder. Frenleme esnasında, benzinli motor çalışırken ya da araba çalışırken ayak gaz pedalından çekildiğinde, araba elektrikli motoru şarj eder.

Benzinli Mi, Dizel Mi Yoksa Hibrit Araba Mı Tercih Etmeliyim?

Ne tür bir araba tercih edeceğiniz tamamen sizin arabadan ne beklediğinize bağlıdır. Eğer yoğun trafik içinde ve şehir hayatında kullanacaksınız, hibrit tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Arabadan yüksek hız bekliyorsanız, hibrit arabalar sizi pek de tatmin etmeyebilir.

En İyi Hibrit Araçlar Hangileridir?

Hibrit araçlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Eğer siz de bu araçları tercih etmek istiyorsanız, BMW ve Toyota gibi ünlü markaların hibrit modellerine göz atabilirsiniz. Örneğin, BMW başarılı hibrit modelleriyle, önümüzdeki iki yıl içerisinde hibrit araç satışlarını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

BMW i8

Kaynak

Hem spor, hem de gösterişli bir araba istiyorsanız, BMW i8 tam size göre. Dünyanın en başarılı spor otomobillerinden biri olarak BMW i8, plug-in hibrit olarak karşımıza çıkıyor. Yani, elektrikli motor hem kendi kendini şarj edebiliyor hem de isterseniz kendiniz arabayı bir elektrik kaynağına bağlayarak şarj edebiliyorsunuz.

Toyota C-HR

Kaynak 

Şık tasarımı, gelişmiş teknolojisi ve sürüş teknolojisinde artırılmış güvenilirliliğiyle, Toyota C-HR hibrit modellerde oldukça ön planda. Şehir içi için en kullanışlı ve konforlu SUV’lardan olan Toyota C-HR, hibrit motorunun sağladığı yakıt tasarrufu sayesinde çok daha avantajlı.

KIA Niro

 

Kaynak

Şık görünümüyle bütün gözleri üzerine toplayan KIA Niro, hibrit deneyimini SUV ile birleştiriyor. Size ise keyifli ve konforlu bir sürüş yaşamak kalıyor.

Hyundai IONIQ Hybrid

Kaynak

Electric, plug-in ve hibrit olarak üç farklı seçeneği bulunan Hyundai IONIQ, hibrit modeliyle dizel arabalara taş çıkarıyor. Az yakıt tüketimi ve güvenli sürüş sağlayan Hyundai IONIQ Hibrit, kesinlikle en iyi hibrit araçlar arasında.

Toyota Corolla Hybrid